| Muntgvb a întrebat:

In ultima vreme,am observat niste postari ale ateilor foarte interesante,care nu reflecta nici pe departe tolerenta si impartialitatea pe care ar trebui sa le aiba, dupa spusele lor.Redau aici unele dintre acele comentarii:
-"Sa speram ca va disparea(n.m.-religia)"
-"asta e biserica o MIZERIE!"
-"Ba chiar vreau sa fie exterminati toti oamenii inpuri rai.Pentru binele tuturor mai ales pentru al celor exterminati, pentru binele lor."
-"Trebuie exterminat aproape tot in conditii civilizate(n.m-?!?)!"
-"Toate religiile ar trebui interzise"
Si in fine,astfel de postari din partea ateilor(nu toti) sunt la ordinea zilei,din simplul fapt ca ii vad pe unii mai fanatici,facand anumite actiuni care nici macar nu ii afecteaza pe ei, deduc ei intr-un mod incredibil de "impartial" si de "obiectiv" ca toate religiile ar trebui sa dispara.Adica bine frate,daca vine unul si detoneaza o bomba pe motive religiose,bineinteles ca nu poate scapa nepedepsit,dar asta nu inseamna ca automat toti ceilalti religiosi sunt pasibili de terorism(aceasta este deja o conceptie americana din cauza careia cei din SUA sunt supravegheati la sange).
Nu mai discutam de batjocuri.
Tot pentru astfel de oameni,o persoana ca Macovei este complet rationala si inteligenta,aici chiar ca nu mai am ce comenta.
Cum ii spune la toate acestea:conceptii marxiste,leniniste,staliniste,de fapt o combinatie intre toate acestea.
Cu alte cuvinte,ateii in cea mai mare parte sunt de fapt niste comunisti moderni.
Si intreb eu:de ce va puneti etichete cu "nu discriminam pe nimeni" sau "suntem impartiali si obiectivi",cand in realitate,atunci cand vine vorba de religie,mai ales de crestinism,sunteti exact opusul?
Voi cica sunteti buni,dar in realitate daca vi s-ar permite, ne-ati taia capetele la toti crestinii.Fostii dictatori comunisti ar fi mandri de voi.
Si intreb din nou,de unde atata "marinimie" in inimile voastre? De ce nu recunoasteti ca aveti o ura pe noi,de ce nu recunoasteti ca nu aveti nicio treaba cu "egalitatea in drepturi,indiferent de rasa,sex,RELIGIE, etnie"?

87 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Si de ce as fi toleranta cu cineva intolerant? Ateismul ar fi neutru daca teismul nu ar fi anti ateism, si treaba e simpla, actiune --> reactiune.

| Muntgvb explică (pentru Mădă0611):

Aici depinde de ce înțelegi prin "toleranta". De exemplu nu vom schimba legile crestinismului pentru ca așa vor unii.Nici să-i luam la bătaie pe homosexuali nu e bine(sau pe atei).Dar bine ca ai recunoscut ca nu ne tolerezi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Muntgvb):

Am zis intotdeauna ca treaba e simpla "ce tie nu iti place, altuia nu face, dar daca el face, fa-i sa vada cum e, poate se potoleste". Si unde sunt scrise acele "legi ale crestinismului"? Ca mi-a venit in minte un banc cu un musulman si un taximetrist. Daca folosesti medicamente, iar biologia de bun simt neaga crestinismul/teismul, esti super ipocrit sau nu respecti "legile crestinismului"? Vreau sa va vad vindecandu-va doar cu ajutorul lui dumnezeu, de asta tot zic de medicamente.

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca vrei parerea mea personala, fara paranteze: Eu gandesc la modul ca un stat ca Romania, fundamental crestin -ortodox, milenar si inca (sper ) existent, nu ar trebui sa se uite la :secte, rase, sex, etnie, ateisti, etc.
Religia, cuibarita in zona Carpatilor dovedeste evident, prin faptul ca inca mai este, ca asemenea ineptii nu au existat in veacurile anterioare. Ce se intampla acum, pare sa aiba alta zona de abordare.
Daca te referi la presedinte, nu as vota niciodata un chinez, prin simplul fapt ca nu l-as intelege si nici el NEAMUL>.Ca atare, vreau sa fie la modul cel mai clar ROMAN_ORTODOX!
Daca va veni altceva, mie nu mi se pare de durata! Homoxexualii si ateii sau alte 'minoritati', nu cred ca vor avea de suferit!
Dar majoritatea minoritarilor ortodocsi crestini, sigur vor suferi, maxim 100ani, caci populatia se va strivi in propria hazna.Si majoritarii.
Si minoritarii.

| Muntgvb explică (pentru oprescudorin11):

ROMANIA,STAT NATIONALIST-ORTODOX!
Cuvinte marete, dar care din pacate nu se vor mai materializa niciodata.Nu,intrebarea a fost strict adresata ateilor care batjocoresc constant crestinismul dar nu realizeaza ca daca n-ar fi fost acesta,ei nu mai vorbeau in romana acum.
Si da,si pe mine ma cam mira cat tupeu are o minoritate,ca vrea aia,si aia, si aia, si aia. Daca nu le place ateilor cum merg lucrurile in Romania, sa se duca in Suedia, ca acolo 80% din populatie este atee.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Muntgvb):

Oficial nu se poate spune asa ceva.Ca ne vor amenda aia de la ONU!
Cum pot insa explica (mai pe inteles ateilor si sectantilor) :in casa mea doar eu ma ating de nevasta mea, in casa mea oricine intra, trebuie sa ramana musafir, nu sa mi se substituie, in casa mea respect pe toata lumea, ma sacrific uneori pentru ei, le dau mancare daca sunt infometati, le pun un pat pliant sa doarma, daca sunt nedormiti, dat nu pot sa-i culc langa nevasta, sa-mi certe sau sa-mi bata copiii, nu-i pot lasa sa -mi faca REGULI! Daca ma omoara, atunci nu mai pot protesta!
Vreau sa vad unul din astia care au toate libertatile posibile si ABUZEAZA de ele in tara mea (NU NATIONALIST ABSURD), deci unul de asta sa se duca in IRAN sa faca ce fac aici!
Deci asa trebuie sa inteleaga ateii tai!(am glumit)big grinACA LOR LE LIPSESTE UN PICIOR SAU O MANA, SA-SI PUNA PROTEZE, NU SA OBLIGE O TARA SA -SI TAIE O MANA SAU UN PICIOR! Asa este mai clar?

| Muntgvb explică (pentru oprescudorin11):

Nu ONU ne amendează, ci NATO.Sau eventual dau mesaje la slugoi:
"Ia du-te si rezolva-l pe naționalistul ala ca nu-mi place ce propaganda face pe acolo".

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Muntgvb):

ROMANIA este momentan un stat in stare de agonie! Nici vorba de 'nationalism'.Am ajuns minoritari in tara in care eram majoritari! Paradox. Imi vin tot felul de handicapati sa-mi explice ca e bine sa fiu ca ei?!?! Doamne Dumnezeule! Eu nu cer nimanui sa fie ca mine! Daca 3 sferturi din populatia feminina are sanii mari, ma fac si eu femeie cu implanturi? Daca 3 sferturi din populatie e supraponderala sau atee sau mai stiu eu cum?, ma fac precum ei? Daca 3 sferturi din populatie merge in carucior sau umbla dezbracata pe strada, fac si eu ca ei? Si asa mai incolo! Eu cand m-am nascut, mi s-a parut ca traiam intr-o normalitate (aproximativa), acum constat ca trebuie sa ma inscriu la handicapati, sa trec la sectanti, sa -mi tai o mana, un picior, sa ma iau de oameni pe strada sau pe facebook, etc. ca sa intru in 'normalitatea actuala?"Vreau si eu niste explicatii, poate ma convertesc la actuala, nu stiu cum sa-i zic.

| Muntgvb explică (pentru oprescudorin11):

Acestea sunt vremurile, efectiv, Romania este acum o colonie, toate valorile sunt răsturnate.
Drumul a devenit de foarte mult timp fara întoarcere. Dumnezeu cu mila!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Muntgvb):

Trecator ca de obicei, inca o generatie sacrificata! Sub aspect moral si material(implicit). Vom rezista!

| Zenicide a răspuns (pentru Muntgvb):

"Nu,intrebarea a fost strict adresata ateilor care batjocoresc constant crestinismul dar nu realizeaza ca daca n-ar fi fost acesta, ei nu mai vorbeau in romana acum."
- Who gives a fcuk?

| AlexanderAdrian a răspuns:

Biserica ortodoxa e o mizerie. O mizerie in care aproape toti intra pentru a castiga bani din aruncat cu apa "sfintita" si a mormai niste baliverne. Lasand la o parte povestea cu catedrala, mai nou ba si-au facut CAR, ba iese mitropolitu nu stiu care sa spuna ca nu le mai da binecuvantarea alesilor daca nu promit ca nu vor legifera casatoriile intre persoane de acelasi sex.

Si atunci uite unde era marea toleranta. Fix la voi crestinii. Ai nu zau. Vezi sa nu va inecati cu atata toleranta si bun simt. Da pe-afara din casele parohiale cu etaj, coloane si termopane si mertan parcat in fata.

Sa se interzica religia? Sa creada fiecare si-n zana maseluta daca vrea. Sa se scoata sau sa nu mai devina obligatorie religia ca materie in scoli. Mi se pare incorect si discriminant sa obligi un ateu sau vreun adventist sa invete la religie doar despre ortodoxie.

Eu personal nu discriminez si nu privesc un credincios cu alti ochi atat timp cat nu ma injura ca sunt ateu si nu-mi spune mie ca-s prost si nu-mi bate capul cu credinta lui ca nici eu n-am batut pe nimeni la cap cu ateismul meu si n-am incercat sa convertesc pe nimeni.

Ura pe crestini? Eu personal urasc prostia. Si daca tot vorbesti de egalitatea in drepturi de ce nu pomenisi si de egalitatea minoritatilor sexuale si religioase? Ca am vazut destui crestini care injura si au o atitudine agresiva fata de adventisti, martori si mai stiu eu cine, ca de atei nu mai vorbesc.

Eu zic sa ne vedem fiecare de noi insine, sa mai lasam curtea vecinului si sa fim mai putin ipocriti.

| Muntgvb explică (pentru AlexanderAdrian):

Istoria religiilor e raspunsul la problema religiei in scoli daca vrei neaparat.Insa Romania e tara majoritar ortodoxa, iar ortodoxia nu poate fi scoasa din scoli. Poate fi trecuta la materie optionala, in cel mai rau caz.
"Biserica ortodoxa e o mizerie. O mizerie in care aproape toti intra pentru a castiga bani din aruncat cu apa "sfintita" si a mormai niste baliverne. Lasand la o parte povestea cu catedrala, mai nou ba si-au facut CAR, ba iese mitropolitu nu stiu care sa spuna ca nu le mai da binecuvantarea alesilor daca nu promit ca nu vor legifera casatoriile intre persoane de acelasi sex."-Primele doua enunturi sunt confirmarea la ce-am scris in intrebare.Si ce imi "place" la voi, ca generalizati orice. Daca popa ala are Mercedes, apoi toti au Mercedes.Si ia stai putin,de ce ar trebui sa fim de acord cu legalizarea casatoriei intre persoanele de acelasi sex? S-o legalizeze pe cea civila,nu pe cea religioasa,daca vor neaparat.
"Eu personal nu discriminez si nu privesc un credincios cu alti ochi atat timp cat nu ma injura ca sunt ateu si nu-mi spune mie ca-s prost si nu-mi bate capul cu credinta lui ca nici eu n-am batut pe nimeni la cap cu ateismul meu si n-am incercat sa convertesc pe nimeni."-Uram pacatul,iubim pacatosii,aceasta e litera de lege pentru crestini. Daca unii n-o respecta, atunci nu inseamna ca toti fac asa.
"Ura pe crestini? Eu personal urasc prostia. Si daca tot vorbesti de egalitatea in drepturi de ce nu pomenisi si de egalitatea minoritatilor sexuale si religioase? Ca am vazut destui crestini care injura si au o atitudine agresiva fata de adventisti, martori si mai stiu eu cine, ca de atei nu mai vorbesc."-Ce-am scris si mai sus.
"Eu zic sa ne vedem fiecare de noi insine, sa mai lasam curtea vecinului si sa fim mai putin ipocriti."-Hmm, arunca o privire pe la intrebarile din aceasta categorie, si apoi spune-mi, cine se uita in curtea cui?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Muntgvb):

Mie mi se pare corect cum gandesti. Dar ce te faci, daca majoritatea religioasa dintr-o zona geografic -religioasa, hai sa-ti dau un exemplu extrem: 'candidezi la postul de jihadist sef la teroristi' asa cum numesc americanii pe toti dusmanii lor ', si tu, cand colo esti 'martorii lui...habar n-am!".
Ai sanse de ceva majoritate de voturi?

| Holiday a răspuns (pentru Muntgvb):

"Si ce imi "place" la voi, ca generalizati orice. Daca popa ala are Mercedes, apoi toti au Mercedes."

Nu trebuie sa stai sa verifici cati popi au sau nu Mercedes, pestele de la cap se impute, iar cum cei din conducerea bisericii au, si mai mult de atat, nu iau masuri impotriva popilor care fac divere porcarii, e usor de inteles ca institutia in sine este chiar o MARE INFECTIE.

"...Si ia stai putin, de ce ar trebui sa fim de acord cu legalizarea casatoriei intre persoanele de acelasi sex? S-o legalizeze pe cea civila, nu pe cea religioasa, daca vor neaparat."

Bati campii, discutia, respectiv legiferarea se refera la casatoria civila. Deci mitropolitu` pacii cu asta are el probleme, inca n-am ajuns in Romania sa obligam cultele sa respecte legile, dar va veni si vremea asta.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Muntgvb):

M-am facut inteles gresit in legatura cu casatoria. Intr-adevar din moment ce biserica e un adversar atat de vehement, eu unul sa fiu in situatie, n-as cere o astfel de casatorie nici mort. Evident e vorba de drepturile civile si de casatoria la primarie.

In ce priveste curtile aici purtam discutii, urmareste-mi raspunsurile si dovedeste-mi ca eu am incercat macar o data sa conving pe cineva sa se lepede de credinta si mai vorbim, pana atunci ma tem ca partial n-ai priceput ce-am vrut sa spun.

| Muntgvb explică (pentru oprescudorin11):

Eventual ajung decapitat...

| Muntgvb explică (pentru AlexanderAdrian):

Mi se pare ca începi să-mi bagi cuvinte in gura. Sper ca doar mi se pare.Nu am spus nicăieri ca ai fi încercat sa lepezi pe cineva de credință.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Muntgvb):

Mai bine ai comenta restul reply-ului meu si ti se pare, incercam sa-ti atrag atentia ca nu toti ateii sunt la fel, asa in mod ostentativ chit ca ai spus-o si tu asa pe ici pe colo, am doar impresia ca nu prea esti convins.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Muntgvb):

Iar la noi in tara, mai stam si la tocmeala cu ei! Sau ne umilim in fata lor! Dar in America, daca declari ca esti antichrist? Cum a patit John Lenon? Si aia se dau democrati si chiar sunt, dar nu minoritatea nici majoritatea este supusa. Discutiile sunt interesante (pro si contra), dar insultele sunt inacceptabile!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Mai vreau sa mai completez (la cele cateva puncte enuntate) ceva teribil de evident! Elitele se retrag (nu vor colaborationism), lichelele se arunca la jaf, la functii mari. Nu e paradoxal, un stat invadator incurajeaza in interesul jafului, lichelismul. Vorbeam principial, desigur Romania e retardata, primeste ajutoare.Sa ne desteptam si noi.Da, da, da.

| Alphawolf a răspuns (pentru Muntgvb):

"Insa Romania e tara majoritar ortodoxa, iar ortodoxia nu poate fi scoasa din scoli. Poate fi trecuta la materie optionala, in cel mai rau caz."

Tu ai impresia ca se merge pe gusturi? Nu prietene, nu e vorba de gusturi, iar in cazul asta nu votam, aici dovezile si argumentele vorbesc. Credinta o tii pentru tine, nu mi-o impui, asta daca vrei respect. Stii cum este, voi crestinii sunteti "si saraci si cu pretentii". Nu merge asa. Increderea trebuie sa mi-o castigi, respectul la fel. Nu pot tolera orice, nici tu nu poti, "nimeni" nu poate. Poti intelege asta? Voi cu credinta voastra vreti sa obtineti gratis, fara sa platiti(inclusiv respect). Ti se pare corect?

| Muntgvb explică (pentru Alphawolf):

Pai logic,acum nu mai merge, daca ateii nu vor sa fie cu referendum, atunci așa trebuie sa fie, nu?
Pai NU! Omule, vad ca ii cam scoți din ecuație pe cei care VOR sa facă religie.Ca daca ar fi numai atei in Romania, ar avea un sens.
Va comportați de parca religia ar fi amenințarea numărul unu pentru scoli.Nu etnobotanicele,nu faptul ca puștanii nu mai au chef sa învețe pentru ca Facebook-ul le-a luat mințile, nu faptul ca in Romania se pune accent aproape nul pe practica, si copiii sunt îndesați numai cu teorie, nu dom'le, religia e de vina pentru voi.Ce logica...

| Alphawolf a răspuns (pentru Muntgvb):

Despre ce educatie vorbesti? Scoala nu e cu rolul de a le a baga la copii in cap prejudecati, credinte, ci ea e cu rolul de a informa. Stii ce e aia informatie, ce inseamna ea? E cunoastere!
Ti-ar placea ca in scoala sa se introduca satanismul(sau alta doctrina maniaca)... si sa se initieze in el? Nu cred! Intreaba-te de ce(obiectiv).

Cum ai ajuns la etnobotanice si facebook? Astea sunt alte povesti.

| Muntgvb explică (pentru Alphawolf):

Tu nici ca materie opționala nu vrei religia.
Bun, si sa zicem ca scoatem religia din scoli.Ai senzația ca o sa vezi vreo explozie in inteligenta copiilor? Ca vor deveni brusc genii si ca vor învăța mai bine? Ma îndoiesc.Ce încerc sa spun este ca in afara faptului ca ar scăpa copiii atei de "îndoparea" cu credințe, situatia ar rămâne aceeași.
Si daca nu vrei sa faci ora de religie, ce-o fi așa de greu sa faci o cerere amarata?

| Alphawolf a răspuns (pentru Muntgvb):

Nu e vorba de asta. Indiferent de schimbare(fara explozii...), normal si corect este sa nu bagam prejudecati la copii in cap, scoala trebuie sa ramana cu rolul de-a informa, asta indiferent de convingerile noastre(care pot fi gresite). Eu zic sa ne scutim copiii de convingerile noastre nefondate, daca noi gresim sa nu le transmitem greseala noastra si lor. Hai sa nu-i conditionam de modul nostru de a gandi, hai sa le transmitem doar informatie, nu si mofturi, hai sa-i lasam sa gandeasca sanatos, sa poata ei analiza situatia obiectiv, nu sa le conditionam gandirea indicandu-le o anumita directie(una subiectiva). Nu-i corect nici fata de copii.

| Muntgvb explică (pentru Alphawolf):

Am vazut-o la multi.Influenta religioasa nu este deloc puternica, uneori nici macar nu are vreun efect.Mai ales la adolescenți, foarte putini își mai aduc aminte si de Dumnezeu.La orele de religie de multe ori nici nu se face religie(o spun din auzite,recunosc,dar daca am auzit acest lucru de atâtea ori, nu cred ca e o minciuna). Tocmai din acest motiv spun ca obiectivismul copiilor nu este mai deloc afectat, pentru ca(poți verifica si tu) cei mai multi copii merg in cele din urma tot după ce vor ei, nu după ce le spune mama, tata sau Biblia.Ce vezi tu la televizor cu acei copii care plâng pentru ca li s-a spus ca daca trec pe roșu ajung in iad sunt excepții.Chiar si acolo, influenta religiei poate scădea dramatic.De ce? Pentru ca respectivul copil va începe să-și facă o imagine despre religie ca fiind ceva imposibil de respectat.Si de ce sa se mai chinuie? Adică se autoamăgesc.
Alegerea libera despre care tot vorbesc crestinii este foarte evidenta in ziua de astăzi, pentru ca nu mai încearcă aproape nimeni sa le spună copiilor in cine sa creadă(sau in cine sa nu creadă). Deci, poți sa mergi după principiile creștinismului doar daca vrei tu, ca altfel, poți sa faci si 1000 de ore de religie, ca tot nu se "prinde" nimic de tine.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Inca niste precizari.

unde au atacat crestinii ateii? unul m-a injurat de m-a spurcat, nu am absolut nici o dispozitie sa iau enunturi sa-ti demonstrez fiindca sunt suficient de multe sa le gasesti si singur si daca n-o faci...scuza-ma dar hai sa nu ne batem joc de inteligenta fiecaruia.

mertanele s-au vazut chiar la televizor, anul asta, intr-o procesiune, alaturi de bmw-uri si chiar masini cu aspect de limuzine, chiar nu e cazul sa ne apucam de "nu toti preotii au mertane" ca nu asta era ideea si stii foarte bine. Uite unii din cartierul meu au dictamai casa parohiala si doua masini destul de bune nu de-alde bmw, logan sau cielo.

"Daca nu le place ateilor cum merg lucrurile in Romania, sa se duca in Suedia, ca acolo 80% din populatie este atee."

Tu discriminezi, prigonesti, urasti si ne numesti minoritate in sens peiorativ si ai pretentii. Monser, de-asta am zis ca fiecare trebuie sa se mai uite si-n curtea proprie. Daca dumneata crezi ca poti avea pretentia in enuntul intrebarii ca ateii va fac una si alta si apoi intr-un reply sa faci tu insuti nasoale, apai ce sa zic...

| Muntgvb explică (pentru AlexanderAdrian):

Daca te-a înjurat asta nu înseamnă ca ar fi in "spiritul creștinesc".
N-am discriminat, am făcut o ironie din cauza următoarelor cereri pe care le au unii atei(unii, nu toți):
-sa nu se mai predea religia in scoli, nici macar opțional
-BOR sa fie falimentata, fara sa i se dea terenurile pe care le deținea pana acum 150 de ani
-creștinii sa fie băgați la nebuni
-si multe altele
Adică sincer, aceste lucruri nici macar nu le-ar face viata mai buna, de ce insista unii sa se întâmple toate acestea? In afara de ura nu am alta explicație.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Muntgvb):

Oricum terenurile nu i se dau din cate stiu, e motivul pentru care BOR e subventionata de la stat, pentru a nu i se da acele terenuri, multe dintre ele imposibil de retrocedat sau inadmisibil de retrocedat.

Cum de ce? Nu de ura, ci pentru ca unii oameni nu admit ca alti oameni au alte optiuni decat ei. Alta orientare sexuala, alta credinta, alta culoare de piele, alte preferinte muzicale, literare si artistice etc. De aceea. Iar atunci cand e chiar vorba de ura, cauza e prostia.

| Muntgvb explică (pentru AlexanderAdrian):

Pai tocmai, daca tot se dorește ca BOR sa nu mai fie subvenționata, sa se dea terenurile înapoi.Ori unii nici așa nu vor.Imposibil de retrocedat? Pai e vina BOR-ului?
Da,stiu ca unii au alte orientări, preferințe, numai ca astăzi tot ce e creștin e denigrat, considerat înapoiat si prostesc, iar eu nu pot sa accept așa ceva.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Muntgvb):

Nici eu nu pot accepta sa se incalce drepturile omului si cetateanului. Deci ghinion de ambele parti.

| doctorandus a răspuns (pentru Muntgvb):

Indiferent ce religie ai, daca nu vrei sa fii considerat prost, nu te comporta si nu te exprima ca un prost. Sunt multi crestini ortodocsi care s-ar oftica sau i-ar apuca rasul de ce ai scris mai sus. Tu nu reprezinti crestinismul ortodox. Exista multi crestini luminati, unii dintre ei predau stiinte la Oxford, Cambrige si Harvard. Tu nu te numeri printre ei.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Muntgvb):

Daca ne detasam de informatiile, litigiile curente(nu minore) as preciza ca STATUTUL UNEI COMUNITATI OCUPATE (sau etnii sau stat), se recunoaste din cativa 'indicatori':
1.moralitatea (religia ) este denigrata-ai voie sa furi sa injosesti, sa denigrezi
2. populatia emigreaza in proportii ingrijoratoare
3.scade dramatic natalitatea
4. invatamantul ajunge 'bataie de joc'-la fel educatia (implicit!)
5. femeile isi pierd busola, devin 'feministe' ca sa nu zic mai mult, tot asa, in proportii ingrijoratoare (caci e normal sa se duca la 'ban'.-ele au responsabilitatea si instinctul procreatiei, mai accentuat-fiziologic-vor sta cu cine le da 'banu''.
6. tinutul 'invadat' devine MUZEU, COLECTIE DE ARTEFACTE! Inclusiv cetatenii! Se vor uita si se uita la noi ca la 'expirati', vor rade! Desi nu au ocupantii vreo norma morala, necesara durabilitatii unei societati.
7. Ne vom invrajbi intre noi, pentru te 'miri ce'.
Si te intreb:Indeplinim, sau nu, aceste conditii?

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Vezi ce i-am raspuns lui ZHM, e valabil si pentru tine.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Ma bag si eu:
De unde stii? Cati studenti anglicani ai cunoscut? Lasa pe ortodocsi, ca aia cu Harvard sau Cambridge sau Oxford presupun ca s-au facut 'pe bani' deci sunt analfabeti din start.Da-mi 1milion de euro, serios vorbesc, si-ti scot pe ultimul boschetar din canalele romanesti cu doctorat la toate acele academii! Ca bonus, ii fac si diploma de absolvire la Sorbona! Si-mi opresc si eu spaga!(sub acoperire, ca o declar apoi, doar vreau sa-ti zic ca se poate!).

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ceea ce se numeste "teorie paranoida a conspiratiei".

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Cine crezi ca sunt, pe cine reprezinta acei care folosesc acest termen?("teorie paranoida a conspiratiei")
Cui ii foloseste, in prima aproximatie, ascunderea sub acesti termeni?
Problema este foarte serioasa, acest razboi (cu arme totale), adica folosirea si armelor psihologice, distrugerea inamicului prin eliminarea din societate, arbitrar, se foloseste de mii de ani! Cine este contra mea e nebun!
Problema pusa de tine este interesanta! Poti inventa si alt antidot la psihoza de a acuza 'tot ce nu-ti convine' drept :teorie paranoida?
Nu cumva atacul psiho ' te poate infesta implicit si pe tine? te poate departa de adevar?
Poate iti vei lua cu ocazia gasirii raspunsului si doctoratul! Ca sa nu ramai doar 'doctorandus'. Ponta te poate invata calea cea mai rapida.
Interesant atacul tau! Zau: ma binedispune, inca o arma de care ne putem folosi! Ebola ramane o copilarie!

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Poate n-ai inteleg ce-am zis: tu ai afirmat ca posturile de profesor universitar la Oxford, Cambridge si Harvard s-ar acorda pe spaga. De-asta am zis ca ai propus o teorie paranoida a conspiratiei. Sau mai pe romaneste: vulpea care nu ajunge la struguri zice ca sunt acri. Ideea ca la Oxford, Cambridge si Harvard predau tot niste cocalari tine de delir.

| KhludCiprian a răspuns:

"Si intreb din nou,de unde atata "marinimie" in inimile voastre?"
Probabil e o reactie dat fiind ce vad ei prin jur:
- catedrala mai inalta decat Casa Poporului
- crestinii ce au multa marinimie ataca similar ateii
- ca nu accepta stiinta moderna (evolutie sau Big Bang-ul) si ar fi fericiti sa nu invete copii in scoli stiinta ce ne permite o multime, inclusiv sa iti mearga calculatorul tau acum
- ah, tocmai citeam ieri de bisericuta din Platoul Bucegi

"De ce nu recunoasteti ca aveti o ura pe noi, de ce nu recunoasteti ca nu aveti nicio treaba cu "egalitatea in drepturi, indiferent de rasa, sex, RELIGIE, etnie"?"
Pentru ca nu uram o multime de crestini. Subsemnatul are cel putin sotia, fratele geaman si sotia lui, o multime de rude si prieteni ce-s credinciosi. Cu siguranta nu ii urasc.

Totusi din fericire aceste rude (si prieteni) nu imi zic ca merg in Iad, nu ma ataca cand zic ca n-as vrea sa discriminez pe cineva ca e homosexual, sau altele de genul.

Ah, si nu am primit constant atacuri la persoana si intre timp nu am primit raspunsul la intrebare, cand am pus o intrebare incomoda.

Cred ca asta e dilema ce o ai: de ce intr-o lume de "crestini adevarati" crestinii trateaza pe ceilalti relativ discriminant in scoli, presa si viata publica, si la final se simt discriminati cand primesc acelasi tratament.

De ce te simit discriminat?

| Muntgvb explică (pentru KhludCiprian):

"catedrala mai inalta decat Casa Poporului"-Inca nu e,in plus,acolo e mult de discutat.
"crestinii ce au multa marinimie ataca similar ateii"-Unde, imi arati si mie?
"ca nu accepta stiinta moderna (evolutie sau Big Bang-ul) si ar fi fericiti sa nu invete copii in scoli stiinta ce ne permite o multime, inclusiv sa iti mearga calculatorul tau acum"-De parca evolutia si Big-Bangul ar avea vreun merit in dezvoltarea calculatoarelor.
"ah, tocmai citeam ieri de bisericuta din Platoul Bucegi"-Si iti place? Fantastic, voi chiar considerati ca o amarata de bisericuta poate distruge o intreaga rezervatie naturala? Si cu ce va afecteaza ca sta acolo? Va arde cumva(o, stai putin)?
"Pentru ca nu uram o multime de crestini. Subsemnatul are cel putin sotia, fratele geaman si sotia lui, o multime de rude si prieteni ce-s credinciosi. Cu siguranta nu ii urasc.

Totusi din fericire aceste rude (si prieteni) nu imi zic ca merg in Iad, nu ma ataca cand zic ca n-as vrea sa discriminez pe cineva ca e homosexual, sau altele de genul."-Nu m-am grabit sa afirm ca unul ajunge in iad, mai ales ca mereu a existat(si exista) posibilitatea ca eu sa-l urmez pe respectivul.In plus, noi nu uram homosexualii, ci homosexualitatea.Valabil si pentru alte pacate.
"Cred ca asta e dilema ce o ai: de ce intr-o lume de "crestini adevarati" crestinii trateaza pe ceilalti relativ discriminant in scoli, presa si viata publica, si la final se simt discriminati cand primesc acelasi tratament.

De ce te simit discriminat?"-Tu esti sigur ca traim in acelasi univers? De unde si pana unde nu mai aveti voi loc de crestini? Doar ca pentru BOR construieste o uriasa catedrala, aceasta nu inseamna ca am fi privilegiati.Eu zilnic vad numai atacuri la crestinism, PRO(ST)TV urla intr-una ca ne fura BOR-ul si mai ca "jurnalistii" lesina cand vad ca isi permit "nesimtitii" sa construiasca (,) cantine.De-aia ma simt discriminat, ca daca iesi in societate si iti permiti sa zici ceva despre Iisus in secunda 1, in secunda 1, 01 esti luat in ras.Crestinismul e batjocorit oriunde, de aproape oricine.Da-mi voie sa te intreb:tu in ce lume traiesti?

| Muntgvb explică (pentru Muntgvb):

Legat de cantine, iata raspunsul patriarhiei:
" În legătură cu materialele de presă despre presupusele afaceri ale Bisericii cu cantinele din cimitire difuzate în aceste zile de Ştirile ProTv, Biroul de Presă al Patriarhiei Române face următoarele precizări:

După ştirea despre lipsa autorizaţiei de funcţionare de la cantina din cimitirul Andronache, după cum de altfel a fost anunţat public în ziua de 24 septembrie 2014, Arhiepiscopia Bucureştilor va sancţiona pe cei vinovaţi.

În aceeaşi zi, jurnalistul Adriana Stere de la Ştirile ProTv a vizitat mai multe biserici şi mănăstiri, manifestându-se cu aroganţă în relaţia cu personalul bisericesc întâlnit, o atitudine a sa mai veche pentru care Arhiepiscopia Bucureştilor a exprimat o poziţie publică intitulată Reacţie nepotrivită la o purtare necuviincioasă în ziua de 17 noiembrie 2011.

Materialul realizat de doamna Adriana Stere şi prezentat la Ştirile ProTv în seara zilei de 24 septembrie 2014 conţine o serie de dezinformări care denotă lipsa de obiectivitate şi dorinţa sa evidentă de denigrare a Bisericii, fără a se interesa de numărul celor care sunt ajutaţi de Biserică.

1. Astfel, la centrul social-cultural Sfântul Calinic de la Cernica, situat în incinta cimitirului de la mănăstirea Cernica nu pot fi organizate mese de parastas, deoarece acesta este într-un amplu proces de renovare început în primăvara acestui an. Însă, doamna Adriana Stere evită să menţioneze această realitate şi prezintă imagini filmate cu
camera
ascunsă în altă locaţie făcând confuzie deliberată cu sala de mese fără bucătărie de la cimitirul parohiei Cernica din judeţul Ilfov. În plus, doamna Adriana Stere a încercat să convingă autorităţile de sănătate publică să se implice în propriul demers jurnalistic şi chiar să sugereze declaraţii ameninţătoare la adresa Bisericii din partea acestora.

2. La parohia bisericii Sfântul Dumitru – Colentina a fost construit un centru social-medical-educaţional şi o capelă mortuară, fără cantină pentru parastase, nu cum a dezinformat doamna Adriana Stere;

3. La parohia bisericii Iancu Nou-Bălăneanu funcţionează un centru social-educaţional şi există o capelă mortuară, dar fără cantină pentru parastase, nu cum din nou a dezinformat reporterul ProTv;

Este regretabil faptul că jurnalistul ProTv nu s-a adresat reprezentanţilor celor două parohii pentru a primi informaţii corecte cu privire la centrele sociale şi capelele mortuare, pentru a vedea câţi săraci, şomeri, elevi şi bătrâni sunt ajutaţi cu o masă caldă de mănăstiri şi parohii, ci a preferat să intervieveze cu camera ascunsă persoane neautorizate, care, în necunoştinţă de cauză, au declarat probabil ceea ce li s-a sugerat de către reporterul ProTv.

În acest context, reamintim faptul că în trecut Patriarhia Română a dat publicităţii mai multe drepturi la replică referitoare la diferite ştiri tendenţioase realizate de doamna Adriana Stere pentru Ştirile ProTv şi a anunţat conducerea departamentului de Ştiri în legătură cu prestaţia sa jurnalistică penibilă. Din nefericire, nu a fost primit nici un răspuns şi nici nu au fost luate măsuri pentru remedierea celor semnalate.

În consecinţă, în urmă cu câteva luni, Biroul de Presă al Patriarhiei Române a informat oficial pe redactorul şef al departamentului social al ştirilor ProTv că a anulat acreditarea doamnei Adriana Stere pe lângă Patriarhia Română pentru lipsa de corectitudine şi abateri sistematice de la deontologia profesională. Vizibil nemulţumită de această decizie, doamna Adriana Stere şi-a permis să transmită ameninţări voalate purtătorului de cuvânt al Patriarhiei Române.

Biserica noastră cooperează cu jurnaliştii obiectivi şi profesionişti (aşa cum sunt majoritatea celor din departamentul de ştiri ProTv) şi îşi rezervă dreptul de a refuza colaborarea cu acei reprezentanţi media care nu urmăresc informarea corectă a publicului telespectator, ci convingeri şi interese individuale.

De aceea, Patriarhia Română solicită conducerii departamentului de ştiri ProTv să revină la prezentarea obiectivă şi informarea corectă a publicului telespectator despre activitatea Bisericii, o îndatorire elementară a oricărei instituţii media.

Oricum, ne-am bucura dacă ProTv ar ajuta săracii din bani proprii mai mult decât o face Biserica."

| Holiday a răspuns (pentru Muntgvb):

Patriarhia minte de ingheata apele.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Muntgvb):

Deci nu stiu de ce zici ca urmaresc Pro-TV sau ca vezi "atacurile" la adresa BOR-ului sunt pur si simplu ca sunt oameni cu bun simt ce vad anumite activitati ca fiind fara bun simt.

E exact cum zici tu: nu uram homosexualul dar homosexualitatea, dar la cei mai multi atei e pe dos: nu uram crestinatatea, ci doar purtarea fara nici o moralitate a Bor-ului, a crestinilor in particular.

Doar o ultima clarificare legata de răspunsurile tale: chiar ieri cineva m-a făcut "Boule" și a făcut aceiași afirmație și altui ateu.

Cine crezi ca a "manat" pe acel creștin sa afirme asta? Duhul Sfânt? Dar când am primit un atac la persoana ca nu am nume romanesc? Tot ortodoxia?

Deci in universul la care traim, crestinatatea in mare si ortodoxia in particular se poarta mizerabil in Romania atat impotriva "sectelor" cat si impotriva minoritatilor (in care da, intra si ateii, dar nu numai). Si asta ii face nesimtiti.

| Muntgvb explică (pentru KhludCiprian):

Ha? N-am zis ca te uiți la protv,am zis ce fac aia.
A, pe tine chiar te cheamă Khlud?
Ma rog, cred ca mai bine n-ar trebui sa le spun respectivilor de preoții ortodocși din Africa(care sunt de rasa neagra).
Cine i-a mânat? Ia ghici...
Cu tot respectul, dar chiar nu cred ultima parte. Poate la nivel online o fi cum spui tu, dar in viață cotidiana nu e nici pe departe așa.

| Muntgvb explică (pentru Holiday):

Dovezi?

| KhludCiprian a răspuns (pentru Muntgvb):

Deci sa fim clari. Ce afirm eu daca e adevarat, cred ca si tu mi-ai da dreptate ca suna cel putin eronat:
- discriminarea protestanta o stiu deoarece am fost protestant pentru peste 10 ani ai am prinsi tot felul de oameni. Vrei sa zici ca nu e preotul tau (desi poate asa o fi), totusi am intalnit preoti purtandu-se mizerabil. As putea detalia dar doar daca nu traiesti sub o piatra am auzit intre altele: preoti ce instiga sa atace preotii catolici ca si-au recapatat biserica; preoti ce instiga la violenta, preoti ce au facut abuzuri financiare, sexuale, si de genul; preoti ce nu vor sa ingroape oameni de alta religie/confesiune amenintandu-i ca daca nu dau bani asta poate fi ca si consecinta; preoti ce nu accepta nunti interconfesionale.

Asta vorbind din ce am prins in istoria de doar 10 ani. In fapt am prins si exceptii (adica preoti ce acceptau nunti interconfesionale) dar mi-a zis ca daca se va intampla, sa pastrez secret deoarece sunt unii preoti ce chiar au "sansa" sa fie exclusi daca se afla in Romania, dar e o practica destul de raspandita in BOR in biserici din afara.

Astia-s preotii din Africa ce vorbesti? Sau te referi ca sunt de exemplu etiopieni la care BOR nu ii considera in comuniune? Sau ca BO Rusa ce se "manaca" pe la spate cu BOR-ul legat de faptul ca BOR ar fi "deservita catolicilor".

Legat de "ultima parte", te rog compara B Anglicana sau catolica cu Papa Francisc si ai sa vezi ca acestea s-au purtat mai rezonabil in ultimii ani decat BOR. Nu trebuie sa ma crezi pe mine, intreaba un ungur sau un non-ortodox, sau un ortodox ce nu are nici un interes in a promova BOR, si ai sa vezi ca asa e.

Daca tu crezi ca biserica ta te duce la mantuire, poate asa o fi, dar in continuare pot sa arat cu degetul o multime de atitudini gresite in BOR. Ah, si bonus, desi poate aud iar si iar "aia nu erau crestini adevarati", am fost batut de ortodocsi in viata reala pentru ca nu eram ortodox, mi s-au zis minciuni in fata din confesiunea din care eram de ortodocsi, si niciodata nu si-a cerut cineva din persoanele implicate nici macar scuze.

Desi am auzit critici doctrinale (ce poate nu le vezi fundamentate) de la protestanti fata de ortodocsi (ca de altfel orice alta ramaura de protestant), nu am auzit (deci daca se intampla se intampla mult mai rar) ca niste protestanti sa bata in Romania un ortodox ca nu e protestant, sau sa zica ca "preotii se culca unii cu altii" cum am auzit afirmatii echivalente in lumea ortodoxa.

Bun mi-am zis of-ul, dar totusi asta sa intelegi: prea des am vazut primadone crestine ce se simt ofensate numai cand se referentiaza ca pozitia lor e gresita, dar tot ei sunt cei mai vocali (inclusiv cautand sa intervina in educatie, buget de stat si de genul) in a discrimina pe altii.

Pozitia mea legata de ortodocsi mai apropiata de normalitate a e ca in tara unde traiesc acum: sa fie 2 cutii ale milei, una pentru biserica una pentru persoanele cu handicap. Vrei sa pui bani, bine, nu, e la fel de bine. Si nimeni nu te impinge sa ii dai bani preotului, si daca ei au bani sa isi cladeasca ceva gigant cu banii poporului, nu as avea ce sa comentez. Banul public nu mi se pare potrivit, atat timp cat nu am fost ortodox pentru 15 ani (minim) si implicit banul meu n-ar trebui investit in asa ceva. Si bineinteles, nu te opresc ca si ortodox sa te duci in Siria sa te bati cu Isis (stiai ca e o biserica ortodoxa foarte importanta acolo!?) sau sa te duci doar cu Biblia si sa mori ca martir pentru crestini incercand sa convertesti musulmani. Totusi, nu-mi lua din traista ca sa faci o catedrala si sa o poleiesti cu aur, chiar nu avem bani de asa ceva in Romania!

| Muntgvb explică (pentru KhludCiprian):

Bine,observ ca ai suferit mult din cauza unor ortodocși.Să-ți spun ca poate au fost doar niste întâmplări, niste teste? Nu cred ca are sens.
In astfel de situații era mult mai convenabil sa fim fata in fata.
Stiu ce se întâmpla in Siria, pentru astfel de oameni mai tine Dumnezeu lumea.
Tot respectul si admirația pentru creștinii de acolo.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Muntgvb):

Eu sper ca sunt doar o exceptie, dar legat de inmormantare, n-am fost eu (din cate iti dai seama), legat de catolici, n-am fost eu. Totusi sunt sigur ca ai auzit de astea, nu? Si daca ai auzit, cred ca poti sa afirmi ca BOR s-a purtat mizerabil, nu?

Legat de Siria, nu am afirmat nimic decat ca ai dreptul la a face ce vrei, inclusiv sa arati cat de crestin esti facand (sau nu) ceva legat de asta.

Totusi nu uita, a imi spune: vezi ca sunt preoti (ortodocsi) in Africa, cred ca e irelevant, cand majoritatea ortodocsilor dintre preoti considera ca BO Coptica nu e in comuniune (adica e "eretica" sa zic asa), idem etiopiana. Este o BO care e in comuniune in Africa? Eu unul nu stiu.

Deci argumentele sunt valide, corect?

| Muntgvb explică (pentru KhludCiprian):

La etiopieni ma voi informa puțin mai mult, ca m-am cam încurcat.
Cat despre disputele ortodoxie-catolicism-protestantism nu discut aici, poate in alta parte, dar oricum îți pot spune ca toate criticile protestanților pot fi combatute biblic.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Muntgvb):

Etiopienii sau copticii (adica ortodocsii din Egipt) sunt cei ce nu au acceptat rezultatul consilului de la Chalcedon (de altfel si sirenii) deci dpdv teologic nu-s in comuniune.

Ca sa merg inca un pas mai departe, vezi ca n-am criticat faptul ca protestantii au sau nu dreptate, ci faptul ca ortodocsii MINT (stresez cuvantul: MINT) in mod public legat de alte culte. Daca vrei sa imi dai un argument teologic, zi-mi argumentul teologic in a MINTE pentru o credinta. Asta-i problema.

Daca vrei sa raspunzi la esenta problemelor aratate, nu-s interesat de dogma ortodoxa, ci doar cum poti justifica acest comportament. Iar daca e justificat sau nu, daca este justificat pentru un ateu sa arate cu degetul (sau un protestant de altfel) cand cineva o da in bara si e ortodox. Daca nu imi aduci nici un argument, si tot schimbi discutia ca vezi ca sunt preoti crestini in Africa (o fi, si ce daca!?), chiar nu vad cu ce te ajuta decat in a zice: vezi ca sunt cativa crestini buni (cum sunt bineinteles atei foarte buni).

Legat de Biblie, sunt interesat sa discutam cu alta ocazie, totusi, de ce este comportamentul asta delirant in lumea ortodoxa? Sau daca vrei: ipocrit, sau "cu doua personalitati" sau poate "schizofrenic".

Nu stiu cum sa il definesc, si ca sa aud urmatoarea scuza in numele ortodoxiei, in loc sa vad actiune pozitiva, auto-critica, si de genul si orice ce ei afirma ca reprezinta pe I(i)sus!

| CarlSagan a răspuns (pentru KhludCiprian):

Ciprian, ma insel eu sau dansul e foarte pornit in a-si impune punctul de vedere si ocoleste sa dea multe raspunsuri probabil din frica de a nu fi vazut ca un om penibil.E plin de el, mandru ca e roman ortodox! I-ai prezentat vad ca destule argumente, unele ocolindu-le si fiind in continuare persistent. Oare e bine sa ne pierdem timpul in discutii de genul, discutii care par a fi puerile, ca intre un profesor si un elev teribilist? Poate ma insel, dar incep sa cred ca nu trebuia sa-i zic nimic dansului.

| Holiday a răspuns (pentru Muntgvb):

Nu mi-ai povestit cum e cu "mertanele" alea de la patriarhie si cu pestele care se impute, dar ce zic eu, deja patriarhia duhneste.
Deci, daca nesimtitii cei mari, capii BOR, se dau cu limuzine, nu e logic si normal ca prin asta incurajeaza toti angajatii BOR sa le ia exemplul, si ce autoritate morala mai au ei fata de popii de rand?

| KhludCiprian a răspuns (pentru CarlSagan):

Ai dreptate. Dar sincer e o placere sa stresez faptele si sa vad cum ocoleste raspunsul. Dar ai completa dreptate: el nu vrea sa invete si arata poate la superlativ ce inseamna ipocrizia unor crestini. Nu trebuie sa cautam, el chiar arata ceea ce vrea sa zica ca ateii fac: adica cere un standard de la altii, dar el ca "ortodox" arata ca nu isi tine standardul sau, dar doar pretinde de la altii un standard "purintan" desi ceilalti nu gandesc chiar sub acest nivel binar.

| CarlSagan a răspuns (pentru KhludCiprian):

Inca astept un raspuns de la el dupa care ma opresc, nu are rost in a continua discutia, oricum nu ajungeam niciunde.

| Muntgvb explică (pentru Holiday):

Ah,era sa uit de tine.
Da, pestele de la cap se impute.Si totuși, aceasta nu garantează ca toți preoții își vor cumpăra un Mercedes.In plus, fiecare preot trebuie sa cunoască legile creștine.Deci daca cineva aflat intr-o pozitie mai inalta cade in vreo ispita, asta nu înseamnă ca toți cei de pe poziții mai joase se vor lua după respectivul(sau respectivul).

| Holiday a răspuns (pentru Muntgvb):

"Deci daca cineva aflat intr-o pozitie mai inalta cade in vreo ispita, asta nu înseamnă ca toți cei de pe poziții mai joase se vor lua după respectivul."

Atata vreme cat popii nu au nimic de comentat in privinta liderilor lor, inseamna ca ii accepta si sunt de acord cu ei si cu ce fac ei. Deci, presupunand ca ar avea ceva de obiectat, prefera sa se prostitueze pentru niste banuti pe care ii castiga ca popa inrolat in BOR, decat sa deschida gura. Nu te obliga nimeni sa slujesti nesimtitii, nu? O faci de buna voie.
N-am auzit nici un popa sa-i zica lui Daniel "bai nesimtitule, tu te plimbi cu limuzina si la mine in parohie batranii mor de foame. Despre ce vorbim?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se comporta si ei in functie de capacitati.

| godge a răspuns:

Fostii dictatori comunisti? Eu sunt capitalist, ca multi alti atei, cum naiba ar putea fi aia mandri de mine? Sau tu crezi ca opusul ateismul este comunist doar pentru niste comunisti au fost atei.Pai daca o luam asa si crestinismul este nazist si sustine sclavia.
Si ce are Monica Macovei?

| Muntgvb explică (pentru godge):

Monica Macovei susține sus si tare ca religia nu are ce căuta in scoli.
Lenin:"Religia este un opium pentru popor".Pe principiul acesta se bazează aproape toți ateii.
Hitler n-a avut nicio treaba cu crestinismul, era influențat de darwinism si era pro NOM.
Capitalismul este comunismul modern.

| godge a răspuns (pentru Muntgvb):

Reigia chiar nu are ce cauta in scoli.
Aproape nici un ateu nu se bazeaza pe principiul asta.
Hitler a interzis teoria evolutiei in Reich, iar national socialismul are baze national patriotice deci n-are cum sa fie nihilist.
Capitalismul e opusul declarat al comunismului si vice versa.

| CarlSagan a răspuns:

De ce asociezi ateismul cu comunismul? Ti-au spalat creierul toate documentarele alea ortodoxe despre sfintii inchisorii si prune de genul? Si ca sa fie clar pentru unii semidocti de aici, nu am fost de la inceput ortodoxi, am fost catolici! Puneti mana pe carti si cititi ca sunteti foarte prost informati.Si ca sa comentez de ceea ce zici tu, stii cum e? Unii dintre noi s-au saturat sa fie toleranti cu crestinii.Cu crestinismul este asociat mai tot timpul: ignoranta, analfabetismul, etnocentrismul, suprimarea libertatii de exprimare, ipocrizia, bigotismul si MULTE altele.Multi dintre voi sunteti in sinea voastra persoane distructive, atat pentru ceilalti cat si pentru voi insiva. Datorita prostiei multora dintre voi au avut loc crime oribile! Cruciadele si inchizitia sunt cele mai bune exemple! Plus ca de mii de ani oamenii mai intregi la minte v-au zis ca pamantul este rotund, ca el se invarte in jurul soarelui, nu soarele in jurul pamantului, ca pamantul nu are 6000 de ani, au descoperit teorii care ne-au oferit adevarul.Voi insa, credeti ca sunteti in posesia adevarului, ca adevarul e la voi.Si ce ati facut totusi cu acei oameni? I-ati persecutat, i-ati umilit, i-ati omorit, i-ati judecat.Sunteti printre cei mai ipocriti si mai malefici oameni! Nu am ajuns bine pe lumea asta si ne trezim ca de fapt noi suntem niste pacatosi si meritam sa ardem in iad, pentru ca acum mii de ani, un sarpe i-a zis unei femei facute din coasta unui barbat sa muste din fructul cunoasterii binelui si raului.Deci noua ne-a fost interzisa cunoasterea inca de pe atunci.Ce lider puternic si adevarat vrea sa aiba niste idioti si ignoranti langa el? Multi dintre noi s-au saturat sa va tolereze rahaturile, avem mii de biserici in tara asta dar educatie? spitale? scoli? Voi finantati numai povesti nemuritoare si ne indoctrinati copiii.Si comentezi de biserica care vrea sa fie construita in Bucegi.Sa-ti zic eu o chestie.Merg in munti de ani de zile, sunt alpinist, si unde sunt manastiri, cabane e si gunoi si prostie! Cand ma duc pe munte nu ma duc sa aud cum imi canta un preot burtos si incult despre cat de bun e dumnezeu si ce pacatos sunt eu.Pe langa ca aveti mii de biserici in tara mai vreti si in varfu muntelui.Voi vreti cam multe! Prostia voastra nu mai trebuie tolerata, voi nu mai trebuie sa fiti tolerati! Sunteti niste criminali, criminali ai adevarului, ati furat fericirea si viata multora.De oameni ca tine ma feresc sa port discutii, pentru ca nu ai ce discuta.Nu astept un raspuns de la tine, astept sa mori, ca altul sa vina in locul tau, sa aiba privilegiul de a experimenta viata, sa se bucure de ea si sa dea stafeta mai departe. Daca faci copii, nu le turna povestile tale despre dumnezeu, masoni, iluminati si alte cacaturi in cap! Pentru ca avem nevoie de ei! Avem nevoie de oameni destepti, care sa faca ceva cu viata lor! Nu-mi bat capul prea mult pe aici si incerc sa nu intru prea mult in polemici inutile.Dar, tu vorbesti in necunostinta de cauza, iar eu fata de oameni ca tine ma feresc! Maturizeaza-te, citeste, traieste-ti viata si apoi mori! O zi faina!

| Muntgvb explică (pentru CarlSagan):

Pe columna lui Traian, pe scuturile dacilor apare CRUCEA. Oare de ce? Pentru ca erau catolici? Putea să-i convertească cineva la catolicism in acea vreme? Nu cred.
Aia cu am fost cu Roma si am fost forțați sa trecem la ortodoxie când ne-au invadat bulgarii nu pot s-o consider mai sus de o aberație.
N-am fost niciodată catolici, lasa-l pe prietenul Barbu.
Iar in rest, macar ai recunoscut ca nu ne mai suporți. Vrei sa te ferești de mine? Foarte bine, fa ce vrei.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Muntgvb):

Serios? Crucea?

http://upload.wikimedia.org/......el_CVI.jpg
Probabil te referi la aceasta cruce stilizata:
http://upload.wikimedia.org/......rriors.jpg

Nu cumva era un motiv floral?
http://media-cache-ec0.pinimg.com/......cd2d3e.jpg

Am sa iti zic un secret, crucea crestina era in forma de X in marea majoritate crestina, deci daca Andrei i-ar fi convertit la "ortodoxie" in timpul razboiului cu Traian, ei ar fi avut cel mult un peste pe scut, respectiv un X.

Legat de "n-am fost niciodata catolici", daca da, tot ce trebuie sa faci e doar sa scoti Transilvania din poza. Transilvania a fost mai tot timpul catolica, nu stiu ce istoric ar zice altceva. Ah, ai dreptate, am fost ocupat de mongoli, si atunci nu prea erau multi crestini, dar nu cred ca vb. de acele timpuri, nu?

| CarlSagan a răspuns (pentru Muntgvb):

Si ce daca apare o cruce? Crezi ca toate crucile reprezinta simbol al crestinismului? Dacii credeau in Zamolxe nu dumnezeu.Au fost crestinizati apoi in timpul romanizarii si dupa! Sau crezi ca nu am fost romanizati? Si da, am recunoscut, pentru ca sunt sincer! Ma asteptam sa-mi un raspuns mai incapatanat si ignorant. Dragule, tot ce am zis acolo reprezinta o realitate. Observ ca ai la avatar poza cu Romania Mare. Ceva tipic crestinului roman: e patriot, ortodox, crede ca masonii conduc lumea si alte baliverne.O unire cu toata lumea de ce nu vrei? Sau inca gandesti in frontiere? De ce nu eliminam orice fel de granita si ne aducem aminte ca indiferent ce, suntem mai intai oameni?!

| Muntgvb explică (pentru KhludCiprian):

Andrei a fost răstignit pe o cruce in forma de x in semn de batjocura.

| Muntgvb explică (pentru CarlSagan):

Eu sunt împotriva NOM si tu ma întrebi daca vreau unire cu toată lumea? Bineînțeles ca am fost romanizați, numai ca mai consider si ca am fost creștinați înainte sa vina romanii(sub 100 de ani).
Si de ce te așteptai la un răspuns ignorant, ca sa poți urla in gura mare "Ia uite ma ce nesimțiți sunt creștini!"?

| Muntgvb explică (pentru Muntgvb):

Câteva adăugiri:
Ce Doamne iarta-ma este rău in a fi patriot? In ați iubi tara? Nu vezi la ce nivel extraordinar de coborât am ajuns când vorbim despre propria tara? N-ai sa vezi așa ceva nicăieri in lume? De ce trebuie toți sa vorbim numai de rău când vine vorba de Romania?

| Muntgvb explică (pentru Muntgvb):

Erata:a-ti.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Muntgvb):

Nu vorbim de batjocura sau nu. Ci doar de faptul (in care arati ca esti clar dezinformat) ca in secolul II (cand a avut lupta dintre daci si romani) ca semnul Plus de pe scuturi ar insemna ceva de genul ca dacii erau crestini.

Te rog citeste carti istorice: crestinii foloseau fie un peste, ce avea aceeasi scriere fonetica ca si Isus, fie un XP (ce vine de la Hristos - dar pe greaca).
Andrei ca ar fi fost rastignit pe un Plus sau pe un X, e irelevant. Ca si forma de Plus sub care ar fi fost rastignit Isus.

| CarlSagan a răspuns (pentru Muntgvb):

Dupa cate vezi nu am aruncat cu noroi in tine.De ce esti impotriva "noi ordinii mondiale"? Nu suntem toti oameni? Toti suntem unul si unul suntem toti.Granitele nu fac decat sa ne desparta de adevarata noastra natura.Sau crezi ca e un plan masonic iluminat satanist? Astept raspuns sa vad de fapt ce-ti poate capul!

| Muntgvb explică (pentru KhludCiprian):

Doamne fereste, doar n-am sa stau 24/24 pe TPU.
Așa, deci după logica ta:
-Un x are brațele perpendiculare, ca un plus.
-O cruce întoarsă nu înseamnă nimic rău, ca doar e tot un plus.
-Hainele in carouri au cruci pe ele.
Mda, se vede ca ai fost protestant.
Partea cu mintitul:mai precis când a mințit BOR cu privire la alte culte.Si cu ce a mințit?
Schizofrenia:Lasa-ma sa ghicesc, suntem schizofrenici pentru ca nu acceptam ecumenismul? Atunci, da, suntem "schizofrenici". Dar oricum ecumenismul a pătruns si in ortodoxie, deci tot o sa se întâmple. Poate vei fi fericit atunci.
Si nu vad unde am spus ca as fi pretins ceva de la voi.Doar am întrebat de ce spuneți ca sunteți toleranți, când de fapt nu sunteți.

| Muntgvb explică (pentru CarlSagan):

Dar nici macar nu am spus ca ati fi aruncat cu noroi.Aici in mod sigur nu.
Așa, răspunsul la ce-ai întrebat:Basarabia, Ținutul Herța sau Cadrilaterul sunt teritorii care ni s-au luat cu FORTA.De aceea consider ca le meritam, pentru ca au fost si trebuiau sa fie si astăzi ale noastre.Nu poti sa compari o astfel de situație cu o ideologie in care sa unești toate statele lumii intr-unul singur pentru ca așa ți-a venit tie.Pai ce legătură are Vietnam cu Romania? Sau Papua Noua Guinee cu Canada? Niciuna.Si atunci?

| CarlSagan a răspuns (pentru Muntgvb):

Cum nu are nici una, ma? Vorbesti prune! Gandesti in granite.Nu suntem, ba, Vasile, tot oameni? Indiferent ca esti ateu, crestin, american, suedez etc. tot oameni suntem.Singurul lucru care ne diferentiaza de ceilalti sunt doar granitele! Adevarul nu se manifesta in granite.2+2=4 si in Romania, 2+2=4 si in Canada si Papua Noua Guinee.Toti suntem unul si unul suntem toti.Asta e pamantul nostru.Granitele astea n-au facut decat sa creeze conflicte! Rasismul e un exemplu perfect! As putea sa dezvolt aici sa vorbim de stratificare sociala, clase sociale si tot felul. Daca vreau sa merg in Everest trebuie sa le platesc la nepalezi nu stiu cati bani, ca muntele ala e a lor, ceea ce mi se pare o prostie, muntele e al tuturor, toti avem dreptul sa mergem acolo, doar granita zice ca muntele e a lor.Si daca vrei sa mergi in alta tara, trebuie sa bagi nu stiu cate acte, sa faci nu stiu ce chestii inutile, birocratie pe scurt! Te plimbi de colo in colo cu foi.Si nu, nu mi-a venit mie, mi-am dat seama de chestia asta! Noi trebuie sa vedem dincolo de barierele astea rasiale, filosofice si religioase care ne separa de semenii nostri! Avem un interes comun toti, si anume VIITORUL! El se cladeste prin uniune, fratie si comunicare! Trebuie sa renuntam la egoism, trebuie sa gandim la o scara mondiala! Ti-am dat destule argumente despre chestia asta, tu insa mi-ai dat unele puerile.Nu fi incapatanat si gandeste-te bine, renunta le ego-ul ala si da-ti seama ca suntem un organism.Noi suntem universul, care se descopera si cunoaste pe sine insasi!

| KhludCiprian a răspuns (pentru Muntgvb):

ZHM: " Partea cu mintitul:mai precis când a mințit BOR cu privire la alte culte.Si cu ce a mințit?"
Ti-am zis anterior: nu toti din BOR o fac, dar sunt unii ce clar o fac. Ti-am zis ca au fost un preot (din BOR) ce mi-a zis in Iasi (era in area cladirii Mitropoliei) asta in jurul anului 2000 ca "adventistii de Paste se culca intre ei in adunare, dar eu nu stiu ca nu-s inca membru". Similar, probabil ai auzit minciuna ca: "Iisus cu un I inseamna magar".

Daca astea nu-s minciuni, sau altele similare, de genul ca principesa (Ralu Callimachi) ce l-a ajutat pe Cornilescu (un fost preot ortodox devenit penticostal ce a scris Biblia cea mai citita de protestanti, o traducere destul de mediocra dupa mine, dar clar superioara Bibliei ortodoxe din Romania) ca fiind femeie usuratica. Cand am cerut explicit sursa la aceasta afirmatie facuta de acel preot (aceasta a fost facuta pe un forum: abcd.top-me.ro) am fost blocat!

Totusi, deci daca au mintit, si stim ca au mintit, ne permiti sa ii aratam cu degetul. Da sau nu?

2. Legat de comportamentul "delirant" al bisericii tale, e pur si simplu ca nu iti stii istoria. Te bati cu pumnii in piept ca aperi o credinta ce aproape sigur nu o intelegi. Intreaba-ti preotul despre Consiliul de la Chalcedon si apoi spune-mi cate naturi are I(i)sus
3. E legata de punctul 2: daca nu stii istoria, ironia e ca daca vrei sa "ataci logica mea" problema e ca poti face orice fel de ironii, totusi punctele tale nu au o baza istorica. Mai putin cand imi citezi o sursa in care crestinii foloseau crucea in primele secole.

Iti voi spune si singura cruce desenata din cate se stie in primul secol e asta: http://media-cache-ak0.pinimg.com/......1e154a.jpg
Si e clar o parodie facuta de un necrestin.

"Si nu vad unde am spus ca as fi pretins ceva de la voi.Doar am întrebat de ce spuneți ca sunteți toleranți, când de fapt nu sunteți. "
Nu suntem? Bineinteles ca suntem. Si ne modelam tonul dupa ceea ce primim. Personal imi musc buza de multe ori cand vad cate greseli si infatuari crestine vad zi de zi.

Cat de des ai auzit "matrele" crestine: "ateii sunt imorali", "stiinta nu o sa faca niciodata X", sau altele de genul "evolutia e ateista", si acei oameni fie nu stiu, fie nu cauta un raspuns.

Legat de restul: sunt tolerant cu ideea sa iti faci Catedrala, doar sa o faci pe banii tai. Te poti duce maine daca vrei (azi nu poti ca e Sfanta Duminica) si sa donezi timp si energie sa muncesti la catedrala! Nu am sa comentez absolut nimic de asta. Dar de banii (publici) cu care se face catedrala, prefer ca statul sa cumpere ambulante sau sa le echipeze mai bine pe cele ce le avem, sa cumpere calculatoare la sate, sau daca nu avem ce face cu banii, sa facem niste mori eoliene in Dobrogea ca poate in 20 de ani sa depindem mai putin de gazul metan rusesc.

O cladire nu rezolva nici o problema din cele ce le-ar putea rezolva banii pusi in alte probleme, nu ti se pare?

Ah, si daca tu crezi cumva ca o cladire e "pace pentru suflet", perfect haide sa invatam copii despre lumea stiintifica, si sa ii invatam adolescentele cum sa nu devina insarcinate. Astea vor oferi pace acestor tinere in mod cert!

| Muntgvb explică (pentru CarlSagan):

Efectele unei astfel de ideologii,atunci când vor apărea,nu vor fi restrânse la avantajele pe care le-ai spus.
Ce o sa se întâmple cu toată cultura,tradițiile, popoarele? Va dispărea totul, o sa rămână un talmeș-balmeș de toată frumusețea. Oamenii vor gândi toți la fel(adică așa cum va vrea conducerea), vor fi toți ca niste roboti, vor fi manipulați constant.Nu vei mai fi om, vei fi un animal.Ia vezi ce spunea un fost prim-ministru al Israelului despre viitor(Menechem Begin):
"Rasa noastră este Master Race.Noi suntem zei divini pe aceasta planeta.Noi suntem atât de diferiți de rasele inferioare, precum sunt ele de insecte.De fapt, comparativ cu rasa noastră, alte rase sunt bestii si animale.Alte rase pot fi considerate a fi excremente umane.Destinul nostru este de a conduce rasele inferioare.Regatul nostru pământesc va fi stăpânit de liderii noștri cu un sceptru de otel.Masele ne vor linge picioarele si ne vor servi ca sclavi".
Deja suntem sclavii lor.Eu nu vreau si sa le ling picioarele. Vrei sa faci tu aceasta? Foarte bine, faci ce vrei.

| Muntgvb explică (pentru KhludCiprian):

Pentru adolescente, avem soluția de 2000 de ani:nu desfrânați!
Cele doua naturi ale lui Iisus:vai ce grea întrebare.
Si da, va permit.
Cu partea cu datul banilor sunt de acord.
Daca n-am găsit cruci desenate, nu înseamnă ca n-au existat.
PS:Traducerea lui Cornilescu e mai buna decât cea ortodoxa? Ma lași?
http://www.catehetica.ro/......-ereziilor

| KhludCiprian a răspuns (pentru Muntgvb):

Te rog nu divaga discutia, pot sa critic BOR-ul legat de minciuni sau nu? Am inteles ca da. Daca da, postarea ta (cel putin in numele meu) nu isi are locul.

Cornilescu e o traducere mai buna sau nu decat cea ortodoxa? Bineinteles ca e, si asta o zic ca ateu. O traducere mai buna decat Cornilescu e Reina Valera, ce am citit-o si am ramas surprins cat de buna e! Prin buna: "care majoritatea expertilor considera ca e cea mai apropiata forma de manuscrisele vechi". Apologetica ortodoxa legata ca Biblia ortodoxa e mai bine tradusa sau nu e in afara acestui subiect si nu am prea mult de comentat legate de astea.

Totusi cate naturi are Isus conform pozitiei ortodoxe? Respectiv, ce SURSA istorica ai care arata imaginistica crucii la crestinii primelor 2 secole, respectiv, ce SURSA istorica ai ca dacii erau crestini la inceputul secolului II. Insist pe cuvantul SURSA: adica un link catre un istoric ce afirma asta.

Atunci nu cred ca mai am nimic in plus de comentat.

| Muntgvb explică (pentru KhludCiprian):

Am zis ca da si ca sunt doua naturi(ce "uameni").
Am mai spus si ca întrebarea nu-i viza pe toți ateii(tu de exemplu nu erai printre cei vizați).
Legat de cruce,n-am nimic.
Legat de daci,ți-am spus de semnele de pe columna.
Vezi ce spun Christofi P. Cerchez, Vasile Lovinescu, Silvia Paun(arhitecți ce-i drept, nu istorici).In plus, era pur si simplu IMPOSIBIL ca pana in anul 100 dacii nici macar sa nu fi auzit de creștinism(in eventualitatea in care nu s-au creștinat pana atunci).

| CarlSagan a răspuns (pentru Muntgvb):

Esti foarte prost informat! big grin Nimic din ce zici tu nu corect.Atata mi-a trebuit sa aflu.O zi faina!

| Muntgvb explică (pentru CarlSagan):

Pff...asta a fost tot ce ai putut sa spui? Mda...

| KhludCiprian a răspuns (pentru Muntgvb):

Ma uimesti. Ai auzit de scientologie? Are cam aceeasi vechime cat si credinta dacilor. Si daca ai fi auzit, te-ai fi convertit en-masse la scientologie ca e atat de noua si de "credibila".

Prefer surse istorice.

Ma bucur ca esti sigur ca sunt doua naturi ale lui Isus (ca nu era clar din raspunsurile anterioare) si cu asta e clar ca ai spus in mod explicit ca exista ortodocsi ce sunt pe langa. Auzisem ortodocsi (preoti) ce au zis ca acel consiliu era doar "o neintelegere", dar bineinteles cand sunt pusi sa afirme pozitia, o zic sus si tare. Deci asta-i: fie preotii inghit ca ortodoxia e separata (rupta) in doua ramuri (cum se pare ca tocmai ai facut-o) fie ignori un consiliu ecumenic.

Personal sunt convins ca daca te iau la bani marunti ai sa zici sus si tare ca ereticii aia de ortodocsi armeni, sirieni, coptici si etiopieni sunt clar rataciti si o citire "corecta" a Bibliei iti tine partea, dar prefer sa iti doresc toate bune pe drumul tau, si sa arat te pot arata cu degetul ca afirmi (implicit) ca BO nu este o singura biserica.

Sa ai o seara placuta, si nu uita, chiar te uncurajez sa mergi maine langa Casa Poporului, scuze, Casa Parlamentului si sa ajuti la "casa din ceruri" ce ti-o ofera acea Catedrala! Cine stie s-ar putea sa nu mai ai nici o alta sansa dupa!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Muntgvb):

Nu ai voie sa-ti iubesti tara ta daca esti COLONIE caci esti jihadist, terorist, dusman al democratiei, nu te pricepi la politica internationala, nu gandesti conform 'trendului'.Eu chiar te-as bombarda, sa vedem daca pe tine sau alaturi! Avem tehnologie! Stapanim lumea! Oare?

| Muntgvb explică (pentru KhludCiprian):

S-a trezit unul care a făcut parte din una din cele 42000 de ramuri protestante să-mi vorbească mie de separări.
Mulțumesc pentru urări, poate cine știe, te întorci pe drumul cel bun(ma rog, nu stiu cat de bun ti se mai pare acum).
PS:Eu nu sunt de acord cu catedrala, din mai multe motive.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Muntgvb):

@ZHM: nu-s 42.000 de miscari protestante, sunt 42 de mii de miscari crestine. Sunt clar in jur de 10 miscari ortodoxe (ce le stiu eu) si cat ai afirmat ca ecumenismul nu e o tema acceptabila pentru tine, inseamna ca cel putin in locul tau nu exista o ortodoxie.

"This is game over" pentru mine in a spune ca exista o singura ortodoxie. Pot sa imi ajustez opinia bineinteles cand au sa vina fie BOR sa zica: "da am gresit" sau fie monofizitii sa spuna: "da am gresit". Dar pana atunci, ortodoxia e doar asta: opinia ca fiecare ramura ortodoxa crede ca are "adevarata credinta".

| Muntgvb explică (pentru Muntgvb):

PS 2big grinupă lungi "dezbateri" si cercetari am ajuns la concluzia sigura si convinsa ca ce am scris eu despre africani prima oara a fost o mare prostie.Africanii sunt monofiziți, deci prin urmare, chiar daca ei își spun "ortodocși", si pe Wikipedia scrie ca sunt "ortodocși" de fapt nu sunt.
PS 3:Natura umana a lui Iisus o găsești in Ioan 1:14(am dat doar un exemplu, daca vrei, îți mai dau).

| KhludCiprian a răspuns (pentru Muntgvb):

Insist ca sa vii cu monofizitii sa zica ca si tine, sau sa zica: "am gresit". Pana atunci cel putin monofizitii nu fac parte din ramura ta de credinta.

Legat de ortodoxia monofizitilor, ei sunt ortodocsi. Intotdeauna au fost. La fel ca si etiopienii, copticii, biserica siriaca si armeana. Sunt ortodocsi ce poate se invart in mormant, dar asta e un fapt istoric.

Chiar si dupa 1054, in care istoria e de partea catolicilor (daca stii despre ce vorbesc), BO s-a separat. BO Rusa si BO Romana nu se pupa prea des pe obraz, si o zic ca traiesc intr-o tara rusa. BO Rusa are ramuri schismatice azi, aparute in secolul XX, ah, dar si BOR cu Oastea Domnului. Ah, dar ai uitat de lipoveni, adica vechii credinciosi.

Toti sunt ramuri din ortodoxie, si ma bucur ca sunt, ca arata ca avand factual atatia oameni ce se numesc toti ortodocsi, in realitate se mananca intre ei pe la spate (si de fata de altfel) legat de cine e mai ortodox in ortodoxie.

Totusi am o intrebare doar de curiozitate: de ce nu ai cautat sincer sa vezi ca poate pozitia monofizita, sau protestanta, sau catolica are dreptate. Discuta cu preotii/pastorii si vezi ce zic.