| anonim_4396 a întrebat:

Într-o zi, în timp ce călătorea cu trenul, generalul englez Lew Wallace, un înverşunat duşman al credinţei, îl întalni pe colonelul Robert Ingersoll, un ateu binecunoscut. Amandoi în discuţii au început să ridiculizeze creştinismul şi Biblia. Deodată, Ingersoll fixă pe general şi-i lansă provocarea: "D-voastră sunteţi inteligent şi aveţi o înaltă cultură. Pentru ce nu scrieţi o carte spre a arăta că creştinismul e absurd şi că Isus Cristos nici nu a existat?" O atare carte ar avea un mare succes!" Dorinţa generalului Wallace de a deveni cat mai celebru, l-au făcut timp de caţiva ani să adune material împotriva Bibliei şi a lui Cristos. În fine, s-a apucat să scrie. Cand a ajuns pe la capitolul patru, a început să-şi dea seama că Isus Cristos a existat în mod real. Dobandi apoi certitudinea că El a fost ceva mai mult decat un personaj istoric. Şi în varstă de cincizeci de ani generalul Wallace, pentru prima oară în viaţa sa, a îngenunchiat pentru rugăciune şi a cerut ca Isus Cristos să fie şi Mantuitorul său personal. Bogatul material adunat n-a fost lepădat. El revizui primele patru capitole şi le completă dand lumii cartea "BEN-HUR", care a pasionat pe mii de cititori din lumea întreagă. Facă Domnul lumină şi în mintea şi inima ta, cu privire la Biblie şi atunci şi tu vei repeta cuvintele Domnului Isus: "CUVÎNTUL TĂU ESTE ADEVARUL.deci nu numai adevarul schimba omul?

4 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Resurse crestine parca e site de pocaiti, si in "indreptarul" acela pentru spovedit, scria ca e pacat sa iei carti de la ei, asta cam tot aia e.
Si cum si-a dat seama ca Iisus a existat?

Edit: Aaaaaa, ai citit toata pagina. Iti pierzi cumva credinta si incerci s-o recastigi citind site-uri pocaite?

| RexCuParuCret a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce vezi rau la pocainta?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Ideea ca esti vinovat pentru ca traiesti o viata plina de suferinta pe care n-ai cerut-o si pentru care trebuie sa multumesti in orice clipa, asta despre pocainta religioasa, eu vorbeam despre sectele crestine, care sunt periculoase.

| Ca_Altii_Mai_1979 a răspuns:

Ba da. Dar adevarul