| AllFor1 a întrebat:

In ce sarbatori crestine, in afara de Paste si Craciun, se mai sacrifica animale? Funnda! happy

6 răspunsuri:
| costis a răspuns:

De Paste si Craciun nu se sacrifica animale. E altceva ca oamenii vor sa manance mancaruri bune in zile de sarbatoare. Care nu se pot face numai din fasole si morcov.

| milan9 a răspuns:

Nu are absolut nici o legatura sacrificarea animalelor cu aceste mari sarbatori crestine.
Sacrificarea animalelor ale legatura doar cu stomacul tau...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e o regula si nici obligatoriu.tai un animal atunci cand vrei sa mananci.

| malvinacroft a răspuns:

Pastele nu e sarbatoare crestina, e iudaica. La crestini, sarbatoarea respectiva se numeste "Inviere", si ea celebreaza altceva decat Pastele. Mancatul de carne e "obicei popular omenesc", nu crestin. Si e ceva mai putin decat tine, care practic sacrifici macar un pui in fiecare saptamana, ca sa mananci 4 saorma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru malvinacroft):

"Pastele nu e sarbatoare crestina"... fun fact : nici craciunul nu e sarbatoare crestina.

| AllFor1 explică:

Bine, fie, asta este ceea ce credem noi.dar nu multi cunosc asta, daca la craciun si la inviere "sacrificam animale in numele domnului", cum spun taranii..atunci mai sunt si alte sarbatori de genul asta?