| abalabam a întrebat:

Intrebare pentru atei: De ce majoritatea dintre voi sunteti rockeri? Poate e o intrebare stupida, dar vreau sa vad raspunsuri cat mai serioase si cat mai coerente.

Răspuns Câştigător
| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Parerea mea este ca o parte din ei sunt atei doar pentru este la moda, daca ar fi o problema serioasa, s-ar prezenta la biserica.

Aceste "specimene" considera ca daca asculta rock, reusesc sa ofenseze crestinii.

Cum recunosti o asemenea persoana?

Ei transforma orice subiect de discutie, exclamatie, intrebare, poster, lopata, galeata, leguma, intr-un motiv sa spuna ca sunt atei.

Răspuns utilizator avertizat
50 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

Eu unul ascult strict hip-hop, dar de asemenea, rock-ul este o muzică foarte bună, cu mesaj! Convingerile fiecărei persoane nu se judecă după muzica ascultată!

| abalabam explică (pentru Rapplex):

Nu judec pe nimeni, eu doar mi-am pus o intrebare, deoarece un lucru e clar, majoritatea rockerilor nu sunt foarte credinciosi...dar atunci vreau sa te mai intreb ceva: De ce se aud in atatea melodii rock (si nu cred ca numai in melodii rock se aud lucruri din acestea) mesaje Sataniste? (In unele se aud foarte clar, chiar in versuri, pe cand in altele se aud daca asculti melodia de la coada la cap. Un exemplu este melodia "Queen - Another one bites the dust", daca asculti melodia invers o sa auzi foarte clar "Start to smoke marijuana", poti sa descarci melodia si sa o asculti invers cu Audacity ca sa nu crezi ca te mint; oricum, exemple sunt cu duiumul, nu are rost sa iti mai dau si altele). Am avut dreptate cand am spus ca melodiile rock pot influenta foarte mult convingerile, fara sa iti dai seama. Creierul uman este incredibil. El poate extrage informatii dintr-o melodie chiar daca acele informatii sunt introduse astfel. Asta nu o spun eu, ci un medic neurolog numit William Varoll, precum si alti oameni, precum Jean-Paul Regimbal, cel din urma scriind chiar o carte despre puterea de influentare a personalitatii prin aceste metode, numita "Fortarea subconstientului cu mesaje subconstiente" (nu cred ca exista tradusa in Romana, dar as fi dornic sa o citesc). Acum vreau sa-ti pun o intrebare (care consider ca e retorica): De ce se introduc astfel de mesaje subliminale?

| Rapplex a răspuns (pentru abalabam):

Şi în hip hop se folosesc mesaje subliminale, găseşti şi în hip hop astfel de încurajări, dar nu văd ce e greşit în asta. În primul rând, marijuana există dinaintea conceptului de Satana, degeaba asociem noi acum orice lucru care nu ne convine cu Satana. În al doilea rând, cine a murit fumând marijuana? Sau măcar să se îmbolnăvească din cauza asta (în alte ţări, e folosit pe post de medicament naturist). În al treilea rând, nimeni nu te obligă să asculţi, şi mai ales să urmezi ce auzi. Dacă alţii iau decizii pentru tine sau te influenţează atât de uşor, înseamnă că eşti un om foarte prost, fără vreo educaţie deosebită.

| abalabam explică (pentru Rapplex):

Nu ai înțeles absolut nimic. În primul rând dacă ai fi citit și tu mai atent comentariul meu ai fi văzut că am spus faptul că aceste mesaje nu se află doar în melodiile rock. În al doilea rând nu e un lucru bun consumul de marijuana (http://www.sfatulmedicului.ro/......inți_7426 - Privește "efectele benefice" ale acestui drog, și da, poate aduce moartea; dacă tu îl consideri bun e strict problema ta, dar spre binele celorlalți nu influența pe nimeni). În al treilea rând nu e vorba de versurile propriu-zise. Dacă aud de exemplu "Începe să urăști pe toată lumea" (am dat un exemplu care mi-a venit în minte, nu interpreta) eu voi respinge mesajul deoarece îl CONȘTIENTIZEZ, dar dacă acest mesaj, spre exemplu, este introdus în melodie invers, atunci e problema. Tu nu îl mai conștientizezi și îl accepți FĂRĂ SĂ VREI, îți intră în memoria ta împotriva propriei voințe. Nu trebuie să fii prost sau deștept ca să asimilezi un asemenea mesaj.

| Rapplex a răspuns (pentru abalabam):

Presupun că eşti fan al teoriilor conspiraţioniste, illuminati, masonerie etc. Pentru mine, aceste mesaje "introduse invers" nu înseamnă decât ipocrizie. În primul rând, dacă tu îmi spui de aceste mesaje observate de tine, înseamnă că ţi-ai dat seama că ele sunt introduse în melodie, deci cum dracu' nu ai putea să-l respingi din moment ce conştientizezi mesaju'? Şi dacă tu chiar doreşti să te fereşti de astea, nu mai asculta muzică, ascultă doar muzică instrumentală, sau şi aia are defecte? Cât despre link, este pagină inexistentă. Şi dacă vrei îţi spun care e diferenţa dintre obişnuinţă şi dependenţă. Dependent fiind, ai nevoie de doza zilnică, altfel te alegi cu efecte secundare nasoale, adică sevrajul(cannabisul nu dă dependenţă, asta ţi-o spun eu şi mulţi alţii, chiar şi medici). Cât despre cei ce consumă din obişnuinţă, asta e strict alegerea lor, o fac pentru că le place, din plictiseală, sau diverse alte motive, cum alţii se obişnuiesc cu ţigările şi fumează în fiecare zi, devine o rutină, deci nu e vorba de dependenţă. Desprinde-te de viaţa virtuală, conspiraţii şi alte cele şi încearcă să vezi cum e viaţa de fapt, cum e realitatea.

| abalabam explică (pentru Rapplex):

1.Da, eu cred ca exista niste persoane care doresc cu orice pret sa ne controleze, insa nu cred chiar in toate conspiratiile (de exemplu eu cred ca omul a fost pe luna, nu cum spun altii, ca nu a fost, ca totul a fost facut intr-un platou etc.). Deocamdata sunt tanar si imi doresc sa am tot timpul din lume sa studiez aceste lucruri. De ce? Ca imi place. Cu asta nu fac rau nimanui (spre deosebire de tine, care incerci cu tot dinadinsul sa spui ca fumatul de marijuana nu e nociv; si legat de link, scrie pe google consumul de marijuana si da click pe prima pagina, cea de pe sfatulmedicului.ro). Asta e decizia mea si tu nu ai nici un drept sa mi-o judeci si sa o contesti.
2. De mesajul din formatia Queen pe care ti l-am spus l-am aflat dintr-o carte, nu mi-am dat seama de unul singur. Nu mai judeca in necunostinta de cauza, mai bine intreaba ceea ce nu cunosti.
3. Si ce e cu limbajul acela ofensator pe care il arati? Parca ti-as fi facut un rau laughing (serios vorbind). Asa vorbesti cu persoanele care nu au aceleasi opinii ca ale tale? Te-as sfatui sa iti pui de mai multe ori intrebarea "Ma, daca asta are dreptate in vreun fel?" nu numai cu mine, ci si cu alte persoane, ca sa nu mai judeci oamenii degeaba. Totusi, are chiar merita sa dai sume de bani pe niste senzatii de placere de scurta durata ca acestea? Oare nu ai putea face ceva mai folositor cu banii decat sa ii dai pe droguri, tigari etc? Eu spun ca da. Daca tu crezi ca nu, e decizia ta, insa nu incerca sa faci din consumul lor un lucru bun, deoarece cu totii stim cate familii a destramat consumul de droguri.
4. Cospiratiile fac parte din realitate, nu sunt minciuni si teorii false asa cum le crezi tu. Istoria a dovedit si dovedeste clar ca presedintii, senatorii, regii,
imparatii etc. au mintit si mint in continuare. Adevarul care "se stie" azi poate fi o greseala maine si invers, sau lucruri neasteptate sunt o certitudine astazi. De exemplu, astazi este foarte bine stiut faptul ca a existat o relatie intre Marilyn Monroe si John F. Kennedy. Insa atunci acest fapt era un secret bine pastrat. Onoarea lui de presedinte bun, care asuprea rasismul s-ar fi patat daca ajungea la urechile mass-mediei si opiniei publice. Sunt o multime de astfel de exemple, deci conspiratiile exista.
E decizia ta daca vrei sa crezi in ele sau nu.

| trolololo a răspuns:

E stupida intrebare. Doar pentru ca cineva asculta câteva melodii rock nu înseamnă ca e și rocker. Informează-te.

Care rocker in concepția multora = satanist.

| abalabam explică (pentru trolololo):

Cu ce sa ma informez ma? Ateii pe care ii cunosc sunt rockeri in adevaratul sens al cuvantului (imbracaminte, melodii preferate, dar si faptul ca recunosc asta). Si astia pe care ii vad pe aici sunt la fel. Numai melodii rock au la sectiunea "muzica mea". Nu sunt adeptul teoriei ascult rock, deci sunt neaparat satanist. Dar pur si simplu ma mira coincidenta asta. Toti tipii asa-zisi atei pe care am dat click aveau ori imagini caracteristice genului rock si melodii de acelasi gen la "Muzica mea". Nu am cu ce sa ma informez. Oricum, tind sa cred ca stilul asta influenteaza intr-un mod sau altul credinta (pe majoritatea, nu pe toti).

| trolololo a răspuns (pentru abalabam):

Sunt ateu și nu sunt rocker. Problem? Îmi place muzica clasica.

| stefanhelios a răspuns (pentru trolololo):

N-am zis ca sunt rocker am zis ca ascultwinking

| RAY a răspuns (pentru abalabam):

Care atei cunosti tu?

| abalabam explică (pentru trolololo):

Am spus ca nu toti asculta. Dar cum pentru multi oameni cuvantul "majoritatea" inseamna "toti"...

| OOOLEOOO a răspuns:

Inseamna ca nu prea cunosti atei.

NOname
| NOname a răspuns:

"Întrebare pentru creştini: De ce majoritatea dintre voi sunteţi manelişti?"

| RAY a răspuns:

Eu nu sunt rocker, ateismul nu are nici o legatura cu vreun gen de muzica.de ce asculta uni rock pentru ca le place dar asta nu inseamna ca daca gay asculta dance toti care asculta dance sunt gay

| Mădă0611 a răspuns:

Doar la rock-eri ai fost tu atent/a.

| abalabam explică (pentru Mădă0611):

Chiar deloc, dar pur si simplu am vazut ca majoritatea asculta rock.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt mai multi atei care nu sunt rockeri; e cea mai comoda forma de a nu crede in nimic

| sublime89 a răspuns:

Vrei sa insinuezi ca a fi rocker nu e un lucru bun?

| ErrorFound a răspuns:

De ce? Ti se pare, in fond, nu are nici o legatura stilul de muzica pe care il ascultam. Mie poti sa-mi dai orice atata timp cat nu canta Salam, Guta, Copilul de aur(etc) si nu se canta despre dusmani, dragoste, valoare, regaeton si alte tampenii.

Bine, imi place Rock-ul pentru ca exprima libertate, ceea ce coincide cu ateismul, intr-un fel: nu esti legat de biserica, esti liber, deci iti place si muzica care iti inspira libertate. :)
Uite un exemplu interesant:
http://www.youtube.com/watch?v=1K9jBL2syJ8
Mie imi inspira libertate.

| RAY a răspuns (pentru ErrorFound):

Ateismul nu coincide cu libertatea, pot fi comunist si ateu sau dictator

| ErrorFound a răspuns (pentru RAY):

Nu esti constrand de un cult, la asta m-am referit. Acum ai aplicat si tu filozofia inversa:daca esti ateu esti comunist. NU. Daca esti comunist poti fi si ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vad nici o legatura intre ateism si muzica. Dar, daca ar fi sa o luam asa, majoritatea dintre crestini sunt manelisti.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat va place sa mintiti! crede-ma asta e cea mai mare porcarie ope care am auzit-o in viata mea!

| anonim_4396 a răspuns (pentru RuxandraBianca):

''Cat va place sa mintiti ''? Insinuezi ca as fi ateu? Nu sunt ateu, daca te intereseaza sa stii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Because satan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 Stiai ca nu doar atei asculta rock ci si crestini:http://www.youtube.com/watch?v=O-t2AfeIOEw
2 De ce generalizezi? Ateii nu asculta doar rock, ci si alte genuri.

| BlackSulphur a răspuns:

My bullshit sense is tingling!

| AlexeHellsing a răspuns:

Imediat vei întreba de ce majoritatea ateilor sunt asasini nu-i așa?

Răspuns utilizator avertizat
| andreiush25 a răspuns:

:/ ...De unde sti tu ca majoritatea ateilor sunt rockeri?
Si rockul este o muzica foarte frumoasa pe care trebuie sa o intelegi ca sa iti placa...sa ai acel sentiment de placere cand o asculti...nu ca manelele unde tipul care canta mereu e boss.

| Polonic1 a răspuns:

Coincidenta laughing

| UndergroundFolklore a răspuns:

Si acum intrebare pentru credinciosi: De ce majoritatea dintre voi sunteti incuiati la minte? (ca sa nu zic prosti).

| abalabam explică (pentru UndergroundFolklore):

Doar pentru ca am ajuns la o constatare inseamna ca sunt incuiat la minte? (ca sa nu zici ca suntem prosti)

| UndergroundFolklore a răspuns (pentru abalabam):

Pai si ce am zis eu cam tot o constatare este.

| abalabam explică (pentru UndergroundFolklore):

Atunci in ce sens suntem incuiati la minte?

| UndergroundFolklore a răspuns (pentru abalabam):

In sensul ca il vedeti numai pe d-zeul asta al vostru.

| abalabam explică (pentru UndergroundFolklore):

Asa pot spune si eu ca sunteti incuiati la minte pentru ca nu vreti sa il vedeti pe Dumnezeul nostru, care e si al vostru...

| UndergroundFolklore a răspuns (pentru abalabam):

Nici nu ma asteptam la un alt raspunslaughing

| abalabam explică (pentru UndergroundFolklore):

Bineinteles...apropo, tu cum faci diferenta dintre bine si rau? Cine va arata voua ce e bine si ce e rau? Intreb de curiozitate nu de alta...

| abalabam explică (pentru UndergroundFolklore):

Imi place raspunsul tau (este o afirmatie retorica).

| adrian1419 a răspuns:

Nu sunt rocker nu trebuie sa fii ateu ca sa fiii rocker sau viceversa

| abalabam explică (pentru adrian1419):

Cu siguranţă, dar îţi pot spune foarte convins faptul că muzica rock (şi nu numai) conţine mesaje subliminale pe care tu nu îţi dai seama că le asculţi, dar pe care subconştientul tău le asimilează fără să realizezi asta.

| stefanhelios a răspuns:

Rockerii sunt cei mai tari frate imi place mult cum zdrobesc chitarele la uni dintre ei melodiile pe care le cantawinking

| J0cK3Rrr a răspuns (pentru stefanhelios):

De ce ar fi un rock-er asa de prost sa isi sparga chitara?

| maller a răspuns:

Pentru ca ne place adrenalinaa nu ne place sa fim subordonati cuiva si ne blace berea multa bere

| abalabam explică (pentru maller):

Cine sa va subordoneze?

| Metalfighter a răspuns:

Pentru că majoritatea rockerilor sunt prea educați, prea cu bun simt si prea puțin proști ca sa creadă în zei. Evident, exista si excepții - "rockeri" creștini care sunt rockeri pentru ca e "cool" și "atei" care nu cred în zei tot pentru ca e "cool". Dar ai rămâne uimit să afli că o bună parte a ateilor nu sunt rockeri happy Bine, nu-s nici manelisti, nu pot cere unui manelist sa fie rațional... Exista pe Facebook un grup numit "Atei si agnostici români", te invit sa te uiți pe el. Vei fi surprins.

| Metalfighter a răspuns:

@stefanhelios, singurul lucru zdrobitor aici este inteligenta ta. Mă zdrobește lipsa ei. Nimeni nu-și face praf instrumentul muzical, dacă ai văzut asta în cine știe ce videoclip sau film ar trebui să-ți dai seama ca s-a folosit o machetă. Mai bine ai pune mâna să înveți limba română ("unii", nu "uni")