| Nonono a întrebat:

Intrebare pentru iehovisti, adventisti, neo-protestanti.

Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui. Matei 16:18

De ce nu aveti nevoie de biserici? Credeti ca va puteti mantui singuri?

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Avem nevoie de Biserica. Diferenta e ca, asa cum a zis si Isus Hristos, noi credem ca Biserica nu se margineste doar la citeva ziduri, ci ca Biserica e totalitatea celor credinciosi. Isus spunea ca unde sunt doi sau trei adunati in numele Sau, va fi si El acolo. Nu trebuie sa fii in Biserica pentru asta, insa asta e Biserica.

| Nonono explică (pentru cristi202):

E adevarat ca in Biblie cuvantul "biserica" are mai multe conotatii. Biserica e biserica insasi, e trupul nostru si e mireasa lui Iisus.

De citit:
http://www.keithmassey.com/biserica_si_biblia.html

Să ştii cum trebuie să te porţi în casa lui Dumnezeu, care este Biserica
Dumnezeului-Celui-Viu, stâlp şi temelie a adevărului. (1 Tim 3:15)

| Nonono explică (pentru cristi202):

Si biserica si preotii, calugarii, nu se exclud. Nu putem face aproape nimic noi oamenii fara un AJUTOR DUHOVNICESC.

| martzian a răspuns:

Draga Nonono, crestinii adevarati nu contesta Biserica. Ei SUNT Biserica, Trupul lui Hristos. Nu Biserica te mantuieste, ea este adunarea celor maintuiti, ai ucenicilor lui Hristos. Problema apare atunci cand confundam Biserica cu cladirea in care se aduna ea. Spre exemplu, in tarile in care exista persecutie, bisericile se intalnesc in paduri, prin case, in acuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut frate! Eu nu sunt sectant, dar pot să îţi spun adevărul. Toţi oamenii care îi slujesc lui Hristos alcătuiesc Unica Biserică Vie. Hristos e baza (temelia) pe care noi am fost construiti. In Biblie mai sta scris: " Dar Cel Preaînalt nu locuieşte în temple făcute de mâini, precum zice şi proorocul: "Cerul este tronul Meu şi pământul aşternut picioarelor Mele. Ce casă Îmi veţi zidi Mie? - zice Domnul - sau care este locul odihnei Mele? Nu mâna Mea a făcut toate acestea?" (Faptele Apostolilor 7:47-49) De fapt biserica e formata din oameni si nu din caramizi, sticla si ceea ce mai intelegem azi prin cuvantul biserica. Biserica nu este locul acela unde multa lume se inghesuie si se impinge sa fie sfintita de un preot duhovnic sau sa primeasca anafura. Ci Biserica este acea legatura dintre oameni care poate sa fie localizata si pe Everest acolo unde doi oameni se ajută reciproc si ii multumesc lui Dumnezeu pentru viata pe care Le-a dăruit-o şi pentru mântuirea oferită lor de Domnul. Atunci cand Iisus îi spune lui Petru: "pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui" se referă la toti oamenii adusi la crestinism care ţin Evanghelia lui Iisus, (adica cred in Iisus şi in jertfa Sa şi în invierea Sa, si in revenire Sa pentru rasplatirea fiecaruia dupa faptele sale) şi fac fapte bune si asculta poruncile lui Dumnezeu, acestia sunt oamenii despre care se spune si in Apocalipsa 12:11. Acestia sunt oamenii cei tari in credinta pe care ispitele diavolului (portile iadului) nu ii vor birui. Hristos sa te binecuvinteze şi să înţelegi Adevărul!

| Nonono explică (pentru anonim_4396):

Ce adevar? Daca biserica este sfanta si ea e un alt mijlocitor.

Ceva preluat de pe un site:

http://biserica.org/Publicatii/1998/NoI/01_index.html

Iata cu ce scop a intemeiat Mântuitorul Hristos Sfânta Biserica:

Sa marturiseasca si sa apere dreapta credinta pe pamant, pe care a descoperit-o Dumnezeu în Sfânta Scriptura si în Sfânta Traditie;

Sa adune si sa uneasca sub acoperamantul ei, ca o mama, toate neamurile care cred în Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu;

Sa invete, sa conduca si sa sfinteasca lumea prin Sfânta Evanghelie si harul Duhului Sfânt dat Apostolilor si pastorilor Bisericii randuiti de ei;

Sa mentina pe pamant pana la sfarsitul veacurilor Sfânta Liturghie si toate sfintele slujbe de lauda, de multumire si de cerere, spre slava Preasfintei Treimi;

Sa mântuiasca toata lumea prin dreapta credinta în Dumnezeu, prin harul Duhului Sfânt, pe care il primim la Biserica prin Sfintele Taine, si prin lucrarea faptelor bune. Ce trebuie sa mai stim despre Sfânta Biserica?

Sfântul Apostol Pavel ne invata ca Hristos este Cap al Bisericii, iar Biserica intemeiata de El este trupul lui Hristos (Efeseni 1, 22-23). În alt loc Biserica este numita mireasa lui Hristos (II Corinteni 11, 2), stalpul si intarirea adevarului (I Timotei 3, 15), sau trupul tainic al Domnului. Sfintii parinti, inspirati de Duhul Sfânt, ne invata ca mirele si mireasa, despre care se vorbeste în Cantarea Cantarilor, sunt Hristos si Biserica. Si precum capul are un singur trup si mirele o singura mireasa, asa si Hristos are un singur trup si o singura mireasa, Biserica, numita si "mama noastra cea de obste", care ne-a nascut pe toti prin baia Sfântului Botez si prin celelalte Sfinte Taine. De aceea si Sfântul Ciprian spune: cine nu are Biserica de mama, nu poate avea pe Dumnezeu de Tata. Deci, chiar daca oamenii stapaniti de mandrie si de neascultare, s-au dezbinat intre ei si s-au departat mai mult sau mai putin de adevarata Biserica intemeiata de Hristos si de Sfintii Apostoli, formand mai multe "biserici", confesiuni, culte si grupari crestine sectare, schismatice si anarhice, nu trebuie sa credem ca Biserica cea una s-a rupt în mai multe biserici. Biserica intemeiata de Hristos este dumnezeiasca, este una, caci unul este si Hristos intemeietorul ei, si este vesnica. "Este un trup si un Duh", o Evanghelie si o Biserica; "un Domn si o credinta, un Botez, un Dumnezeu si Tatal tuturor, care este peste toate si prin toate si intru toti " (Efeseni 4, 4-6)

FARA BISERICA UNDE TE BOTEZI? FARA BISERICA UNDE PRIMESTI SFINTELE TAINE, FARA BISERICA UNDE SE ADUNA OAMENII INTR-O OBSTE?

Desigur ca si evanghelia e foarte importanta, e cuvantul Domnului care a fost transmis prin Sfantul Duh la prooroci, dar Biserica este mireasa Domnului.

| Nonono explică:

E evident: "Ieşi la drumuri şi la garduri şi sileşte-i pe toţi să intre, ca să mi se umple casa."
(Luca 14:23)

| iamy a răspuns (pentru Nonono):

Ai citit tot cap.14?
El ne spune clar!
16 Şi Isus i-a răspuns: "Un om a dat o cină mare, şi a poftit pe mulţi.
17 La ceasul cinei, a trimis pe robul său să spună celor poftiţi: "Veniţi, căci iată că toate sunt gata."
18 Dar toţi, parcă fuseseră vorbiţi, au început să se dezvinovăţească. Cel dintâi i-a zis: "Am cumpărat un ogor, şi trebuie să mă duc să-l văd; rogu-te să mă ierţi."
19 Un altul a zis: "Am cumpărat cinci perechi de boi şi mă duc să-i încerc: iartă-mă, te rog."
20 Un altul a zis: "Tocmai acum m-am însurat, şi de aceea nu pot veni."
21 Când s-a întors robul, a spus stăpânului său aceste lucruri. Atunci stăpânul casei s-a mâniat, şi a zis robului său: "Du-te degrabă în pieţele şi uliţele cetăţii, şi adu aici pe cei săraci, ciungi, orbi şi şchiopi."
22 La urmă, robul a zis: "Stăpâne, s-a făcut cum ai poruncit, şi tot mai este loc."
23 Şi stăpânul a zis robului: "Ieşi la drumuri şi la garduri, şi pe cei ce-i vei găsi, sileşte-i să intre, ca să mi se umple casa.
24 Căci vă spun că nici unul din cei poftiţi, nu va gusta din cina mea."
25 Împreună cu Isus mergeau multe noroade. El S-a întors, şi le-a zis:
26 "Dacă vine cineva la Mine, şi nu urăşte pe tatăl său, pe mama sa, pe nevasta sa, pe copiii săi, pe fraţii săi, pe surorile sale, ba chiar însăşi viaţa sa, nu poate fi ucenicul Meu.
27 Şi oricine nu-şi poartă crucea, şi nu vine după Mine, nu poate fi ucenicul Meu.
28 Căci, cine dintre voi, dacă vrea să zidească un turn, nu stă mai întâi să-şi facă socoteala cheltuielilor, ca să vadă dacă are cu ce să-l sfârşească?
29 Pentru ca nu cumva, după ce i-a pus temelia, să nu-l poată sfârşi, şi toţi cei ce-l vor vedea, să înceapă să râdă de el,

| CanisMajoris a răspuns:

In primul rand, incerci sa legi doua idei care nu au legatura. Biserica si mantuirea. Unde gasim in Biblie ca biserica mantuieste? Eu in Biblie am gasit ca:

"este un singur Dumnezeu şi un singur Mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Hristos Isus".

"Şi în nimeni altul nu este mântuire, pentru că nu este sub cer nici un alt Nume dat între oameni în care trebuie să fim mântuiţi".

In "procesul" mantuirii, omul nu are nevoie de biserici, ci de Hristos. Iar pe Hristos Il poate avea prin credinta. Asta invata Biblia.