| RAY a întrebat:

M-a suparat ceva in seara asta nu ca mea luat foc casa nu aia ca stau in chirie si faptul ca am citit pe un sit de asa zisele nunti atee, de ce oamenii astia fac din ateism o religie nunta, botez, inmormantare,, nu are logica, ateismul e o lipsa deci de ce se face asa ceva?

http://adevarul.ro/......index.html

22 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

laughing Asa cum unii fac din credinta ce le taie capul lor ala prost fara sa o inteleaga, tot asa fac si cu ateismul, ce te astepti ca ateismul sa fie inteles de toti prostii?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Ai zis ceva adevarat, dar ai dat in toti fratii tai, chiar si in tine. "ce te astepti ca ateismul sa fie inteles de toti prostii?" exact, de asta unii spun ca oamenii sunt atei ca sa nu raspunda pentru pacatele lor, ca il simt pe dumnezeu, dar nu vreau sa-i raspunda, ca sunt posedati, rai, s.a.m.d.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mada si tu crezi in Dumnezeu, dar tot te prefaci ca esti atee, tu vrei sa fi atee doar ca nu prea poti, iti place sa te minti singura ca nu crezi, dar daca ar fi asa nu te-ai mai gandii toata ziua la Dumnezeu. Si iti arat ca te si rogi lui. Rugaciunea nu inseamna doar sa citesti sau sa memorezi rugaciuni lungi si plictisitoare din cartile de religie ci mai inseamna si un simplu gand la Dumnezeu, chiar acum in timp ce citesti te gandesti la Dumnezeu, deci el este cu tine, in tine laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Aha, asa cum te gandesti tu la Ahura Mazda sau Mithra. Si daca imi vad imaginea de profil inseamna ca cred in Sailor Saturn si ma rog ei? :O

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing Ce fain ai intors situatia in favoarea ta, chiar esti inteligenta, de ce nu pot si eu sa manevrez cuvintele ca tine?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Am zis doar adevarul. tongue Daca tot as vrea sa cred in zei, mi-as crea altul, chiar daca tot dumnezeu l-as numi; "dumnezeu" a devenit sinonimul cuvantului creator/demiurg, dar nu Yhwh, sunt lucruri care nu imi plac, si oricat ar da unii vina pe pacatul stramosesc, e vina lui (Yhwh), in basmul cu el.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar spune-mi si mie, cine sunt personajele acelea Ahura, Mithra, Sailor Saturn, nu am auzit niciodata de ele, sunt nume interesante sunt curios sa aflu
Please big grin?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Ahura Mazda e zeul suprem in Zoroastrism, Mithra e zeul luminii, Soarele, la persani, se pare ca Iisus e copia lui, Sailor Saturn e una dintre luptatoarele sailor. Prin '96 erau niste desene pe Tvr 1, Sailor Moon, http://www.cinemagia.ro/filme/sailor-moon-9237/ asta a mea, e luptatoarea mortii, a distrugerii, "She possesses powers associated with destruction, death, and rebirth; she has the ability to annihilate a planet and even an entire star system, as well as resetting the evolution of the same to zero." :>

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Interesant, mi-ar placea si mie sa aflu mai multe despre acestia, mai putin de Sailor Saturn, daca e vorba doar de desene animate. In schimb de ZOroastrism mi-ar placea sa aflu, nu am ami auzit pana acum, apoi Mithra, ce vrei sa spui cand zici ca e copia lui Iisus, de unde stii chestiile astea, mi-ar placea sa aflu mai multe, ma poti ajuta?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Poti incepe cu Wikipedia, care, desi unii comenteaza aiurea, are acolo niste surse, ai drumul liber spre ele.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Zoroastrism
http://ro.wikipedia.org/wiki/Mithra

Din Zoroastrism e luata ideea dualismului care apare in noul testament, in vechiul neexistand.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ok mersii kiss

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Cu plac....inte! laughing

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Te gandesti la mancare laughing

| Narcis2007 a răspuns:

Orice padure are secaturile ei...trebuie sa recunosti ca bor are dreptate aici

| sublime89 a răspuns:

E vorba de niste obiceiuri foarte vechi la care e greu sa renuntam asa brusc.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu citesc prostii ca in ce trimiti tu pe situl ala.Dar nu trebuie sa te superi. Ateii sunt cretinizati, nu-si numara degetele de la o mana ca nu stiu sa numere, in schimb nu au nici un Dumnezeu, ei se inchina in oglinda, in fata unui cretin!
Simplu! De ce te enervezi?

| oprescudorin11 a răspuns:

Si cainii pe strada sunt atei! De ce nu te superi si pe ei!?

| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil obiceiul este de vina, presiunea sociala, dorinta de "a oficializa" relatia, dorinta de a petrece.
Multe lucruri s-au schimbat si multe obiceiuri si-au pierdut din semnificatie, foarte putini oameni mai stiu exact originea si semnificatia unui obicei. De ce fetele religioase inca poarta rochii albe la nunti, chiar daca nu mai sunt virgine? Sau de ce cuplurile religioase se muta impreuna, fac sex, cand stiu ca traiesc in pacat? De ce persoanele religioase folosesc nume straine precum Rebecca sau Denise?
Nu numai ateii fac lucruri fara sens, dar si cei care sustin ca traiesc dupa o anumita religie, dar nu ii respecta regulile.

| Jardelin a răspuns:

Eu m-am distrat teribil citind articolul! Pe linga aura de kitch care transpare clar din aceste ceremonii improvizate, bietii atei care mai inainte au facut spume la gura acuzind si batjocorind, ca de ce sa plateasca o suta doua la popa cind se casatoresc, uite ca acum trebuie sa plateasca 1.000 lei (pretul de pornire) daca vor sa aiba parte de o ceremonie atee kitch-ioasa si fara sens!

Iubesc enorm ateii! Ha, ha, ha! Cum s-ar spune, ateu, ateu, dar marcati banutii fraierilor ca trebuie sa manince si gurile noastre din ASUR ceva! Te costa daca vrei sa fugi de "atmosfera incordata" (ce minciune!) din biserica si vrei o ceremonie penibila dar cu totul si cu totul relaxanta intr-un Mall.

Bravo Ray, ai sesizat bine! Esti de nota 10!

| Scarbo a răspuns:

Plictiseala. Da chiar ti-a luat foc casa?