| Moisie a întrebat:

In rugaciunea Tatal Nostru, ni se cere atat de clar si de frumos sa facem VOIA Tatalui Ceresc atat in cer cat si pe pamant!
Oare cum isi inchipuie crestinii ca fac VOIA Tatalui exprimata de acesta in Biblie prin LEGEA Sa, atunci cand ei incalca chiar LEGEA lui Dumnezeu, sub pretextul ca este "veche"?
Oare acesta incalcare a Legii de catre toti crestinii, nu inseamna oare o ratacire?

Răspuns Câştigător
| Johndoe2023 a răspuns:

În anul 325 DC în Roma, împãratul
Constantin a convocat Conciliul din Niceea.La aceastã întâlnire s-a
stabilit doctrina crestinã.Si de atunci a început o lungã perioadã crestinã de vãrsare de sânge si de fraude spirituale. În urmãtorii 1600 de ani, Vaticanul a mentinut controlul asupra întregii Europe.
Conducând la vesela perioadã cunoscutã ca Evul Întunecat, pe lângã evenimentele luminoase,
cum ar fi Cruciadele si Inchizitia.Crestinismul, împreunã cu alte sisteme teologice sînt cele mai mari
escrocherii ale timpului.
A servit pentru separarea speciilor
de lumea naturalã si între ele.A ajutat la supunerea oarbã la autoritãti.
A redus responsabilitatea umanã la faptul cã "D-zeu" controleazã totul si a justificat crime
îngrozitoare prin vointa divinã.Si cel mai important, i-a pus la putere pe cei ce stiau adevãrul, dar a folosit miturile pentru a manipula si a controla societatea.
Mitul religios e cea mai puternicã unealtã creatã si serveste cã sol psihologic pe care alte mituri pot înflori.
O poveste nu poate functiona, dacã nu e crezutã cã e adevãrata într-o comunitate sau natiune.

Aceasta intreabare ai structurat-o foarte bine si ai un raspuns pe masura de la mine.
crestinii isi inchipuie ca fac voia lui dumnezeu pentru ca asa au fost indoctrinati. exista foarte multi ( ai fu surprins ) fanatici care, daca maine vaticanul ar incepe o noua cruciada, ar participa la lupta impotriva "ereticilor".
eu i-am pus o data iubitei mele o intrebare simpla. Ce este Dumnezeu pentru tine?
Ea a raspuns : Este mai mult decat ti-as putea descrie.
Apoi am intrebat-o : si de unde ai aflat tu de existenta lui?
ea a raspuns. pai stiu de mica de existenta sa.
eu am intrebat : DE UNDE STII?
ea a raspuns : am fost invatata de mica despre existenta lui, ca el este totul, ca este mai presus decat familia si mai presus decat mine, si apoi cu trecerea anilor am inceput sa il simt alaturi de mine.

apoi am intrebat-o : si daca te duci la un popor salbatic care nu stie inca de doctrina crestina si ii zici unui copil de 14 ani despre dumnezeul tau, el te va crede?
ea a raspuns ca nu. ca nu va crede deoarece el nu a fost crescut in spiritul religiei si ca, daca ar sta sa ii explice totul despre dumnezeu si despre biblie atunci copilul ar crede.

si apoi a recunoscut ca a fost indoctrinata sa creada in dumnezeu si religie, este constienta de realitate, dar creierul ei nu o lasa sa gandeasca altfel.

cand esti indoctrinat intr-o idee, creierul tau va respinge direct orice vine in contradictie cu acea idee care este baza educatiei tale.

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Atunci cand in crestin nu aplica normele biblice dupa ce le-a inteles corect inseamna ca nu e un crestin autentic.

| Moisie explică (pentru danay72):

Si daca acel crestin aplica corect aceste norme biblice si calca in picioare Legea lui Dumnezeu ca asa-i cere Testamentul cel de pe urma (adica NT) ca va urma moartea definitiva si nu viata vesnica, asta inseamna ca face pipi impotriva vantului, adica impotriva Duhului Sfant si a lui Dumnezeu si asta se lasa cu cele mai grave consecinte!

| danay72 a răspuns (pentru Moisie):

Romani10:4

| Moisie explică (pentru danay72):

Ai dreptate!
Isus in calitate de POTRIVNIC al lui Dumnezeu (adica Dracu) a adus oamenilor Sfarsitul Legii, adica inceputul NELEGIUIRII, si astfel se explica faptul ca cei care fac fapte pe placul Diavolului, adica ucigasii, talharii, curvele si excrocii, sunt izbaviti de Isus Christos!
Ce vrei mai clar decat asta?

| oprescudorin11 a răspuns:

Preotii nu sunt trimisii Lui Dumnezeu.Sunt doar 'unsii'.aca nu erau preoti, tu nici altii nu aveati pe ce tema sa polemizati.Preotii sunt angajatii, ca la tine la firma a unor mujici care sa-ti faca treburile mai mult sau mai putin murdare, pe care tu nu poti sa le faci, sau nu ai timp.
Fara preoti nu poate ramane peste ani o religie.Caci ca si o coala de gartie, ingalbeneste si nu mai vezi scrisul bine, in timp.

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Da sunt unsi de alti preoti, dar nu de Dumnezeu, pentru ca religia in care au fost UNSI nu il are ca Dumnezeu pe Creator ci pe Diavol!
Da ce nevoie au oamenii (adica nu preotii) de religie?
Crezi ca fara minciuna si sarlatanie nu se poate traii frumos si moral pe lumea asta?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Moisie):

Daca ai fi citit cateva carti esentiale de Antropologie, de la Claude Levi Strauss, un evreu francez care e considerat ' parintele antropologiei, (a trait cam in secolul trecut mai spre inceput), ai fi priceput ca 'cetatea ' adica formele celulare sociale, erau conduse de un conducator administrativ, cum era Stalin, sa zice, de un adjunct care facea si pe medicul: ala era samanul, un fel de preoti ai tai, si care era si judecator. Nu stau sa -ti explic totul : pune mana pe carte si aseaz-o si in mintea ta, nu numai in biblioteca, in locul unde iti lipseste, se pare.Si ca nu exista nici o societate mai veche, mai noua, mai evoluata sau mai rudimentara care sa nu aibe o astfel de organizare.Ca altfel ai veni tu, si ai face ca acum, sa vrei sa te substitui la toti cei care conduc 'mujicimea' (in sens rusesc de supusi iobagi). Adica nici macar I.V. Stalin n-a facut ce vrei tu!
Ai ca sa vedem! Poate schimbi tu lumea multimilenara, dar mi-e teama ca nu o sa ai timp.

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Nu am de ce sa schimb eu lumea, penmtru ca ea este in schimbare de la revolutia din 1789 cand in Franta zeci de mii de preoti au fost ghilotinati, asta din cauza ca masele au inteles care este valoarea lor!
Ib societatile dezvoltate de astazi, nu mai este nevoie sa ucizi preotii, ci este suficient sa educi corect tineretul, astfel ca sa nu mai aibe nevoie de SANTAJUL cu divinitatea deci nici motive sa fie indemnati sa mearga la biserici, si iata ca numarul celor religiosi se imputineaza pe zi ce trece, si ce este inbucurator este ca acest proces continua, si este chiar incurajat de STAT, pentru ca Statul si-a dat seama ca prin oameni inapoiati si retardati nu poti obtine performante intr-o lume in care se cere sa te pregatesti continuu in profesiunea ta, astfel ca sa fi mereu competent si competiv. si astfel societatea iti da posibilitatea sa ai acasa micul tau rai personal, si pe lumea aceasta, ba chiar sa te si mantuiasca de probleme si necazuri, in timp ce in tarile religioase si impotente, unde nu se intelege legatura intre progres si pregatire, si unde scolile scot tineri gata ratati si idioti cu diplome, cum zicea un presedinte al unei astfel de tari retardate, se incurajeaza religia pentru ca nu le poti da oamenilor doar "bici" cand nu ai si "zaharel" si iata ca avem religia care promite "zaharelul" dupa moarte si va da cu biciul, acum in timpul vietii si nu dupa moarte.
Intelegi acum de ce nu este nevoie de Stalin?
Religia este "pe duca" iar eu sunt doar unul din "groparii" ei, care se ocupa in mod special de gropile ei din Ro, adica de trezirea tineretului la REALITate!

| Moisie explică:

NU eu, ca eu sunt ateu, ci tu ca si credincios care crede in EL!
Dar de ce nu urmezi ce cere El in scriptura?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In rugaciunea respectiva nu ni se cere nimic. Este o rugaciune adresata de catre noi lui Dumnezeu, nu invers.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Vad ca n-ai inteles nimic!
In rugaciunea cu pricina este precizat ca si conditie sa faci VOIA SA si de abia dupa aceea vine rugaciunea ta, dar cum crestinii incalca Legea SA cum crezi ca va fi primita rugaciunea de catre Dumnezeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

La fel.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Pai atunci ce rost mai are sa te rogi, daca si atunci cand IL injuri iase bine?
Nu e mai la indemana sa dracui sau sa injuri decat sa spui o rugaciune mincinoasa?

| Hexiled a răspuns:

Ba da dar nu uita ca trimisi lui Dumnezeu (preoti)ne ajuta sa casim valea Lui

| Moisie explică (pentru Hexiled):

Ba din contra!
Preotii nu sunt trimisii lui Dumnezeu ci trimisii Mamonei, sau cel putin asa ii judeca si aprecia Isus Christos, asa ca insusi Christos ii acuza exact de inversul a ceea ce crezi tu, si anume ca ii duc pe oameni spre RATACIRE!

| sempreinvolo30 a răspuns:

Iar o iei pe aratura?
romani7:6,7
(Romani 7:6, 7) Dar acum am fost eliberaţi de sub Lege, fiindcă am murit faţă de cea care ne ţinea legaţi, ca să fim sclavi într-un sens nou, prin spirit, şi nu în sensul vechi, prin codul scris. 7 Ce vom spune deci? Este Legea păcat? Nicidecum! De fapt, n-aş fi cunoscut păcatul dacă n-ar fi fost Legea. De exemplu, n-aş fi cunoscut pofta dacă Legea n-ar fi zis: „Să nu pofteşti".
Scrie clar ca am fost eliberati de sub lege dar unele porunci cum ar fi nu poftii, nu curvii, nu mintii..sant amintite in toata biblia si trebuiesc respectate

| Moisie explică (pentru sempreinvolo30):

Tu esti sigur ca intelegi ce postezi?
Ceee... Legea este "inchisoare care leaga", doar pe acei ucigasi, curve si talhari, care nu mai au voie sa-si faca de cap!
Un om cinstit si moral nu se simte incorsetat de Lege si nici nu simte nevoia sa fie eliberat de sub jugul ei!
Tu chiar nu-ti dai seama ca religia crestina este o religie care favorizeaza curvele si talharii, si chiar ucigasii?
Nu te gandesti de ce oare ii favorizeaza pe cei care fac lucruri interzise de Creator?
Pai o face pentru ca este o religie care nu pleaca de la Dumnezeu, ci de la "dumnezeul" veacului acesta, adica de la Diavol!

| sempreinvolo30 a răspuns:

Evrei8:10
Căci iată legământul pe care-l voi încheia cu casa lui Israel după zilele acelea, zice Iehova: Voi pune legile mele în mintea lor şi le voi scrie în inima lor. Eu voi fi Dumnezeul lor şi ei vor fi poporul meu
Legile primite de la Isus incoace sant mult mai eficiente decat cele dinainte gravate pe piatra

(Galateni 3:24) Astfel, Legea a devenit tutorele nostru care ne conduce la Cristos, ca să fim declaraţi drepţi datorită credinţei.
Lege avea rolul de ai conduce sau indruma pe israeliti pana la Cristos, tot la fel cum o gradinita are rolul de a-i da niste cunostinte unui copil si al pregatii un pic pentru scoala

(Galateni 6:2) Continuaţi să vă purtaţi poverile unii altora şi astfel veţi împlini legea lui Cristos.
Această lege include tot ce a predat şi a poruncit Isus, în special porunca „să vă iubiţi unii pe alţii" (Ioan 13:34).
LEGEA LUI CRISTOS IN FAMILIE

Iată ce a scris apostolul Pavel: „Soţilor, iubiţi-vă soţiile, după cum şi Hristos a iubit Biserica şi S-a dat pe Sine pentru ea" (Efeseni 5:25). Când un soţ îl imită pe Cristos şi îşi tratează soţia cu iubire şi înţelegere, el împlineşte un element esenţial al legii lui Cristos. De altfel, Isus a manifestat în mod deschis afecţiune faţă de copiii mici, luându-i în braţe, punându-şi mâinile peste ei şi binecuvântându-i (Marcu 10:16). Părinţii care împlinesc legea lui Cristos manifestă şi ei afecţiune faţă de copiii lor. Este adevărat că sunt părinţi cărora le vine greu să imite exemplul lui Isus în această privinţă. Unii, prin însăşi natura lor, nu îşi manifestă deschis sentimentele. Părinţi, nu lăsaţi ca aceste trăsături de caracter să vă împiedice să le arătaţi copiilor voştri iubirea pe care o simţiţi faţă de ei! Nu este suficient să ştiţi că vă iubiţi copiii. Şi ei trebuie să ştie lucrul acesta. Dar ei nu vor şti decât dacă veţi găsi modalităţi de a manifesta iubire. — Compară cu Marcu 1:11.
În acelaşi timp, copiii au nevoie de îndrumări, ceea ce înseamnă că părinţii trebuie să stabilească reguli, iar, uneori, să aplice aceste reguli prin disciplinare (Evrei 12:7, 9, 11). Dar chiar şi în acest caz, copiii trebuie să fie ajutaţi progresiv să înţeleagă motivul fundamental al acestor reguli, şi anume că părinţii lor îi iubesc. Ei trebuie să înveţe, de asemenea, că iubirea este cel mai bun motiv pentru care trebuie să asculte de părinţii lor (Efeseni 6:1; Coloseni 3:20; 1 Ioan 5:3). Obiectivul unui părinte înţelegător este acela de a-i învăţa pe copii să îşi folosească ‘facultatea de a raţiona’, pentru ca, mai târziu, aceştia să ia singuri hotărâri judicioase (Romani 12:1, NW; compară cu 1 Corinteni 13:11). Pe de altă parte, regulile nu trebuie să fie prea multe, nici disciplinarea prea aspră. Pavel spune următoarele: „Taţilor, nu întărâtaţi pe copiii voştri, ca să nu se descurajeze" (Coloseni 3:21; Efeseni 6:4). Când o familie se conduce după legea lui Cristos, disciplinarea administrată cu mânie necontrolată sau cuvintele sarcastice şi jignitoare nu îşi găsesc locul. Într-o astfel de familie, copiii se simt în siguranţă şi stimulaţi, nu oprimaţi sau subestimaţi. — Compară cu Psalmul 36:7.