| Magie2525 a întrebat:

Matei 27 : 46 - 49

46. Şi pe la ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare:,,Eli, Eli, Lama Sabactani?`` adică:,, Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M'ai părăsit?``
47. Unii din cei ce stăteau acolo, cînd au auzit aceste vorbe, au zis:,, Strigă pe Ilie!``
48. Şi îndată, unul din ei a alergat de a luat un burete, l -a umplut cu oţet, l -a pus într'o trestie, şi i -a dat să bea.
49. Dar ceilalţi ziceau:,, Lasă, să vedem dacă va veni Ilie să -L mîntuiască.``
Bună tuturor, de ce unii au crezut că Iisus C/Hristos îl strigă pe Ilie - un Profet din Vechiul Testament?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eli=Ilie.

| anonimg a răspuns:

Poate că are legătură cu ultimele cuvinte din ultima carte a Vechiului Testament care o aveau evreii chiar și la data aceea, cuvinte pe care îl menționează pe Ilie.
Pentru alte detalii instalează aplicația "my Bible" din magazin play. Acolo găsești explicația multor versete.

| lpavel a răspuns:

Pentru ca Isus nu a strigat in limba lor ci in alta limba pe care ei nu o intelegeau, ei au auzit ceva care semana cu chemarea lui Ilie asa ca, asa au crezut...

| sabin89 a răspuns (pentru lpavel):

"...in alta limba" - Știi cumva și în ce limbă?

| lpavel a răspuns (pentru sabin89):

Nu mai tin minte exact dar cred ca era o latina veche...

| EestiSodalane a răspuns (pentru sabin89):

În ebraică.

| mODIN a răspuns (pentru sabin89):

Aramaica, o limba care nu se mai vorbeste. Era inrudita cu ebraica.

| EestiSodalane a răspuns:

Pentru că "Eli" și "Ilie" sună asemănator