| Idris a întrebat:

Isus a fost crestin sau musulman?

40 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Insuși numele de crestin vine de la Cristos.El a implinit ceea ce spune Biblia si de asemenea a indemnat oamenii din toate natiunile la iubire, nu ura.Ioan13:34,35

| RAY a răspuns:

Iisus a fost om asta e important sa stim

| minrest a răspuns:

Isus a fost de religie mozaica.

| R0R0 a răspuns:

Cred ca a fost crestin

| TrăieşteClipa a răspuns:

Iisus a fost evreu si nu a dat de inteles ca ar dori sa-si schimbe religia.

| AliGab a răspuns:

Iisus este Fiul Tatalui, parte din Sfanta Treime, o Dumnezeire. Termenul de "crestin" vine de la credinta in Iisus Hristos/Cristos. Musulmanii nu prea au legatura cu crestinii, decat ca prezinta o parte din viata si minunile Mantuitorului pe pamant.

| VelaJohnny a răspuns:

Isus se scrie cu un i, dar nu e gresit nici cu 2 happy oamenii spun ca Isus cu un i inseamna magar laughing o prostie gogonata, Isus in ebraica era ceva gen Iehoșua, sau Ieșua si inseamna Iehova este salvare, nu are treaba deloc cu magarii.
Isus nu era crestin, dupa moartea lui discipolii sai au fondat congregatiile crestine prin predicarea veștii bune despre Mesia. El a pus bazele, daca nu ma insel „crestin" era o porecla a paganilor, deoarece crestinii vorbeau mult despre Cristos. Apoi a ajuns sa fie adoptat ca nume de religie happy deci, Isus a dat startul a ceea ce mai tarziu a devenit crestinism happy
Legat de ce zic ceilalti, cu faptul ca era evreu, sa fi evreu e nationalitatea, etnia, religia majoritatii evreilor e iudaismul. Iudaismul recunoaste doar scripturile ebraice si armenice (Vechiul Testament) dar nu si cele grecesti (Noul) deoarece nu il recunosc pe Isus ca Mesia. Daca l-ar fi recunoscut nu exista iudaism si crestinism, intrucat baza e aceeasi, scripturile ebraice si armenice happy

| drutzix a răspuns:

A fost evreu si ca natie si ca religie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateu s-a născut, ateu a trăit până a fost crucificat și a murit și a înviat a treia zi după scripturi. Amin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost o satanistă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus a fost evreu, mai exact esenian avand in vedere ca pe farisei si sanduchei nu ii avea la inima, iar daca ar fi sa vorbim de zeloti slabe sanse avand in vedere ca acestia erau agresivi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Budist mă

| Astaeparereamea a răspuns:

بن شريف السلام عليكم, nu cumva ai vrut sa intrebi in ce religie a fost botezat Isus? De ce incerci sa bagi cearta intre useri?

| Idris explică (pentru Astaeparereamea):

Departe de mine gandul de a baga cearta intre useri. Cred ca tu nu ai inteles intrebarea si modul in care a fost ea adresata. Am sa te rog sa o mai citesti o data si poate vei intelege, daca nu din prima, din a doua, din a treia etc. Isus a fost crestin sau musulman? Ai inteles acum? Ai inteles ce am vrut sa spun cu aceasta intrebare?

| Astaeparereamea a răspuns (pentru Idris):

Traduceţi

pacea lui in tine
السلام له فيكم

| Idris explică:

Va multumesc pentru raspunsuri, iar acum dati-mi voie sa prezint si eu doua din foarte multe cateva chestiuni foarte interesante: 1) Musulmanii fac abluțiunea înainte de a merge să se roage la moschee. Musulmanii își spală mâinile, picioarele, fețele etc. (Nobilul Coran 5:6)
Și de la ''Uthmaaan ibn ''Affaan (Allaah să fie mulţumit de el!) s-a relatat cum că trimisul lui Allaah (Pacea şi binecuvântarea lui Allaah fie asupra sa!) a spus: "Cine a făcut abuluțiunea şi a făcut (aceasta) în cel mai bun mod cu putinţă, au ieşit păcatele din (tot) trupul său, până ce au ieşit şi de sub unghiile sale." Isus (Pacea lui Allaah fie asupra sa!) nu a făcut nici el excepție de la practicarea abluțiunii înainte de rugăciune, și aceasta este menționat în (Iacov 4:8) Creștinii nu fac abluțiunea (nu se purifică fizic) înainte de a se ruga in bisericile lor.
Creștinii nu își spală mâinile și picioarele lor înaintea rugăciunii ca urmare a unei Porunci Divine.
2)Musulmanii se prosternează în rugăciune, ei îşi pleacă feţele lor atingând pământul, în timpul rugăciunilor lor zilnice. Isus (Pacea lui Allaah fie asupra sa!) a urmat cu grijă aceastei Legi și s-a prosternat atingând pământul cu fața sa și s-a rugat Dumnezeului cel Preaputernic, (Matei 26:39) (Marcu 14:35), iar discipolii lui Isus au făcut asemenea lui (Matei 17:6). Creştinii ingenucheaza în faţa crucii şi îşi unesc mâinile în rugăciune; ei se închină, trasând un mare semn al crucii, începând cu capul şi până la piept, apoi de la un umăr la altul, practică ce nu îi poate fi atribuită lui Isus (Pacea lui Allaah fie asupra sa!)

| drutzix a răspuns (pentru Idris):

Vezi poate iti vin mascatii in vizita.
Nu te exploda prin Romania, avem destule probleme.

| Idris explică (pentru drutzix):

Lasa sa vina! Da cine s-a mai explodat in Romania? Adica ce musulman 100% adevarat s-a explodat vreodata pe undeva? Nu mai credeti tot ce vedeti pe la tv, ziare sau in diverse parti, studiati apoi trageti concluziile.

| Idris explică (pentru drutzix):

Profetul Mahomed (SAW) a spus:,, ...De aceea, oricine crede în Allah şi în Ziua Învierii (musulman fiind) nu trebuie să verse sânge. Oricui doreşte să lupte spuneţi-i că Allah i-a permis aceasta Trimisului Său, însă nu v-a oferit şi vouă permisiunea. Allah mi-a permis acest lucru doar pentru câteva ore în acea zi.,, Cu voia lui Allah poate o sa va lamuriti in final cu privire la teroristi si la musulmani.

| drutzix a răspuns (pentru Idris):

M-am lamurit cand Arabia Saudita a condamnat 4 oameni la moarte pentru vrajitorie. Voi nu meritati sa traiti intr-o lume civilizata.

| Oana92 a răspuns (pentru drutzix):

Si asta e doar ce vedem la tv, iti dai seama ce atmosfera e acolo? Ce soarta ai acolo ca femeie? Ca allah asta le zice sa nu verse sange...de barbat musulman. Femeile nu sunt considerate oameni, deci pot fi batute cu biciul si omorate cu pietre. Si oricum cine nu e cu ei e impotriva lor, deci si acestia merita acelasi tratament...

Din partea mea pot sa ramana in limitarea lor pana la sfarsitul lumii, dar casele lor, nu in vietile noastre.

| drutzix a răspuns (pentru Oana92):

Femeile sunt considerate proprietatea sotului.
Am vazut ca o femeie a fost violata si a fost biciuita pentru sex in afara casatoriei.
Problema e ca vin aici si vor ca toti sa ne supunem acestei credinte barbare. Germania, Franta, UK au fost deja invadate.

| Idris explică (pentru drutzix):

Deci eu iti spun sa nu tragi concluzii dupa stiri de prin mass-media ci sa mergi direct la sursa sa verifici care sunt invataturile acestei religii, iar tu primul contra argument pe care mi-l dai, il bazezi dupa o stire citita cine stie pe unde. Doar atat poti? Asta e capacitatea ta de intelegere? E grav! Si inca ceva, eu nu mi-as dori sa traiesc in acea lume pe care tu o consideri civilizata, in care sunteti manipulati ca niste marionete si nu sunteti capabili sa actionati pe cont propriu dupa propria gandire, decat dupa ideeile impuse de altii.

| drutzix a răspuns (pentru Idris):

Cum se pedepseste blasfemia in Islam? Ce specifica Sharia ca pedeapsa pentru parasirea credintei (apostazie)?
Pai e simplu daca nu vrei sa traiesti intr-o astfel de tara de ce nu mergi frumos in Siria sa traiesti cu IS? Sau in Arabia Saudita? Nu te tine nimeni cu forta aici du-te acolo unde pedeapsa pentru o simpla vorba poate fi moartea.
De ce stai aici si vorbesti aiurea?
Uite si stirea si pot aduce mai multe stiri ca asta.
http://www.bbc.com/news/world-middle-east-18503550

| Idris explică (pentru drutzix):

Iarasi imi citezi din mass-media care te manipuleaza dupa cum vrea ea. In Qur'An Surat Al Kahf, Versetul 29 spune:,,(...)Cine vrea lasa-l sa creada si cine nu vrea lasa-l sa nu creada.,, Tot in Qur'An Surat Al-Bakarah, Versetul 256 spune :,, Nu exista silire la credinta.,, Este adevarat ca daca iti lasi credinta reprezinta un pacat major si daca Allah vrea in Ziua Judecatii te poate trage la raspundere, insa in nici un caz aceasta nu incalca legea islamica (shari'ah). Asa cum am spus hai sa vorbim pe concret nu din mass-media. Arata-mi un singur vers in Qur'An in care specifica pedeapsa lumeasca pentru apostazie. Prin urmare orice musulman doreste poate oricand sa isi schimbe credinta, nu poti forta o persoana sa adopte o credinta sau sa il fortezi pentru a nu isi schimba credinta. Sper ca aceasta ti-au raspuns la intrebare.

| Idris explică (pentru Oana92):

Imi poti trimite Capitol si verset din Quran care sa sustina ceea ce spui? Poate a-ti observat, eu doar cu asta ma justific si ma sustin de Quran in orice spun va dau capitol si verset. V-am regat de nenumarate ori sa vorbim pe concret nu pe speculatii. Inshallah, doar la Allah se afla cunoasterea. Allah sa ne protejeze!

| Idris explică:

Musulmanii postesc de dinainte de răsăritul soarelui si pâna la apus pe tot parcursul lunii Ramadan (cea de-a noua luna a Calendarului Islamic) abţinându-se de la mânacare, băutura, întreţinerea de relaţii sexuale, satisfacerea anumitor plăceri, precum şi de la fumat, bârfit şi minţit.
Musulmanii simt astfel înfometarea şi setea, iar postul îi ajută pe ei să fie mai supuşi faţă de Dumnezeu Cel Atotputernic (Allaah), să fie mai receptivi la suferinţele altora, dezvoltându-se astfel şi o autodisciplină a sinelui şi sporeşte sentimental unităţii între musulmani.

Isus Cristos a urmat această Lege şi a postit pentru patruzeci de zile fără a mânca sau a bea, după care Isus s-a simţit înfometat. (Matei 4:2), (Matei 6:16), (Matei 17:21).

Modalitatea în care postesc creștinii este diferită – unii creștini se abțin de la a mânca mâncare solida, in timp ce alții se opresc de la a mânca anumite alimente (precum carne, peste, pui, ouă), iar alţii se opresc de la a consuma anumite băuturi (precum laptele sau vinul).
Creştinii nu postesc asemenea lui Isus, oprindu-se de la a bea sau mânca pentru o anumită perioadă de timp, şi ei nu simt astfel nici foamea şi nici setea.

| Idris explică:

Isus (Pacea lui Allaah fie asupra sa!) afirma cum că el este trimis de la Dumnezeu Cel Atotputernic, adică, el este Mesagerul lui Dumnezeu Cel Atotputernic (Ioan 7:16), (Ioan 17:3), (Ioan 5:30), (Ioan 4:34), (Ioan 6:38) şi (Ioan 11: 41-42)
A spus Isus despre sine însuşi că el este Profet: (Luca 13:33-34), şi erau şi alţii care îl numeau "profet": (Luca 7:16), (Luca 24:17-22), (Ioan 4:19), (Ioan 6:14), (Matei 21:11), (Ioan 9:17).
Şi, de asemenea, se spunea despre Isus că este "robul" lui Dumnezeu Cel Atotputernic (Faptele Apostolilor 3:13), (Faptele apostolilor 4:27).
Şi a fost Isus trimis numai pentru "oile rătăcite" ale neamului lui Israel, şi nu şi tuturor celorlalţi dintre evrei: (Matei 10:5-6), (Matei 15:24-27).
Şi a fost Isus numit "fiul omului" (Matei 12:32), (Matei 12:40), (Matei 17:9), (Ioan 6:27).
Şi era Isus descris ca un bărbat "acceptat" de Dumnezeu cel Atotputernic (Faptele Apostolilor 2:22).
Şi această Lege a fost menţionată în Vechiul Testament "Dumnezeu nu este un om ca să mintă / Nici un fiu al omului ca să îi pară rău."
(Numeri 23:19)
Și Dumnezeu nu este un om: (1Samuel 15:29), (Osea 11:9).
Și nu a rămas rugăgiunea lui Isus fară de răspuns, și i s-a răspuns lui prin intermediul Îngerului care și-a facut apariția pentru a îl intări pe el (Luca 22:43)

Musulmanii vorbesc atât despre Isus (Pacea lui Allaah fie asupra sa!), cât şi despre mama sa, Fecioara Maria, cu pietate şi respect. Musulmanii cred că Dumnezeu Cel Preaputernic (Allaah) nu a trimis revelaţia numai lui Avraam şi Moise (Pacea lui Allaah fie asupra lor!), ci, de asemenea, şi lui Isus şi celorlalţi dintre Profeţi (Pacea lui Allaah fie asupra lor!).
Musulmanii cred că Isus este unul dintre nobilii Profeţi ai lui Dumnezeu (Cel Unic – Allaah), înzestrat cu cunoaştere şi înţelepciune, şi care a fost binecuvântat şi născut fără de tată, asemenea profetului Adam (Pacea lui Allaah fie asupra sa!) pe care Allaah l-a făcut din nimic.
Miraculoasa sa naştere, însă, nu l-a făcut pe Isus un Dumnezeu în toată puterea cuvântului, sau fiul lui Dumnezeu, şi nici măcar un "fiu născut" al lui Dumnezeu.
În textul Nobilului Coran, Isus este numit ca fiind "Cuvântul lui Allaah "Fii!" ceea ce nu înseamnă însă că el ar fi Dumnezeu sau fiul lui Dumnezeu.

Creştinii cred că Isus este cel de-al doilea că şi poziţie în Sfânta Treime, fiul primei părţi din aceasta, şi, în acelaşi timp, el este o Divinitate completă din toate punctele de vedere.
Creştinii cred că Isus este o Divinitate şi o încarnare a lui Dumnezeu, având atât o natură umană, cât şi una divină. Creştinii consideră astfel, că cel care trebuie să fie mediatorul între Divinitate şi oameni, trebuie să aibă, în mod necesar, această natură dublă, fiind în acelaşi timp om şi divinitate, şi nu doar om, aşa cum este menţionat în (1Timotei 2:5)
Cei mai mulţi dintre creştini nu cred că Isus (Pacea şi binecuvântarea lui Allaah fie asupra sa!) a fost doar un un Mesager, un Profet şi un umil servitor al lui Dumnezeu, şi doar o fiinţă umană aşa cum însuşi Isus a insistat.

| Idris explică:

Isus vorbea limba aramică. În această limbă, în scrierea standard
denumirea Divinităţii se face prin cuvântul الله şi se citeşte (Allaah). În ebraică, unul dintre numele de bază acordate Divinităţii se citeşte (Eloh), care, cu uşurinţă, se poate pronunţa (Allah), fără
semnele diacritice. Sufixul "-im" folosit pentru cuvântul "Eloh-im"este pluralul pentru forma de respect folosită în Biblia ebraică
(Geneza 1:1). Conform Bibliei, Isus a folosit aceste două cuvinte ELI : (Matei 27:46) şi ELOI (Marcu 15:34), iar aceste două cuvinte derivă din cuvântul "Eloh" în ebraică,
adică (Elah) sau (Allaah) în arabă, şi în niciun caz nu sună ca şi "Iehova".

Musulmanii îl adoră pe acelaşi Dumnezeu Atotputernic (Allaah) pe care îl adorau şi Noe, Avraam, Moise, David şi Isus (Pacea lui Allaah fie asupra lor!). Numele lui Dumnezeu cel Atotputernic este (Allaah).

Numele Divinităţii pentru creştinii arabi este "Allaah".

Creştinii nu folosesc aceste nume Eloh
sau Eli sau Eloi sau Allah ( الله ) pentru a îl denumi pe Dumnezeu Cel Atotputernic.

| Valenziana a răspuns:

A fost initial evreu, doar ca acestia nu l-au crezut iar religia crestina se trage dupa el, dupa cei ce au crezut si cred.
Intre timp m-am uitat pe la comentarii, si sincer iti spun ca pe mine nu prea ma incanta islamul, dar nu am nimic cu musulmanii in general. Nu inteleg totusi cum poate fi numita o religie a pacii cand femeile is pur si simplu niste "obiecte" umblatoare, masinarii de copii care nu au nici un drept? Nu mi se pare normal ca de exemplu in unele tari musulmane sa fie permisa lovirea femeilor cat timp nu li se lasa urme pe fata, cat timp ele nici nu au voie sa isi arate fata. Nu mi se pare normal sa fie atata ura impotriva altor religii, in special asupra crestinilor si evreilor, cat timp noi nu va uram. Nu mi se pare normal sa nu pot merge cum vreau in tarile musulmane pentru ca "nu respct religia" dar nici voi sa nu o respectati pe a noastra. Nu mi se pare normal sa merg pe strada la mine in tara (nu e vorba de Romania, dar o tara din UE) si sa vina musulmanii sa imi spuna ca nu sunt imbracata corespunzator si chiar sa ma violeze (sunt cazuri reale care se petrec in prezent). Daca nu ar fi lucrurile acestea, nu as avea nimic impotriva si cum am spus, nu am nimic personal cu musulmanii, nu ii urasc, pur si simplu sunt lucruri care mie nu imi convin...

| anealexandra a răspuns:

1)Isus de scrie cu doi ii adica Iisus
2)Eu cred ca a fost crestin.
3)Zic sa il intrebi pe profesorul tau de religie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anealexandra):

1 - Isus se poate scrie in urmatoarele feluri : Isus Cristos, Isus Christos, Isus Hristos, Iisus Cristos, Iisus Christos, Iisus Hristos, etc.

Deci mai pe scurt, si "Isus" si "Iisus" sunt variante corecte.

| T0T a răspuns (pentru anealexandra):

Recomandat Isus se scrie cu un "i" dar sunt acceptate ambele forme. Cercetează înainte să împrumuți informații eronate de la alții.

| anealexandra a răspuns (pentru T0T):

Eronata e mama ta.

| T0T a răspuns (pentru anealexandra):

Mai degrabă prezervativul lui taică-tu că nu a putut evita apariția ta, dar te-a ținut mai mult pentru alocație.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anealexandra):

Esti crestina? Asa vorbesti tu, jignind oamenii necunoscuti de mama? Sunt sigur ca nu ti-a placut ce ti-a raspuns, oare el cum s-a simtit? Daca mama lui e moarta (zic si eu) cum ar fi picat? Gandeste-ti cuvintele, nu raspunde ca un om prost.

| anealexandra a răspuns (pentru T0T):

Nu cobor la mintea ta.

| T0T a răspuns (pentru anealexandra):

Ai cam rotit sistemul de axe cu vreo 180 de grade ca să poți să cobori la nivelul meu.

| Black_Stremis_1972 a răspuns:

Gizas a fost prima oara evreu, sper ca te-am ajutat happy