| Ebixa a întrebat:

Inca o intrebare pentru crestini:Sfanta Scriptura sau Sfanta Traditie? Am si niste versete din Biblie:
1-Marcu 7: 8-9, 13 "Voi lăsaţi porunca lui Dumnezeu şi ţineţi datina aşezată de oameni, precum: spălarea ulcioarelor şi a paharelor, şi faceţi multe alte lucruri de acestea." El le-a mai zis: "Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră. Şi aşa, aţi desfiinţat Cuvântul lui Dumnezeu, prin datina voastră. Şi faceţi multe alte lucruri de felul acesta!".
2-Galateni 1:13-14 "Aţi auzit, în adevăr, care era purtarea mea de altădată, în religia Iudeilor. Cum, adică, prigoneam peste măsură de mult Biserica lui Dumnezeu, şi făceam prăpăd în ea; şi cum eram mai înaintat în religia Iudeilor decît mulţi din neamul meu, de o vârstă cu mine. Eram însufleţit de o râvnă nespus de mare pentru datinile strămoşeşti."
3- Coloseni 2:8 "Luaţi seama ca nimeni să nu vă fure cu filozofia şi cu o amăgire deşartă, după datina oamenilor, după învăţăturile începătoare ale lumii, şi nu după Hristos."
Nu vreau raspunsuri de la Atei pentru ca nu ma intereseaza.

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Numai Scriptura!

| EmaS a răspuns:

Biblia este o carte unica. Nici o carte nu se compara cu Biblia. Desi au scris-o mai multi scriitori intr-o perioada de aproximativ 1500 de ani, Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu care S-a servit de instrumente omenesti pentru a ne comunica noua gandurile Sale.

| Esperança a răspuns:

După cum vezi,creştinul de rând are câte o explicaţie la fiecare verset din Biblie.
Nici nu ştiu de ce mai credem şi citim Biblia, că toată a fost scris (doar) pentru evrei.
Noi suntem preasfinţi ca să ne putem compara cu păcătoşii ăia...

Şi să răspund la întrebare, normal că aleg Cuvântul lui Dumnezeu, nu al oamenilor. Nu există nici o dovadă că ce scrie în tradiţia de azi, este ceea ce au făcut apostolii şi mai ales invăţătura lui Hristos.
Ba mai mult, dacă citim Biblia şi o comparăm cu tradiţia, vom vedea că în multe locuri nu se potrivesc, ba chiar se contrazic.
Şi multe (să nu zic toate) din practicile tradiţiilor le făceau oamenii care erau departe de Hristos.

| Dandanache a răspuns:

Sfantul Pavel spunea: "Asa dar, fratilor, stati si tineti predaniile pe care le-ati invatat fie prin cuvantul, fie prin epistola noastra" (II Tes. II, 15)

Sfanta Traditie si Sfanta Scriptura amandoua au beneficiat, conform Bisericii Ortodoxe, de revelarea dumnezeirii, de inspiratia Duhului Sfant. Cine crede ca Scriptura a fost inspirata in scriere, in primele doua secole, si in intocmire, la Niceea, de Sfantul Duh, ar trebui sa aiba puterea sa creada ca si Sfanta Traditie a avut acelasi nascator. Cu atat mai mult cu cat Noul Testament s-a nascut ulterior Sfintei Traditii.

| Shaoran a răspuns (pentru Dandanache):

Completare: In Biblie Hristos se refera la "traditii" si "Datini lumesti", altfel este El aminteste in textele Biblice de "Scaunul lui Moise", din traditia evreiasca.
Deci, traditiile lumesti, creeate de oameni distrug ce e "bun si frumos", nu Sfanta Traditie.
In plus, daca nu luam in considerare Sfanta Traditie, inseamna ca pana la scrierea Vechiului Testament nu s-a mantuit nimeni, iar in perioada 5541-5550 (intre anii 33 si 42), pana cand s-a scris prima evanghelie, crestinii de atunci nu s-au mantuit (deoarece la 9 ani de la Inaltare a scris Matei prima Evanghelie). Sa nu mai vorbim despre faptul ca oamenii nu stiau sa citeasca, multi dintre ei, si foarte multe lucruri s-au transmis oral.
Din pacate, se face o confuzie intre babisme (pe care Biserica Ortodoxa le condamna) si Sfanta Traditie.

In rest, subscriu la tot ce a spus Dandanaua99

| tavadaresti a răspuns (pentru Dandanache):

''Cine crede ca Scriptura a fost inspirata in scriere, in primele doua secole, si in intocmire, la Niceea, de Sfantul Duh, ar trebui sa aiba puterea sa creada ca si Sfanta Traditie a avut acelasi nascator. Cu atat mai mult cu cat Noul Testament s-a nascut ulterior Sfintei Traditii.'' rolling on the floor
Unde ai gasit o asa ratacire, niciodata nu vei gasi in tot timpul acesta care a trecut si care va veni ca ''Sfanta Traditie" se va potrivi vreodata cu Cuvantul lui Dumnezeu. Traditiile care sunt in acest timp sunt contrare cu Voia
lui Dumnezeu ele au fost introduse de la paganism ca fiind trecute asa zisele practici crestine, asa cum orce lucru orce practica daca i se pune ca masca cuvantul ''crestin'' e placut si pe placul nostru de ex. muzica rok crestin.
Adu argument biblic la afirmatia pe care ai facut-o, daca nu ai suport biblic iti irosesti timpu degeaba pe acest forum.
''
Cu atat mai mult cu cat Noul Testament s-a nascut ulterior Sfintei Traditii''

| Dandanache a răspuns (pentru tavadaresti):

Argumente biblice sunt mai sus, dar orbii n-au ochi sa le citeasca.

- Asadar, fratilor, stati si tineti predaniile pe care le-ati invatat fie prin cuvantul, fie prin epistola noastra" (II Tes. II, 15)
-I Corinteni 11, 2: "Fraţilor vă laud că în toate va aduceţi aminte de mine şi ţineţi PREDANIILE (se referă la învăţături ce nu fac parte din Noul Testament) aşa cum vi le-am dat"

-Filipeni 4, 9: "Cele ce aţi învăţat si ati primit si ati auzit şi ati văzut la mine, acestea să le faceţi, şi Dumnezeul păcii va fi cu voi."

-II Timotei 1, 13: "Ţine dreptarul cuvintelor sănătoase pe care le-ai auzit de la mine (alte lucruri transmise cu altă ocazie, diferite de cele scrise în epistola II Timotei), cu credinţă şi cu iubirea ce este în Hristos Iisus."

-Ioan 21, 25: "Dar sunt şi alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus şi care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca lumea aceasta n-ar cuprinde cărţile ce s-ar fi scris. Amin."

-II Timotei 2, 2: "Şi cele ce ai auzit (alte lucruri transmise cu altă ocazie, diferite de cele scrise în epistola II Timotei) de la mine, cu mulţi martori de faţă, acestea le încredinţează la oameni credincioşi, care vor fi destoinici să înveţe şi pe alţii."

Care e logica ta, baiete, si aici nu ma refer la logica pe care ti-a insuflat-o familia sau ti-ai insusit-o de la vreun pastor. Cuvantul lui Dumnezeu s-a pastrat doar prin CONSEMNARE? Invataturile si faptele lui Hristos sunt doar cele care au fost inregistrate in scris si apoi stabilite ca fiind canonice, trei secole mai tarziu? Logica ta e ca Dumnezeu s-a ingrijit ca al Sau Cuvant sa parvina nealterat prin scriere si apoi culegere, dar a lasat toate predaniile apostolilor sa fie irosite, ca fiind irelevante?

Adu tu un argument biblic ca Noul Testament este revelat divin in scriere si in culegere. Si sa nu fie un argument circular, si nici un act personal de credinta. Un argument autonom, incontestabil. Te astept, stimabile.

| tavadaresti a răspuns (pentru Dandanache):

Adu argument biblic la afirmatia pe care ai facut-o, daca nu ai suport biblic iti irosesti timpu degeaba pe acest forum.
''
Cu atat mai mult cu cat Noul Testament s-a nascut ulterior Sfintei Traditii''

| Dandanache a răspuns (pentru tavadaresti):

Dragul meu, tu nu citesti raspunsurile, ori o tendinta monomanica te determina sa dai replici mecanice in mod repetat? Trag aer in piept si imi adun rabdarea inca o data ca sa iti explic.

"Asadar, fratilor, stati si tineti predaniile pe care le-ati invatat fie prin cuvantul, fie prin epistola noastra". Cel care spune asta este Sfantul Pavel. In Biblie. "Cuvantul" este mesajul VERBAL, "epistola" este mesajul TEXTUAL. Predaniile pe care Sfantul Pavel le mentioneaza sunt actiuni imediate ale activitatii sale, canalizate si prin grai, si prin scris. Ele sunt mentionate post factum, la timpul trecut, ceea ce inseamna ca sunt actiuni deja derulate. Epistola a fost scrisa ulterior acestor predanii, nu le-a anticipat, nu le-a profetit. Cu exceptia Apocalipsei, Sfanta Scriptura are rol cronicaresc si este scrisa post factum. E la mintea cocosului ca predaniile au fost anterioare scrierilor neotestamentare (avand in vedere si faptul ca Biblia le mentioneaza) care, in varianta legata si canonica, apar la mult timp dupa moartea apostolilor.

Acum adu si tu un argument biblic ca Noul Testament este revelat divin in scriere si in culegere. Si sa nu fie un argument circular, si nici un act personal de credinta. Un argument autonom, incontestabil. Daca nu poti, iti irosesti timpul degeaba pe acest forum.

| tavadaresti a răspuns (pentru Dandanache):

Nu am inteles nimic, ceea ce ai scris nu contest faptul ca Biblia nu este inspirata de Duhul Sfant. Ci traditia nu isi are locul in Cuvantul Lui Dumnezeu.
Cu argumentul=>il stii si tu fiindca e biblic

| milan9 a răspuns:

Datinile strămoşeşti la care se referă apostolul Pavel sunt datinile evreilor. Nu se referă nicidecum la Predanie (Tradiţia creştină)!

| milan9 a răspuns:

Sfinţii Apostoli LE CER CREŞTINILOR SĂ RESPECTE ŞI ÎNVĂŢĂTURILE CARE NU AU MAI PUTUT FI CUPRINSE ÎN SFÂNTA SCRIPTURĂ, ÎN NOUL TESTAMENT:

(despre Sf. Traditie sau Sf. Predanie)

-II Tesaloniceni 2, 15: "Deci, dar, fratilor, staţi neclintiţi şi tineţi predaniile pe care le-aţi învăţat, fie prin cuvint, fie prin epistola noastra."

-II Tesaloniceni 3, 6: "Fraţilor, va poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriţi de orice frate care umblă fără de rânduială şi nu după predania pe care aţi primit-o de la noi."

-Ioan 20, 30: "Deci si alte multe minuni a facut Iisus inaintea ucenicilor Sai, care nu sunt scrise in cartea aceasta." ( Sf. Traditie, Predanie)

-I Corinteni 11, 2: "Fraţilor vă laud că în toate va aduceţi aminte de mine şi ţineţi PREDANIILE (se referă la învăţături ce nu fac parte din Noul Testament) aşa cum vi le-am dat"

-Filipeni 4, 9: "Cele ce aţi învăţat si ati primit si ati auzit şi ati văzut la mine, acestea să le faceţi, şi Dumnezeul păcii va fi cu voi."

-II Timotei 1, 13: "Ţine dreptarul cuvintelor sănătoase pe care le-ai auzit de la mine (alte lucruri transmise cu altă ocazie, diferite de cele scrise în epistola II Timotei), cu credinţă şi cu iubirea ce este în Hristos Iisus."

-Ioan 21, 25: "Dar sunt şi alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus şi care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca lumea aceasta n-ar cuprinde cărţile ce s-ar fi scris. Amin."

-II Timotei 2, 2: "Şi cele ce ai auzit (alte lucruri transmise cu altă ocazie, diferite de cele scrise în epistola II Timotei) de la mine, cu mulţi martori de faţă, acestea le încredinţează la oameni credincioşi, care vor fi destoinici să înveţe şi pe alţii."

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Tradiţia are de obicei influienţă ce dezbină. De exemplu, tradiţia Bisericii Ortodoxe se deosebeşte în anumite privinţe de cea a Bisericii Ruse. Câteodată aceste deosebiri se observă între două localităţi vecine.
Biblia în schimb este unică indiferent de unde s-ar afla şi are efect unificator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu traditii

| Buloi_Alina_1976 a răspuns:

Adevarat asa e