| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru Ortodoxi: Crucile care se vand ca suvenir au valuare spirituală?

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Ortodoxi? Ce sunt ăia? Totuși voi presupune că ai vrut să spui ortodocși având în vedere că cultura voastră măruntă se rezumă doar în credințele voastre nejustificate.

| DeyCj a răspuns:

laughing. Perfect scris.Doxiștii drepți așa ar trebui să-și schimbe numele.Din Ortodocși în Ortodoxi( a se citii cu accent pe i), că sună bine.Ce numai Catolicii au voie să schimbe, de exemplu dogmatica și Biblia.
Cică acele talismane ortodoxe sunt sfințite de către popă, iar acestea te apără de rele, adică cică ar avea valoare spirituală. Real, hai să fim serioși.Totul funcționează pe bază de autosugestie, și poți folosi și o piatră, sau un lemn, iar dacă tu crezi cu adevărat ca piatra sau lemnul respectiv te păzește de rele, aia ți se va-ntâmpla. Căci omul controlează tot ce i se-ntâmplă prin propria-i gândire.Nimeni altul.

| anonim_4396 explică (pentru DeyCj):

Sunt și asemenea cazuri, dar asta nu înseamnă că Dumnezeu nu există.

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

Persoana Dumnezeu e o întruchipare dictată de o beserică în care toți cred, cred în special că așa au fost învățați de mici, și fac marea greșeală că și ei la rândul lor învață pe alții să creadă-n ceva ce nu există.
Câte dovezi știi tu cum că persoana Dumnezeu există? L-ai văzut, l-ai cunoscut personal?
în schimb exista mii de dovezi evidente cum că persoana Dumnezeu nu există, și ca tot ce e în Biblie scris sunt doar scrieri filozofice pentru a justifica un program făcut de oameni, program distructiv cu scopul de a transforma omul în sclav.Și asta a și făcut creștinismul cel impus cu forța în trecut, și perpetuat în prezent de fiecare din voi.

| anonim_4396 explică (pentru DeyCj):

Ce dovezi sunt că nu există Dumnezeu?

| Saiko10 a răspuns:

Crucile sunt doar un lantic, nimic mai mult doar o podoaba.