| Teardrop a întrebat:

Întrebare pentru agnostici și religioși:

De ce a creat Dumnezeu lumea? De ce ne-a creat pe noi? Cu ce motiv?

Nu merge răspunsul "Pentru că ne iubeşte" că nu poţi iubi ceva ce nu există încă.

34 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dar chiar din iubirea ne-a creat.

Iehova Dumnezeu i-a creat pe oameni din iubire. A dorit să le ofere şi lor viaţă şi fericire. Fără îndoială, lui Dumnezeu i-a făcut multă plăcere să creeze lumea fizică, de mare diversitate, pentru ca omul să fie înconjurat de frumuseţe şi să aibă o viaţă îmbelşugată. Însă, mai presus de toate, oamenii trebuiau să-l cunoască pe Creator, să comunice cu el şi să se bucure de relaţii apropiate cu el, relaţii care aveau să dea sens vieţii lor. Omul a fost creat ca să trăiască veşnic în pace şi în condiţii perfecte (Geneza 3:8, 9; Psalmul 37:11, 29).
Iehova le-a încredinţat oamenilor şi o muncă importantă, care avea să le aducă satisfacţii. Dumnezeu le-a spus primilor oameni: „Fiţi roditori, înmulţiţi-vă şi umpleţi pământul, supuneţi-l şi stăpâniţi peste peştii mării, peste creaturile zburătoare ale cerurilor şi peste orice creatură vie care se mişcă pe pământ" (Geneza 1:28). Ei şi urmaşii lor trebuiau să transforme întregul Pământ într-un paradis.
Deşi lucrurile nu au decurs exact aşa cum a stabilit Iehova, scopul lui iniţial cu privire la om se va împlini negreşit (Isaia 46:9–11; 55:11).
Dorinţa omului — mai bine zis necesitatea lui — de a-l cunoaşte pe Dumnezeu şi de a se apropia de El este evidentă în strădania lui de a găsi sensul vieţii. Omul este o fiinţă inteligentă, înzestrată de Creator cu dorinţa de a cerceta şi de a înţelege. Iar Biblia ne spune că omul va asimila la nesfârşit cunoştinţe despre Dumnezeu şi despre operele Sale de creaţie, ceea ce-i va procura satisfacţii.

| Teardrop explică (pentru danay72):

Tu poţi iubi ceva ce nu ai? Argumentul tău este invalid.

| danay72 a răspuns (pentru Teardrop):

Da,de exemplu un compozitor cand creaza muzica, o iubeste inca de la primele note. Dumnezeu stia ce creaza si a iubit fiecare lucru pe care l-a facut.

| Teardrop explică (pentru danay72):

Încă de la primele note, nu o iubeşte înainte să existe, sau înainte să ştie măcar că o să existe! Nu a creat-o fiindcă o iubea. A creeat-o fiindcă e compozitor şi şi-a dorit s-o compună, fiindcă din asta îşi câştigă el existenţa şi banii.

| danay72 a răspuns (pentru Teardrop):

Sunt compozitori care nu creaza muzica pentru bani, ci pentru ca iubesc ceea ce fac.Mozart,Verdi,Beethoven nu au compus muzica pe bani ci pentru ca au iubit ceea ce faceau, iar azi dupa sute de ani muzica lor misca inimile oamenilor.La fel si tot ceea ce ne inconjoara din creatie ne impresioneza profund si aceasta pentru ca Dumnezeu a iubit ceea ce a facut.

| Teardrop explică (pentru danay72):

Eşti atât de infantil.
Ţi-e greu să răspunzi la întrebare?
Normal că iubesc muzica, dar nu pot iubi o piesă de-a lor înainte să existe. Dacă n-ar fi existat muzica, cum ar mai fi iubit-o?
Sau eşti incapabil să înţelegi?

De ce a creat Dumnezeu tot ceea ce iubeşte?

| danay72 a răspuns (pentru Teardrop):

Eu incerc sa spun altceva, dar nu am fost inteleasa.Un compozitor iubeste ceea ce face inca dinainte de a pune notele pe hartie, de cand incepe sa se gandeasca la acele note.Iar raspunsul la intrebare, fie ca esti de accord sau nu, pentru mine este ca Dumnezeu a creat lumea pentru ca ne iubeste.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Deci compozitori de muzica sunt un fel de mama omida ei prezc viitotul, eu nu stiam asta ce bine ca am aflat, dumnezeu a facut lumea din iubire ca din cauza unui mar sa pedepasca vesnic omenirea super tare

| Teardrop explică (pentru danay72):

Da măi, dar de ce începe să le gândească?

| RAY a răspuns:

Ce legatura are un agnostic cu un crestin? unu spune ca stie totul crestinul, altul ca nu stie, ce sa isi raspunda daca nu stie

| Teardrop explică (pentru RAY):

Legătura e că amândoi cred într-un creator. Şi eu sunt agnostică.

| RAY a răspuns (pentru Teardrop):

Nu stiam ca agnostii cred in zeii, cel putin nu asta scrie in definita lor de pe wikipeldia, esti agnosic teist?

| Teardrop explică (pentru RAY):

Da, agnostic teist.

| Teardrop explică (pentru RAY):

Mai mult deist. Am eu alte convingeri.

| RAY a răspuns (pentru Teardrop):

Nu stiam ca deisti cred in dumneyeul crestinilor, credeam ca cred intr o forta, energie, nu o divinitate

| Teardrop explică (pentru RAY):

Deişti cred că Dumnezeu sau un anumit zeu a creat lumea dar că nu a intervenit în dezvoltarea ei.

| RAY a răspuns (pentru Teardrop):

Pana in ce punct a creat lumea?

| Teardrop explică (pentru RAY):

E interpretabil. Eu o văd ca şi atunci când dai print, iar imprimanta începe să printeze. Tu nu printezi, doar ai apăsat pe print. Înţelegi?

| RAY a răspuns (pentru Teardrop):

Inteleg,asta in stiinta se numeste acel punct in care acea singularitate sa raspandit, intrebarea cum a aparut si ce a cauzat acel big bang, si acel care a apasat butonul nu e mai complex ca insuti universul?

| Teardrop explică (pentru RAY):

Teoria Multivesului spune că Universurile apar unul dintr-atul, ca în cazul baloanelor de săpun, când unul mare se divide în două mai mici.
Tind să o cred.
Dar atunci, ce a format Multiverul? Ar putea fi această forţă supranaturală: Dumnezeu.
Oricum, e un subiect foarte profund, şi n-am ştiut niciodată ce să cred.

| RAY a răspuns (pentru Teardrop):

Si cum a apaut primul univers? forta asta supranaturala dumnezeu, e logic mai complex ca ce a creat, deci accepti ca din nimic a aparut dumnezeu ceva mai comlex ca universul? dar ca universul a aparut din nimic nu crezi, dumnezeu este doar o falsa speranta ca ai rezolvat problema nu crezi?

| Teardrop explică (pentru RAY):

Nu cred că e doar o falsă speranţă. Cred că e o forţă, o energie pe care n-o putem înţelege, căreia i-am dar o formă şi l-am găsit pe Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Teardrop):

Dar acea energie e ceva fictiv pana o poti dovedi ca ceva real

| Teardrop explică (pentru RAY):

Aşa e.

| suffarstar a răspuns:

Ma rog,eu vad Creatia altfel. Sensul intregii existente este sa evolueze. Nimic nu poate ramanea la fel. Nu inteleg insa cum s-a putut realiza acea alchimizare, daca ii pot spune asa, de la nimic, absolut nimic, la cel putin 4 dimensiuni cunoscute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as fi teist, as spune ca din amuzament

| DarkAndDreary a răspuns:

Dar daca nu Dumnezeu a creat lumea?

| Teardrop explică (pentru DarkAndDreary):

Am zis pentru creştini şi agnostici...De aia am specificat.

| sanboss a răspuns:

1/ A creat lumea pentru noi
2* Pe noi n/ea creat ca sa traim in lume
3^ Sa ne bucuram sa traim in pace si in frica de Dumnezeu, sa il apreciem, sa cautam sa facem binele si nu raul, si bineinteles in viata care o traim sa punem stop pacatului, sa/L acceptam ca DOMN si MANTUITORI si apoi sa murim fericiti stiind ca ne asteapta...

| Teardrop explică (pentru sanboss):

De ce a vrut să creeze lumea şi pe noi?

| sanboss a răspuns (pentru Teardrop):

Lumea a creat-o pentru noi, poate vrei sa spui de ce ne-a creat daca avem atatea necazuri, boli etc etc.

Scopul lui Dumnezeu a fost ca omenirea sa traiasca vesnic, dar cum si tu si eu suntem LIBERI sa alegem tot asa primi oameni au avut de ales intre a trai vesnic si a cunoaste binele si raul... si cum bine sti daca tu faci o prostie au mai multi de suferit, asa s-a intamplat si atunci.

| Teardrop explică (pentru sanboss):

Nu, vreau să spun, de ce s-a gândit să creeze lumea, pe noi, Universul în general. Că doar Dumnezeu e de la începutul timpurilor. Dar se ştie că timpul a început odată cu formarea Universului, că înainte nu exista, da' asta-i altă contradicţie.

Vreau să spun, când stătea el aşa, în eternitatea goală, cum de s-a gândit dintr-o dată să ne creeze pe noi?

| sanboss a răspuns (pentru Teardrop):

Daca te pocaiesti o sa ai ocazia sa il intrebi chiar tu... nu stiu sa iti spun mai mult si din cate stiu nici biblia nu mentioneaza vreun verset care sa raspunda la ce intrebi.