| Inception a întrebat:

Întrebare asta e pentru atei, exista viata după moarte?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Desigur! happy
După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare nicidecum.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

- Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie."

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11, etc...

| BatManPS a răspuns (pentru milan9):

Dude el a cerut parerea unui Ateu...-_-

41 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

O sa stim cand o sa murim.

| DragosConstantin a răspuns:

Nu.

| danay72 a răspuns:

Eclesiastul9:5,6,10

| RAY a răspuns:

Ateismul ce legatura are cu viata de dupa?
eu personal nu cred ca exista nimic dupa moarte

| IvanMihai a răspuns (pentru RAY):

"Ateismul ce legatura are cu viata de dupa?"
Asta depinde de ce definiţie ai pentru ateism!
http://dexonline.ro/definitie/ateism
De regulă ateii nu cred că există nimic după moarte!

| milan9 a răspuns:

Nu sunt ateu, dar arata-mi si mie te rog un ateu care crede in ceva in afara de materie... thinking

O sa-ti cam creasca barba lunga pana o sa gasesti unul, indiferent ce esti tu, baiat sau fata... happy

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Exista atei care au crezut in ideologia comunista, care nu e ceva material.

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Majoritatea ateilor cred in iubire, bunatate, iertare, fara vreo legatura cu zeul biblic, ăl "moral".

| Felys a răspuns:

Viseaza in continuare, daca ar fi existat nu mai se temea nimeni de moarte si nu mai plangeau rudele atat dupa raposati

| aabaaab3278 a răspuns (pentru Felys):

Ce legatura are temerea si plansul rudelor cu viata vesnica?

| IvanMihai a răspuns (pentru Felys):

"daca ar fi existat nu mai se temea nimeni de moarte" de fapt teama de moarte există datorită fricii de necunoscut!
"si nu mai plangeau rudele atat dupa raposati" despărţirea de rude nu poate fi decât tristă! Dar din moment ce există viaţă după moarte eşti consolat de faptul că o parte din acele persoane continuă să existe!

| Felys a răspuns (pentru aabaaab3278):

Ne temem de moarte pentru ca stim ca asta e singura viata pe care o avem si de care ne putem bucura, daca am fi crezut ca mai exista alta poate ne doream sa aflam cum este dar nu e nimic dupa moarte, iar rudele plang pentru ca il regreta pe cel plecat din aceasta viata si pentru ca le va fi foarte dor si nu au posibilitatea sa il mai revada niciodata

| aabaaab3278 a răspuns (pentru Felys):

De unde stii tu ca e singura viata pe care o avem?

| Felys a răspuns (pentru aabaaab3278):

Demonstreaza-mi tu ca ar mai fi si alta

| Alcyon a răspuns:

Tu, dupa capul tau, cam ce crezi c-o sa-ti raspunda un ateu la intrebarea asta? laughing

| Inception explică (pentru Alcyon):

In primul rand eu întreb ceva și tu îmi răspunzi cu o întrebare.Nu știu ce e în capul ala al tău, dar eu cred ca ai doar tarate în el. laughing
Si in al doilea rand nu mi-ai raspuns la intrebare.

| Theo94 a răspuns:

Nu cred ca exista, dar sper sa ma insel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unu nu cred ca exista, dar fata de ipocriti de religiosi care cred ca au toate raspunsurile si nu pot aduce nici o dovada, eu zic ca e mai bine sa zicem ca nu stim sigur. sunt doar presupuneri, nu avem dovezi.

| IvanMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai demult o experienţă:
mi-am văzut sufletul ieşind din mine,
arăta cam aşa:
http://tinypic.com/view.php?pic=21b7od4&s=8#.VK1CwsmpUdU
sau
http://postimg.org/image/dott13m2x/

| anonim_4396 a răspuns (pentru IvanMihai):

laughing, te rog las-o balta ca nu am iq de maimuta sa cred chestiile astea. zilele trecute mai zicea o femeie ca cineva a atacat-o si a zis de 2 ori dzeu ajuta-ma si chiar a ajutat.o. basme pentru copii. dar na, nu am pretentii la oameni in general, daramite religiosii

| IvanMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai vrut o dovadă, eu asta ţi-am oferit.
Dacă ai vedea cu proprii ochi ce am văzut eu, ai crede?
Ai fi vrut o demonstratie filosofica cum ca sufletul există?
Sau mai probabil nimic nu te-ar fi convins?

| anonim_4396 a răspuns (pentru IvanMihai):

"Ai vrut o dovadă, eu asta ţi-am oferit. " cum am zis si mai sus. un om poate inventa orice pentru ceea ce crede. daca eu ti-as zice ca am murit si dupa ca prin "minune" m-am intors la viata, si "dincolo" nu am vazut nimic, m-ai crede? nu prea.
"Dacă ai vedea cu proprii ochi ce am văzut eu, ai crede?" foarte posibil sa cred. stii tu, un om intelingent a zis o data " sa crezi jumate din ce auzi si nimic din ceea ce vezi".

| IvanMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

"un om poate inventa orice pentru ceea ce crede"
Nu am inventat nimic! Înainte de asta nu am avut nici o credinţă cum că am avea suflet!

"nu am iq de maimuta sa cred chestiile astea" credinţa/necredinţa nu are nimic de-a face cu iq-ul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru IvanMihai):

Ba cum sa nu aiba. bunica ca are 4 clase, si in zua de azi merge la biserica. bunicul a avut liceul, atunci era ceva, si el era ateu. si altee mii de exemple
si inca ceva ca " nu tine de inteligenta". e o intrebare la religie cu " credeti in magie ", si toti religiosii ziceau ca da, ca e lucrul lui satana laughing. deci da, tine de inteligenta, mai bine spus, de lipsa ei.

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci Joung, Einstein sau alti mari oameni de stiinta ai lumii sunt lipsiti de inteligenta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suffarstar):

Hmm sa zicem doar niste prosti foarte inteligenti laughing. prosti din cauza religiei, inteligenti din rest. macar de ar fi fiecare religios la fel ca oamenii aia. nu cred ca aar mai pupa nimeni in fund pe popa sau sa se inchine la bucati de lemne.

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Prosti foarte inteligenti de ce? Ca nu erau atei? Cu ce e un ateu mai inteligent decat o persoana spirituala? Ca neaga ceva ce nu intelege si nu a experimentat vreodata? Nu discutam despre vreo religie anume sau despre superstitiosi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suffarstar):

Prosti foarte inteligenti de ce? Ca nu erau atei?"" nu ca nu era ateu.
"Cu ce e un ateu mai inteligent decat o persoana spirituala?" ca nu se inchina la bucati de lemn, care se mint singuri ca sunt "sfintite". nu se uita in cer crezand ca cineva "ii bun, si ii apara" dar mii de accidente se intampla zilinic si chestii de genul. de aia o persoana religioasa nu poate di considerata prea inteligenta. doar parerea mea.

daca tot vorbim acum de prostie sa iti zic ceva interesant. mai stii 9/11. eh, acolo au murit in jur la 3000 de oameni. 3000 repet. dupa ce toata s.au linistit si au inceput excavarile si restul, s-a gasit o grinda in forma de cruce acolo. toata lumea " MOAMA, dzeu a fost aici, uita-ti semnul lui ". adica, cat de prosti imbecili si idioti pot fi oamenii aia? adica dzeu a fost acolo sa lase o prostie de grinda dar nu a putut salva oamenii aia saracii care se aruncau de sus numai sa nu arda in flacari. cat de inteligenti au fost oamenii aia? si as putea continua cu chestii de genul, dar e o pierdere de vreme. sa nu intelegi gresit, sunt genul de ateu care nu da 2 bani pe ce crede altul si ca pupa in fund popii si baga bani in biserici, viata fiecaruia, face ce vrea, dar nu ii consider prea inteligenti.

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu vezi lumea alb-negru.Ateii au un spirit foarte critic,si pentru asta ii apreciez,dar foarte multi se resemneaza la a judeca,poate doar in subconstient, religiosii. Intr-adevar,oamenii sunt foarte superstitiosi,dar cand am zis "persoana spirituala" nu m-am referit la ei. Nu are treaba cu dogmele sau cu o religie anume. Spiritualitatea pura inseamna,cum spunea cineva,dizovlarea eroriilor psihologice. Spiritualitatea inseamna sa fi sincer cu tine insuti si sa incerci sa descoperi cine esti,nu sa crezi, pentru ca pana la urma si majoritatea persoanelor religioase, si ateii, doar cred /nu cred ca exista suflet, Dumnezeu etc. Poti stii doar atunci cand ai experimentat cu o minte limpede si rece. https://www.youtube.com/watch?v=7AtKSesBUuM

| Mădă0611 a răspuns (pentru IvanMihai):

De ce sufletul ar arata ca tine cand tu arati asa datorita, sau din cauza, dupa caz, parintilor, si ei tot datorita sau din cauza parintilor lor, si tot asa, intr-o lume in care materia e ceva trecator, nesemnificativ, o unealta (pentru mantuire)? Plus de ce ar avea sufetul nevoie de ochi, nas, gura, urechi, maini, picioare, alea alea?

| Andeuta a răspuns:

Nu este o intrebare pentru atei neaparat. Chiar daca nu cred in Dumnezeu, ateii pot crede in reincarnare si sa primesti tot un raspuns pozitiv.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andeuta):

Atei nu cred in reincarnare. pentru ca asta intra toti la un loc cu "basme" care e compusa si religia

| Memecy a răspuns:

E simplu dacă crezi că există atunci există, dacă nu crezi, nu există. Totul se raportează la ceea ce crezi, la ceea ce vrei să vezi, să auzi. E simplu?
Crezi că nu poți să zbori (la propriu vorbind) bineînțeles că ai dreptate, indiferent care e răspunsul tău (da/nu).

Îndiferent ce crezi ai dreptate!

Imaginația oamenilor a adus în lume descoperirile de care oamenii se bucură(sau nu) azi. Apoi au venit și demonstrațiile.

| HowdidIgethere a răspuns:

Pai credinta in viata de dupa moarte este esenta vietii crestine. Ateii cred in pizza.

| Lagorúthon a răspuns:

Nu exista asa ceva.

| JessicaJess30 a răspuns:

Cum sa nu planga rudele dupa tine cand in subconstientul lor stiu(in majoritatea cazurilor) ca esti in iad pentru infinit

| Inception explică (pentru JessicaJess30):

De unde știi tu ca sunt în iad pentru infinit.

| maxim50decaractere a răspuns:

Pai intreaba te altfel. Exista barbati slaninosi dupa mama ta.Si raspunsul este evident...

| Inception explică (pentru maxim50decaractere):

Esti un mare nesimtit.

| maxim50decaractere a răspuns:

rolling on the floor)))"mata"m-ai facut