| opacatoasa a întrebat:

Asta e o întrebare legată de vestitele moaşte bisericeşti. Cum vă explicaţi fenomenul ăsta? De ce corpurile unor oameni, care mai apoi sunt declaraţi sfinţi, nu putrezesc? Cum se întâmplă toate astea dacă nu există dumnezeu? ce-i spui unui habotnic când el îţi vorbeşte despre minuni? cum îi explici raţional fenomenul ăsta, fără a-l include pe dumnezeu? întrebări pentru atei, dar nu numai. mulţumesc

Răspuns Câştigător
| ganton a răspuns:

In primul rand te felicit pentru alegerea unui username care te reprezinta.

In al doilea rand, se numeste imbalsamare. Sunt si oameni normali care nu au putrezit cum si "sfinti" ai caror corpuri nu s-au pastrat.

13 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Mda, oi fi credincios, dar nu tembel. Vreau si eu sa vad cum explica cei care cred in mumificarea dumnezeiasca a sfintilor cum naiba exhumarile unor oameni de rand sau infractori aduc uneori la suprafata cadavre conservate.

| danut a răspuns:

Simplu, raspunsul este de natura tehnica, vei gasi asazisi sfinti doar in zonele temperate cu multe livezi de pruni. Sunt localitati (si la noi in tara) unde toti morti ar trebui facuti sfinti deoarece toti sunt mumificati si nu au putrezit, motivul, apropierea livezilor de pruni. Probabil popi s-au prins ca-si mai pun cate un mort pe langa pruni pentru al sfinti in viitor pe respectivul. Probabil prunii au anumite proprietati care nu lasa ca cei morti sa putrezeasca (nu am cercetat fenomenul) dar acesta este raspunsul descoperit oarecum de curand.

| ramona30 a răspuns:

laughing))) Amuzanta intrebarea. Nu am vazut niciun fel de astfel de imagini (moaste) prezentate la tv sau in ziare. Doar ni se spune ca sub un capac sunt niste moaste. Parerea mea e ca nici nu exista. Nu mai vorbesc de faptul ca nu au fost analizate niciodata.
Daca biserica ar fi corecta s-ar duce cu aceste asa-zise moaste la oamenii de stiinta atei si le-ar da aceste moaste si le-ar spune: gasiti explicatia pentru care nu au putrezit!
De cate ori a facut religia acest gest? Niciodata! De ce credeti? Pentru ca ne considera prea prosti sa gandim si spera ca vom inghiti mesajele lor.
Culmea e ca exista foarte multi care ii cred. Vorbesc aici de babe, needucati si manelisti ca astia sunt foarte credinciosi. Problema e ca este exact ca in Lapusneanu "Prosti, dar multi". Si culmea e ca astia mai vor sa traiasca o viata, una infinita daca se poate.
laughing))))))))))))))))))))))))

| MMihai a răspuns:

Nu m-a pasionat această problemă, dar poate merită studiată!
Dar cine va plăti asemenea studii?
Poate găsești pe la o bibliotecă Tratat de sculptură de Constantin Baraschi (vol. 1 ).

http://psalmidetrebuinta.blogspot.com/......oaste.html
http://www.revistacosmos.ro/alte-povestiri-despre-sfintele-moa%C8%99te/
http://www.scribd.com/doc/21464382/Biserici-Din-Bucuresti-Cu-Sf-Moaste
http://www.zigzag-online.ro/....../index.php

Cam orice substanță de natură organică suferă în timp, procese
de degradare.

Aș fi foarte curios, dacă hoitul unui infractor poate fi transformat în moaște, răspunsul este nu, că nu a fost studiată problema mumificării, și nimeni nu știe, cum trebuie procedat concret, spre a fi mumificat, un cadavru.

| tapeee a răspuns:

Aerisire buna, temperatura optima, cat mai putina umezeala si orice lucru mort se mumifica.

| Birjaru a răspuns:

Lol, in anumite conditii cu cadavrul oricarui mamifer sau reptilian se intampla fenomenul numit mumificare(nu ma refer la procedeu din egiptul antic), cand se-ntampla la vreun calugar il iau crestinopatii si-l fac sfant, (arat ca draq, nici pe departe ce zic ei ca nu putrezeste, el de fapt se mumifica). Acelasi fenomen se-ntampla si la pisici moarte prin lazile de gunoi, la sobolani gasiti printre tot felul de resturi, etc. pe langa asta, il iau popii si-l ...proceseaza cat de cat ca sa dea bine la babe laughing

| crysstyann a răspuns:

Normal ca Dumnezeu i face sa nu putrezeasca pentru ca au fost sfinti dar sa nu crezi ce spun ateii de pe aici ei gasesc explicatie la orice minune facuta de dumnezeu oricum ar fi ea si vreau sa i convinga si pe ceilalti ca nu exista dumnezeu dar oricum tu alegi sa-i crezi pe ei sau pe noi crestini si biserica noastra

| Flaviius87 a răspuns:

Nu sunt ateu, dar nici cu moaștele nu ma dau în vânt laughing...De ce nu putrezesc? se întâmplă în zilele noastre ca din ce în ce mai mulți să nu putrezească (chiar dacă erau bețivi notorii), char crezi că s-au înmulțit "sfinții"? normal că nu - depinde mult de ceea ce mănâncă - sunt alimente (gen margarina care conține plastic), care nu lasă corpul să putrezească. Mumiile alea din Egipt chiar crezi că au fost sfinte? au fost unse cu fel de fel de uleiuri care au hidratat mult timp trupul acestora.
Sfinții adevărați nu sunt în piețe sub forma de moaște (mi-e și silă de oamenii care sunt atât de naivi încât cred ca o bucata smulsă dintr-un trup poate să le aducă minuni... Minunile se produc doar prin credință (pe care unii o numesc puterea minții)! Oricum o putere superioară nouă este destul de clar că există după părerea mea - dar nu sunt de acord să umbli cu „mortu` care face minuni" prin biserici sau piețe - s-a ajuns prea departe cu asta!

| ioana_5848 a răspuns:

Wow. asta imi place, bravo. si eu vreau sa aflu cum explica cei care nu cred in d-zeu existenta moastelor.

| UchihaSasuke a răspuns:

Raspunsul la aceasta intrebare este necunoscut daca nu il incluzi pe Dumnezeu. Nu cred ca iti este de folos raspunsul dar altul nu existawinking

| answer a răspuns:

Daca vei cerceta, vei ajunge la acelasi raspuns, asta daca poti gasi explicatia pe care atatia si atatia oameni de stiinta au cautat-o! Asa ca mai bine accepta explicatia ca oamenii nu sunt perfecti, nu cunosc adevarul absolut, ca lumea asta este prea bine calculata si cladita ca sa fie "de la natura" si mai ales "crede si nu cerceta"!

Daca ai citit carti despre Enstein si sti ca a fost un mare om de stiinta, el fiind ateu, la batranete a exclamat cam asa: "E imposibil ca toate lucrurile si tot ce se intampla pe lumea asta sa fie de la natura" (imi pare rau daca nu am reprodus chiar ca in carte) - cu alte cuvinte, cercetand, si-a dat seama ca exista un Dumnezeu si a inceput sa creada in el.

Concluzia este ca, doar daca nu vrem, nu credem in Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu ne arata zi de zi ca exista si doar la El se afla raspunsurile la anumite intrebari. (moastele sfintilor sunt diferite de momii)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite un prost care nu stie nimic despre moaste decat ca sant oameni morti.cu astia stai de vorba stupid? lasa0i sa mai citeasca.despre moaste.ca habar nu au.

| Preason a răspuns:

Fara al include pe Dumnezeu nu cred ca e posibil, nu stiu cum se fac toate astea dar cred ca ei nu putrezesc pentru ca ei au fost oameni aproximativ fara pacatewinking