| guzanu92 a întrebat:

Intrebare pentru crestini: Ce reprezinta pentru voi "icoana"? Biblia ne spune sa nu ne inchinam la obiecte facute de mana omului. Icoana a fost inventata (cred) de Biserica, in anii dupa Hristos. Deci ce reprezinta pentru voi?

Răspuns Câştigător
| Rapunzell a răspuns:

Lui Dumnezeu trebuie sa ne inchinam. Maicii Sale, la fel. Pe sfinti ii cinstim pentru viata lor inchinata lui Dumnezeu si ne inchinam Chipului lui Dumnezeu prezent in ei (in sfinti). Nu ne inchinam la ele, la icoane ca lemn pictat, ci la ce este reprezentat in ele happy

25 răspunsuri:
| Rapunzell a răspuns:

Prima icoana ne-a lasat-o Insusi Hristos! Asa ca nu este "o inventie" a Bisericii. Cand si unde a lasat-o? Pe Drumul Crucii, pe mahrama Sfintei Veronica. Apoi, prima icoana pictata a fost facuta de Sfantul Apostol Luca si a reprezentat-o pe Maica Domnului cu Pruncul. Daca Insusi Hristos si imediat urmatorii Sai, Sfintii Apostoli, ne-au lasat icoanele, cum puteti sa le interpretati atat de gresit?

Icoana reprezinta fix Intruparea. Nu ne inchinam materialului, lemnului sau culorilor, ci chipului lui Dumnezeu pe care, dupa Intrupare, in cunoastem! Si sfintii sunt reprezentati nu pentru a ne inchina lor, ci pentru a ne inchina chipului lui Dumnezeu din acel om. Omul ajuns la sfintenie este omul care a pus in valoare Chipul lui Dumnezeu prezent in el.

Chipul cioplit se refera la idoli, la creaturi inventate de om pentru a-L inlocui pe Dumnezeu. ex: idolii si zeii egiptenilor sau vitelul de aur al evreilor.

| DenisejUSTmE a răspuns (pentru Rapunzell):

Da poate...Dar asta nu inseamna ca trebuie sa va inchinati la ele, nu?

| DenisejUSTmE a răspuns (pentru Rapunzell):

Pai imi pare rau, dar ce est pictat pe icoane, spune-mi. Chipuri, nu-i asa? Tu nu intelegi ca voi va inchinati la icoane? Daca vrei sa te rogi, du-te in camera ta, inchide usa dupa tine si incuie-o fa-i ce vrei si roaga-te.Asa scrie in Biblie si nu trebuie sa radem, sa ne batem joc de cuvintele lui Dumnezeu.

| username0 a răspuns (pentru Rapunzell):

Daca tu imi dai acum un verset din Biblie unde spune ca Iisus si sfintii apostoli au lasat icoanele promit ca acum trec la ortodoxism.

| Rapunzell a răspuns (pentru DenisejUSTmE):

Lui Dumnezeu trebuie sa ne inchinam. Maicii Sale, la fel. Pe sfinti ii cinstim pentru viata lor inchinata lui Dumnezeu si ne inchinam Chipului lui Dumnezeu prezent in ei (in sfinti). Nu ne inchinam la ele, la icoane ca lemn pictat, ci la ce este reprezentat in ele happy

| aliceinchains a răspuns:

Ba, exact la asta ma gandeam si eu. Si fii atent, care-i scuza, cica nu te inchini la icoana in sine, la lemn, ci la dzau. Prostii.

| aliceinchains a răspuns:

Ti-as fi dat o bere pe ea, dar daca tu vrei sa mi-o faci cadou, de ce sa ma supar? thinking

| NuDauFunda a răspuns:

Unde mai pui ca fix in decalog scrie sa nu-ti faci chip cioplit.

Răspuns utilizator avertizat
| sinx a răspuns:

Nu mai insista cu intrebarile astea ca o sa ajungi in iadhappy La icoane ar trebui sa se aplice aceeasi teorie cu ''fa ce zice popa, nu ce face popa''. Numai bine... deschide ochii.

| username0 a răspuns:

Icoana este un chip cioplit,pictat de om, chiar daca ortodoxii nu recunosc. Daca icoana reprezinta chipurile sfintilor si a Lui ISus de ce nu seamana toate icoanele intre ele? De ce Isus are parul lung daca El insusi zice ca e o rusine pentru un barbat sa poarte parul lung? De unde stiti voi ce culoare au ochii lui Isus? Unde scrie in Biblie ca trebuie sa te inchini mariei? Daca vreti sa stiti maria habar are ce se intampla pe pamant ea a fost un om neprihinit, dar tot pacatoasa ca si noi. nu exista om sfant. Si chiar daca ortodoxii nu vor sa recunoasca icoanele sunt idolii la care Dumnezeu zice sa nu te inchini. de aia zic numai ortodox sa nu fii. si ei vin si spun ca e dreapta credinta. rad si curcile de voi. BA!

1Să nu vă faceţi idoli, să nu vă ridicaţi nici chip cioplit, nici stâlp de aducere aminte; să nu puneţi în ţara voastră nicio piatră împodobită cu chipuri, ca să vă închinaţi înaintea ei; căci Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru. Si in alta parte Dumnezeu zice ca ele nu vad, nu aud.

| DenisejUSTmE a răspuns:

Pentru mine nu reprezinta nimic nici o icoana, fiindca sunt chipuri cioplite.Cui le-a spus Isus ca nu-si faca chip cioplit? Oamenilor.Si icoanele sunt facute de oameni si pe de o parte se mai inchina si la ele. Oamenii nu isi dau seama ca se inchina la chipuri cioplite.Ei spun ca nu sunt icoane, ca sunt tablouri si picturi cu Mama lui Isus si cu El.Deci nu este bine sa te inchini la icoane, pentru ca pacatuiesti.

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Eu nu am nici o ichoana in casa, cred ca am una, dar mai bine e ca te duce cu gandul la El, nu acel desen e important, bft

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uni se inchia la tigari alti la tigara /cafea /sex oamenii sunt predisusi sa fie sclavi

| ᎦʉɮȤҿℜθ a răspuns:

Eu nu cred in icoane sunt doar niste picturi amarate. De unde stiu oamenii cum arata Dumnezeu sau Maica Domnului sau alti ingeri?