| Crestincios a întrebat:

Mergeam spre Sfanta Biserica,cu preotul. Eram pe o strada unde niste copii jucau fotbal,era o strada in panta. Mingea le-a scapat si eu i-am zis preotului : "Prinde-o ba tu". Iar el a zis : "Du-te ma de aici,imi murdaresc sutana pentru niste pustani?"
Mingea a scapat intr-un canal, si toti s-au uitat la noi ca la masini straine. De ce oare?
Nu asta era intrebarea de fapt. Voiam sa intreb: Preotul a cazut in pacat si eu am tras invatatura corecta?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ba, am inteles ca asta e xpresia ta indragita, un nu-s pentru popi dar nu am nimic cu ei, au si ei o meserie ca multi alti iar tu vroiai sa-si arunce "sculele" din meseria lor la canal pentru mingea unor pusti? Daca ai fi sofer ti-ai arunca masina intr-o groapa pentru mingea unor copii care se joaca unde nu trebuie? De ce plozii respectivi nu si-au rugat parintii sa astupe canalul cu pricina? Popa respectiv NU A FACUT IN SITUATIA REPECTIVA nici un pacat. Pacat ai facut tu si inca unul foarte mare, te-ai erijat in judecator al respectivului om, adica ai luat locul lui Dumnezeu care este judecatorul omenirii.

| Fatamuntilor a răspuns:

Tu vorbesti cu,, ba'' preotului?
Hainele preotesti sunt destul de scumpe, preotul a avut drepate.
Ce invatatura corecta zici tu ca ai tras? Ca nu mi-am dat seama din postare?

| Crestincios explică (pentru Fatamuntilor):

Un copil putea sa dea coltul, stiu ca el asteapta sa mai moara cate cineva...dar totusi

| minrest a răspuns:

Eu nu prea sunt dus pe la biserica, dar constat ca preotii sunt superiori enoriasilor, cum ar fi si normal. Tu ai vorbit preotului cu ''ba'', iar el ti-a raspus cu ''ma''.

| Crestincios explică (pentru minrest):

Ca doar nu ne-am uitat gradele...

| minrest a răspuns (pentru Crestincios):

Corect.

| AirănMeidăn a răspuns:

fiindca crucea nu e confortabila

| TrăieşteClipa a răspuns:

Mingea a cazut in canal, preotul a cazut in pacat si tu ai cazut in cap dar cand erai mai mic.

| Crestincios explică (pentru TrăieşteClipa):

Am cazut in cap...tot din cauza preotului. A scapat apa pe scarile bisericii si am alunecat. Chiar ca pacator daca stau bine si ma gandesc.

| Dorugar a răspuns:

Pacat este in primul rand sa fi prost, si sa crezi ca biserica este sfanta, este cel mai mare pacat pentru ca se inscrie in enunt.
De ce sa fie biserica sfanta?
Ca acolo se prostesc si se excrocheaza oameni vanzandu-le pe bani sperante desarte?

| Voidwithin a răspuns:

Sunt oameni la fel ca si tine. Pacatul la fel ca binele si raul depind de perspectiva.

Răspuns utilizator avertizat