| bestialu96 a întrebat:

La ce folosesc Bisericile, daca te poti ruga si acasa?

33 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biserica este formata din pietre vii.Noi toti formam trupul lui Hristos, iar El este capul.Suntem madulare unii altora.Fiecare avem un rol in trupul lui Hrisos.Suntem madulare unii altora.

| bestialu96 explică (pentru EmaS):

Ai obiceiul sa dai raspunsuri stupide mereu?

| EmaS a răspuns (pentru bestialu96):

De ce nu pui tu manuta pe Biblie sa citesti si sa intelegi ce ti-am scris eu?

| bestialu96 explică (pentru EmaS):

Imi va lua foc mana.

| EmaS a răspuns (pentru bestialu96):

Razi tu dar aceste raspunsuri ale mele iti vor sta ca marturie la judecata si nu te vei putea dezvinovati!

| bestialu96 explică (pentru EmaS):

Si ce? Am sa dau mita la nenea controlor de la poarta Raiului, sa ma treaca dincolo. Vre-o 1.500 de euro.

Răspuns utilizator avertizat
| bestialu96 explică (pentru navarre):

Pai normal. Daca timp de 7 ani de zile de la nastere, Eu iti spun ca daca nu crezi in Sfanta Macaroana ai sa mori in "vapaia focului" deja esti bagat in sperieti pana la oase.
Asa e si cu Crestinismul.

| Alex a răspuns (pentru EmaS):

De ce nu zici sa citeasca Coranul si/sau Cartea lui Mormon?

| EmaS a răspuns (pentru bestialu96):

Si ce mita ai putea sa ii dai aceluia care este stapanul intregului univers?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Iti multumesc mult pentru urari.Si eu iti doresc din toata inima multa sanatate, si impliniri pe toate planurile.Iadul este o realitate.Bunicul meu a vazut iadul si raiul si a vazut-o pe mama lui in iad cum se chinuia. Dupa aceasta experienta a zacut doua saptamani la pat. Apoi s-a pocait el si bunica mea.Erau singurii din sat pocaiti.Acum ei sunt la Domnul.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Dar si eu iti recomand sa citesti in Biblie.Domnul Isus vorbeste despre existenta iadului.Si tu stii ca eu cred ce este scris! Matei 22:13, Marcu9:43, Apocalipsa20:10, 20:15, Luca 16:23, Matei 5:29, Matei 5:22, Matei 25:41.

Răspuns utilizator avertizat
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru bestialu96):

Lui Dumnezeu ii plac oamenii intelepti. End of story

| Esperança a răspuns:

De partasie ai auzit?
Striga tu singur si apoi striga intr_un grup vezi care glas se aude mai tare si mai puternic?
Asa e si cu biserica noi suntem de fapt biserica lui Hristos si atunci cand ne adunam mai multi in Numele Lui este mai multa putere in rugaciune.
Si e bine si frumos sa ai frati si surori in Domnul, iar atunci cand ai frati si surori vrei sa ai partasie cu ei in Casa lui Dumnezeu!
Iar de rugat te poti ruga in orice loc nu te opreste nimeni.
"Rugati-va neincetat"

| bestialu96 explică (pentru Esperança):

Hristos a vrut biserici?

| Esperança a răspuns (pentru bestialu96):

Hristos a vrut ca oamenii sa fie uniti si sa se adune toti in Numele Lui sa iL laude toti impreuna!
Dumnezeu nu a vrut niciodata biserici cum sunt in ziua de azi in care sa ti se ceara bani pe diferite ritualuri si obiceiuri, aceste lucruri nu fac parte din Cuvantul Sau:
Evrei 10: Să ţinem fără şovăire la mărturisirea nădejdii noastre, căci credincios este Cel ce a făcut făgăduinţa.

24 Să veghem unii asupra altora, ca să ne îndemnăm la dragoste şi la fapte bune.
25 Să nu părăsim adunarea noastră, cum au unii obicei; ci să ne îndemnăm unii pe alţii şi cu atât mai mult, cu cât vedeţi că ziua se apropie.

39 Noi însă nu suntem din aceia care dau înapoi ca să se piardă, ci din aceia care au credinţă pentru mântuirea sufletului.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Trebuie sa-ti depozitezi berea undeva, altarul e locul potrivit.

| Rapunzell a răspuns:

Aerul pe care il respiram contine si particule de apa, cu toate astea el nu ne astampara setea si trebuie sa mergem la o sursa de apa. Asa si crestinul: el se poate ruga si acasa, in intimitatea camarutei sale, dar Biserica este o parte din Cer, este locul unde Hristos vine liturghie de liturghie si se jertfeste pentru noi.

| miradoniz a răspuns:

Si eu m-am intrebat asta,dar uneori este super,e un sentiment super placut,acela de a te ruga impreuna. Nici eu nu credeam inainte, dar este adevarat ce zicea Iisus,"cand doi sau mai multi se aduna sa se roage in numele Meu, Eu sunt printre ei".
Insa este greu de gasit o comunitate unde sa Il simti cu adevarat.Se simte cand se merge la biserica din obligatie,sau nu stiu,parca pentru comunitate,nu pentru Dumnezeu-ultima e foarte valabila in afara granitelor.
Ah,si-exista o singura Biserica,formata din cei ce Il iubesc,iar restul, cele raspandite ca si ciupercile sunt bisericihee hee cu"b"mic, te roghee hee

Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns:

Primile biserici au fost destinate lui Dumnezeu si Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta a fost bun, si Dumnezeu a zis ca de acum in colo aia va fi casa lui, sincer nu prea imi amintesc am citit capitolul ala de mult dar cred ca e asa (scuze daca gresesc)

| ateu123 a răspuns:

Ca sa scoata omul din casa si sal scuture de banii http://liber-cugetatorii.blogspot.com/

| evostyle7 a răspuns:

La spălare de bani.

Răspuns utilizator avertizat
| CoquineNoire a răspuns:

Pai sa manance si popa o paine...un mercedes benz, o vila cu piscina.
ce vorbesti...

| Ager a răspuns:

Bisericile ...hmm. în teorie folosesc la ceea ce e scris în : (Evrei 10:24–25). . .Să ne interesăm unii de alţii ca să ne îndemnăm la iubire şi la fapte bune, 25 fără să neglijăm întrunirea noastră, cum au unii obiceiul, ci să ne încurajăm unii pe alţii, şi aceasta cu atât mai mult cu cât vedeţi că ziua se apropie!
Ar trebui să fie o sursă de încurajare reciprocă, dar pentru mulți nu mai e așa ceva demult.
În plus, te poți ruga oricând, în orice poziție a corpului (poziție decentă) și oriunde.
Apoi, Biblia nu susține că Dumnezeu a pus alți mijlocitori între noi și el în afară de Isus Cristos. De aceea nu e nevoie de un preot pentru a-l ruga pe Dumnezeu să ne ierte păcatele, dacă ne-am căit de ele (ne pare rău de ceea ce am făcut și nici numai facem).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La strangerea de fonduri de la cei cu mintea ingusta. Adica, de la fraieri si fatarnici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa vada si popa ce se mai poarta in materie de moda, cine cu cine mai umbla si alte chestii de genul asta...

| yoyodeny a răspuns:

Pai Dumnezeu nea rpomis ca unde-s 2 sau 3 El e prezent si sunt de acord cu Ager