| EmaS a întrebat:

In Sfanta Scriptura vedem ca Dumnezeu a facut un Legamant cu oameni placuti Domnului. Mai intai Dumnezeu a incheiat un Legamant cu Noe, apoi cu Avram. Acum Dumnezeu face un nou Legamant prin jertfa Domnului Isus. Ai facut tu Legamant cu El?

Răspuns Câştigător
| DanM1990 a răspuns:

Mantuitorul nostru a luat asupra Sa pacatele lumii de buna voie. Isaia 53 vorbeste foarte frumos despre atitudinea umila si smerita pe care avea sa o aiba mai apoi Mielul lui Dumnezeu. In Noul Testament, citim ca El s-a rugat Tatalui sa nu ii dea sa bea paharul cel amar cu putinta, totusi, din iubire fata de noi, s-a dat pe Sine la moarte.

Astfel, ca orice crede ca Domnul Isus (Iisus) a murit pentru noi de buna voie si il recunoaste ca Mantuitor si Raspumparator are viata vesnica, si implicit un legamant cu Dumnezeu. Eforturile noastre de a nu pacatui sau de a evita pacatul in viata noastra sunt nesemnificative in raport cu sacrificiul suprem facut de Hristos.

21 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Asa e, Dumnezeu a incheiat. Deci nici Avraam nu a fost cel care "a facut" legamantul, atunci cum pot sa fac eu? Sunt eu mai mare ca Avraam?

| EmaS explică (pentru costis):

Da, dar observam ca un legamant se poate incheia si intre doi oameni asa cum Ionatan a facut legamant cu David. 1 Samuel 18; 1-5. Dar, Dumnezeu face un nou Legamant cu toti oamenii daruind ce avea mai scump, pe Fiul Sau, Isus Hristos. El este Mielul lui Dumnezeu care ridica pacatul lumii. Esti gata sa imbraci haina lui Isus, sa intri in Legammant cu El?

| costis a răspuns (pentru EmaS):

La noi nu-i cu imbracat haine si cu legaminte noi. E cu rugaciune si cu incercare de schimbare, de oprire de la pacat. Tu iti cauti mantuirea schimbandu-te sau esti perfecta si te mantuiesti invatand pe altii?

| EmaS explică (pentru costis):

Este biblic ce iti spun eu, nu la noi sau la voi, ci cei care asculta si implinesc voia lui Dumnezeu. Botezul este o imbracare. Toti citi ati fost botezati pentru Hristos v-ati imbracat cu Hristos. Galateni 3:27

| costis a răspuns (pentru EmaS):

Sunt botezat. Bodaproste de oferta.

| EmaS explică (pentru costis):

Botezul in sine nu te mantuieste.Tu trebuie sa devii un om nou. Cele vechi s-au dus. Iata ca toate lucrurile s-au facut noi.Cine fura sa nu mai fure, cine mintea sa nu mai minta, cine curvea sa nu mai curveasca.Tu trebuie sa te schimbi.Caracterul,atitudinea,modul de viata, chiar si vorbirea.

| costis a răspuns (pentru EmaS):

Ai dreptate. Dar trebuie sa mai pui in ecuatie si mandria. In ordoxism este mentionata distinct si slava desarta.
Si mai este una. Daca asta-i scopul, de ce nu ii recunoasteti voi pe toti crestinii care au trait de pe la anul 100 si pana la aparitia protestantilor? Adica ascetii din Egipt sau Palestina sau sfintii scrisi in calendare. Ei s-au schimbat, au fost mai apropiati de Dumnezeu decat noi, au realizat ceea ce spui tu ca e important, iar voi ii dati la o parte bulk.

| EmaS explică (pentru costis):

Asa este, primii crestini au trait exact asa cum i-a invatat Domnul Isus, fara adaugiri omenesti, fara traditii si obiceiuri.

| danay72 a răspuns:

Dacă dorim sa fim în relații bune cu Dumnezeu, fiecare dintre noi ar trebui sa își dedice viata lui.Sa facă o promisiune solemnă ca îl va sluji pentru totdeauna.

| pepy63 a răspuns:

Da evident ca am facut, de a nu mai pacatui, si ai sluji toata viata mea facand fapte bune a ma ruga si multumi lui pentru toate.Ar fi bine sa luam aminte la toate aceste lucruri toti.

| RAY a răspuns:

Iahve a facut multe legamante cu evrei lui din pacate nu sa tinut de promisiune niciodata fata de propiul popor, cum sa faci un legamant cu un zeu asa oribil cum e iahve?

https://sites.google.com/......-in-biblie

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca citesti cartea lui Enoh ai sa afli ca Noe la nastere semana mai mult cu elohimii decat cu Lameh tatal sau.
Acesta a si pus-o pe sotia sa sa jure ca nu s-a culcat cu unul dintre gardieni sau elohimi.
Acum este simplu de inteles de ce Noe s-a salvat.
Cartea lui Enoh este cea mai veche dintre toate scrierile din "sfanta" scriptura, si numita apocrifa de biserica.
Jehova a plecat de mult de pe planeta. Oricum venise doar pentru poporul pe care l-a mostenit, nu pentru toata lumea.
Si oricum nu prea se tinea de cuvant. Evreii si acum asteapta pamantul promis.
Dar este frumos sa speri.

| EmaS explică (pentru TrăieşteClipa):

Domnul Isus a venit si a murit iar a treia zi a inviat.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru EmaS):

Ti s-a repetat asta de mii de ori si acum ai invatat-o pe de rost.
Acum o repeti si tu.
Repetarea este mama invatarii.
Pana la urma crezi ca n-ai incotro.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Da si inainte sa moara a spus tata de ce mai parasit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aha.Am facut.Eu il mai incalc, dar dansul nu.Niciodata.

| Cristinel1994 a răspuns:

Dumnezeu nu exista

| EmaS explică (pentru Cristinel1994):

Tu nu existi.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

El exista in scimb zeul tau e doar o inventie atat

| EmaS explică (pentru RAY):

Vei avea o surpriza!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Eu vorbeam de iisus