| Maxim96 a întrebat:

Iubiti frati intru Hristos!
Sunteti de acor cu asta ca "Necredinciosii spre rusinea noastra cred mai tare necredintei lor decat noi credintei noatre"?
Poate sa spuie cineva ca are credinta nezdruncinata?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate.as vrea sa pot spune ca sant macar pe jumate vrednic in credinta pe cat sant ei impotriva Domnului si slujitorilor lui.dar nu sant.doar ma straduiesc.si ma tog.cred Doamne. ajuta necredintei mele.

28 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Sa va fie rusine fatarnicilor, invatati de la necredinciosi. laughing

| RAY a răspuns:

Care ma necredinciosi voi care va urati, barfiti, va faceti rau unul altuia, habar nu aveti de propia religie sau cei 1 la suta din popoulatia tarii care nu crede in basme?

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Oricum crestinismul are dragostea fata de Dumnezeu si oameni.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

"Oricum crestinismul are dragostea fata de Dumnezeu si oameni."

Poate are crestinismul dragoste... Dar crestinii, nu, din cate tot vad si vad...

| chelstone a răspuns (pentru Maxim96):

''Oricum crestinismul are dragostea fata de Dumnezeu si oameni.''
Mda, doar de aceea biblia e plina de tradatori si criminali, de instrigari la omor. Din dragoste a fost tradat si liderul iudeilor in persana lui iisus, din dragoste abel il omoara pe fratele sau, din dragoste in Evul Mediu unii mureau arsi pe rug din decizia bisericii lui dumnezeu reprezentata de clerul sau, ce sa mai, biblia si crestinismul sunt pline de dragoste.

| Maxim96 explică (pentru chelstone):

Dragostea vine de la Dumnezeu, dar nu toti oamenii reflecta aceasta dragoste cu sursa din Dumnezeu.

| chelstone a răspuns (pentru Maxim96):

Chiar si atunci cand dumnezeu ordona crime si violuri relatate in biblie?!

| Maxim96 explică (pentru chelstone):

Mai omule, cine suntem noi ca sa judecam pe Dumnezeu, El toate le face dupa voia Sa.El este totodata si drept si trimite urgie asupra pacatosilor! Judecatile Lui nu le putem noi intelege.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chelstone):

Citeste in scriptura si o sa observi ca in lume sunt 2 semintii: fii lui Dumnezeu si a lui satan. Uite la 1IOAN 3-12 sai vezi acest link http://biblia.resursecrestine.ro/1+Ioan/3#verset-12 si aici se afirma clar ca CAin era de la cel rau

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde putea sa stie ca cain ca abel va muri daca nimeni nu a murit pana atunci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

De unde stiai tu abia dupa ce te-ai nascut sa cauti la sanul mamei sa bei lapte? Nui asa ca nu stii? In mintea ta era deja format acel reflex. Oare cine la-r fi creat ca tu nu stiai ce e mancare gust de lapte si unde se gaseste el? Asa si moartea e un reflex format care o stim fara a vedea o intelegem fara explicatii e ceva ce se naste in minte odata cu noi.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce aiureli scrii, eu vb despre cain nu despre nastere, cain nu avea cum sa stie ce e moartea, tu stiai cei moartea la nastere?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Bre te-am intrebat de unde stiai sa cauti de mancare tu? Aveai asta in creeras, asa si moartea exista acolo.Cred ca daca ai fi vrut sa intelegi ce am vrut sa explic intelegei. Apropo am inpresia ca esti cam greoi dca nu mai pricepi ceiua ce am zis am explicat in felul in care ar pricepe un copilas de 7 ani.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci de unde stia cain ca exista moarte daca nimeni nu a murit pana atunci, numai ocoli intrebarea biblic nimeni nu a murit pana la moartea lui abel, mancare le-a dat adam cu eva si ei puteau vedea cei mancarea dar oamenii morti nu au vazut habar nu aveau ce se intampla daca dai cu piatra in cap la unu

| chelstone a răspuns (pentru Maxim96):

Tu ai cateva doage lipsa la cap, ca altfel nu se explica aberatiile pe care le scrii pe aici.
''El este totodata si drept si trimite urgie asupra pacatosilor!''
Unde-i urgie si razbunare, nu poate fi dragoste.
'' vers. 6: "De te va indemna in taina fratele tau, fiul tatalui tau, sau fiul mamei tale, sau fiul tau, sau fiica ta, sau femeia de la sanul tau, sau prietenul tau care este pentru tine sufletul tau zicand: Haidem sa slujim altor dumnezei, pe care tu si parintii tai nu i-ati stiut,

vers. 7: "Dumnezeilor acelor popoare, care locuiesc imprejurul tau, aproape sau departe de tine, de la un capat pana la celalalt al pamantului",

vers. 8: "Sa nu te invoiesti cu ei, nici sa-i asculti; sa nu-i crute ochii tai, sa nu-ti fie mila de ei, nici sa-i ascunzi;

vers. 9: "CI UCIDE-I; mana ta sa fie inaintea tuturor asupra lor, ca sa-i UCIDA, si apoi sa urmeze mainile a tot poporul."

vers. 10: " Sa-i UCIZI cu pietre pana la MOARTE, ca au incercat sa te abata de la Domnul Dumnezeul tau, Care te-a scos din pamantul Egiptului si din casa robiei."''

! Nu te apuci sa-i omori pe atei sau pe musulmani, ori pe budhisti, ca asa zice dumnezeul tau de oameni iubitor?!
Si, uite eu iti zic sa te convertesti la islamism ca-i mai COOL, nu vrei sa ma omori si pe mine?! Vrei sa-ti dau un sac cu pietre?!

| Maxim96 explică (pentru chelstone):

Dumnezeu este bun si milostiv, dar totodata este si drept.El face dreapta judecata!

| chelstone a răspuns (pentru Maxim96):

Mda, se pare ca principala caracteristica a unui crestin este aceea de a fi ignorant, practic, nu exisita crestin care sa nu fie ignorant, nu se poate, si vad ca nici tu nu faci rabat.
1.Adica, tu esti de acord ca cei ce nu cred in dumnezeu sau cred in alte zeitati sa fie omorati cu pietre?!
2. Pentru tine a da cu piatra si a omora pe cineva inseamna milostivenie si bunatate?!
Daca raspunsurile la aceste doua intrebari sunt ''DA'' atunci locul tau este departe de societate, sa stii ca exista spitale specializate pentru persoane cu astfel de probleme.
Vezi tu, unul ca tine, acum cateva zile a vrut sa arunce o universitate din Iasi in aer doar pentru ca lumea e pacatoasa. Acel personaj tocmai ce iesise de la vestitul spital Socola, eu nu vad nici-o diferenta intre tine si el daca pentru tine omora pe cineva = milostivenie si bunatate.

| Maxim96 explică (pentru chelstone):

Nu,crestinii vreau sa lumineze si pe ceilalti cu lumina adevarului Evangheliei.
1.Nu trebuie omarati ci trebuie adusi la credinta cea drepapta.
2.Nu inseamna bunatate si milostivire ci crima si cruzime si lipsa de educatie.
Nu stiu cine gandeste ca a omora=milostenie si bunatate, dar nu este corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Insfarsit o intrebare din partea ta care sa nu imi creeze o forma de greata!
Eu nu o am nezdruncinata!|(ma refer la credinta laughing )

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci esti cat se poate de necredincios laughing

| Mikhtarian a răspuns:

Chiar si Iisus,daca se poate zice, atunci cand isi intreaba Tatal, adica pe El.
De ce l-a parasit? aici e semn cat de cat.
Toti, dar TOTI suntem pusi la incercare, numai ca putini raman in picioare apoi.

Răspuns utilizator avertizat
| NameoftheCentury a răspuns:

Nu poate nimeni sa "spuie". Dar tu mai citesti alte carti in afara de Biblie? Mai citeste putina chimie, fizica, biologie, si vei vedea ca nu orice isi imaginau niste sclavi infometati prin desert acum 2000 de ani, era adevarat.

| steve91 a răspuns (pentru NameoftheCentury):

Ei, nu mai spune... Dar cine a pomenit ceva despre "sclavi infometati prin desert"? Incearca sa pastrezi subiectul discutiei. Si, apropo, nu se vorbeste aici despre vreun film pe care l-ai vazut tu asta-noapte, ci despre credinta crestin-ortodoxa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru steve91):

Si in credinta crestin-ortodoxa nu este vorba de niste evrei nebuni care se plimba prin desert si omoara egipteni impreuna cu dumnezeul lor?
Sau nu ai citit biblia?

| steve91 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Perioada Vechiului Testament nu face parte propriu-zis din istoria Bisericii, cu toate ca Dumnezeul iudeilor era acelasi cu cel al crestinilor. Insa iudeilor li S-a descoperit in mod nedeplin, deci nu putem vorbi de crestinism inainte de Hristos si, cu atat mai mult, nu putem reduce crestinismul la cei 40 de ani petrecuti de evrei in desert.
2. Problema cea mare nu e citirea Bibliei, ci intelegerea ei. Unii o citesc de zeci de ori si tot nu vad adevarul...