| AlexanderAdrian a întrebat:

Ma gandeam la ridicolul situatiei descrisa de Biblie - Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea sa.

Din moment ce suntem barbati si femei, sintagma asta e putin absurda mai ales ca dumnezeu e luat drept o fiinta de sex masculin, nu cred ca am auzit vreun credincios sa-l considere hermafrodit.

Pe de alta parte biblia spune clar ca dumnezeu l-a creat pe Adam din tarana. Pe Eva insa a creat-o dintr-o coasta a lui Adam.

Altfel spus are sens pentru credinciosi sa-l vada pe dumnezeu ca barbat din moment ce doar Adam a fost creat din "nimic" dupa chipul si asemanarea lui dumnezeu iar pe eva dupa chipul si asemanarea... unei coaste.

Evident asta nu se vrea vreo analiza logica fiind imposibil sa existe o logica in povestea asta. Si totusi mi-a trecut prin minte amuzandu-ma.

Ceva pareri? Teorii? Tatal, fiul, sfantul duh, toti barbati. Eva ramane doar asa o derivatie a unei coaste? Frumoase coaste mai avea Adam tongue

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Stai sa vezi aberatii de genul "chipul de fapt nu e chipul, asemanarea e, dar de fapt nu e", si tot asa.

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu in sens fizic, omul a semanat cu Dumnezeu, ci ca si personalitate, pentru ca Dunezeu e spirit, corp net superior omului.Ioan4:24

| anonimg a răspuns:

Faptul ca Eva este facuta din coasta, intelegem ca ea trebuie sa fie egala cu barbatul -nici mai presus, si nici mai prejos. Ba inca ar fi putut sa fie facuta si ea la fel ca si Adam. Sau putea sa spuna doar un cuvant si gata. Frumos este ca fiecare dintre noi sa citim in fiecare zi din Biblie ca sa descoperim noi singuri frumusetea Domnului. In toate lucrarile Sale Dumnezeu a zis si s-a facut; dar cat despre om, Dumnezeu a zis "sa facem".
Cat despre dumnezeire nu se cade sa filozofam un aspect care este cunoscut. Numai poate cine nu a citit niciodata Biblia; iar pe acestia ii invit sa o citeasca. Reverenta trebuie sa fie in inimile noastre atunci cand pronuntam Numele Sau sfant.

| AlexanderAdrian explică (pentru anonimg):

Hai mai lasa-ma si tu cu cititul, nu cititi la scoala, faceti gafe gramaticale cu duiumul da' cititi din biblie. Sa i-o zici lu' Mutu. Vorbiti asa ca sa va dati mari credinciosi, n-ati citit nici tu nici altii ca tine macar 100 pagini, daca erati in stare sa faceti asta nu picau la bac jumatate din cei care l-au dat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Baaa pasnicule? deci esti destept cu carul si vezi tu? sa ne ierti ca mai traim si noi pa langa tine astia fara bac luat, si imperfecti gramatical.ai dreptate.da-l naibii de citit.ce? nu poti sa te dai destept la religie fara sa fi cetit biblia? sfantul clik merge pe orice site.

| AlexanderAdrian explică (pentru anonim_4396):

Du-te si pupa niste moaste, o data si-o data o sa iei niste herpes.

| AlexanderAdrian explică (pentru anonim_4396):

Nu vezi ca-ti "propovaduiesti" credinta insultand si isterizandu-te? Esti de-a dreptul mizerabil. Iti faci iluzii daca tu crezi ca modul in care procedezi iti va aduce vreo rasplata. Esti doar un propagandist isteric.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Ei uite ca si aici gresesti.nu merg la moaste fiindca puterea Domnului sta in credinta, chiar si in camp cu capul pe o piatra.iar din a aduna herpesi, inca nu mi-am facut un obicei.insa as putea sa-ti fac cadou o pereche de penisi?

| suffarstar a răspuns:

Ma rog, Biblia spune ca Elohimii au creeat omul, ceea ce e alta treaba. In Cabala, primii oameni au fost Adam si Lilith, dar aceasta a fost izgonita deoarece dorea sa fie egala lui Adam.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lilith
Sunt multe teorii (sau mai degraba versiuni), alta spune ca la inceput omul era heterosexual, apoi a primit numele de Adam (barbat) si Eva (femeie).
Eu consider ca Dumnezeu este un ocean imens de existenta si nu un zeu cu personalitate si ego.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din toate ineptiile scrise, doar una ai ghicit; intr-adevar frumoase coaste avea adam.o prostituata, trecea pe langa mai multi preoti la o adunare. Unul din ei, cu un ochi radea si cu unul plangea.de ce parinte? razi si plangi in acelasi timp? Rad fiindca ma bucur ca bunul Dumnezeu a lasat asa frumuseta sa ne incante privirea.Si plang fiindca as vrea sa-l iubesc macar pe jumatate pe Domnul, din cat iubeste aceasta femeie, VIATA.a doua zi intalnindu-se amandoi se uitau mirati unul la altul; De ce te uiti la mine? nu ti-e rusine? intreaba el.NU,mie rusine fiindca din tine sant luata, si ma minunez.dar tu? esti luat din pamant, acolo trebuie sa privesti. sper sa-ti placa.in rest trebuie sa hotarasti singura daca asemanarea si chipul dupa care am fost creati este mai mult fizica ori duhovniceasca,avand in vedere nu numai sexul,ci si culoarea,si inaltimea,si toate celelalte,avand in vedere,sfanta treime; Tatal, care este duh, fiul care este cuvantul intrupat, si sfantul duh, care de la tatal purcede.si vei vedea ca chiar santem creati dupa chipul si ASEMANAREA lor.

| AlexanderAdrian explică (pentru anonim_4396):

1. nu exista cuvantul santem ci doar suntem
2. eu am pus intrebarea cu titlu de pamflet. Si atentie pamfletul NU inseamna gluma, citeste definitia. Iar tu o iei iar pe aratura cat de serios poti
3. concluzia e ca nu ma intereseaza habotnicii
4. iti plac coastele lui adam, ai? nebunule. laughing)))))))

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Sincer? ma mir cat de ridicola este intrebarea ta cu titlu de pamflet la rubrica religie.ce insamna,habotnic? e de bine? iar daca tu esti facut,de o pereche de oameni,e fiindca s-au placut.DA,imi plac femeile,si ideosebi cea cu care sant casatorit,si celelalte ca fiinte extraordinare ce sant,rabdatoare, iubitoare, harnice, puternice, exact ajutorele de care barbatii aveau nevoie in viata aceasta.

| AlexanderAdrian explică (pentru anonim_4396):

N-are nici o legatura cu placutul femeilor, n-are nici o legatura cu misoginismul, intrebarea e o logica in pamflet. Daca-ti place bine, daca nu, paguba-n ciuperci.

HABÓTNIC ~că (~ci, ~ce) și substantival pop. (despre persoane) Care respectă cu strictețe prescripțiile religiei; cuprins de o pasiune excesivă pentru respectarea prescripțiilor religioase; bigot; bisericos. /

| AlexanderAdrian explică (pentru anonim_4396):

Eu nu te-am luat pe tine la intrebari de ce esti asa agresiv cu cei care nu-ti impartasesc ideile si de ce cauti orice ocazie pentru a insulta cate un ateu dand adevarate raiduri prin categoria asta incercand sa nu scapi vreo ocazie sa faci pe cei care nu iti impartasesc credinta sa se simta inferiori si tu sa incerci sa pari miezul din dodoasca. Te asigur ca te obosesti degeaba cu mine ca daca ma iei la trei pazeste nici n-o sa-mi schimb opiniile nici n-o sa ma sperii. Tu mergi cu dumnezeu, eu merg cu bunul simt si logica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu interpretez ca suntem creati dupa Dumnezeu ca structura, adica suntem o trinitate, ca exemplu nu am putut gasi decat: Corpul fizic - Pamant (Tarana esti in tarana te intorci), inca ceva din atmosfera terestra dovada ca omul nu poate traii decat in limitele ei, si un corp astral (asa se cheama daca nu ma insel ) care este influentat de planete, de acolo si ideea cu zodiile care au planete domintante si ne influenteaza.

Daca iei ideea de Dunmnezeu ca Absolut, adica totul sa fie Dumnezeu si totul se include in El ( universe, galaxii, stele etc.) te poti gandii ca si omul are astfel de structuri - organe, organele au inauntru diferite celule unele avand celule proprii ( ex: neuron) si o celula are ca structura aceleasi componente ca sistemul solar, un nucleu in jurul caruia se invartesc electroni, daca ar exista ceva in electron ar avea aceeasi structura ca Dumnezeu, sau ca un om, adica o trinitate, este un infinit mic si uninfinit mare a carei granite suntem noi pe linia noastra a creatiei.

E doar o interpretare proprie, asa ca idee, o privesc impartial, nu prea ma intereseaza originea noastra atata timp cat suntem asa de interesanti si amuzanti.Dar egocentrismul ne va oprii sa acceptam orice adevar despre inutilitatea noastra raportata la eternitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea ma pricep la anatomie dar presupun ca acea comparatie cu coasta se refera la scopul functional al diferentei sexului, adica, gandesc eu ca fara coaste nu poti sa traiesti, sper sa nu ma insel. E doar o diferenta de sex, e aceeasi specie deci tot dupa chipul si asemanarea lui e creata.Ca e caine ca e catea tot la acelasi lucru ii folosesti.

| RaduMD a răspuns:

Pai, de ce vrei teorii si pareri din moment ce esti convins ca e imposibil sa existe vreo logica aici?

| Elfisius a răspuns:

Trebuie sa studiezi simbolurile, nu lua literar... textele sacre au un "altfel" de limbaj, nu sunt ziare.