| OctavianDanielMaria a întrebat:

Intrebare simplabig grinaca Dumnezeu a creat-o pe Eva din coasta lui Adam, atunci cate coaste au femeia si barbatul? Se deduce ca nu au acelasi numar de coaste.Si din ce i-a facut Dumnezeu lui Adam spermatozoidul si lui Eva ovulul? Mai adaug si sangele, apa, fierul, carbonul, etc.Plus ca se zice ca Dumnezeu era ca noi.Ca suntem facuti dupa chipul si asemanarea lui.Se mai zice ca Dumnezeu locuieste in cer.De ce nu l-a vazut vreun astronaut? Plus ca nu scrie nicaieri ca ar fi facut celelalte planete, supernove, pitice albe, etc.

44 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A extras o bucățică de coastă, după care a extras ADN-ul pe un stick, l-a hackuit să fie mai slab la cafteală, ca să stea în subordine la gătit și păzit plozii.
Nu a avut nevoie de toată coasta.
Spermatozoidul nu e la singular, după ce s-a chinuit cu coasta aia o zi biblică, a apelat la un programator, care a făcut o aplicație ce scanează coastele pe interior, apoi lasă mai multe fișiere blank, cu setările de bază, din care femeia alege unul singur, și îi dă dublu click. În limbaj popular, se numește f tut.
Astronauții nu aveau rovinieta, nu s-au riscat să treacă pe la poarta raiului. Dar ea există, n-ai treabă alien

| JicaContra a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Deci D-zeu folosea computere, si deci computerele sunt binecuvantate, si cei care lucreaza cu computere sunt oamenii lui D-zeu... clar, mi-ai inseninat ziua big grin

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru JicaContra):

Deus ex Machina - așa ca în Matrix!
winking

| JicaContra a răspuns (pentru gabicoo):

Da big grin

| Celcestietot a răspuns:

Nu se deduce deloc ca nu a avut acelasi numar de coaste, nici nu spune asta in Biblie, smechere.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ba da, dar eu iti vorbeam despre altceva.

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Totodata m-ai facut sa rad, raule rolling on the floor rolling on the floor.

Răspuns utilizator avertizat
| JicaContra a răspuns (pentru Celcestietot):

"acum 14 ore | Celcestietot a răspuns (pentru dany1988):
Totodata m-ai facut sa rad, raule"
deci nu mai esti serios... moama ce rau e rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru JicaContra):

Asa ceva este inadmisibil happy laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, asta laughing

,, în 25 August | dany1988 explică (pentru Celcestietot):

Nu scrie ma in cartea de povesti ca Eva a fost creata din coasta lui? Se pare ca nu mai avea tarana.''

| JicaContra a răspuns (pentru Celcestietot):

Da rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru JicaContra):

laughing

| SG1995 a răspuns:

Nu o să mă leg de alte chestii doar de chestia cu coastele. Să zicem că x s naște cu o coastă lipsă, teoretic deoarece cealaltă persoane are toate coaste, când x se va reproduce, gena pentru coasta care îi lipsește lui x va fi trimisă de y. Pe scurt chiar dacă Adam era fără o coastă nu ar implica faptul că urmași lui sunt la fel. În rest Adam și Eva e mitul unei populații nedezvoltate cultural și mai ales științific, iar când nu știi ce anume e cauza unui anumit fenomen sau lucru, în speță a rasei umane, te apuci de inventat explicații idioate despre un zeu care a creat omul din pământ.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ideea e cam aceeași chiar dacă lui Adam îi lipsea o coastă nu era obligatoriu ca toți urmași lui de sex masculin să aibă o coastă lipsă.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum ai tras concluzia că "Adam nu era din celule"? Ok hai să o luăm așa, Adam nu a existat, e o persoană fictivă, ambi suntem de-acord cu asta, dar să presupunem prin absurd pentru o secundă că povestea biblică e adevărată: De ce lui Adam dacă îi lipsea o coastă trebuia în mod categoric să-i lipsească și urmașiilor săi de sex masculin?

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Adam era diferit de Eva, da pentru că era cu coastră în minus, dar cum ar fi determinat asta ca urmași lui să fie cu coastă în minus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce te deranjează atât de mult religia?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am aceeași părere și eu despre religii în general.
Dar crezi ca o sa schimbi ceva?
Uite-l pe Celcestietot, un om ok, dar care îți baga sintagma "demonstrează-mi ca nu există dumnezeu", gen, eu cred în unicorni și îți cer dovezi, ca nu exista.
N-ai nicio șansă, oricum fiecare crede ce vrea.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Plecam în 3 minute...

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca Dumnezeu nu exista, se stia asta si nu se mai vorbea de el in contextele unei realitati obiective, dar pana si savantii pot fi si sunt creationisti chiar multi dintre ei.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Dacă sunt creaționisti ce? Sa fie...
Sunt atâtea credinte false pe care le au oamenii încât religia devine aproape un must.
Dar tu? De ce crezi, spune-mi un lucru clar pe care nu-l vad eu și care arata existenta dumnezeului creștin sau din alte religii.

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai luat doar ce ti-a convenit.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai dar oameni care lucreaza in domeniu sa nu creada informatile care le-au fost oferite cu privire la existenta noastra? Este ceva necurat la mijloc.
De ce cred? Pur si simplu, pentru ca nu sunt un incuiat mintal care sa nu accepte cel putin alte posibilitati si evenimente in istorie si in viata mea sunt destule. Adevarat, este un lucru pe care nu-l vezi tu happy. Cel putin gandeste-te ca din start poate pica Teoria Big Bang fara un Creator. De unde au aparut acele elemente acolo, din neant?! Nimic nu apare intamplator.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

O dai asa ca și cum ar fi un lucru absolut.
Majoritatea credincioșilor sunt credincioși in felul lor, unii cred in amândouă.

Povestește un eveniment, sunt curios, sper sa nu ma dezamăgești straight face

Deci dacă nu avem răspunsul unei întrebări, atunci primul lucru care ne vine-n cap si pare cel mai logic e raspunsul corect, nu?
Cred ca este nevoie de o anumita doza de megalomanie ca sa-ti dai răspunsuri la anumite întrebări legate de niște subiecte pe care noi in 2020 nu le cunoaștem, adică fix voi creștinii nu aveți smerenie...
Este nevoie de putina smerenie in viata, pentru ca nu le știm pe toate, nu știm exact cum a apărut tot ceea ce cunoaștem azi.
Dar noi suntem megalomani ca specie, gândul ca ne-a creat in laborator o alta specie ne da dureri de burta, chiar și mie.
Poate unii ar avea dureri de burta sa afle chiar ca suntem produsul unei sume de evenimente și am apărut cam "random".

Sunt curios de evenimentele din viata ta, dar dacă esti creștin pentru ca ai un sprijin prin asta nu-mi mai spune nimic.

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Hmm, chiar asa se intampla in acel serial? Mai sunt prezentate si versete sau cum? Acum m-ai facut chiar curios happy.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Deja incepe sa fie aratata nesimtirea in acest comentariu, dumnezeule...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Esti un creștin gen " cred ca sa n-ajung in iad și pentru ca am sprijin prin asta"
și n-ai nici evenimente ca dacă nu le-ai spune.
Moama, ce nesimțit am fost...
Voi sunteți adevărații nesimțiți, tineti-va religia pentru voi...

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, ți-am "vorbit" frumos...
Sprijin prin fapte este, nu altfel.
Am evenimente, dar nu stau să îmi pierd timpul scriindu-le, am văzut ce fel de om ești. Ba să le scriu, dar mai bine lasă, ai o nesimțire crasă și arogantă. Dacă crezi că ți-ai găsit prost, mai bine nu îmi mai scrii niciodată cu o asemenea atitudine perfidă, cinică etc (mă voi opri aici).
Ținem religia pentru noi? Nici nu știi ce ai scris acolo, nu are niciun sens. Data viitoare când va bătea clopotul de Înviere sau oricând, să îmi dai numărul tău de telefon cât mai repede, ca să ne comunici locația ta și să te aducem acolo cu forța, în duba, unde vrei tu, că la tine altfel nu se poate, să vezi tu ce darnici suntem noi și nu ținem nimic big grin. Sau ia uită-te pe Trinitas TV dacă ai o dorință așa puternica pentru religie sad. Cum te mai întreba cineva de aici de pe site : ești pe droage?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Sa nu mai comunici cu mine, atunci.
Sa credeți despre mine ce vreți voi, sa fiți sănătoși!

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai început să îmi scrii mizerii și concomitent ai avut o atitudine super nesimțită și nu înțeleg de ce ai făcut asta.
Ok, să fii și tu sănătos!

| Teffan a răspuns:

Îți place rău să despici firul în patru.

Orice om religios poate înțelege treaba cu coasta într-un sens metaforic, sau pur și simplu sa ignore aspectul asta. Sa nu ia totul literalmente(cum fac sectanții), så nu înțeleagă toată Biblia ca și când ar fi un text despre anatomie, astronomie, fizica și chimie, ci sa o aprecieze la valoarea ei pur religioasa, spirituala.(spiritualitatea pe care neo protestantii au abandonat-o în favoarea unui materialism rigid)
Nimănui nu-i pasă de câte coaste a avut Adam sau Eva(in afara de tine și alții câțiva care nu aveți nicio ocupație); ce interesează este originea păcatului și a răului din lume. Cu atât trebuie sa ramână un om religios din capitolul ăsta, nu cu întrebări despre anatomie.

Pe Dumnezeu nu l-a văzut niciodată un astronaut pentru ca, cuvântul "cer" are mai multe înțelesuri în Biblie. Cer poate însemna atât cerul atmosferic cât si "dimensiunea" nevăzută/metafizică/spirituala/detașată de materialitate.

Răspuns utilizator avertizat