| Dorugar a întrebat:

In Vechiul Testament prorocii anuntau venirea unui messiah. Dar acel messiah nu a mai venit ci a venit in locul sau Dumnezeu jr.
Oare cum va explicati ca nu a mai venit messia si a venit Dumnezeu jr. in locul sau?
O fi avut pana la bicicleta?
Sau o fi luat-o razna prorocii care au profetit sosirea unui messiah?

2 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Dupa ce o sa inventez masina timpului, plec in trecut sa intreb prorocii despre asta, stai pe aproape.

| luck96 a răspuns:

Mai se pare ca nu intelegi termenul de messiah.Acest termen inseamna asa: un om ce elibereaza ex un popor de ceva rau. Iisus nu Dumnezeu jr, este messiah, a eliberat poporul evreiesc de pacate mantuindu-l. Prorocii au avut dreptate, insa prin viziunile lor nu au primit un raspuns clar ci ceva vag, dovada fiind faptul ca nu au spus dinainte numele lui messiah. Sper ca team lamurit si sa nu fi un gen de pacatos care nu crede nimic din ce aude, pana si oamenii de stiinta au gasit dovezi ale minunilor facute fie de Iisus sau Moise.