| Generalgrevious031 a întrebat:

Mai credeti in Dumnezeu? Eu am incetat sa mai cred in Dumnezeu, de un an ma tot rog la Dumnezeu sa castig o gramada de bani si nici acum nu mi s-a indeplinit dorinta si am ajuns la concluzia ca Dumnezeu nu exista, ca daca Dumnezeu chiar exista lumea era mai buna.

Stiu ca nu o sa va convina si o sa imi dati hate, dar pana la urma imi veti da dreptate.

Răspuns Câştigător
| blairelovesmusic a răspuns:

Eu nu cred in Dumnezeu. Nu mai cred de mult timp, de cand aveam 11 ani. Acum am aproape 20 de ani. Nu mai cred fiindca daca ar fi existat, viata mea ar fi mai buna. Am suferit foarte mult in copilarie si inca mai sufar la fel de mult cum sufeream si inainte. Sunt o persoana hipersensibila. Am depresie de multi ani de zile. Singura chestie care ma face sa vreau sa traiesc pe planeta asta e muzica. Da, stiu, e patetic.

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Ce logica ai..toti trecem prin cacaturi dar prin cacaturile alea in 90% din cazuri trecem tot din cauza noastra. Dupa cum spui presupun ca ai trecut prin bullying la scoala ce sa vezi si eu, dar sa stii ca tot vina noastra a fost ca am trecut ca am fost prosti si am tacut ori ne-am frustrat, tocmai ca nu trebuia sa facem asta, trebuia sa tinem la glume si atunci ne vedeau si aia diferiti si de gasca si ne bagau in seama.Si eu sunt ca tine, doar ca pe mine ma face fericit faptul ca intr-o zi o sa am cariera pe care mi-am dorit-o chit ca nici ai mei nu ma sustin. Daca vrei mai vorbim in pv.

| blairelovesmusic a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Si logica mea e buna. Gandeste-te ca daca ar fi existat Dumnezeu sau o alta entitate de genul asta, nu am mai suferi atat de mult. Ne-ar indeplini dorintele (doar alea bune) daca ne-am ruga. Nimic nu se intampla din cauza noastra. Nu sunt deloc de acord cu tine. Eu nu am suferit din cauza mentionata de tine. Am suferit din alte cauze. La scoala toti m-au respectat si m-au adorat. Nu am ce sa vorbesc cu tine.

28 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai crezut niciodata in Dumnezeu, orice ai scrie pe aici.

| Simpatic a răspuns:

Ce gluma buna!

Explicatiile din topicul tau, fac deliciul unei logice puerile.
A crede in Dzeu sau a nu crede, pentru ca te rogi sa iti dea bani si nu iti da...
Este clar ca esti doar un pusti!

In ceea ce priveste insa tainele Universului, sunt lucruri mult prea complexe pentru ca cineva sa le inteleaga deplin!
Sunt unii cu IQ mare prin SUA, "Dexteri", care merg zi de zi la serviciu se uita prin niste telescoape gigant (1 astfel de telescop costa cat PIB-ul Romaniei pe cativa ani) si nu au deslusit inca nici 0, 0001% din ceea ce reprezinta Universul si vorba aceea ei sunt capabili, scule varf de tehnologie au!
Iar tu crezi ca te rogi si primesti bani...iar in lipsa primirii de bani sub o forma de "indemnizatie de la Univers", spui reale filosofii " numai cred in Dzeu! pentru ca daca exista imi dadea pentru ce m-am rugat 1 an de zile" in cazul de fata ti-ar fi dat bani

Dar ai facut ceva ca sa meriti acei bani, ai lucrat ceva? Te-ai straduit intr-un domeniu? Ti-ai pus mintea la contributie sa realizezi, inventezi ceva?
Daca raspunsul a fost NU, atunci de unde sa vina banii?
Sa iti puna cineva pe presul usii 2 saci plini cu euro? asa cum Sf.nicolae a facut unei familii de sarmani?

Dzeu este ceva imaterial, este dupa cum o explica Biblia asemanator cu o lumina foarte puternica, tot asa sunt si ingerii, tot asa este si Lucifer si cam toate lucrurile imateriale purtatoare de harul Divin.Nu este o persoana!

Este greu sa intelegi si la fel de greu sa stii cum sa ceri si mai ales ce anume sa ceri Stapanului Universului.

Nu are rost sa intram in extrem de multe detalii cu si despre religie si sa facem aici un versus atei si credinciosi, fiecare cu credinta sau necredinta sa!

Faptul ca, crestinismul are elemente imprumutate din Mesopotamia! Ca Mircea Eliade a fost cel care a aratat primul asemanarile in perioada Istoriei Antice, la diferite popoare si ani diferiti a : elementelor religioase asemanatoare, datini si ritualuri asemanatoare, zeitati asemanatoare etc
Sunt discutii pe care le doresc unii atei si ne-am complica si discuta aici pana duminica viitoare...

| MihaelaDart a răspuns:

Da, inca mai cred, nu mi-am pierdut speranta in el. Cu toate ca niciodata nu m-am rugat sa ma faca milionara, ci mereu spun sa nu mai avem probleme financiare si sa iesim la liman. Astfel ca rezultatele se vad, chiar si cu un salariu pe care il are doar al meu sot, desi vin din alte surse venituri. Problema este depinde cum te rogi in fata celui de SUS si sa nu iti pierzi increderea fata de tine.

| ania a răspuns:

Mai bine ia=i multumi lui Dumnezeu pentru sănătate, pentru toate darurile și abilitățile pe care ti le=a dat și l=ai ruga să iti ghideze viața si sî aducî in viața ta oprtunitătile că să castigi banii care El ar fi onorat dacă i=ai castiga.Viata nu e despre noi, e despre El.

| mODIN a răspuns:

Am fost crescut crestin ortodox, la 14 ani am devenit ateu convins si asa am ramas o perioada buna. Multe comentarii vechi din ale mele, in zona de religie, sunt de genul "Cum sa fi asa incult cat sa crezi in Iisus? Teoria evolutiei contrazice tot!" si alte bazaconii de genul.

Nu stiu daca m-as numi acum foarte religios, dar incerc sa fac religia o parte din viata mea constant. Ateismul mi se pare in momentul asta probabil cea mai mare aberatie posibila. laughing

Uite care e ideea: sunt mii de interpretari si moduri diferite de a-L vedea pe Dumnezeu. Exploreaza-le si pe celelalte, nu te limita doar la cel cu care ai fost crescut, mai ales daca incepi sa-ti pui semne de intrebare.

"Dumnezeu" despre care ai fost tu invatat nu este acelasi ca Dumnezeu din hinduism, ca Dumnezeu din islamul sunnit, ca Dumnezeu din islamul siit, ca Dumnezeu din taoism, ca Dumnezeu conform martorilor lui Iehova etc.

Exploreaza si alte moduri de gandire, asta e ce pot sa-ti recomand.

| mODIN a răspuns:

Ia auzi ce zice si KovacsB, cica "alte religii mai avansate" laughing
Asa de avansate sunt religiile alea ca acum nu mai e o biserica sau un templu in lume unde sa se adune oamenii care cred in invataturile lor. Foarte avansate, intr-adevar. Mai ales comparat cu crestinismul si islamul care sunt religiile dominante chiar si acum, in secolul xxi.

| RAY a răspuns:

Ești doar un troll care cere atenție,nu astea sunt argumente de om matur,eu de mic am urmărit documentare științifice din moment ce credeam că se poate explica totul prin știință, nu că vezi doamne nu mi-a dat banii, îmi amintesc că mă rugam în lacrimi și nu pentru mine, am fost deist, panteist, agnostic sunt de fel

Bula
| Bula a răspuns:

"Banii sunt ochiul Dracului".
Dumnezeul nu iti daruieste bunurile dusmanului sau.

| Frank51 a răspuns:

Niciodată n-am crezut în modul ăsta. Partea cea mai nasoală e că dacă Dumnezeu chiar există, e o entitate care nu interacționează cu noi și face exact opusul la ce scrie prin cărți.

| J0B0MAT a răspuns:

Înțeleg ce spui.Dar faptul că cineva nu îți împlinește dorințele nu înseamnă că nu există, ci că nu vrea, vorbind în general, despre oricine. Logica asta se poate aplica și zeităților. Dacă vor, pot alege cui să îndeplinească pentru n motive, ori fără niciun motiv.
A baza existența sau inexistența unei zeități doar pe îndeplinirea sau nu a dorințelor, nu e valabilă.Nu sunt niște sclavi al căror singur scop e să le facă pe plac oamenilor.Și nici nu ar trebui, pentru că unii oameni își doresc de exemplu să moară 15 inși, ori să aibă mulți bani ca să își bată joc de x.Nu ar fi bine dacă cineva le-ar îndeplini astea.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu o sa iti dau nici hate ca n-am nimic cu tine ca si persoana dar nu iti dau nici dreptate. O sa zic doar ca mi se pare dezgustator sa te rogi la Dumnezeu pentru averi, nu cred ca asa functioneaza treaba. La Dumnezeu te rogi in primul rand pentru sanatate, pentru iertarea pacatelor, pentru a avea minimul necesar ( ca de restul daca esti sanatos iti poti face si singur ) si ca sa multumesti pentru cat ai. Unii au primit mult mai putin decat tine. Sunt oameni in scaune cu rotile, oameni fara maini sau picioare ori persoane cu boli foarte grave deci sa zici mersi ca ai atat cat ai. Tu esti genul de om care e prieten cu cineva doar pe interes si atunci cand nu obtine ce doreste, taie legatura cu persoana respectiva ( asta se intelege din "m-am rugat la Dumnezeu sa-mi de avere, nu mi-a dat asa ca nu mai cred in El" ). Deci nu ti se pare si normal sa nu mai fii ajutat de acel cineva? "daca Dumnezeu chiar exista lumea era mai buna" Daca Dumnezeu forta oamenii sa fie mai buni unii cu altii, unde mai era liberul arbitru? Inseamna ca eram cu totii fortati sa facem ceva fara sa dorim de fapt acel lucru. Poate eu spre exemplu nu doresc sa te ajut pe tine cu tema la matematica deoarece am alte lucruri de facut sau pur si simplu nu te plac deloc ca persoana, imi esti antipatic. In scenariul acesta mie mi s-ar fi parut incorect ca Dumnezeu sa ma forteze sa iti dau eu tema la matematica pentru ca asa vrei tu sa fie. Nu sunt nici fanatic religios sa stii, n-am mai trecut pe la o biserica de ani buni dar totusi e aiurea motivul pe care il invoci tu si anume averea.

| Lupică27 a răspuns:

SI asa ai ajuns tu la concluzia ca nu exista dumnezmeu ca nu ti-a trimis o valiza cu bani? ma gandeam ca ai avut ceva experiente traumatizante de viata, in fine...
Nu cred in nimic, nu cred ca exista o forta superioara si chiar daca exista nu e asa cum ni se spune ca e.

| adryang78 a răspuns:

Din punct de vedere strict religios, eu sunt ateu, dar din motive bine definite și bine cântărite. Nu am tras concluzii fiindcă nu m-a ajutat să câștig la Loto. laughing Bine, nici nu joc la Loto, că nu-mi plac jocurile de noroc. big grin
Dumnezeu există în măsura în care crezi că există. Atât.

| KovacsB a răspuns:

Cel biblic clar ca nu exista, invataturile au fost preluate din alte religii mai avansate.
Daca esti suficient de atent iti poti da seama ca singur ti-ai pus limite.

| Standt a răspuns:

Tu ii ceri bani? Si cum sa ti-i dea? In ploaie?
Cere un loc de munca. Atunci vei avea bani.

| T0Teu a răspuns:

Tu crezi ca planul lui Dumnezeu este să îmbogățească oamenii? rolling on the floor Planul lui Dumnezeu e cel mai mare dar, e sa mântuiască lumea, nu sa o îmbogățească neapărat. Dumnezeu face ce vrea El. Atâția slujitori credincioși de ai Lui au trăit în modestie sau chiar sărăcie și nu s au plâns și tu te aștepți sa fii bogat? Dumnezeu e suveran și face ce vrea El, îmbogățește pe cine vrea El deoarece El știe cum e mai bine pentru fiecare om.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Ba Dumnezeu exista, dar majoritatea oamenilor sunt prea prosti si ei cred ca daca se roaga ca le iasa ceva si altora nu, ei chiar cred ca se va intampla.Ca sa-ti dau un exemplu tu te rogi sa-ti pice bani ddin cer, de ce ti-ar pica tie si nu i-ar da altuia? Nu o mai gandi din perspectiva ta, gandeste-o din perspectiva ca ai fi Dumnezeu si ai avea8 miliarde de prunci,ai alege sa ajuti unul si pe altul nu? Sau ai alege sa-i lasi singuri sa se descurce? Asta nu intelege romanu de rand Dumnezeu exista dar n-are el timp de prostiile tale,de aia si exista liberul arbtiru cand iti iesse ceva sau nu ti se intampla din cauza ta nu a lui Dumnezeu,asta ca domne n-a vrut Dumnezeu sa castig la loto sau sa am cariera x,e o porcarie, tu esti de vina ca nu ti-a iesit un lucru nu Dumnezeu rolling on the floor, asta e scuza tipica a romanului de rand care gandeste aa pai sunt un sarac ca asa a vrut Dumnezeu, nu, exista sarac pentru ca asa vrei tu si nu pui osu la treaba si creieru la gandit, vrei bani gandeste.

| vasileparnaie a răspuns:

Vinde un rinichi o sa functioneze de minune frate dupa aia investeste si tu in ruble cum a zis tovarasul meu de inima mihaiionut

| CLaludiu1234 a răspuns:

Nu trebuie să-ți pierzi niciodata credinta in Dumnezeu. Dumnezeu te ajută, dar trebuie sa faci și tu ceva, vrei să-ti dea Dumnezeu banii asa din senin fara să faci nimic pentru acei bani? Întrebarea e tu faci ceva să câștigi mai mulți bani? De exemplu ai fii dispus sa-ți schimbi jombul pe care il ai cu unul mai bine platit? mai ești dispus sa faci ceva extra extra în timpul liber sa castigi mai mulți bani, adică după ce termini jobul?

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Salut, boss uite care-i treaba. Dumnezeu exista iti garantez eu că există. Mi-a demonstrat-o de atâtea ori.
Ai pus bilet la loto? Poate cine ştie chiar câştigi.
Stii vb aia: Dumnezeu iti da dar nu-ti baga in traistă ştii cum se zice.
Du-te azi, poate e zi cu noroc.

| Garni28 a răspuns:

Intrebarile de pe profilul tau sunt despre jocuri de noroc, acolo te rugai tu sa castigi o gramada de bani? Imi pare rau ca dorinta ta nu s-a indeplinit, insa imi pare si mai rau pentru oamenii aflati in situatii mult mai dificile, care incearca sa faca un ban cinstit, care muncesc zilnic si se roaga sa traiasca de azi pe maine. Viata e frumoasa si asa, te bucuri ca a iesit soarele afara, ca azi iti permiti sa mananci ceva mai sofisticat. Sa zicem ca jocurile de noroc ti-ar aduce mari castiguri, atunci ai crede in Dumnezeu? Daca un om crede cu tarie ca e inteligent, crezi ca ii pasa ce spun altii? Credinta vine din interior, indiferent de experientele tale de viata. Bineinteles, este normal sa iti pui anumite intrebari, insa nu stii niciodata ce vei ajunge sa crezi peste cativa ani. Eu una nu iti dau dreptate, pentru ca nu exista opinii gresite sau corecte in acest caz. Fiecare este liber sa creada ce doreste, sa-si traiasca viata dupa propriile principii.
La baza fiecarei religii sta armonia, iar Universul inseamna armonie. Totul este conectat, intr-o dezordine perfecta.
Atunci cand plantezi un mar, nu te poti astepta sa creasca pere. Ce dai, aia primesti. Acum sau mai tarziu.

| IEpurasPufoSS a răspuns:

Daca gravitatia ar fi fost putin mai puternica, universul s-ar sistematiza intr-o minge. Dar daca gravitatia ar fi mai putin puternica? Atunci universul s-ar destrama si nu ar mai exista stele si planete.
Doar ca gravitatia este exact la fel de puternica pe cat trebuie sa fie.
Care sunt sansele ca asta sa se fi intamplat de la sine?
Eu nu cred in Dumnezeu, dar precizia universului ma face sa trag concluzia ca exista un creator.

| RAY a răspuns (pentru IEpurasPufoSS):

Dupa parerea mea esti deist sau panteist

| IEpurasPufoSS a răspuns (pentru RAY):

Probabil

| MihaiIonut12364 a răspuns:

Viata mea, investete in rubla.

| Ghostxs a răspuns:

Eu cred in el pentru ca ma ajuta si m-a ajutat de multe ori. Majoritatea oamenilor se roaga la Dumnezeu si ii cer ajutorul doar cand au nevoie, in rest nu se roaga.