| Danielcristian a întrebat:

Inafara de prieteni mei atei, sunt credinciosi care cred ca parinti nostri sunt doi cimpazei? Se simnte careva cimpazeu sau ca se trage din el? happy Sinceritate va rog

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Teoria evulotiunismului este ''fara dovezi'' la fel ca aia unde Dumnezeu ne creaza pe noi!

Noi credem cea ce ne spune inima si Biblia.

Voi credeti cea ce va spune televizorul, dar uitati ca aia vor spune mereu dovezile credibile, dar nu vor spune niciodata dovezile necredibile care sunt in aceeasi numar cu cele credibile!

Voi spuneti ca religia ne manipuleaza pe noi! Da acelasi lucru face stiinta si televizorul din voi!

Nu exista om mai bun si mai rau, nu exista om care sa aiba mai multa dreptate ca altu in orce!

Toti suntem la fel big grin

Si de asta te rog sa nu ne critici, ca nici noi nu am facut`o big grin

Pace tie happy

Răspuns utilizator avertizat
57 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Dar tu,"prietene", crezi ca te tragi dintr-o bucata de lut, peste un care un batran nostim, a suflat niste duh sfant(!), si din incest progresiv si continuu? Interesant...

Parintii mei sunt doi oameni, parintii lor tot oameni, ai tai tot oameni, si asa mai departe. Dar nu ne tragem din cimpanzei, cimpanzeii sunt la randul lor, o specie evoluata, ce apartine unui anumit regn animal, noi apartinand unui altuia.Au exista, homo erectus, homo habilis, homo sapiens, si acum, suntem homo sapiens sapiens. A fost o evolutie anevoioasa, ce a necesitat multe milioane de ani. Dar cu astia ca tine, n-ai cum s-o scoti la capat, orice-ar fi, pentru ca tot cred ca i-a facut un transcedent simpatic, acum 6000 de ani, dupa chipul si asemanarea lui si a gastii lui.

| Danielcristian explică (pentru Dumnezău):

Bine domnule, inteleg si daca e asa ca am evoluat in timp, cine a creat animalele? Cimpazei? Daca tot sustineti teoria asta, de ce nu o duceti pina la final?
Nu vedeti ca animalele au suflet, gindesc, asi fac cuib, se imeperecheaza, dau nastere, totate acestea au aparut asa pur si simplu?

| Danielcristian explică (pentru Dumnezău):

Da normal ca cred ca sunt din lut facut, ca doar daca eram din plastic sau portelan, nu mai reveneam in lut ci la reciclare.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Un mare filozof care a facut multe in viata fara suparare esti un gunoi pe langa el spunea cel care ignora stramosii se reneaga pe el insuti tu acum renegi stramosii nostri, evolutia exista este reala, este singura teoria ce e atat de rationala si logica ca oricine o intelege

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Nu pot sa cred in ceva inexistent, daca eu fabric pixuri, lumea stie ca eu le-am facut, iat eu nu ma iau dupa filozofii, nu pot sa cred intr-un om care nici macar nu stie citi peri are pe cap.
Toata sustinerea dumneavoastra e varza, traiti muriti si atata, nu v-ati intrebat vreodata de ce oare ne-am nascut? Daca la virsta de 60, 90 ani deja murim. A si multumesc pentru compliment-- (Gunoi).

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Uite ca crezi in ceva inexistent poti dovedi ca exista? eu cred in dovezi tu crede in basme

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Dupa tine ne-am nascut ca sa suferim apoi sa avem viata vesnica, dupa mine ne-am nascut ca sa ne ducem mai departe genele ca evolutie, sa traim acest dar minunat care este viata

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Ca sa nu mai scriu si eu, citeste raspunsul lui oooleooo, care il gasesti printre raspunsurile primite mie.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Raspunsul lui il face real pe dmnezeu? contrazicem o teorie ca sa argumentam existenta lui zana maseluta? sunt foarte rational si logic nu-i asa? stiinta nu revendica adevarul absolut si apropo tu stii cei aia evolutie? adaptare la mediu demonstreaza-mi tu ca un animal adaptat la mediu nu supravetuieste poti?

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Da domnule sunt perfect convins cu traitul vietii. Ce te face sa crezi ca daca respecti biblia esti mutalau sau nu traesti viata?

Eu, sotia, copilasi mei suntem fericiti, ca nu beau, nu fumez, nu ma droghez, respect legea, nu merg in cluburi sau ca respect Sabatul credeti ca sufar?

Din contra ma simt implinit, iar fericirea pe care o am nu o pot explica. De suferit tot omul mai sufera, atit cel bogat cit si cel sarac.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Tu ai auzit de fiecare crede in ce vrea? eu cred in ce vreau nici eu nu beau, drogez, fumez etc

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Da aduceti un leu si plasati-l in nordul Romaniei, ai poti tu adapta orice pentru-ca clima e alta si nu va rezista.
Sau duceti un pastrav si punetil in mare.
Sau un pinguin in africa.
Evolutia nu-i va face sa traiasca, pot ei evolutiona si sa treaca milioane de ani daca clima nu e pentru ei, nu vor rezista, iar ca sa adaptezi da poti, dar cu natura nu.
Asa ca omul poate trai oriunde cu orice clima, dar animalele nu.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Tu esti ema?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Du-te tu in africa sau in antartica ai fi la fel de adaptat ca cei de acolo? lei nu sunt la circ si mor? hai serios

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Foarte bine, ma bucur pentru dumneata.

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Fratele meu, sunt persoane de la noi din biserica care se duc acolo si petrec mult timp ajutind satele sarace sa se civilizeze, iar pe unul n-am auzit inca ca nu rezista, da lei sunt la circ, nu mor pentru ca sunt ingrijiti, eu am zis sa-i aduceti in nordul tari noastre, si sa le dati drumul in padure, unde iarna e ger si zapada, sa vedeti rezista o iarna?
Asa da, la mine sau la dumneata acasa, le faci in asa fel ca se adapteaza, dar in padure sunt morti la clima noastra.

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Deocamdata sunt baiat happy, Daniel Cristian

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

In timp se va adaptata si va supravetui in fine eu nu cred in evolutie o observ si trag concluzii tu nu ai nici o dovada ca exista dumnezeu imi pierd timpul cu tine

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

E adevarat, nu l-am vazut pe Dumnezeu, si nimeni nu l-a vazut inca, decit mina, sau spatele. Pe Isus lau vazut, lau atins, si tot nau crezut ca el e fiul lui Dumnezeu. Dovada pe care o am eu, ca exista Dumnezeu, e viata mea personala, iar dupa cum vad eu insumi, natura cum se desfasoara, animalele cum traesc si gindesc, ma vad pe mine un nimeni care nu pot sa fac nici macar un pui de broasca, trag concluzia ca in 30de ani n-am vazut si n-am auzit pe cineva care ar putea sa creeze ceva, sau cel putin sa prezica daca peste o luna va ploua si sa se intimple asa. Deci aparaturi avem, stiinta a crescut mult fata de atunci sute sau mi de ani, si in ziua de azi nu putem face ceva care sa poata da viata. Da ne impreunam cu femeile si facem copii, dar copii care se formeaza in femeie crezi ca asa e la voia intimplari? Eu cred si sustin pe toti cei ce cred ca doar la voia intimplari sau minuni etc, nu se poate.
Te respect si te rog nu te lasa dus de nas, nici de mine, nici de alti.

| Dumnezău a răspuns (pentru Danielcristian):

Tu ignori niste detalii importante, nu e o prezumtie simpla evolutia, e o certitudine.Stii cand s-a creat prima celula vie? Acum vreo 3 miliarde de ani, in apa, si de atunci, a fost o evolutie complexa, pe care stiinta o poate explica, pas cu pas.Au existat niste dinozauri si alte reptile, din ele s-au dezvoltat alte specii, ce s-au adaptat la conditiile de viata, si tot asa, pana s-au creat niste forme de viata rudimnetare, acum niste 30 de milioane de ani, de la care s-a ajuns la un punct comun de legatura(vreo 5, 5 milioane de ani au trecut de atunci), de unde s-au ramificat primatele, si speciile ce au dus la aparitia omului.Cum animalele se imperecheaza, si cea mai simpla celula se divide, dand nastere la alte celule, se numeste adaptare la mediu ce vrei tu sa spui.Si,apropo,animalele nu au suflet, nici noi n-avem, e doar o formula folosita de cei care ignora alcatuirea logica a oricarui mamifer sau animal evoluat.

Si, vezi ca la partea cu lutul, folosesti un argument non sequitur, adica vorbesti in necunostinta de cauza.Nu suntem facuti din pamant, chiar daca ajungem inevitabil in pamant.Suntem facuti din carne, din celule, fibre musculare, si multe altele, dar e o idiotenie sa crezi ca primii oameni au fost facuti din lut. Tipic crestin-ortodox!

| Inferno a răspuns:

Evolutia este mult mai complexa.
Nu am evoluat din maimute ci dintr-o specie comuna (veriga lipsa).
Si nu pocnesti din degete si gata, apare omul.

| ZvT a răspuns:

Daniel eşti la fel de inteligent ca băiatul care ne cerea poze cu Big Bang-ul şi scrii mai rău decât raymusic. Pune naibii mâna pe o carte că nu muşcă. Nu îţi este ruşine să asasinezi limba română în halul ăsta? Pentru răspunsul la întrebarea ta vezi wikipedia.

| Danielcristian explică (pentru ZvT):

Binedomnuledacadumneatastilimbaromanainvatomaideparte.

| Kosuchin a răspuns:

Pai, tu simti ca te tragi din incest?

| doctorandus a răspuns:

Nu numai biologia, ci si Biblia afirma ca oamenii sunt animale:

"Am zis în inima mea că acestea se întîmplă numai pentru oameni, ca să -i cerce Dumnezeu, şi ei înşişi să vadă că nu sînt decît nişte dobitoace." Eccl. 3:18.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Cea mai apropiata specie de maimuțe superioare, de oamenii, dintre cele care exista acum, sunt cimpanzeii.
Gluma este ca specia oameni era mult mai numeroasa decât a primatelor actuale.
Erau giganti, erau pitici, erau chiar și oameni cu coarne și o grămadă de oameni, mai apropiați de oamenii de azi.
Strămoșul comun al oamenilor și al primatelor actuale, trebuie cautat cu multe sute de mii, de ani în urma.
Sunt specii omnivore apropiate, cum sunt speciile de carnivore : canidele și felidele, (ca specii carnivore).
Tu care nu ai înțeles nimic din evoluționism, scrii asemenea prostii.
Oamenii nu se trag din maimuțe deșteptule!
Un tânăr de circa 3 ani îmi explica ca maimuțele superioare, se trag din oameni, ca erau niște copii obraznici, care au fugit de acasă și ca sa nu moara de frig le-a crescut păr ca la animale șamd și pentru ca nu au mers la cămin, la grădinița și la școala s-au făcut din ce în ce mai proști etc.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Cine se trage ma din cimpanzeu?
1 habar nu ai cei teoria evolutiei si afirmi de astea
noi nu ne-am din maimute sunt rude cu noi testat prin adn 98 la suta ca avem acelasi stramos comun, acel stramos comun traia acum cateva milioane de ani din acel stramos a dat nastere la 2 specii cei asa greu asa de inteles? bine specia homos sapiens o aparut acum o suta de mii de ani, acum 250000 de ani am inceput sa vorbim si sa pictam etc, evolutia e simpla oricine o intelege in natura specii noi se nasc mereu imperecheaza 2 rase de caini va da acelasi rasa? si specile se pot imperechea dar depinde de cat de apropiati sunt genetic eu cred ca omul mereu avut parteneri diferiti din alte specii supravetuind astfel ca specie

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

Ok inseamna ca dupa 100de mi sau 300de mi de ani noi iarasi vom disparea ca specie umana o sa fie alti oameni sau vom fi dinozauri? In ziua de azi sa practicat sexul cu toate tipurile de animale salbatice cred eu si chiar nimica sa apara altfel de fiinte?
In fine daca urmariti raspunsurile mele primite veti gasi ca au fost oameni care au zis ca ne tragem din cimpazeii, deci parinti nostri doua maimutice dragalase care nici in zi de azi nu stiu macar o propozitie, sau a merge drept pe drum. Imaginativa ca atunci cind noi am evoluat si maimutele poate doreau sa evolueze ca doar nimeni nu a evoluat direct cu facultate, de ce ele au ramas asa, iar de ce nu sau mai nascut homos sapiens?, numa noi ne-am nascut si gata maimutele nu mai au procreeat experientele astea vazindune pe noi ca ne merge mai bine ca lor.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Mie imi place stiinta o iubesc mult de ce pentru ca nu revedica stie adevarul absolu in timp ce tu il revendici fara dovezi intelegi? nu ai nici macar o dovada una singura astia macar au testul adn, fosile cand vei oferi si tu mai vedem nu cred in evolutie, big bang eu le observ stiinta nu-i religie, doctrina, dogma e ratiune, ratiune

| Rapplex a răspuns (pentru Danielcristian):

Avem stramos comun, nu ne tragem din maimutele de la zoo. Din acel stramos au rezultat mai multe ramuri, cum dintr-o relatie sexuala poate rezulta fie o fata, fie un baiat (sa fie mai pe inteleseul lumii). Facem parte din regnul ANIMAL, deci nu suntem cu nimic mai speciali decat celelalte specii, doar ca suntem o specie mai inteligenta.Religia e pentru cei slabi, pentru cei ce nu inteleg explicatii logice, cum era Biserica fata de explicatiile lui Galileo cu privire la heliocentrism.Pe atunci era considerat nebun, dar azi dupa invataturile lui mergem, nu dupa doctrina bisericeasca.Si acum, daca e sa o dau pe caterinca, ai putea fi comparabil cu un cimpanzeu, deoarece prezinti unele carente in ceea ce priveste gramatica limbii romane, deci...

| Danielcristian explică (pentru Rapplex):

laughing, esti tare cu gramatica ta, cind nu mai aveti argumente, incepeti sa scoateti ochii cu altceva, in fine recunosc ca ma grabesc si nu respect semnele de punctuatie, sau gramatica.
Vorbind cu tine aici sau cu alti de pe TPU, nu inseamna ca sunt la examenul de gramatica, numai ca noa tu esti mai destept ca mine, si bravo tie, felicitari. Iar eu nu ma trag din maimuta si nici nu pot sa cred teorie de 2 bani, care nu stiu pe ce lume traesc sau cine ia creat pe ei.

| Rapplex a răspuns (pentru Danielcristian):

Ofera dovezi care sa iti sustina teoria.Stiinta a dovedit tot ce a sustinutwinking

| ateuNEGATIV a răspuns:

Nu scartie deloc, maimutele nu evolueaza pentru ca sau adaptat mediului lor asa cum nici un caine nu devine tigru scimbarile astea dureaza mii de ani, unu care sta in antartica nu este mai bine adaptat la frig ca un negru in africa?

| Allrc24 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Ia du-te tu pe marte. ia spune veievolua pentru a face fata radiatiilor cosmice mult mai mari decat pe terra. poate vei evolua dar tu vei muri sigur. asta e idiotenia. daca un orgasim il pui intr-un mediu la acre nu eset adaptat va muri engresit. daca moare cum mai poate avea urmasi? e la mintea cocosului.

| Allrc24 a răspuns (pentru Allrc24):

Scuze greselile gramaticale am scris repede

| Inferno a răspuns (pentru Allrc24):

Evolutia are loc in timp. Nu poti sa arunci o pisica in apa si sa vezi daca se transforma in peste. Logic ca acel om ar muri, dar daca acele radiatii cosmice ar creste constant omul s-ar adapta la ele. Ai vazut africanii cum au evoluat? Ai vazut ca au pielea neagra pentru a rezista soarelui. Daca duci un alb si il lasi la soare acolo crezi ca se va intamla acelasi lucru? Nu, dar in timp copii lui si copii copiilor lui vor capata aceasta culoare.
Evolutia este un lucru dovedit. S-au facut experimente pe musculita de otet.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Allrc24):

Esti varza bre, inainte de a aparea viata pe uscat plantelele de pe uscat prin fotosinteza au creat stratul de ozn care ne apara de acele raze si a permis viata pe uscat asa e in evolutie

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Allrc24):

Vrei dovezi arde toti copacii din lume, plante etc o sa vezi cum va vi totul ca acum 4, 3 mld de ani

| Danielcristian explică:

Bun raspuns fratele meu, Pace tie

Răspuns utilizator avertizat
| Danielcristian explică (pentru lolosaurus):

Macar noi crestini avem o biblie in care 70% din umanitate o cerceteaza, alti o respecta, alti doar cred in ea etc.
Dar avem in ce crede, tu ai ceva in care sa denmostrezi asa cum noi denmostram cu biblia?
Sau doar teorie, din auzite, sau din vazut la tv.
Iar daca ma fac de cacao nu e treaba ta, prefer sa cred in Dumnezeu decit in stiinta.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

Incredibil 7 miliarde de persoane cerceteaza biblia acum probabil membri a altor religii sunt pe alta planeta? de ce minti cine cerceteaza biblia nimeni decat cativa asa zisi oamenii de stiinta platiti de niste predicatorii sa gaseasca povesti reale din biblia desigur dovezi anti stiintifice, cu o carte tu demonstrezi de ce ploua? de ce rasare soarele dimineata?

| Danielcristian explică (pentru ateuNEGATIV):

happy De ce ploua nu pot denmostra, de ce rasare soarele? Da
Eu cercetez biblia, alti nu stiu, tind sa cred ca da, doar sunt multe religi. Eu cercetez biblia pentru-ca pe la 18 ani eram ca si tine, iar viata mi s-a schimbat, sau am evoluathappy, Domnule nu e rea teoria dumitale, dar eu tind sa cred biblia, daca ea nu o sa fie adevarata, nu am pierdut nimica, dar daca da? Atunci am cistigat ceea ce spune biblia.

Răspuns utilizator avertizat
| Danielcristian explică (pentru lolosaurus):

laughing, In pestera si nu la tastatura laughing, Fain, tu confunzi evolutia democratica cu evolutia umana.

Uite tu cu 100 de ani in urama sa vezi ce s-a schimbat?
Am evoluat noi? Sau a evoluat stiinta democratica?

Cu 0 suta sau cu 500 de ani sau cu 2000de ani in urma, oameni erau ca si noi, exact ca si noi, doar ca : purtau alt stil de haine, nu le trebuiau luxuri ca si acum, normal nu exista tv, nici telefoane, nici masini, nici multe altele ce exista in ziua de azi. Eu nu zic ca stiinta nu e buna, e perfecta, dar tu confuzi stiinta cu creatia asta-i problema.
Apreciez stiinta moderna, in ziua de azi avem nevoie de ea pentru-ca ne-am obisnuit cu ea, daca ea nu exista tot asa traiam, poate mai mult de 100 de ani, virsta maxima dupa potop a fost de 125ani.
De asemenea cu cit e de buna stiinta cu atita ne si agraveaza stiinta, ne uitam la televizor, acolo sunt si multe timpeni, ne slabeste vederea mai repede, internetul -- pierdem mult timp din viata noastra pe el, pe cind ne-am putea bucura altfel in familie, Autoturismele sunt atit bune cit si ucid, avioanele, telefoanele mobile etc. Toate sunt bune dar au si partea lor rea.
Insist, apreciez stiinta moderna, dar doar atita, umanitatea nu se trage din stiinta, si nu a putut evolua atita timp cit de 2000 de ani nu a mai evoluat umanitatea deloc.
Tu crede ce vrei eu cred ce vreau, nu te oblig sa crezi ce cred eu.

Răspuns utilizator avertizat
| Invictus a răspuns:

demonstreaza tu altceva. iar apoi pune intrebari ciudate din astea.cu voi crestinii se duce lumea de rapa cu religia voastra. daca nu era biserica acum eram mult mai evoluati decat in prezent..si app omul se trage din primate au fost mai multe etape ale existentei lor. australopithecus erau primate, apoi au aparut homo habilis, homo erectus, homo neanderthales, homo sapiens si homo sapiens sapiens sau omul modern...deci cimpanzeul a evoluat in 1 milion de ani pana la om.la crestini lumea incepe din anul 10 000 iH ciudat

| Danielcristian explică (pentru Invictus):

1. Intrebari ciudate?
Cum poti tu sa spui ca sunt intrebari ciudate, cind susti stiinta si evolutia.
2. Pentru mine suna ciudat pentru dumneata nu ar trebui.
3. Pot denmostra cu: biblia in primul rind, al doilea rind cu viata mea personala, unde simt ca Dumnezeu e cu mine, ma ajuta,, a salvat, si-mi va da viata vesnica.
4. Eu cred in viata vesnica si voi avea de cistigat, dumneata nu crezi, vei ajunge batrinetea, vei muri si?
Eu voi muri ca si dumneata dar macar cred in Dumnezeu, stiinta nu-mi va oferi viata vesnica.
Stiinta e ca mersul pe luna, sunteti buni in ea, amagiti oameni, si-au cumparat teren pe luna, oare de ce?
Chiar dupa atatia ani, cu atita stiinta, nu se mai poate merge pe luna? Sau a fost amageala ieftina ca sa mers pe luna?
Te respect in ceea ce crezi, sfatul meu e sa nu te lasi amagit de evolutionism, nici de mine, eu nu am interes sa te pocaiesti sau sa crezi in ceea ce eu cred, numai ca intr-o zi, cu toti vom vedea pe Dumnezeu, iar viata ta sa nu fie aruncata in iadul de voc pentru ca ai crezut si sustinut ceva ireal.
Daca Marca Audi a creat-o nemnti, macar stiu cine a creat-o(fabricat-o), dar atei stiu ca am evolutionat, dar nu stiu cine a creat aceii cimpazei, maimute, homo sapiens, sau alte speci de animale care sunt pe pamint.

| CredintaInDumnezeu a răspuns:

Daca ne tragem din maimute de ce exista si in ziua de azi maimute? Dumnezeu este Creatorul si Tatal Nostru!
Este scris
În el, în care am fost chemaţi, am fost rânduiţi de mai înainte după planul aceluia care lucrează toate după hotărârea voinţei sale, ca noi care mai dinainte am sperat în Cristos să fim spre lauda gloriei sale.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru CredintaInDumnezeu):

Cainii de ce sunt? si lupi?

| Inferno a răspuns (pentru CredintaInDumnezeu):

Daca dintr-o specie evolueaza alta asta nu inseamna ca acea specie a disparut in totalitate. Daca ar fi asa ar exista doar o singura specie pe tot Pamantul.

| TaBu a răspuns:

Frate eu unul sunt ateu... Eu spun ca teoria cu maimutele sunt reale adica... Daca am deschide ochii si am citi biblia aia ne-am da seama ca nu este deloc adevarat daca am compara ce scrie acolo cu lumea reala chestii de genu "dumnezeu ne vegheaza" da si ne vegheaza cand mancam din gunoaie sau cand se omoara pe strada pentru bani sau in fine trecem pe asta oh go on da eu cred ca ma trag din maimutetongue