| anonim_4396 a întrebat:

In urma a atatora mii de ani ai existentei umane, miliarde de oameni nevinovati, copii, femei, batrani, barbati, au murit in conflicte, accidente grave, rasboaie, eruptii vulcanice, cutremure, inundatii, frig, canicula, in urma unor virusuri, boli, bacterii, infectii, atacuri ale animalelor salbatice, atacuri ale insectelor veninoase, morti in lagare de concentrare, morti in sclavie, milioane de copii au murit inca inainte sa traiasca pentru ca s-au nascut cu defecte, mutatii, boli, diformitati, au fost avortati spontan, suferinta a miliarde si miliarde de oameni a fost imensa, dar acest presupus Dumnezeu nu a binevoit sa intervina. Insasi Israelul, religiunea din istoricul popor palestinian inca o duce in conflicte militare cu varsare de sange desii se crede poporul lui Dumnezeu. Evreii au fost niste nenorociti care au furat, au umilit, si au curmat multe alte vietii. Au furat si au depozitat multe in bancile nemtilor incat a starnit furia lui Hitler. Omenira a dovedit ca evolueaza intr-un sens pozitiv devenind din ce in ce mai constienta de universul din care face parte, iar pe baza puterilor noastre de intelegere am definit atat cat s-a putut deocamdata pana la momentul de fata extrem de multe lucruri ce ne-au ajutat sa ajungem pana aici. Stiinta a dovedit ca istoria Pamantului si a vietii acestuia are o origine cu totul diferita fata de ceea ce spune biblia, coranul si alte carti de povesti religioase. Oamenii nu sunt in stare sa-i dovedeasca existenta nici lui Dumnezeu care se spune ca este prezent peste tot, dar nici macar lui Iisus care a trait printre noi si care ar fi putut aparea portrete sau alte indicii despre el. Nimic nu poate fi dovedit. Singura trimitere catre o dovada este cea catre biblie, o carte de povesti ce contine doar cerneala insirata pe o coala A4. O alta amagire a oamenilor religiosi este cea in care spun ca ei il simt pe Dumnezeu. Of... psihologia asta cat de minunata. Stiinta a venit si a explicat ce se intampla si cu acesti oameni care il simt pe Dumnezeu. Asa cum spunea si Thomas Szasz: "If you talk to God, you are praying; If God talks to you, you have schizophrenia." Lasand gluma la o parte, acesti oameni care spun ca il simt pe Dumnezeu nu fac altceva decat sa se minta pe ei insisi. Asa cum spunea si nazistul Joseph Goebbels, "daca spui o minciuna suficient de mare si continui sa o repeti oamenii vor ajunge in cele din urma sa o creada. Daca o repeti suficient de mult vei ajunge sa o crezi chiar tu insuti." Ei au nevoie de aceasta iluzie. Ei au nevoie sa creada ca minunile sunt posibile si ca ele vin de la Dumnezeu. Cu aceasta credinta ei isi acopera disperarile, uita de dureri, de suferinte, de necazuri, de frica de moarte, de bezna, de absurditatea lipsei unui ideal. Pentru o viata, cu acea lumina, cu acea minune, enorma si absurda minciuna, ei sunt fericiti.
Nici macar minunile nu exista la modul in care religiosii vor sa sugereze ca ar fi. De fapt, o minune este direct proportional cu termenul noroc. Deci, pur si simplu asa s-a intamplat sa fie. Este un miracol. Crestinismul e doar un set de dogme care le sunt impuse unora de la nastere si care le afecteaza gandirea toata viața. Cei care se gandesc la minuni si la prezenta Domnului se intampla sa le vada peste tot. De ce credeti ca fiecare religie are miracole desii din cele zeci de mi de religie toate isi spun ca ele sunt cele adevarate si restul false? Pentru ca exista oameni care ar face orice pentru a dovedi ca religia lor este adevarata, chiar si sa se amageasca pe ei insisi. A fost un miracol faptul ca acea persoana a supravietuit in timpul operatiei ce i se dadea putine sanse de scapare? Acum 100 de ani aceeasi persoana pare ar mai fi scapat cu viata? Dar peste 100 de ani cand operatia aia va avea sanse mult mai mari re reusita iar sansele de nereusita vor scadea drastic, atunci de ce va fi ceva normal si nu o minune?
Acest univers din care facem parte este unul inimatinabil de complex, iar complexitatea sa este cu mult peste limita noastra de intelegere, insa niste oameni antici care nu stiau nici se ce au unghii, par, maini si picioare au decis sa defineasca ei aceasta mare complexitate si cum se putea altfel daca nu bagand totul in carca unei asa zise divinitati care DOAR EL E IN STARE SA-SI INTELEAGA CREATIA, NOI DOAR SA CREDEM IN EL caci asa au decis niste neandertali care nu aveau alt mod de existentie a ceea ce ii inconjurau. Cat va mai mintiti oameni buni cu aceste prostii antice?
Voi spuneti ca fara biblie nu ai un scop in viata, ca am deveni criminali si etc. Este total falst. Scopul vietii nu exista, noi ni-l facem singuri. Scopul primordial al vietii, cea standard, este de a te naste, de a te reproduce si de a muri. Ce faci intre aceste lucruri este fix alegerea ta, nu alegerea unui barbos cu puteri magice din alta dimensiune. Am deveni criminali? Insusi Dumnezeu este cel mai mare criminal al omenirii cu miloarde de crime la activ. Oare in toata istoria asta a omenirii, toate crimele care au fost comise pana acum, autorii acestuia au fost religiosi sau atei? In spre ce inclina balanta oare? Of of of, greu e adevarul de digerat. Noi putem fi buni si fara Dumnezeu. Totul consta in educatie, deoarece creierul nostru este responsabil pentru totul. Un om bun va face bine cu sau fara religie. Un om rau va face rau cu sau fara religie. Dar e nevoie de religie ca un om sa facă ceva rau pentru ca nu exist scuza mai buna decat "urmez voia lui Dumnezeu!" pentru a comite o atrocitate. Ce parere aveti?

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"nu aveau alt mod de existentie a ceea ce ii inconjurau" - ce nu aveau?

| ania a răspuns:

De unde atata ura la atei pentru cineva pretins inexistent? Pe mos Craciun nu il uraste nimeni.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar acest presupus Dumnezeu nu a binevoit sa intervina.
Unde scrie că ar fi trebuit să intervină?
Insasi Israelul, religiunea din istoricul popor palestinian. Adică? Ce e asta religia din popor?
--- Evreii au fost niste nenorociti care au furat, au umilit, si au curmat multe alte vietii. Au furat si au depozitat multe in bancile nemtilor incat a starnit furia lui Hitler. ---
Mai ai alte tâmpenii din astea în mintea ta?
--- care nu aveau alt mod de existentie a ceea ce ii inconjurau---
Ești normal sau numai ți se pare?
Insusi Dumnezeu este cel mai mare criminal al omenirii cu miloarde de crime la activ.
Mai sus susțineai că nu există, iar acum vorbești de miloarde.
Ce părere am? Aveam un vecin, căruțaș cu 4 clase, care când se îmbăta, emitea tot cam ca tine. Dar măcar el avea scuza că era beat.

| halogen001 a răspuns:

Adevarat.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da, au murit multi oameni pana acum. Să le fie țărâna ușoară.

Dar de ce spui ca Dumnezeu n-a intervenit?
Nimeni nu poate să plece din lumea asta dacă nu îngăduie Dumnezeu să plece. Cine crezi ca a hotarat ca acei oameni sa moara in acel loc si in acel timp? Dumnezeu, desigur. El le-a ingaduit plecarea lor din aceasta lume.

| Meme10Meme a răspuns:

Ai scris luceafărul degeaba prietene, religiosii n o să-l citească

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai scris un roman intreg, recapituland conversatiile tipice care au loc aici pe sectiunea de Religie. Nimic nou. Dar e mai indicat sa scrii mai putin ca majoritatea daca vad un text asa lung citesc doar prima si ultima propozitie

| alex598 a răspuns:

Nu ai adus niciun argument ci doar ai făcut o grămadă de afirmații presupunând că sunt adevărate fără să demonstrezi de ce. Și eu pot să spun că ești atât de păcătos încât ai ales mai degrabă să negi existența lui Dumnezeu decât să îți mărturisești greșelile și să te pocăiești. Pentru că adevărul este prea dureros pentru tine. Este prea dureros să te gândești că într-o zi vei da socoteală de toate alegerile pe care le-ai făcut și ești prea mândru pentru a-ți vedea propriile greșeli. Dumnezeu poate fi văzut chiar în complexitatea universului și a oamenilor dar tu alegi să îl ignori. Scopul meu nu este de a te certa ci de a-ți arăta că strategia ta poate fi folosită în ambele direcții. Dumnezeu te iubește și chiar vrea să accepți mântuirea pentru care Isus s-a sacrificat. Dar dacă nu alegi să crezi în El măcar nu mai folosi afirmții fără dovezi deghizate drept argumente pentru că tot ceea ce faci este să încerci să manipulezi emoțional cititorii fără să contribui nimic la vreo dezbatere de veun fel. Dacă vrei să aduci argumente și nu afirmații sunt deschis la discuție dar nu cu tactici de astea.