| Steregoi a întrebat:

Legea veche din vechiul testament a fost slaba si fara vreun beneficiu pentru ca jertfele de animale nu acopereau pacatele. Atunci Dumnezeu le-a dat evreilor o lege ca sa nu stea degeaba si sa le faca viata grea? Nu! Acele jertfe erau slabe si fara vreun beneficiu insa cand Dumnezeu vedea jertfit un animal isi aducea aminte de jertfa lui Hristos ce avea sa ofere o baza pentru iertarea pacatelor. Serviciul preotesc era strict legat de aducerea acelor jertfe de animale. Odata cu noul legamant preotul Hristos si restul de 144000 de preoti nu mai slujesc pe Pamant ci in cer pentru ca ei si-au jertfit propriile trupuri in sensul ca ei au renuntat pentru totdeauna la viata umana. Asadar serviciul preotesc pe Pamant a fost facut fara valoare prin jertfa lui Hristos. Serviciul preotesc a fost desfiintat pe Pamant. Asadar toti care pretind ca sunt preoti pe Pamant slujesc de fapt lui Satan si nu lui Dumnezeu.

Legea veche nu era slaba si fara vreun beneficiu pentru ca evreii ucideau dusmanii. Hristos a spus apostolilor sa nu mai ucida dusmanii pentru ca ei nu mai erau sortiti sa traiasca pe Pamant sa ocupe un teritoriu ci ei erau sortiti in urma alegerii lor sa traiasca cu Hristos in cer potrivit cu noul legamant. Cei care nu fac parte din noul legamant nu au voie sa consume din paine si din vin ca simboluri ale trupului si sangelui lui Hristos pentru ca ei vor trai pe Pamant dupa Armaghedon. Nici acestia nu e nevoie sa ucida vreun dusman pentru ca Dumnezeu nu le da inca in stapanire vreun teritoriu ci le va da in stapanire tot Pamantul abia dupa Armaghedon.

Hristos va fi vesnic preot pentru ca el va trai vesnic fiind nemuritor si va mijloci vesnic pentru toti oamenii care vor fi adusi la perfectiune ( cum erau Adam si Eva pana nu au pacatuit ) insa daca acesti oameni perfecti vor pacatui ei vor muri pentru ca in cazul lor nu va mai fi nicio jertfa care sa-i salveze de la moartea a doua. Ma refer aici la cei care vor fi eliberati de sub efectele pacatului adamic si care vor trai pe Pamant. Acestia nu slujesc in calitate de preoti. Jertfa lui Hristos are valoare doar pentru cei care se intorc la Dumnezeu. Toti oamenii sunt muritori in prezent pentru ca sunt sub efectele pacatului adamic si traiesc in sistemul condus de Satan. Jertfa lui Hristos nu salveaza de la prima moarte ci ofera posibilitatea vietii vesnice pe Pamant. Cei care vor supravietui Armaghedonului si vor trai pe Pamant nu vor mai muri pentru ca ei vor fi fost scosi din acest sistem condus de Satan si au sansa reala de a nu muri niciodata chiar daca se vor mai afla inca sub efectele pacatului adamic. Nu vor mai muri pentru ca vor fi fost scosi din sistemul acesta condus de Satan si valoarea jertfei lui Hristos ii va conduce la viata fara moarte si tinerete fara batranete aici pe Pamant daca vor respecta pe Dumnezeu.

Incercarile nu sunt pentru folosul oamenilor pentru ca acestia sa devina mai buni ci sunt pentru a-I dovedi lui Dumnezeu ca ei IL respecta pe Dumnezeu. Adam si Eva erau buni si perfecti si nu aveau nevoie de o incercare. Dumnezeu a avut nevoie sa-i incerce cu pomul binelui si raului pentru ca ei sa-si dovedeasca respectul pentru Dumnezeu. De fapt Dumnezeu nu incearca si nu testeaza pe nimeni ci ofera posibilitatea creaturilor Sale sa-si dovedeasca respectul pentru Dumnezeu. Daca Dumnezeu nu dadea nici o lege lui Adam acesta nu avea nici o ocazie speciala sau nici o imprejurare speciala sa-si dovedeasca respectul pentru Dumnezeu. Unii ar putea spune ca Adam ar fi putut sa-si dovedeasca respectul fara nici o lege recunoscand superioritatea si maretia Lui Dumnezeu si multumindu-I pentru toate lucrurile bune fara sa fie nevoit sa respecte vreo lege. Insa Dumnezeu se simte mai impresionat cand omul are o ocazie speciala sa dovedeasca respect pentru El respectand o lege data de El. Daca Dumnezeu nu dadea nici o lege Adam putea sa zica Lui Dumnezeu ca IL respecta si ca II multumeste Lui Dumnezeu si ca Ii este recunoscator Lui Dumnezeu in timp ce alegea liber sa chinuie animale sau sa o chinuie pe Eva ca sa vada ce se intampla pana ce Eva avea sa strige de durere ceea ce i-ar fi displacut lui Adam si acesta s-ar fi oprit sa o mai chinuie. Dumnezeu a dat o lege lui Adam si pentru ca Dumnezeu stia ce e bine si ce e rau adica Dumnezeu stia ce Ii place si ce nu Ii place. Dumnezeu l-a creat pe Adam sa ii placa ceea ce Lui Dumnezeu Ii placea si sa nu-i placa ceea ce Lui Dumnezeu nu-I placea ceea ce numim constiinta implantata in om sau in Adam. Daca Adam a avut o constiinta pentru ce a fost necesar sa primeasca o lege de la Dumnezeu? Pentru ca Lui Dumnezeu ii face placere sa ofere omului ocazii speciale in care sa-si dovedeasca respectul pentru Dumnezeu si nu doar sa spuna cuvinte de respect si nu doar sa simta respect pentru Dumnezeu. Oamenii au impresia ca sunt chinuiti si incercati insa ei sufera datorita efectelor pacatului sau nerespectului fata de Dumnezeu. Legea lui Dumnezeu nu este pentru a incerca pe om ci pentru a oferi acestuia o ocazie speciala sa-si dovedeasca respectul pentru Dumnezeu si recunostinta pentru Dumnezeu pentru toate lucrurile bune si minunate pe care le-a facut Dumnezeu. Satan spune ca "Dumnezeu e imposibil de multumit pentru ca Dumnezeu da mereu legi" insa aceste legi sunt de fapt ocazii speciale de a dovedi si arata respect pentru Dumnezeu.

Dumnezeu nu a creat pe ingeri cu dorinta de a avea relatii se_xuale pentru ca acestia nu au glande care sa produca hormoni ce cauzeaza dorinta naturala pentru relatii se_xuale. Si totusi de ce au ales sa faca se_x cu femeile? Din nerespect pentru Dumnezeu. Cand se transformau in barbati aveau glande insa locul lor stabilit de Dumnezeu nu era pe Pamant. Ocazia speciala oferita de Dumnezeu a fost legea data lor ca ei sa nu faca se_x cu femei. Cei 144000 aleg viata cereasca si sa intre sub legea sau ocazia speciala de a nu mai face se_x cu femei niciodata si de a fi cu Hristos in cer pentru totdeauna. Omul are dorinta naturala de a face se_x pentru ca are glande si nu poate sa se dematerializeze ca ingerii si sa scape de dorinta se_xuala.

Evrei 7:"18. Pe de o parte, porunca veche a fost dată la o parte, deoarece a fost slabă şi fără vreun beneficiu, 19 pentru că Legea n-a făcut nimic desăvârşit, iar, pe de altă parte, este asigurată o nădejde mai bună, prin care ne apropiem de Dumnezeu."

Ce puteti spune?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Avand in vedere ca, Crestinismul a aparut pe baza Bibliei, pot spune ca nu e o Religie buna. Sa nu uitam ca pana si Biblia a fost scrisa de OAMENI. Unii spun ca sub indrumarea Duhului Sfant? Fals. Mintea omului schimba si debiteaza. Stii cum a aparut Crestinismul? Ca si cum as scrie eu acum o carte, o public, zic si eu ca e "inspiratie Divina", si lumea crede orbeste O CARTE! Cica, "Cuvantul Lui Dumnezeu". O Religie adevarata nu porneste de la o carte. Multumesc Lui Isus ca m-a scos afara din Crestinism. Crestinismul si Islamul sunt masti ale Evreilor pentru a face bani. De ce Evreii sunt cei mai bogati oameni? Pentru ca prin "Biserici si Moschei" se slujeste Evreilor, precum sclavii, si au cumparat oamenii cu "Biblia si Coranul", facand razboaie intre Religii conduse din umbra de Evrei, de pe urma carora strang bani. Apocalipsa Evreilor, spune: "Cand fiecare Evreu va avea 1000 de sclavi, atunci va fi Sfarsitul Lumii.". Si asa si este. Cum altfel de sclavie daca nu platiri de tarife si zakat-uri la Biserici si Moschei? FERICITI CEI CARORA LI SE ARATA ADEVARUL. ADEVARUL 1 SINGURA DATA BATE LA USA. Sa ai o noapte linistita.

By the way: Puteti sa comentati oricine ce vreti la raspunsul meu, pe mine nu ma afecteaza cu nimic, doar ca va pierdeti 2-3 minute pretioase din Viata voastra ca sa va enervati pe mine.winking happy

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

Cine te-a prostit sa crezi ca crestinismul sau credinta adevarata se bazeaza pe o carte? Cum a aparut materia? De la o carte? In plus Coranul nu e scris de evrei. Tu nu ai citat din Biblie partea cu cei 1000 de sclavi. Nu scrie in Biblie asa ceva. Strainii care se aliau cu evreii aveau aceleasi drepturi ca evreii si nicidecum nu erau sclavi. Te iei dupa Mclaren. rolling on the floor

In vechiul testament se vorbeste despre venirea lui Mesia. Noul testament e continuarea la vechiul testament. De ce ar scrie evreii o carte care ii condamna si ii incrimineaza ca natiune ca popor? Daca ai fi studiat cu atentie Biblia nu ai mai fi scris prostii.

Esti rau informat.

Tu ti-ai pierdut cateva minute din viata scriind prostii care nu te ajuta cu nimic ci din contra te conduce spre moarte vesnica.

Biblia e Cuvantul sau Mesajul Lui Dumnezeu si nu al oamenilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Rau de cei ce nu inteleg. Am mai multe cunostinte despre toate Religiile decat ai crede tu. Stii ceva? Crezi ce vrei. Biblia si Coranul au fost editate dupa Torah. Mai cerceteaza.

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

Biblia nu-i prezinta favorabil pe evrei. Tu nu cunosti si nu intelegi ce este scris in Biblie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Nu esti tu mai credincios de cat am fost eu si am citit mai mult de atat. Nu comenta daca nu stii ce trecut am avut si cat am studiat si unde am studiat. Si cu asta am incheiat.

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

Probabil nu am citit cat ai citit tu. Important este ca atât cat am citit am citit si studiat bine si daca ceva se contrazice si nu se armonizează cu ce am citit si cu ce se vede in realitate este clar ca acel ceva este o eroare. Ceea ce ai scris este o dovada ca nu cunoști conținutul Bibliei.

Deci nu este important cat ai studiat si unde ai studiat atata timp cat vii cu idei eronate.

Desigur ca mai cercetez insa ceea ce stiu stiu bine si corect.

Coranul este o versiune modificata a Bibliei care este in contradicție cu conținutul Bibliei. Coranul are parti care nu au nici o logica. De exemplu acolo unde scrie ca Allah după ce a ucis închinătorii la vițel i-a readus imediat la viață. De aici rezulta ca acel Allah este pripit si anulează ce a facut ca si cum s-a răzgândit desi niste oameni morți nu ar fi putut sa se schimbe inspre bine sau sa se căiască. Acolo m-am oprit cu cititul din Coran si am înțeles ca este o carte greșită. Spre deosebire de Allah Dumnezeul adevărat descris in Biblie îmbina si armonizeaza perfect indurarea cu dreptatea fara sa anuleze vreuna dintre cele doua.