| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru crestini:
Credeti ca Budha se afla in iad? Argumentati de ce da, de ce nu!

21 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Intrebare pentru budisti:
Credeti ca IIsus e la un sprit pe luna? Argumentati de ce da, de ce nu!

Nu, serios acum chiar nu stiu ce sa zic. Pot sa-ti spun sigur ca e mort si idolatrizat ca un zeu, daca e in iad atunci sa-i fie de bine.

| CristiB93 a răspuns:

Nu cred, Dumnezeu nu trimite in iad pe cei care isi respecta legea lor chiar daca sunt pagani.

| anonim_4396 explică (pentru CristiB93):

"chiar daca sunt pagani"... GRESIT. Fix biblia te contrazice si din moment ce voi o ardeti cu "ie cuvantul domnului", atunci fix zeul tau te contrazice. Daca zeul tau nu trimite in iad pe cei care au alte legi, atunci ce rost au afirmatiile gen "doar prin mine ajungeti la tata", " doar dumnezeu poate sa sa ofere mantuire", "ucideti pe cei ce au alti zei" si altele de genul?

Stii de ce afirmi tu ca "paganii" nu sunt trimisi in iad daca respecta legea lor? Pentru ca tu stii ca o asemenea fapta este IMORALA. Din pacate insa pentru tine, zeul tau trimite persoanele care au alte "legi", persoanele "pagane" in IAD. Chiar daca X a fost o persoana buna, daca nu s-a inchinat zeului crestin o sa ajunga in iad. Fix biblia si zeul tau afirma aceste lucruri.

Daca zeul tau permite celor care au alti zei si alte legi sa ajunga in rai, atunci 70% din crestinism este inutil si ilogic. Toate acele ordine date FIX de zeul tau ca cei ce au alte religii si alti zei sa fie ucisi sunt absurde, ilogice (si imorale).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine punctat

| CristiB93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am dreptate si stiu ce spun. Cei care nu au auzit niciodata de crestinism sau de Iisus Hristos nu aveau cum sa creada in acestea. EI vor zice la judecata ca nu au auzit de el, de unde sa fi crezut. Cazul in care au auzit si nu au crezut, asta e altceva, ei sunt vinovati. Eu m-am referit aici strict doar la cei care nu au auzit niciodata si isi respecta legea lor, doar aceia vor scapa de iad.

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Cazul in care au auzit si nu au crezut, asta e altceva, ei sunt vinovati.

deci cei care nu au crezut un zeul vostru indiferent de fapte vor arde vesnic in iad incredibil cam dur zeul asta, ma intreb o finta asa inteligenta se comporta ca un copil la care i iei jucaria

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Sa vezi asta:http://www.almeea.com/......-adevarul/
cam contrazice parerile crestinilor de aici:))

| danay72 a răspuns:

Nu exista iad, se refera la moarte, e doar un limbaj simbolic. Apocalipsa21:8

| milan9 a răspuns:

Pentru că Biblia preferă şi foloseşte de extrem de multe ori expresii metaforice, înţelegem de ce în Apoc. 21, 8, „moartea a doua" însemnă acolo, pierderea sufletului, „compromiterea" sufletului pentru veşnicie, pierderea mântuirii!

Unii prin prisma religiei diferite de creştinism, afirmă în mod greşit că în Apoc. 21, 8, "moartea a doua" ar înseamna "distrugere eternă", dar nu este acesta sensul biblic!

Dacă apostolul a spus "moartea a doua", imediat te întrebi de ce mai este necesară "a doua"? Doar pentru ca sufletul să mai fie înviat pentru vreo câteva minute iar apoi să moară iar, ca o demonstraţie ritualică "a la Champs Elysee", şi gata? Nu putea fi "rezolvată" problema de la început?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Moartea a doua" se referă la în schimb la "pierderea", COMPROMITEREA SUFLETULUI, nefericirea lui veşnică, pierderea mântuirii!

Pierderea sau starea de "moarte" a sufletului semnifică ÎNVINOVĂŢIREA, PEDEPSIREA sau COMPROMITEREA din cauza păcatelor sale! Folosirea unui cuvânt dur ("moarte") pentru a arăta "dezastrul", "pierderea", "compromiterea" sufletului, avea ROL STILISTIC!

Iar Biblia ştim că ABUNDĂ în toate procedeele artistice, posibile şi imposibile învăţate de noi la literatură – pentru ca acesta era stilul specific general al gândirii evreilor şi al naratoului evreu!)
Cuvântul dur "MOARTE"este folosit pentru a arăta gravitatea acestei căderi, tot la fel cum METAFORA "VIAŢĂ" înseamnă tot ce este bun, frumos şi dezirabil!

| milan9 a răspuns:

Dacă ar putea fi vorba de un limbaj simbolic, acesta s-ar referi cel mult la suferinţa spirituală a sufletelor si poate mai putin a trupurilor, dar în nici un caz la vreo dispariţie a sufletelor!

Fie ca sunt de fericire sau nefericire, locurile in care vor fi asezate sufletele sunt vesnice! Nu exagereaza nimeni in aceasta privinta, CI SCRIPTURA O SPUNE in mod categoric:

Ioan 5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre ÎNVIEREA VIEŢII şi cei ce au făcut cele rele spre ÎNVIEREA osândirii."

Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

Ioan 5, 26: „Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are VIAŢĂ VEŞNICĂ şi la judecată nu va veni (se deduce că "ceilaţi" vor veni, nu sunt morţi...). "

II Corinteni 5, 1: 1. „Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, VEŞNICĂ, în ceruri."

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri VEŞNICE, spre judecata zilei celei mari.

Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui VEŞNIC.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în VEŞNICIE.

Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda VEŞNICĂ.

Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel VEŞNIC.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă VEŞNICĂ, iar drepţii la VIAŢĂ VEŞNICĂ.

II Tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,

Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la VIAŢĂ VEŞNICĂ, iar alţii spre ocară şi ruşine VEŞNICĂ.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cine e buda?

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Stii macar cine e Buddha?

| Mikhtarian a răspuns:

De unde sa stiu eu?

| anonim_4396 explică (pentru Mikhtarian):

Te-am intrebat ce crezi nu ce stiilaughing

| Kaleo a răspuns:

Ma intreb de ce ai intreba asta, in loc sa te rogi de noi ca sa iti spunem cum si unde se pune amaraciunea aia de cratima? Esti "ateist"? laughing

Da - argument: de aia.
Nu - argument: de cealalta.

| anonim_4396 explică (pentru Kaleo):

Daca ai intrebat ca sunt ateu, in ce priveste religiile existente da, in ce priveste multe lucruri agnostic.

| Kaleo a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine.

| DiandraDya a răspuns:

Nu e in iad pentru ca iadul nu exista.Un tata bun cum e Dumnezeu nu ar permite existenta unui astfel de loc unde sa ii fie chinuiti vesnic copii care au facu lucruri bune.

| Andrei123Andrei a răspuns:

Nu vad de ce sa fi ajuns in "iad" daca el a atins iluminarea.