| Dorugar a întrebat:

Oare cum se explica faptul ca crestinii iubesc minciuna?
De ex. ei spun ca in Vechiul Testament este anuntata venirea lui Isus Christos!
Dar daca caitam in VT vedem ca este profetita venirea unui messiah si nu a unui Dumnezeu, pe cand Isus nu a fost nici messiah si nici Dumnezeu, pentru ca messiah trebuie sa fie un Rege iar Dumnezeu este UNIC.
Oare le place sa minta pentru ca ei il slujesc pe Diavol pe care-l denumesc Dumnezeu? fapt care este confirmat prin aceea ca incalca Legea lui Dumnezeu?
Sau le place sa minta pentru ca le-a fost bagat in cap numai minciuni?

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Crestinii cand se intorc la Dumnezeu isi schimba modul de viata, atitudinea, urasc pacatul si minciuna si iubesc si traiesc adevarul.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Poate asa vrei tu sa fie, dar realitatea este alta, si anume aceeaca ei s-au intors cu curu catre Dumnezeu si i se urineaza pe Lege, urasc pacatul cand il fac altii, dar lor le place pacatul la fel de mult cum tie iti place pacatul minciunii, iar adevarul crestinilor este pentru toti oamenii normali o minciuna a unor sarlatani inventata si impusa de niste UCIGASI Si asta nu poti contesta!

| danut a răspuns:

Primul lucru, evrei il asteptau pe Mesia care era acelasi cu Dumnezeu.
Al doilea lucru, Hristos se traduce cu Mesia, asta asa, daca nu sti.
Al treilea lucru, nu mai spune aiureli daca nu te informezi.

| Dorugar explică (pentru danut):

Uai ce prostie, daca taceai filozof ramaneai, pune laba pe un dictionar si vei ce inseamna cuvantul Messia, doi la mana evreii il aveau deja pe Dumnezeu si ca atare nu il puteau astepta, vezi cat de prost judeci?
2) La cultura ta exceptionala pentru o rama fara creier, nu stii ca Christos inseamna UNS, sic!
3) Decat ar fi sa ma informez din credinta a proasta asa cum faci tu, m-ai bine mi-as baga degetu-n cur sa ma otravesc decat sa ajung la halul de prostie si incultura in care esti tu!

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Daca te informezi din dictionarele de pe internet spui numai aiureli, de altfel nu este nevoie sa dezvolti subiectul ca esti un plod ignorant cu aere de guru. Asa CA DACA foloseai mai mult Biblia intelegeai ca Unsul sau Mesia este acelasi cu Yahve sau Dumnezeu. Daca citeai mai bine pe Gugle ai fi descoperit si lucrul asta fiindca Hristos se mai numea si :" Prenumele vechi evreiesc este Ieșua (arhaic Iehoșua), „ישוע", care înseamnă „YHWH mântuiește". Această formă a fost elenizată inițial sub forma Iason (Ἰάσων),[66] apoi a fost adaptată de traducătorii Septuagintei la greacă sub forma Iησους Iēsoûs" sau pentru tine Isus.
Cat despre restul (punctul 3), sigur ai dreptate si nu renunta la el sub nici o forma.