| anonim_4396 a întrebat:

În cazul în care nu ești botezat la niciunul dintre cultele religioase creștine, adult fiind - și îți dorești să faci acest demers! Poți fi botezat la vâstra maturității și să devii un creștin " universal "? ( sa nu aparții de un cult religios anume?! )
Adică, întrebarea e, de ce fiecare cult religios te ține " dator " doar pentru că te botează? Adică, nu te botează dacă nu dorești să devii membru al acelui cult!
Considerați că e corect?

4 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Singurul motiv pentru care nu poti face asta, este pentru ca nu exista preot de 'crestinism.'. Preotul in sine cate te va boteza va apartine unei ramuri.

Eu iti sugerez sa le cercetezi pe toate, sa vezi care sunt diferentele de viziune, si sa te lipesti de cea care e cea mai apropiata de ce crezi tu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 3. Da.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Păi, și de ce anume nu? E oare doar pentru că trebuie să plătești acele dări anuale către cultul de care aparții/ adică cultul care te botează? Și doar acel cult, primeste dările? Sau mai există și alte motive?
( Am înțeles că doctrina e diferită! Totuși, există același Dumnezeu! Iar doctrina de urmat după botez, o alegi tu! )

| aditimus a răspuns:

Corect nu e prea corect...
Daca nu esti botezat nu esti crestin.
Nu esti crestin nu neaparat practicant nu ai parte de duhul sfant care se pogoara doar la botez.