| Jardelin a întrebat:

In cazul unui razboi ati fi dispusi sa puneti mina pe arma sa va aparati tara si daca e cazul, sa va dati viata pentru ea?

Daca da, care ar fi motivele pe care le considerati suficient de puternice ca sa faceti lucrul acesta?

Daca nu, de ce considerati ca viata dumneavoastra este mai importanta decit tara?

Intrebarea este pentru toti, indiferent de sex, convingeri etc.

Răspuns Câştigător
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, sunt roman si militar

| Jardelin explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Respect!
Neconditionat, cu onoare si curaj, esti gata sa lupti pentru patrie! Inclusiv pentru cei de aici, care in modul cel mai rusinos, se vor imprastia ca potirnichile invocind diferite motive!

Dumnezeu sa te binecuvinteze!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Jardelin):

Am si pentru ce am 3 copii

| Jardelin explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Sa-ti traiasca si nu uita: cel mai important lucru pe care un parinte il poate da copiilor sai este educatia! Dumnezeu sa va ocroteasca pe toti!

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu nu as omora pe nimeni pentru ca Legea lui Dumnezeu imi interzice sa ucid pe cineva.

| FucktheSystem a răspuns:

Nu, de ce m-aș obosi să omor pe cineva care n-are nicio vină ci decât execută niște ordine pentru o țară de care dabia aștept să scap? Și chiar dacă aș ajunge într-o țară care mi-ar plăcea tot nu m-aș duce să lupt pentru ea, sunt destui oameni care doresc să facă asta.

| MMihai a răspuns:

Nu am înțeles de ce ai plasat întrebarea la rubrica religie!

Comentarii se pot face multe.

Se vorbește și de războaie drepte și nedrepte.

Ce înseamnă practic în mintea ta, să pun mâna pe armă, în condițiile războiului modern, când există arme de distrugere în masă, care bat la zeci de mii de km?

Aia trag o rachetă nucleară din Alaska, sau de unde vrei tu, și este nor Radioactiv la București.

Ce fac, pun mâna pe o pușcă din 1900 toamna?

Inamicul vine cu câteva sute de bombardiere și eu sunt ăla cu pușca, din 1900 toamna?

Dar nu pot să trag în bombardierele lui, că glonțul de la pușcă nu ajunge așa sus, pe unde zboară bombardierele inamice!

Unde vrei tu să îmi dau viața pentru Țară, în Afganistan, în Irak, sau prin Kosovo?

Întrebarea ta avea sens, în războaiele din prima parte a mileniului 2, sau ceva anterior.

În războaiele actuale se mai poate pune și întrebarea cât de eficientă pentru țară a fost moartea mea?

Au scăpat de o gură de hrănit, sau cu ce s-au ales după moartea mea?

Apache
| Apache a răspuns:

As face asta ca sa imi apar familia.....nu neaparat tara.
Dar banuiesc ca in final e cam acelasi lucru.

| shadovv a răspuns:

Patria nu e un spatiu geografic, e o idee, e platonica. O idee poate fi aparata in doua feluri: aparand suportul fizic (persoane care cunosc aceasta idee, carti, hdd-uri, etc.) si aparand notiunea ca sa nu devina poluata (propaganda, minciuni, detasarea de adevar, manipulare etc.).

Luand acest lucru in considerare nu stiu daca as fi un aparator mai bun fizic sau conceptual...

| Thunderstruck a răspuns:

As fi in stare, dar de ce as face-o? Ma intereseaza de mine si de persoanele dragi, nu de 20 de milioane de necunoscuti.Probabil as pleca din tara si ma adaptez altundeva. Poate daca am fi fost altfel de tara as lupta pentru ea, dar cu atatia manelisti, cocalari, analfabeti, pitipoance, tigani fara bun simt, romani fara bun simt, unguri, turci, drogati, baieti din fata blocului, preoti corupti, bogati fara 1 an de munca etc, de ce m-as baga?

| Jardelin explică (pentru Thunderstruck):

Ai dreptate intr-un fel. Dar, ia gindeste-te si la partile ei frumoase, la oamenii de calitate pe care ii are(ca n-or fi toti manelisti, cocalari, etc.), la inaintasii straluciti, etc. Chiar nu ar merita?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Jardelin):

Gandeste-te care sunt mai multi, aia care stiu sa scrie sau aia care nu stiu? Sunt convins ca sunt mai multi aia care nu stiu sa scrie.

| M25M a răspuns:

Ii voi apara pe cei dragi, imi voi da viata pentru cei dragi insa nu pentru tara si pentru un razboi al altora.

| Zenit313 a răspuns:

Sincer,doar 10% din populatia tarii merita respect happy
Din aceasta cauza,chiar nu imi pasa ce fel de omeni locuiesc aici,atata timp cat nu are nimeni treaba cu bine, si exista respect reciproc happy
As murii pentru cei dragi si pentru ca sa nu fie distrusa tara(frumusetea, vegetatia, fauna, resurse).
Dar in nici un caz nu o sa mor pentru interesele altora si sa le apar lor bogatiilelaughing

| Jardelin explică (pentru Zenit313):

Crezi ca in alte tari merita mai mult de 10 % respect? Ai umblat prin strainatate? Crede-ma si la ei prostia si incultura e in floare! In multe locuri, in cantitati mult mai mari decit la noi.

Răspuns utilizator avertizat
| Zenit313 a răspuns (pentru Jardelin):

Nu ma intereseaza cum este situatia in alte tari, imi pasa de tara mea, si nu era vorba de strainatatehappy
Inca ramane valabil ceea ce am afirmat anterior happy

| Zenit313 a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Se pare ca tu ai sarit peste partile din Biblie in care Dumnezeu este sadic,brutal,imoral, rasist, ipocrit si gelos laughing
Sunt si parti bune, dar Dumnezeu nu are dreptul sa ne invete pe noi morala si sa ne judecelaughing
"Nu am venit sa aduc pacea, ci sabia "(Matei10:34)
- I. Cristi'

| LegionarulRoman a răspuns (pentru SaveOurSouls):

A da, deci cei care au aparat aceasta tara de turci timp de 600 sunt niste criminali?

| LegionarulRoman a răspuns:

Tara,asigura existanta unui popor.Deci,da!

| Jardelin explică (pentru LegionarulRoman):

Un legionar pune intotdeauna mina pe arma sa isi apere tara! Nu mi-a placut caracterul politico-militar al organizatiei, dar admir spiritul ei!
Respect!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Jardelin):

Defaimarea acestei organizatii se datoreaza regimului terorist al lui Carol al doilea si a comunistilor. Daca vrei eu pot sa-ti dau surse, ca sa afli adevarul.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Jardelin):

Era o miscare crestin-ortodoxa.Se bazau foarte mult pe credinta, si nationalism.

P.S: asata nu inseamna ca a avut si lichelele ei

| Jardelin explică (pentru LegionarulRoman):

Stiu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu sunt dispus. Nu consider ca viata mea este mai importanta ca tara. Doar ca nu vreau sa fiu un pion in jocul altora.

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Intotdeauna soldatul este un pion! Insa poate fi un pion si in sensul bun, adica de multe ori lupta si jertfa lui sint pentru motive corecte, palpabile, nobile. Vreau sa spun ca nu lupta si moare pentru. ca este manipulat de un conducator pentru un ideal timpit, ci chiar lupta pe bune pentru niste idealuri adevarate.