| siwefegu a întrebat:

Intrebare pentru voi toti :

De ce considerati persoanele care "neaga existenta lui Dumnezeu" ca sunt de fapt acele persoane care stiu tot? Voi de unde stiti aceste lucruri (despre existenta lui Dumnezeu)? Ati fost instruiti de catre scoala/parinti ca asta este adevarul si pornind de la acest lucru voi stiti acest lucru ca este 100% adevarat?

"Omul a creat o lume in care e imposibil sa fim uniti... luptam, ucidem, ne tradam reciproc"

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cine spune că știe că Dumnezeu există bate câmpii; cine spune că știe că Dumnezeu nu există bate câmpii; cine spune că știința demonstrează că Dumnezeu există bate câmpii; cine spune că știința demonstrează că Dumnezeu nu există bate câmpii.

| AliGab a răspuns:

Simplu! Il intrebi chiar pe Dumnezeu daca exista si iti va raspunde nemilocit...asta daca este intr-adevar o curiozitate. Daca nu, poti tu crede ca nu exista Dumnezeu dar cei care cred, pur si simplu stiu. Este o traire tainica pentru fiecare in parte. Degeaba iti spun eu de ce cred in Dumnezeu (care nu am avut de mica o educatie religioasa riguroasa) ca tot nu ai pricepe motivul credintei mele. Asa este cu fiecare credincios in parte...detine o traire si o legatura tainica cu Dumnezeu si cu increderea pe care si-o pune in EL.

| Mclaren12 a răspuns:

Cine a zis ca ateii stiu tot?
Si la faza cu parintii si scoala sper ca te refereai la crestinism ca ne este bagat si trebuie sa-l consideram drept adevar. Foarte putine familii le baga copiilor in cap bazaconii despre ateism, si probabil sunt mult mai putine scoli care fac asta. Dar nu m-ar mira sa devina ateismul in viitor "religia" care sa se predea in scoli in locul crestinismului ca oricum ambele sunt 2 inventii evreiesti care au acelasi scop.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Ateismul nu este o inventie evreiasca

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Ba da, Wikipedia zice ca Revolutia Franceza a avut un rol important in dezvoltarea si implementarea ateismului si Revolutia Franceza a fost pusa la cale de bancherii evrei. Lucru similar urma sa aiba lor in Rusia odata cu Revolutia Bolsevica care a dus la instaurarea comunismului iar comunismul este o doctrina pur evreiasca. Karl Marx era evreu, Stalin si Lenin erau evrei etc. De asemenea, Karl Marx era un ateu militant si considera ca singura modalitate prin care oamenii pot atinge fericirea este prin abolirea religiilor. Asta este o prostie pentru ca materialismul nu are nicio legatura cu fericirea. De asemenea comunismul a promovat persecutarea religiilor si a infiintat chiar si o organizatie ateista in 1925 daca nu gresesc. Ateismul este la fel de evreiesc ca si comunismul si crestinismul.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Pe tine tot evrei te au manipulat sa nu crezi in dumnezeu

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Nu chiar, ti-am raspuns in alt mesaj de ce.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Deci tu esti ateu fata de dumnezeu fara manipulare evreiasca

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Iar incepem cu asta? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| siwefegu explică:

Fratilor, calmati-va. Era doar din curiozitate, eu pur si simplu nu cred in aceasta forta spirituala. Singurul lucru in care am incredere este in mine, in propria mea persoana. Cand dai de greu, te rogi la Dumnezeu ca te va ajuta? Tot ce se intampla cu tine sta la baza deciziilor tale pe care le iei. Nu ia nimeni decizii in locul tau. Daca in acel moment nu stii sa iei o decizie, nu esti sigur pe tine, n-ai incredere in propria ta persoana, atunci il rogi pe Dumnezeu sa ia decizia in locul tau? Si daca ar fi noroc, este noroc chior. Norocul ti-l faci cu mana ta! Nu exista noroc!