| anonim_4396 a întrebat:

Intrebari adresate ateilor:
Sustineti ca religia este "o poveste", "un basm", "o aberatie" si mergeti pe stiinta si logica dar cum explicati minunile savarsite de Dumnezeu? Si ma refer la oamenii care supravietuiesc celor mai grave boli, cutremurelor, incendiilor si asa mai departe. Nu imi puteti spune ca este doar meritul medicilor pentru ca nu va cred. De altfel, fiecare medic atunci cand iese din sala de operatie, incercand sa trateze o boala rara sau foarte grava, spune: "Am facut tot ce ne-a stat in putinta. Acum ce o vrea Dumnezeu." Va scarbiti (am vazut o intrebare recenta) de oamenii care si-ar da viata numai ca sa poata atinga corpul unui sfant. Si apropo de sfinti, cu ei cum ramane?
Cine credeti ca a creat aceste "povesti", cum ar putea cineva sa inventeze atatea lucruri si de ce credeti ca atatea milioane de oameni au credinta in El. Dar pe vremea voastra (a unora) nu faceati religie? Refuzati si atunci religia? Ce spuneau parintii vostri despre asta? Iar eu nu pot intelege, daca nu o suportati de ce sunteti atat de interesat de ea, de ce puneti atatea intrebari despre crestini si chiar daca nu ii intelegeti i le adresati lor. Asta pentru ca sunt atei care cunosc mai multa religie decat un crestin.
As vrea raspunsuri sincere si fara jigniri. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| HueyFreeman a răspuns:

Te inteleg foarte bine, tu crezi ca eu nu te inteleg. Doar ca problema mea este ca majoritatea credinciosilor de pe aici nu se pot exprima altfel decat prin citate. Vroiam sa te fac sa gandesti la ceea ce am scris, si dupa aceea sa-mi zici ce ai gandit folosind propriile tale cuvinte, nu niste citate interpretabile.

Majoritatea minunilor insirate acolo sunt doar insanatosiri sau legate de dezastre naturale, nimic care sa constituie o minune adevarata. Ti-am zis, daca un amputat isi recupera membrul sau TOTI oamenii scapau de la un dezastru natural (de proportii considerabile) atunci pot considera asa ceva o minune, dar stiu ca nu se va intampla asa ceva.

Cine a creat aceste povesti? Oamenii inteligenti, ca sa pacaleasca norodul. Grecii antici aveau zei, romanii la fel, egiptenii la fel. In prezent musulmanii sunt mult mai multi decat crestinii. De ce cred oamenii? Pentru ca ei cred ca ii ajuta, placebo, ii alina psihic. Oamenii sunt slabi si vor face orice pentru alinare, vor face orice ca sa le mearga bine.

Problema mea cu religia este ca FOARTE MULTI oameni (extrem de prea multi) se agata de superstitii imbecile si traditii si ritualuri penibile si fara folos. Evul Mediu este o perioada foarte cunoscuta in care crestinismul a fost la putere in Europa, a fost o perioada in care progresul tehnologci a stagnat pe toata durata ei. Daca ziceai ca Pamantul nu este plat sau sustineai heliocentrismul erai tratat ca un monstru, un posedat, un eretic. Religia promoveaza o gandire conservatoare. Sunt foarte multe de spus de ce detest religia, dar o tolerez pentru ca stiu ca oamenii nu pot renunta la ea. (si aici este singurul context in care folosesc acest cuvant "a tolera")

98 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Si ma refer la oamenii care supravietuiesc celor mai grave boli, "cutremurelor, incendiilor si asa mai departe. Nu imi puteti spune ca este doar meritul medicilor pentru ca nu va cred" da copii aia din africa care mor de foame ce, ce face dumnezeu?
Copii violati, abuzati, accidente rutiere cu copii, copii uicisi prin scoli... mai vrei exemple?

| sublime89 a răspuns:

Si bolile alea, si cutremurele, si incendiile de ce le da dumnezeu in primul rand? si alea sunt "miracole" din partea "lui"? laughing

| Mădă0611 a răspuns:

"Ateii nu au o problemă cu religia. Religia are o problemă cu necredincioșii, iar aceștia se apără.

Pentru a-și vinde marfa, comerciantul religios trebuie întâi să creeze o nevoie. Să îl facă pe om să simtă că îi lipsește ceva.

Cum creezi nevoia pentru religie? Prezentând o imagine denaturată a oamenilor și a vieții trăite fără serviciul oferit de ei. Adică repeți la nesfârșit: ateii sunt monștri, incapabili de iubire și de comportament moral, nimic bun nu poate veni din partea lor, viața fără religie nu merită trăită etc.

Preoții sunt cei care promovează ura și teama în rândul populației, pentru că se tem ca oamenii să nu realizeze că se poate trăi foarte bine, sau chiar mai bine, și fără serviciile lor.

Și apoi se miră că, foarte des, nereligioșii sunt critici față de religie?"

Caror boli grave supravietuiesc oamenii? Si daca dumnezeu ajuta oamenii sa nu moara in cutremure si inundatii, de ce nu ii scuteste de asa ceva? rolling on the floor

"De altfel, fiecare medic atunci cand iese din sala de operatie, incercand sa trateze o boala rara sau foarte grava, spune: "Am facut tot ce ne-a stat in putinta. Acum ce o vrea Dumnezeu."" - uau, ce confortabil. De ce si-ar mai da doctorul silinta daca tot e voia lui dumnezeu vindecarea sau moartea pacientului? Sau de ce bolnavul ar mai merge la doctor?

Stii tu 100% ca x e sfant?
Pai poate mai multe milioane de oameni au avut sau inca au credinta in Mos Craciun, asta inseamna ca exista?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Mădă0611):

Mi se pare de bun gust, crestinii se nu mai fie primiti in spitale, sa se duca in biserici sai vindece protul, cu puterea infinita a lui dumnezeu

| Krokodil a răspuns:

Dar..sa zicem ca dumnezeu exista, cei care supravietuiesc la cutremure etc..cine le provoaca? boli, incendii? violuri?
medicu' e crestin si d-aia zicelaughing.
pai eu nu pot intelege de ce ai vrea sa atingi niste moaste..sa stai atat, si pentru ce? sfinti? tot povesti.
cum pot sa creada in el? pai..indoctrinare de mic, cu dumnezeu si povesti de adormit, cel putin acum 50 de ani se raspandea crestinismu' din vorba in vorba si ei fiind creduli.
de ce sunt atat de "interesat"? nu sunt, doar contra-atac parerile celor care vor sa o bage pe gat si nu accepta liberul arbitru sau alte religii.

| BlackSulphur a răspuns:

"mergeti pe stiinta si logica dar cum explicati minunile savarsite de Dumnezeu? Si ma refer la oamenii care supravietuiesc celor mai grave boli, cutremurelor, incendiilor si asa mai departe. Nu imi puteti spune ca este doar meritul medicilor pentru ca nu va cred."

Are you retarded? Exista ceva numit SANSA DE SUPRAVIETUIRE, nu trebuie o divinitate sa te "salveze"...

Cat despre acei medici, crede-ma, exista MULT mai multa lume care a murit dupa ce a zis doctorul asta, decat lume care sa supravietuiasca.

Sfinti? Oricine pupa religia in cur este sfant! Fara suparare, asa este!

Parinti? Ei bine, atunci, hai sa dam foc la planeta si s-o luam de la 0, de la pietre si bete! Ce zici?

Altfel zis, argumente mai slabe ca astea... Nu cred ca poti gasi. Insa, macar nu ai dat citate din biblie aiurea, si sunt foarte recunoscator pentru asta.

| AndraRox a răspuns (pentru BlackSulphur):

Trebuia sa specific ca nu voi da citate din Biblie? Poate ti se par tie argumente slabe dar de ce vezi numai ce vrei tu? Sanse de supravietuire? Crezi ca in orice boala exista asa ceva? Dupa cum am zis, preferam sa excluzi jignirile dar oricum nu am inteles nici eu nimic din raspunsul tau.

| AndraRox a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca Mos Craciun ti se pare tie ca se aseamana lui Dumnezeu atunci nu ma mira ca nu ma intelegi.

| BlackSulphur a răspuns (pentru AndraRox):

Vrei sa-ti zic pe scurt?
Okay, deci, la TOT ce ai zis tu sunt explicatii mult mai logice, iar dovezi de minuni care sa nu fi fost "busted" (Like in myth busters) nu exista. Te pup :* :3

| AndraRox a răspuns (pentru Krokodil):

Nu am spus ca "vreau sa iti bag religia mea pe gat" si nici nu am de gand. Multumesc pentru raspuns.

| Krokodil a răspuns (pentru AndraRox):

Nu ma refeream la tinehappy
sunt unii crestini care cred c-ar face crima daca ar spune cineva despre religia lor..asta e deja fanatism.

sa nu fiu inteles, sunt si oameni care sunt crestini si accepta si alte credinte.n-am nimic cu ei

| HueyFreeman a răspuns:

Oamenii care supravietuiesc unei boli sau unui dezastru nu o fac din cauza unui miracol. Daca ar fi existat miracole, atunci TOTI oamenii ar fi scapat de la primejdia dezastrelor naturale iar amputatilor le-ar fi crescut membrele. Daca zeul crestin, pe care voi il declarati atotputernic, nu poate face ca unui om sa-i creasca inapoi membrul amputat (asa ceva ar trebui sa fie de domeniul banalului pentru fiinta suprema), atunci nu poate face nimic.

| dragos9234 a răspuns:

Pai daca nu ne crezi de ce ai mai intrebat?

| AndraRox a răspuns:

Daca m-ati intrebat de ce Dumnezeu aduce aceste necazuri va rog sa cititi in continuare:
Nu este nici un om care in intreaga sa viata sa fi fost cu totul lipsit de necazuri si dureri. Unii - si intr-adevar ca dintre acestia sunt putini - rabda cu multumire, intelegand iconomia si insemnatatea lor in viata omeneasca; altii insa, primesc necazurile ce ii cuprind cu deznadajduire si imputinare de suflet, si de aceea acestia din urma au, mai cu seama nevoie de mangaiere. Dar, adeseori se intampla ca ei indelung asteapta pe cineva care sa se mahneasca impreuna cu ei, dar nu este unul ca acesta; asteapta pe cineva sa-i mangaie si nu gasesc pe nimeni. Unii dintre cei doborati de necazuri se feresc cu buna stiinta de cei ce le-ar putea mangaia necazul, facand aceasta pentru ca sa se fereasca de intrebarile celor ce vor sa-i mangaie; si fac asa pentru ca aceste intrebari nu fac decat sa le starneasca aducerile-aminte de necazuri, si astfel le pricinuiesc si mai mari suferinte. Acestia au indeosebi trebuinta de multa purtare de grija intru mangaierea necazului lor.

Fiecare dintre cei necajiti, mai intai de toate sa tina minte ca nevoile sunt ingaduite de Dumnezeu, si sa ia aminte la cuvintele dreptului Iov: "Daca am primit de la Dumnezeu cele bune, nu vom primi oare si pe cele rele?" (Iov 2, 10) Deci, si raul este ingaduit de Dumnezeu. Dar voia Domnului intotdeauna este buna si plina de folos, iar raul - ingaduit de dumnezeiasca voie - este pentru noi un rau parelnic, care ne foloseste intru dobandirea binelui nostru. Deci si tu, iubitorule de Hristos, nu te intrista fara masura vazand necazul trimis asupra-ti de Dumnezeu tot pentru binele tau, ci primeste-le pe toate cu multumire, zicand evanghelic: "Da, Parinte, caci asa a fost bunavoirea inaintea Ta" (Matei 11, 26).

Dumnezeu trimite adeseori nevoi si necazuri asupra noastra din pricina pacatelor noastre, dar si atunci El ne pedepseste dorindu-ne tot binele. Priveste la doctorul trupesc: ce face el cu bolnavul? Uneori, el pune inainte leacuri amare, alteori arde si taie, prin toate acestea facand sa creasca durerea prin vindecare - si fara indoiala ca le savarseste pe toate acestea de dragul sanatatii si nu al bolii, de dragul vietii si nu al mortii. Bolnavul se tanguie si geme si nici nu voieste leacuri amare, dar cand se va insanatosi, va aduce multa multumita doctorului. Asemenea si Domnul, Doctorul sufletelor noastre, vazand ranile izvoratoare de puroi ale pacatelor noastre, va aduce asupra noastra ingrijirea doctoriceasca ce se cuvine. Ne arde cu napaste, ne taie cu nevoi neasteptate, ne adapa cu amaraciuni pline de tanguire - si toate acestea le face pentru tamaduirea si inzdravenirea noastra, dupa cum spune si David: "Certand m-a certat Domnul, dar mortii nu m-a dat" (Psalm 117, 18). Si intru insasi pedeapsa pe care Domnul o da, El este mai mult bun decat plin de iutime, mai mult milostiv decat aspru si manios; cu toate ca pe ranile si necazurile noastre cumplite varsa vin, dar nu fara mir, loveste, dar nu fara indurare, ne intristeaza, dar nu fara mila si mangaiere.

| AndraRox a răspuns (pentru HueyFreeman):

Te rog si pe tine sa citesti raspunsul meu daca te intereseaza.

| Silyca a răspuns (pentru AndraRox):

S-a referit la altceva.

| HueyFreeman a răspuns (pentru AndraRox):

Mai stiu eu pe unul care punea intrebari si dupa aia tot el raspundea la ele. Macar ai citit intai ce am scris?

| AndraRox a răspuns (pentru dragos9234):

Pentru ca stiam ca veti zice ca exista sanse de supravietuire asa ca asteptam un alt raspuns. As vrea sa imi raspunzi la intrebari dar de fapt, as fi putut sa te intreb acelasi lucru: de ce ateii posteaza intrebari crestinilor daca nu ii intelegwinking

| AndraRox a răspuns (pentru HueyFreeman):

Da, am citit. In finctie de ce ai spus ti-am raspuns si eu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Dap, si sa nu mai foloseasca tehnologia, care nu inseamna doar pc, "telefon dăştept" sau tableta, dar eh, acum si tu, sunt prea ipocriti ca sa recunoasca faptul ca nu merita toate astea.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AndraRox):

laughing si cu asta ai incheiat discutia, nu? rolling on the floor Erau acolo niste intrebari, ia sa te vad.

| AndraRox a răspuns (pentru Mădă0611):

Imi pare rau dar intrebarea mea nu are nicio legatura cu tehnologia. Inceteaza sa ne desconsideri atat si sa ne jignesti. Ipocrita ai putea fi tu daca esti de parere ca un om credincios nu stie sa foloseasca noua tehnologie. Aberatii mai mari nu am auzit. Si din moment ce folosesti astfel de expresii (telefon dăștept) inseamna ca esti obisnuita cu limbajul, care de altfel nu are nici el legatura cu religia.

| dragos9234 a răspuns (pentru AndraRox):

Va inteleg destul de bine, mai bine decat te astepti tu sa o fac.

| HueyFreeman a răspuns (pentru AndraRox):

Eu nu vad nimic care sa fie scris in corcondanta cu ce am scris eu acolo. Daca este vorba de povestea aia nemuritoare cu n citate din Biblie atunci nu prea tine. Incearca sa-mi raspunzi pe baza a ce am scris (eu nu am intrebat de ce atotiubitorul tau zeu pricopseste oamenii cu aceste necazuri) cu propriile tale cuvinte gandite de creierasul tau si scrise de manutele tale la tastatura.

| AndraRox a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing)))... Am raspuns intrebarilor care in mare parte aveau acelsai mesaj: de ce Dumnezeu a mai dat aceste cutremure, boli etc. Daca vrei sa vorbesti civilizat, putem discuta in continuare.

| AndraRox a răspuns (pentru HueyFreeman):

M-am folosit de aceste citate pentru ca altfel nu ma puteam face inteleasa dar din cate vad eu, nici acum nu sunt. Cred ca ai mai intalnit crestini care veneau cu astfel de citate si fel si fel de explicatii dar eu nu am ce sa iti spun pentru ca nu ai cum sa ma intelegi. Dar ca sa nu imi crezi ca refuz sa imi prezint propria parere ti-o voi spune: Cred in Dumnezeu si in miracolele sale si stiu ca orice bucurie vine insotita de un necaz. Este puterea Domnului si voia Lui.
Nu consideri asta un argument bun, nu? De aceea am apelat la citate. Eu nu voiam sa stiu decat cum credeti voi ca explica stiinta acele minuni dar se pare ca principala problema este ca voi nu le considerati minuni. Sper ca ai inteles ce vreau sa spun happy

| AndraRox a răspuns (pentru dragos9234):

Cum de ne intelegi? Poti fi mai explicit, te rog?

| dragos9234 a răspuns (pentru AndraRox):

Pot fi, dar pentru ce?

| AndraRox a răspuns (pentru dragos9234):

Pentru a-mi raspunde la intrebare dar daca nu vrei ok.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AndraRox):

rolling on the floor Daca n-ai inteles ce am zis, si eu vorbesc foarte simplu, sa "intelege tăti lumile", oare mai are rost sa am pretentii de la tine ca o sa intelegi ceva mai complicat? In intrebarea ta ziceai de doctori, sau ce folosesc ei nu e tehnologie? laughing