| MarioDraghi a întrebat:

Moartea înseamnă viață și viața este moarte? ce este corect?

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Moartea prin înviere devine viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consider ca ambele sunt corecte, deoarece faptul ca mori e doar o poarta de trecere către viața veșnica, deci moartea înseamnă viață, iar faptul ca acum trăiești e doar o moarte continua " căci omul dinafara se trece" rezulta... Viața este moarte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creierul meu nu proceseaza bine la ora asta.
Eu zic ca nu. Sunt 2 lucruri diferite dar care se succed. Cum dupa zi urmeaza noapte asa si dupa viata vine moartea. Totusi, tind sa cred ca in viata exista moarte, adica in viata fiecarei persoane a murit cineva, un catel, un prieten.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine te-a amagit? In mod sigur Diavolul ca pe Eva amagind-o sa creada ca moartea ( raul ) e viata ( binele ) sau invers sau bine si rau sau rau si bine. De fapt asta au ales parintii nostri Eva-Adam: raul si binele si nu doar binele adica viata ( pomul vietii sau al binelui ). De fapt pomul binelui si raului era pomul vietii si mortii adica: viata cu rau si bine si apoi numai rau adica moartea. Adevarat este ca moartea NU e viata sau in moarte NU e viata si nici invers. Cele doua sunt total opuse: viata e opusul mortii sau moartea e opusul vietii. NU exista suflet nemuritor atasat trupului omului. Diavolul a inventat minciuna asta ca sa-si ascunda sau acopere minciuna fata de Eva-Adam - parintii nostri.

| MarioDraghi explică (pentru anonim_4396):

In concluzie pot sa spun ca nu m-a amagit nimeni intrebarea aceasta nu schima lumea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MarioDraghi):

"In concluzie pot sa spun ca nu m-a amagit nimeni intrebarea aceasta nu schima lumea." - de acord! Amagirea isi produce efectul sau are loc in momentul cand cineva isi distruge corpul prin diferite metode, crezand ca dupa moarte "va ajunge pe lumea cealalta". happy

Eva a fost amagita pentru ca in momentul cand a mancat s-a declansat procesul de degradare structurala a corpului ei ( a inceput sa piarda din energie ) prin faptul ca Dumnezeu din acel moment nu i-a mai intretinut corpul.

"Moartea prin înviere devine viata." - gresit! Moartea ( starea de nonexistenta ) este anulata ( nu devine ) prin inviere ce reprezinta revenire la viata. happy

| mimimumu a răspuns:

Este vorba a unui mare duhovnic al României : "Viața este o moarte continuă."