| VasilicaDarkKnight a întrebat:

Mos craciun a fost creat de DUMNEZEU?

Răspuns Câştigător
| Laura1092 a răspuns:

Nuuu, Mos Craciun este o traditie despre care in Biblie nu scrie nimic.

22 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ciăc Noris l-a creat.

| danut a răspuns:

Personaj de basm pagan.

| alexandra2859 a răspuns:

Pana unde o sa mai ajunga crestini?

| danay72 a răspuns:

Nu are nici macar o legatura cu Biblia si nici cu nasterea lui Cristos.De fapt in Biblie nici nu apare cuvantul craciun.

| Miauti a răspuns (pentru danay72):

De unde sti? poate nu e tradus!? sau se afla in alta evanghelie...

| danay72 a răspuns (pentru Miauti):

In Biblie nu se gaseste asa ceva, o studiez de 20 ani, iar sarbatoarea Craciun provine din obiceiurile antice care aveau legatura cu Saturnalile, cu zeul Mithra si cu romanii, la aproximativ3 secole dupa moartea lui Cristos.

| Garju a răspuns (pentru danay72):

Dar despre Sfanta Treime din care s-a nascut Isus ai gasit ceva in Biblie?
Poi daca NU ...cum se face ca totusi crezi o asemenea baliverna?

| danay72 a răspuns (pentru Garju):

Eu nu cred in treime sau in trinitate pentru ca in Biblie cum ai spus si tu nu este asa ceva.Eu sunt o Martora a lui Iehova si credem doar ce este scris in Biblie, nu credem in invataturi care au conotatii pagane, de exemplu babilonienii si egiptenii se inchinau la triade si credeau in trinitate. Apocalipsa22:18,19

| sunrises a răspuns (pentru Garju):

Cuvinte precum: "religie", "spiritualitate", "treime", sunt cuvinte pe care poate nu le întâlnim în Sfânta Scriptură, dar care se referă totuşi la nişte realităţi concrete!

Nu trebuie să fie nimeni atât de cretin, în general vorbind, astfel încât să interpreteze lucrurile cu ochelari de cal, în sensul că dacă un cuvânt nu face parte din Biblie atunci nu trebuie să fie folosit în vocabularul personal!

Termenul de „treime" se referă doar la realitatea concretă a celor trei Persoane divine: Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt! În legătură cu existenţa şi divinitatea fiecăreia, există sute de versete în Sfânta Scriptură!
Enumerarea celor trei persoane divine, convenţional este numită "treime". Când spunem Sfânta Treime ne referim la sfinţenia şi divinitatea celor trei persoane divine (Matei 28, 19):

,, Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh".

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Nu pot decât să regret faptul că tu, te zbaţi într-o mare erezie!

Secta "martorilor" lui Yehova a fost fondată de Charles Taze Russell, m a s o n de rangul 33, mormonismul a fost fondat de JOSEPH SMITH, m a s o n de rangul 33; Biserica Scientologică fondată de L. Ron Hubbard, m a s o n de rangul 33; Deci ce intenţii au aceste culte anticreştine?

Preocupaţi să denatureze şi să schimbe cuvintele Bibliei, au scos din aceasta tot ce nu le-a convenit!

Pe lângă acest prim fenomen, mai există şi cel al „profeţiilor" false, afirmaţii care niciodată nu s-au împlinit!
Aşa-zisele profeţii făcute de ei, sunt o blasfemie adusă Sfintei Scripturi care spune:,, Şi eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărţi: De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta (Apocalipsa 22, 18);

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Dintre sutele de profeţii neîmplinite ale martorilor lui Iehova, iată doar câteva:

Având aceleasi rădăcini cu adventistii, Martorii lui Iehova s-au hazardat să calculeze sfârsitul lumii.
Mai întâi a fost Russell care a fixat, pe rând, mai multe date "precise" privind sfârsitul lumii: 1874, 1914 si 1915. Urmare a neîmplinirii profetiei legate de anul 1914, secta a început să propovăduiască că în acel an Mântuitorul si-a instaurat un Regat în ceruri.

După moartea lui Russell în 1916, J. F. Rutherford, noul conducător, s-a aventurat să afirme că "milioanele care trăiesc acum nu vor muri niciodată", anuntând sfârsitul lumii pentru anul 1925. Până atunci însă, Rutherford prevedea învierea din morti ca având loc în 1918. Pentru anul 1925 el a anuntat că cei trei patriarhi Avraam, Isaac si Iacov vor reveni pe pământ, evident ca Martori ai lui Iehova. În acest sens, secta a strâns bani si a construit o vilă luxoasă în apropiere de Los Angeles, pentru a-i caza pe cei trei.

Presedintele Knorr a renuntat la închipuirea că cei trei patriarhi vor reveni pe pământ, afirmând în schimb că acesti "conducători" există deja, ei identificându-se cu conducerea organizatiei lor (!). Knorr a refăcut calculele si în 1961 a început să anunte anul 1975 ca dată sigură pentru întemeierea Împărătiei lui Dumnezeu. Trecând si anul 1975 fără să se întâmple nimic, în cadrul sectei s-a declansat o criză puternică si aproximativ un milion de membri au plecat.

Criza se pare că nu a fost încă depăsită, întrucât secta nu îndrăzneste să lanseze un alt termen pentru sfârsitul lumii, pentru a tine aprins zelul si entuziasmul adeptilor.

Potrivit Scripturii, profetia neîmplinită este caracteristica de bază a unui profet mincinos (vezi Deuteronomul 18, 21-22).

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Imi para rau sa-ti spun dar esti total depasit de subiect, nu stiu ce citesti dar chiar nu cunosti absolut nimic ADEVARAT despre noi si pacat, chiar mi s-a parut ca esti o persoana fara prejudecati cu care se poate discuta si cat de cat cu ceva cunostinte in acest domeniu.

| RAY a răspuns:

Oamenii iau creat pe ambii nu vezi personificarea omeneasca in ambele personaje?

| WR104 a răspuns:

Mos Craciun a fost inventat de Coca-Cola.

| Miauti a răspuns:

Da... e Isus imbracat in rosu. iar cei 12 reni sant ucenicii imbracati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,au facut armata impreunarolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe bune? Mos Craciun este o legenda.

| Aneurysm a răspuns:

E doar o copie tâmpită de la americani pentru a spăla creierii copchiilor.

| i86e2 a răspuns:

E invers, Moș Crăciun l-a creat pe D-zeu.

Răspuns utilizator avertizat
| werewolfbruno a răspuns:

De satan sau iluminati daca iti permiti sa pui intrebari aici inseamna ca sti ce spun

| Iho a răspuns:

Mos Craciun e o poveste care parinti le-o spun copiilor, si eu si tu si restul. la un moment dat toti am crezut in el. dar. cu timpul ne dam seama ca e o icnhipuiere.Cine isi mai aminteste cand parintii ne spuneau poveste despre Mos Craciun, el imbracat in rosu si cu sacul lui magic plin de cadouri :X pana la urma urmei toti, inca mai suntem copii