| Isaia a întrebat:

INTREBARE PENTRU ATEI: Daca Dumnezeu nu exista, atunci cum explicati faptul ca preotii au puterea de a sfinti lucruri? (aghiazma, icoane, etc).

De unde au puterea aia daca nu de la Dumnezeu?

94 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Da de unde stii tu ca chiar exista aceasta putere?

Răspuns utilizator avertizat
| zurick a răspuns (pentru Isaia):

Ce raspuns...N-ai vazut niciodata oameni care se prefac? De unde stii ca nu-i doar o prefacatorie?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Au putere pe dracu'! Si sfintesc un drac!
Sa le fie rusine, ca au ajuns sa sfinteasca masini, arme, institutii de stat, uneltele, apa din calorifer si carnatii de Craciun.

Răspuns utilizator avertizat
| casablanca40 a răspuns:

Ce inseamna a sfinti?

Răspuns utilizator avertizat
| zurick a răspuns (pentru Isaia):

Tu poti sa dovedesti ca au?

| casablanca40 a răspuns (pentru Isaia):

Pai si ce inseaman sfant, cu ce este difert fata de un lucru nesfant

Răspuns utilizator avertizat
| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Isaia):

Tu poti dovedi ca sunt sfintite? Cum?
In afara exemplului cu apa sfintita( nu se strica), ai?

| zurick a răspuns (pentru Isaia):

Medicul are puterea de a vindeca oamenii si nu prin rugaciune si a facut si acesta facultate si stie ce trebuie sa faca cu ce este un popa mai deosebit?

| casablanca40 a răspuns (pentru Isaia):

Cred ca ai fumat prea multa tamaie. lucrul ala se intampla doar la tine in capusor.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Isaia):

De nitrat de argint, ai auzit?

| zurick a răspuns (pentru Isaia):

Ai testat tu apa sa vezi ca nu mai are bacterii?
Scrie asa ceva in biblie? (daca da vreau versetul)
De unde atunci ai scos asta, dragule?

| zurick a răspuns (pentru Isaia):

''Tot romanul stie ca preotul are puterea de a sfinti lucruri. A facut teologie etc. Stie ce rugaciuni trebuie sa zica.''
STIE?! Stie sau crede tot romanul asta?

Răspuns utilizator avertizat
| ErrorFound a răspuns:

N-au nici o putere. Ce inseamna pentru tine "sfintit"?
Eu nu vad nici o diferenta. Poate pute putin mai bine ca inainte, dar in rest nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| zurick a răspuns (pentru Isaia):

Om sfant sau om perfect nu exista happy
Si daca o sa spui ca sfintii apostoli erau sfinti atunci ei nu erau oameni si daca erau nu erau sfanti ci superiori printr-o anumita calitate...

| Kalla a răspuns:

Nu mai pune intrebari asa idioate ca ne faci de ras pe noi crestinii.

| zurick a răspuns (pentru Isaia):

Nu ma lua ca e logic pentru ca nu mi-ai demonstrat ca preotul are puterea de a sfinti lucruri si in plus daca pentru tine a existat vreodata om sfant atunci ma indoiesc ca exista apa sfintita etc

| ErrorFound a răspuns (pentru Isaia):

'Ai sa mori tu...
Ai pus tu obiectul la microscop sa vezi ca nu are bacterii...
De fapt, eu nu mai vorbesc cu tine despre bacterii, celule si componente chimice, ca nu intelegi. Si mai presus de asta, vad ca te iei dupa Biblie, iar in biblie nu scrie nimic despre celule si componenta lumii vii.

Răspuns utilizator avertizat
| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Isaia):

Asa-zisa sfintire, se face prin apa aceea in care popa baga busuiocul si stropeste! Cam in asta consta toata actiunea, stropeste cu apa si gata...e sfintit!
Intrebarea este, de ce apa aceea e considerata sfanta? De ce nu se strica?
Popa sfinteste apa folosind o cruce din argint si busuioc. Argintul are puternice proprietati antibacteriene, busuiocul antiseptice = apa nu se strica.
Poti face si tu acasa! Incearca! happy

Răspuns utilizator avertizat