| DrugFree a întrebat:

Salut userilor. Vreau sa va spun ceva. Crestinii/Ateii care cred ca intrebarea mea nu are revelanta sau ca sunt un prost scapat de la spital sa taca.
Ateilor, ziceti ca nu exista d-zeu si credeti in evolutie. Crestinilor, ziceti ca exista d-zeu si credeti in creatie. Dar daca d-zeu exista, el a creat pamantul si mediul inconjurator, dar el nu a creat totul. Ci doar atomi si moleclule si s-au amestecat creand celula si evoluand? Daca nu exista nici un iad si toate care mor, chiar si bacterile se duc langa d-zeu? De fapt ar trebui sa ma fie o religie care sa nu impuna atatea reguli, dar singurul lucur pe care-l confirma e ca exista pareri diferite. Ateilor nu cred ca le-ar cconveni acest lucru. Religia asta ar trebui sa ia in vedere si fenomenul "Bing-Bang", si d-zeu sa fi contribuit doar la facerea naturii si la creerea primei vieti. Asta ar fi cea mai buna religie din lume. Crestinii/Ateii cu pareri care sa ma faca sa scuip cafeaua pe mine sa nu raspunda. Cine e de acord cu mine? Si sa mai confirm ceva. Ar fi minunat daca ati raspunde mai multi la aceasta intrebare, dar va rog, fara caractere jignitoare/injuroase/injositoare. Nu suntem la T/A. Care are aceeasi parere ca mine sa dea un vot. Care vor sa ma contrazica sa zica de ce nu ar fi buna aceasta religie, care ne-ar ajuta sa intelegem mai usor cele petrecute, fara manipulare. Daca o carte (carte religioasa) v-ar spuna ca voi sa va aruncati intr-un rau ca un anumit zeu sa va ierte pacatele ati face-o? De unde stiti voi ca aceasta carte e originala biblie si nu a fost modificata deloc? De ce nu va treziti la realitate si sa va ganditi ca s-ar putea, de-alungul istoriei sa fie modificata Biblia? Stiu ca parerea mea e absurda si o sa am cateva mustari, dar asa cred eu. Cine e deacprd? Cine are alta parere (in afara de ateii care nu stiu sa zica decat "Nu exista", si in afara de crestinii care stiu sa zica doar "exista "

Răspuns Câştigător
| miradoniz a răspuns:

Da,exista un substrat fiziologic,real,la orice-inclusiv la ființa umanahee hee
Biblia a fost modificata de-a lungul secolelor,de obicei însă,se știe cum și când(iar dacă nu exista nici o dovada nici într-un sens,nici în celalalt,o luam ca atare).Ce ma uimește însă la ceea ce scrii tu,este ca pari sa iei Biblia în sensul literal-în cărțile mele(de teologie ort) e tratata mai degrabă ca un cod rutier:nu îți spune nici unde trebuie sa mergi, nici cu cine, nici în ce sco***r iți explica cum sa ajungi...

11 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Am avut rabdare sa citesc pomelnicul, mda, merge la "Copiii spun lucruri trasnite".

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Tu eşti Charles Manson?

| cristi202 a răspuns:

OK, am inteles, vrei sa fondezi o noua religie. Cu mai putine reguli. As fi de acord cu tine, daca ai aduce dovezi in favoarea religiei tale. Dar nu poti. Pentru ca regulile isi au sensul lor. Ceea ce vrei tu e sa mergi, sa zicem, din Timisoara la Bucuresti cu masina, fiind tu soferul, si sa tii cont de cit mai putine reguli de circulatie. Te asigur ca nu vei iesi in acest caz din Timisoara fara un accident serios. De fapt, cu cit mai multe reguli vei da la o parte, cu atit sansa unui accident e mai mare. De aceea sunt in lume atitia ratati - criminali, violatori, etc, etc, pentru ca ei nu vor reguli de conduita umana, nu vor o religie care sa ii indrume spre ceea ce e mai bine de facut. Desigur ca sunt unii care vor sa manipuleze prin religie, insa asta nu inseamna ca daca respecti anumite reguli, esti manipulat.
De unde stiu ca Biblia nu a fost modificata de-a lungul istoriei? E un raspuns simplu de dat aici - manuscrisele de la Qumran. Datate de peste doua mii de ani, ele reproduc textul Bibliei asa cum il stim noi in ziua de azi, deci au trecut mai bine de 2000 de ani si Biblia a ramas neschimbata. Desigur ca tu nu ai auzit de masoreti, care in primele secole considerau textul Bilbiei a fi atit de sacru incit nu isi permiteau sa il copieze oricum - copiau (de mina) totul cu o rigoare matematica, fiecare litera isi avea locul ei in manuscris, incit copia sa fie la fel de fidela ca si originalul, iar daca cumva greseau o litera, acea copie era arsa si luau toata munca de la inceput.
Cred ca ar trebui sa te uiti la intrebarile puse ieri tot aici la Stiinta si Filozofie, si vei vedea ca am inceput deja un "serial" prin care sa aduc dovezi, argumente in favoarea crestinismului.

| mihaibrasov a răspuns:

Eu cred ca planeta a evoluat ca oricare alta, iar cu interventie divina a aparut si constiinta umana.

| NoChanceForUs a răspuns:

Critici că religia e modelează după bunul plac al altora, dar propui o religie modelată după bunul tău plac.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Bing-Bang? Inainte de a formula pareri, nu ar fi bine sa stii despre ce vorbesti? Esti la mii de pagini distanta de momentul ala. Mai citeste, invata termenii, intelege-i cat de cat si apoi vei vedea ca parerile ti se vor schimba. Ignoranta ta te face foarte manipulabil si vulnerabil. Fiindca nu ai nici o baza reala, doar presupuneri lipsite de orice baza. Cartile sunt facute sa invatam si abia dupa ce am invatat avem dreptul sa ne exprimam pareri transante.

| DrugFree explică:

Brigaela, respect ce ai spus. O sa citesc carti, o sa invat.Nu, baza reala nu am, dar asta nu inseamna ca s-ar putea sa nu spun ceva adevar. "dar daca"-ul ala nu spune ca sunt sigur de ceea ce am zis. M-am gandit ca daca combin ateismul cu crestinismul obtin ceva nou. Ar putea sa existe d-zeu ( parte a crestinilor ), dar sa fi creat lumea cum am zis eu (parte a ateilor. Doar vroiam sa vad pareri diferite dupa cum s-au creat vituitoarele si sa spun parerea mea. Dupa ce vad acele contraziceri si mustrari, imi creez cam cum vede lumea acest lucru si incet incet, cum ai spus o sa cumpar mai multe carti sa vad diferentele dintre scrieri crestinisme si ateisme si parerile userilor. O sa studiez mai mult si o sa incerc incet, incet sa vad cum s-au intamplat lucrurile. Da, poate o sa-mi schimb parerea. Cazatura, fiind de acord ceva, ceva cu mine cred ca avem niste idei comune. Nu vreau sa manipulez pe nimeni, dar m-am gandit ce am face daca s-ar inventa aceasta religie. @SamSon, tu cred ca vreii sa-mi zici intr-un fel sa-ti dau funda nu?

| Kazimir a răspuns:

Ceva mai idiot de atat nu am citit in viata mea. iti recomand sa mai cresti putin ca esti paralel cu realitatea

| jojo_2491 a răspuns:

Nu o sa-ti spun daca sunt crestina sau atee. poate tu ai dreptate si poate e adevarat ca nu exista dumnezeu, nimeni nu-ti poate spune acest lucru si sa fie ferm convins de el.eu vreau sa-ti spun altceva:toti avem nevoie,la un moment dat in viata,sa credem ca exista"ceva".ca e acolo sus sau pe pamant mai putin conteaza, dar avem nevoie sa stim ca putem spune cuiva tot ce avem pe suflet, toate dorintele si durerile noastre si sa speram ca ne ajuta.si atunci cand vezi ca ti s-a indeplinit dorinta pe seama cui o pui? pe seama lui dumnezeu sau a subconstientului tau care a luptat pentru dorinta ta? in legatura cu biblia mi-am pus si eu deseori intrebarrea daca nu cumva e modificata.dar nici la intrebarea asta nu poate sa-ti dea nimeni un raspuns concret,asa ca mai bine mergem inainte,cu dumnezeu sau fara,cum vrea fiecare si incercam sa fim mai buni si mai umani, pentru ca asa vrem noi, nu pentru ca ne cere cineva acest lucru.

| SamSon a răspuns:

Omule, ai f.mare dreptate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceia ce spui tu se va face posibil prin manipularea maselor de catre antihrist.religia care va satisface toate gusturile si toate credintele sau care va impune prin constrangere o singura biserica, si inchinarea doar lui antihrist.si sa nu crezi ca nu e posibil, fiindca e si adevarat. iata deja tu esti printre primii care ai adoptat aceasta latura.randare,fiindca totul se va implini cum este scris.ca o fi satanismul, biserica scientologica sau new age, vom trai si vom vedea.dar multi vor cadea in plasa celui ce a adus pacatul si moartea peste neamul omenesc.