| alidenbealidenbi a întrebat:

Isus a venit nu ca sa se amestece in problemele omenirii. Isus a spus ca cei ce-l urmeaza nu sunt din lumea asta. De aceea problemele omenirii nu s-au rezolvat odata cu venirea lui Isus.

Corect, nu?

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Problemele omenirii s=ar rezolva daca fiecare om ar vrea sa aleaga solutiile lui iisus pentru omenire, altfel tot acolo raman problemele.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cea mai mare problema a omeniri a fost moartea sufleteasca si aceasta s-a rezolvat cu venirea lui Iisus. In rest asa zisele probleme ale lumii de fapt nu sunt probleme reale si pot fi ignorate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când a spus că cei care îl urmează nu aparțin acestei lumi, a vrut să spună că acei oameni nu iubesc chestiile lumești, adică banii, desfrâul, petrecerile și plăcerile ei; nu aleargă după avuții, după satisfacerea propriului ego, ci sunt smeriți în duh, cum este și Iisus.