| anonim_4396 a întrebat:

Nu cu mult timp in urma am avut o discutie foarte aprinsa cu o fata pe tema avortului.
De altfel cred ca asa se va intampla si aici dar poate voi reusi sa schimb o parere.
Ea era si inca este pro-avort. Considera chestia asta o decizie a femeii."Corpul este al meu si fac ce vreau cu el".
Marile motive pe care femeile le insira la decizia avortului sunt :
1.Situatia financiara
2.Situatia sociala
3. Posibilitatea de a se naste cu o malformatie
4.Nu este om, doar un embrion(Idiotenie curata).
Cred ca, cam astea sunt marile motive.
E greu de imaginat ce a fost in mintea voastra cand ati preferat sa faceti sex neprotejat. S-a rupt prezervativ a fost fail cine stie. In orice caz oricat ati da vina pe ceva voi sunteti sursa. Tu si cu partenerul. Inca nu au fost conceputi spermatozoizi cu druja care sa taie prin plastic.
Cand stii ca nu vrei copii fi capoasa si protejeazate.
Si vei scapa de restul de probleme.
Iar cat despre faza cu "Nu ca inca nu e copil si nare viata si sunt batuta in cap".
E ca si cum ai arunca un om intr-o camera cu un sarpe veninos si ai arunca cheile.
Interzici viata. Ce aveti voi acolo este viu. Nu mort.
Tu nu omori niste celule, ci omori fiecare moment si sentiment care ai trait tu. Pentru ca la randul lui acel copil le va fi putut trai si el.
Avortul este cel mai mare ucigas de potential din partea mea.
Iar faza cu malformatie si cine stie ce.Cazuri extrem de rare dar mult mai des aduse in discutie.
Nu stiti cum va evolua medicina. Nu stiti cum va evolua copilul.
Parerea mea este ca avortul este o greseala.
Probabil in cazuri de viol, dar nici acolo nu sunt de acord.
Orice viata este necesara.
Va pun o intrebare.
Din multele avorturi care sau facut in toti acesti ani si cred ca sar miliardele usor, cam cat credeti ca, cativa din acei copii ar fi schimbat ceva in lume.

Nu sunt fata. Nu stiu durerile nasterii. Dar voi stiti bucuriile vietii si pentru a decide ca un suflet nu merita sa le experimenteze mi se pare o nebunie.
Ce faceti voi nu este libertate a drepturilor femeii.

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Clar este omucidere.Minunea vietii si frumusetea ei complexa trebuie accentuata ori de cate ori este posibil.Este important sa stim lucrurile de baza in dezvoltarea fatului in primul trimestru.Iata cele mai esentiale evenimente:
Ziua1:Apare fecundarea ovulului.
Ziua6: Embrionul se fixeaza in uter.
Ziua18: Poate fi detectat ritmul cardiac.
Ziua21: Multe organe incep sa se distinga.
Ziua31:Se dezvolta anatomia(brate,picioare,etc)
Ziua38:Fiecare grupa de muschi este prezenta/
Ziua40: Poate fi detectata activitatea creierului.
Saptamana6 : Pot fi facute:EKG si EEG;degetele de la mana si de la picioare sunt formate.
Saptamana 8:Fiecare organ este prezent,bebelusul inoata in lichid amniotic.
Saptamana 12:Bebelusul are cicluri/treaz adormit,digera hrana,inghite,excreta,respira lichid amniotic,are corzi vocale si plange.Este un sufletel viu!Are dreptul la viata!

| FucktheSystem a răspuns:

Eu am fost, sunt și voi fi pro-avort.
Planeta este deja la capacitate maximă, nu avem nevoie și de copii nedoriți. În plus tu ți-ai dori un copil din viol ca fată? Să n-ai cu cine să-l crești, eventual să mai și semene cu violatorul, ți-ar plăcea? Ți-ar plăcea să crești un copil cu malformații? Crezi că s-ar bucura de viață dacă nu ar putea să respire singur sau să meargă? Eu una aș fi preferat să fiu moartă decât așa, mi-aș fi blestemat părinții să mă lase în viață așa când puteau să mă scape de suferință. Dacă ți se rupe prezervativul? De ce ai crește un copil care nu ți l-ai dorit? Să-i faci viața ta și a lui un iad? Nu prea are rost. Ție ți se pare că e frumos să trăim așa, să respirăm aerul, dar eu îți zic sincer, prefer să mor decât să trăiesc fără să fi fost dorită sau cu o malformație.

Acum dacă faci sex neprotejat nu înțeleg de ce ai face avort, asta mi se pare o tâmpenie și cred că cele care fac asta își merită copilul ăla cu vârf și îndesat. Dar cât timp tu ai făcut cele necesare pentru a te proteja și totuși s-a întâmplat un accident mi se pare foarte normal să faci avort decât să te chinui pe tine și un copil.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Mai bine avortezi decat sa sa-ti cresti copilul in saracie si sa-ti distrugi viitorul tau si al copilului.
Si nu, mie nu mi se pare crima.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

He, he, deja te-au suspendat...

| MMihai a răspuns:

Când nu ai somn postezi întrebări aiurea.
Trebuie, să nu se ajungă la avort.
Dacă este cazul să avorteze, trebuie să avorteze.
Restul sunt cretinisme și vorbim ca să nu dormim.
Nu trebuie să apară copii cu malformații șamd.
Am văzut pe Youtube practic un nou născut fără creier.
La ce trebuie să se nască un asemenea copil?

| Dumnezău a răspuns:

Intr-adevar,corpul este al femeii,dar daca acel copil din burta ei este rezultatul unui act sexual consimtit si de ea, si de barbat, trebuie sa ajunga la un consens cu acesta.Ca,nu poti lua decizii doar de capul tau,cand esti implicat intr-o relatie,mai ales cand esti intr-una consimtita oficial a.k.a casatorie.

Nu trebuie sa aduci vorba in principal de sufletul acelui copil,sufletul e o plasmuire a imaginatiei omului.E vorba,cum zici si tu de idee,si probabil,din cati fetusi au fost avortati in anii recenti,cand avortul aproape a intrat pe un trend, poate-poate ieseau cativa oameni care aveau idei epice in ei.Dar astea sunt pure prezumtii. Puteau foarte bine iesi si in proportie de 99, 70% retardati, cocalari si idioti.Nu ne putem pronunta asupra vietii, dinainte ca aceasta sa existe.

Avortul trebuie incurajat doar in anumite cazuri:

1.Violul,care este o crima, izvorata din slabiciune nu trebuie sa aiba nicio repercursiune indelungata pe lumea asta. Orice rezulta dintr-un viol e nociv si trebuie eradicat.
2.In tarile unde se inmultesc ca iepurii,ar trebui stabilita o limita de copii,dar nu ca in China, ca acolo nu ii pot controla pe cei din centru, iar aia tot fac copii de capul lor.Cine face mai mult de 4 copii,si a auzit de metode contraceptive,este complet retardat, trebuie ucis, odata cu produsele activitatilor sexuale.
3.Cand anumite personaje se inmultesc fara responsabilitate si constiinta.Trebuie sa fie obligati sa avorteze dupa ce venitul/membru de familie scaed sub un nivel,asa ajungi sa cresti copii in saracie,implicit intr-un mediu nociv,riscant si nepotrivit. Teoriile mele de dezvoltare ar presupune sa fie ucisi in chinuri acei parinti,iar copii trimisi in grija unor asistenti sociali performanti,care sa ii pregateasca pentru viata, in cele mai mici detalii, dar asa ceva nu se va intampla niciodata.

Cine zice ca avortul impedica malformatiile e cam idiot.Doar foarte putini din cei ce se nasc anual au malformatii.Probabil rata de malformatii/nou-nascuti are un procent mai ridicat decat rata de malformatii/fetus, dar cum spuneam, nu putem sti.

Avortul nu este un pacat.Prostia de a naste al patrulea,cincilea, saselea, sau al catelea copil vrei tu ce depaseste numarul de 4 este un pacat, si o ofensa la adresa rasei noastre.Multi dintre voi,astia de va ziceti oameni,sunteti prosti.Iar prostii ar trebui sa aiba interdictie la a se inmulti. Avortul este o greseala atata timp cat tu esti apt financiar si social de a creste acel copil, dar ti se urca la cap comoditatea, si alegi avortul ca o solutie.Atunci,pe romaneste sa te **** Iisus de hipster comod si penal.Chinuie-te,frate! Omul trebuie sa se chinuie in orice domeniu,sa scoata ce-i mai bun din el,si e o posibilitate destul de mare de a iesi ceva bun din plodul tau,daca te tii de el,si nu esti un nenorocit comod care isi abandoneaza complet viata in fata asa-zisei "cariere".La fel,si cei ce nasc,dar au "geniala" idee de abandona copilul prin maternitate trebuie ucis si vanat cu sange rece, pentru ca e tot o extensie a comoditatii, iar comoditatea trage lumea in jos.Arbeit macht frei,copii! Nu lenea,comoditatea sau focusarea asupra unor labaereli efemere "macht frei".

Cred ca am zis tot ce trebuia. Avortul este o solutie perfecta pentru rase inferioare,cum sunt tiganii,prostii,indienii,evreii,americanii,asiaticii in general,si din astea. Daca nu ai o scuza plauzibila,si vrei doar un comfort asigurat de lipsa unui copil,esti o lepra.Fa ceva util! Daca n-ai idei epice,nu stii sa faci un element fara viata care sa dainuie, macar insufla-ti ideile bune intr-un copil, ca trebuie sa iasa ceva bun din el!

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru Dumnezău):

Toate ideile prezentate sunt identice cu ale mele.
Geniile gândesc la fel.

| Dumnezău a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Tu esti St. Ocea/Mizantropul,coane? Si oricum, oricine stie ce cauta pe lumea asta ma urmeaza pe mine, la cat de fabulos sunt.Asta ma face Antihristul.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru Dumnezău):

Ya.
I'm preparing my sons to be emporers.

| Paulla a răspuns:

Nici o măsură contraceptivă nu este sigură. Nu poţi obliga pe cineva să poarte o povară 18 ani pentru ceva ce nu a dorit(să adaug că mai există şi cazurile de viol).
Ţie ţi se pare în regulă să vezi tipe de 15 ani cu câte un copil în braţe? Atâta viitorul ei cât şi a copilului de cele mai multe ori este distrus. Sau ţi se pare normal, ca o tipă responsabilă şi cu potenţial să renunţe la studii pentru că are falsa senzaţie că va reuşi să-l cresacă cum trebuie cu un salariu de vânzătoare ce probabil îl are?
Sau crezi că e corect să-l pună-n grija părinţilor? Că oricum lui Popescu nu-i pasă, cel mult îi dă nişte bani, dar doar nu e prost să-şi distrugă şi el viitorul.
Pe lângă asta, mai există situaţia când se va naşte cu o malformaţie. Cu o slăbiciune. La ce bun să se chinuie toată viaţa când ar fi în folosul tuturor să nu se mai nască? Sau posibilitatea de a pune în pericol viaţa mamei. Chiar nu merită să-ţi rişti viaţa pentru aşa ceva.
Să nu mai zic că centrele de adopţie sunt pline şi oricum ăia de acolo duc o viaţă mizerabilă. Viitorul lor nu este nici el prea promiţător.
Să adaug că şi aşa suntem prea mulţi?
Am dreptul să nu-mi distrug întreaga viaţa pentru o greşeală. Plus că, chestia aia, vie sau nu, e în interiorul tău. Mi se pare normal să poţi decide totul.

| OctoberandApril a răspuns (pentru Paulla):

Scumpo e usor de zis
daca ramai insarcinata fara sa vrei clar iti distrugi viata pentru ca a naste copilul ti se pare imposibil dar crede-ma ca mai dureros e sa faci avort pentru ca ramai traumatizata pe viata
centrele de adoptie sunt pline pentru ca sistemul romanesc incurajeaza avortul
dar nu e normal.sunt sute de familii care isi doresc copii si nu ii pot avea iar cei care pot sa-i aiba prefera sa-i ucida
"chestia aia vie sau nu" e de-a dreptul vie si simte totul si se lupta pentru viata sa
pe langa faptul ca faci o crima mai apare si riscul ca medicul sa nu scoata toata "chestia" din tine si sa te trezesti cu hemoragii si cu diverse probleme.
avortul e o crima. nu trebuie sa ajungi la avort exista metode de protectie adevarat nu-s 100% sigure dar tot e ceva...
ps:chiar daca e in tine e totusi o fiinta vie iar tu nu ai drept de viata si de moarte, nu e drept ca tu sa hotarasti daca acel copil se va naste sau nu iar asta o zic din principii morale nu religioase :)
http://www.adevaruldespreavort.ro/......spre-avort

| Paulla a răspuns (pentru OctoberandApril):

1. Nu-mi place când lumea mi se adresează cu 'scumpo'.
2. Faptul că n-ai discutat despre fiecare problemă pe care am pus-o, ci doar de alea de care ai vrut denotă lipsa de argumente.
3. Centrele de adopţie sunt pline, iar cei de acolo duc o viaţă mizerabilă după cum am spus. Acele familii care doresc un copil dar nu pot avea au de unde alege.
4. Sentimentele sunt argumente slabe. Sentimentele nu reprezintă acelaşi lucru pentru toată lumea. Cu siguranţă pentru tine sunt mai reale şi mai puternice decât sunt pentru mine. În concluzie, dacă ţie ţi se pare mai dureros să faci avort decât să-ţi distrugi viaţa nu înseamnă că e la fel şi pentru mine.
5. Cunosc problemele de sănătate ce le poate aduce un avort, dar nu reprezintă nimic pe lângă problemele ce le aduce un copil.
6. 'exista metode de protectie adevarat nu-s 100% sigure dar tot e ceva...' Tu ai spus-o.
7. Principiile morale nu sunt aceleaşi pentru fiecare persoană, ar trebui să ştii asta. În opinia mea, atâta timp cât e în mine pot decide orice.
8. Filmul ăsta l-am văzut şi pe la şcoală. Mă lasă rece.

| MortemAeternum a răspuns:

Cat timp copilul este in burta mamei, ea este Dumnezeul acelui copil, asa ca are tot dreptul sa il omoare daca vrea.
Si ce naiba suntem 7 miliarde si in crestere, se estimeaza ca prin 2050 va fi o criza alimentara, pai pisamas pe ei de copii, ar trebui incurajat avortul nu interzis.
Gandeste-te ce bine ar fi fost ca si tiganii sa fi avortat, dar nu, aia tot timpu isi tin copii ca sa ii trimita la cersit.

| Nuvăsufăr a răspuns:

Se vede că eşti subiectiv şi vorbeşti din perspectiva unui bărbat.
Gândeşte-te că ea poate fi dată afară din liceu, sau să piardă şansa la o facultate, în consecinţă la o un loc de muncă mai bine plătit, şi copilul va trăi în mizerie.
Dacă tu ai fi fost acel copil care acea fată a refuzat să avorteze?
Pe pariu că ţi-ai fi dorit să avorteze să nu trăieşti o viaţă de c%&/&.
Toţi sunteţi viteji când nu suferiţi de cazul care îl judecaţi.

| Nuvăsufăr a răspuns:

De ce judeci de parcă cunoşti pe toţi?
Unii poate n-au ştiut, la unii poate s-a rupt prezervativul. Există cazuri.
Ţi se pare că e vina doar a femeii, că e ea în călduri. Tristă e âgndirea ta.
Şi se vede că eşti bărbat şi gândeşti din perspectiva ta.
Şi eu sunt bărbat, dar nu mă apuc să arunc capra moartă în curtea vecinului.
Lasă, să te văd eu cum laşi pe una borţoasă să râd atunci de tine cum te duci prin toate cabinetele ca să cauţi să facă avort.

| muffy1 a răspuns:

Mda, nu comentez pe teme religioase ca se vede clar ca pui convingeri ideologice la o problema fizica, si orice as spune pe tema asta tu tot in oameni invizibili o sa crezi
in schimb ai spus ca e o idiotenie faptul ca spune " e doar un embrion"
asta pentru tine e o prostie si e ceva gresit
se vede ca nu ai absolut nic o cunostinta de biologie
in primul rand ce e in filme, cand descopera una ca e insarcinata si merge la ecograf, si arata acolo un copilas micut care va creste pana la 9 luni, e bullshit
toata lumea are cunostinte de biologie si ginecologie din filme lacrimogene si gata, are diploma de doctor
nu numa ca filmele nu sunt stiintifice 100%, ba la faze din astea te invata tamn pe dos
in primul rand primele simptome ale sarcinii nu apar la 7 luni, si vai, oare sunt insarcinata? nu, apar relativ repede
pana la vreo 2 luni, cam asa, embrionul nu are nici macar forma umana, e adunatura de celule si atat, nici macar nu se face ecografie pana atunci, ca tot ce vezi e o crestere celulara, si ghici ce, femeia stie ca e insarcinata cu destula vreme inainte de stadiul de fetus cand copilul are maini, picioare formate, si cel mai important cand are sistem nervos, ghici ce, cat e in stadiul de embrion nu are sistem nervos, creier, maduva spinarii
acum poti sa te legi de faptul ca vai, altele fac avort la 3 4 luni, si omoara de acum un fetus nu un embrion care e doar amalgam de celule, nu, nu fac, e o limita cand e asistat avortul de catre medici, si nu ai voie la un fetus dezvoltat sa mai produci avortul, decat in cazuri destul de speciale
acum, poti sa fii la fel de idiot cum le spui lor ca sunt, si sa zici ca si embrionul ala, chiar daca nu are nimic ce sa semene cu o fiinta umana, e tot om, da poti sa zici asta, dar daca consideri cateva celule fiinta umana individuala, nu mai e nici o diferenta atunci sa spui ca si spermatozoizii si ovulele sunt fiinte umane individuale, deci si menstruatia e avort, si la barbati ejacularea e crima ca traieste doar un spermatozoid si milioane mor
trebuie sa faci diferenta intre om si doar un numar de celule, nu, nu sunt in favoarea avortului, sau in defavoarea lui, dar stiu ca atunci cand se face devreme, avortul nu omoara un fetus, omoara doar o crestere celulara
vezi tu, stiinta, biologia, daca o cunosti, poa sa-ti dea peste cap conceptiile primitive si religioase
binenteles ca o sa crezi in continuare ce vrei tu, dar inainte sa te apuci sa judeci, da, sunt destule femei care vai, a fost un accident, am 15 ani si sunt proasta, dar alea nu sunt toate femeile, statistica, care inseamna matematica si numere clare si de necontestat, arata ca vasta majoritate a femeilor care recurg la avort sunt victime ale violurilor, sau care sau trezit ca barbatul lea parasit pentru ca s-a decis ca pana la urma n-are chef de copii, cu toate ca lor le-a zis altceva
eu zic sa spui unei femei violate ca are potential in uter, sigur va aprecia
si de unde naiba vine faza asta cu avortul, inteleg ca americanii sunt aia fanatici si au tot felul de idiotenii in agenda, da in europa nu prea a fost o polemica si o problema chestia asta

| FerLin a răspuns:

PArerile in ceea ce priveste avortul totdeauna vor fi impartite.
Sunt doua criterii mari de categorisire a motivelor cand iei o decizie in a face sau nu avort: religios si nonreligios. Cel religios este clar, respinge avortul cu desavarsire cu exceptia cazurilor medicale. Cel nonreligios este si el influentat de moralitate sau de situatia financiara si de sansele acelui copil de a creste intr-o familie apta sa creasca si educe un copil.
In primul rand ar trebui lucrat mai mult la educatia sexuala inca din scoala generala (si se lucreaza pe acest plan dar insuficient). Asta ar aduce mai mult interes asupra contraceptiei ceea ce ar reduce numarul de sarcini nedorite in randul minorilor de exemplu, cazuri in care avortul starneste cele mai multe controverse.
Suntem 7 miliarde de oameni pe acest pamant si fiecare are punctul propriu de vedere in acest sens. In concluzie nu ai sa gasesti niciodata o solutie/teorie/lege care sa multumeasca pe toata lumea sau macar pe o mare majoritate.
Subiectul avortului este si va fi tot timpul un subiect ce va crea conflicte si dispute in contradictriu.

| GothicTiamat a răspuns:

Din cauza celor cu pareri ca ale tale fetele de 15 ani fac copii si e tara asta plina de analfabeti. Asa e, sa nu se mai faca avorturi sa stea acasa sa aiba grija de copii, nu? Asta e doar unul din motive.

| OctoberandApril a răspuns (pentru GothicTiamat):

Stii ca nu e obligatoriu sa faci 15 ani si sa-ti incepi viata sexuala
s-au inventat anticonceptionalele, prezervativul si o lege care spune ca sexul se face dupa 18 ani.
ah si in plus fata de 15 ani nu trebuie sa renunte la scoala. poate sa nasca si sa dea copilul spre adoptie chiar din primele clipe
avortul nu e o solutie e pur si simplu o crima...

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru OctoberandApril):

Legea nu îţi permite sub 15 ani să ai copil, din câte ştiu. Sau poate mă înşel.

Şi ce dacă s-au inventat anticoncepţionalele?
S-au inventat cărţile şi sunt foarte mulţi analfabeţi şi proşti.
Crezi că oricine ştie din start?
Mai ales că-s minori, crezi că au tupeul să se ducă la farmacie să cumpere? Sau să aibă banii pentru ele? Adică de fapt banii n-ar fi o problemă.
Dar totuşi accidentele se întâmplă că materialul e din cauciuc, nu din titanium.
Şi cică " e o crimă". Ştii ce e o crimă? Ca tu şi majoritatea celor care gândesc la tine nici în secolul 21 să nu-şi dea seama că Pământul nu e e infinit de mare şi resursele nu-s infinite. O crimă e să naşti un copil şi să-l creşti în condiţii de vagabond, să nu-i oferi un viitor.
Mai zice cel ce-a postat întrebarea că cică sar cu milardele avorturile, mă face să râd sincer, dar spunea că câţi oameni buni s-ar fi născut să ajute lumea.
Dar eu zic câţi de Hitler, şi stalin s-ar fi născut? Sau alţi nenorociţi.
Că de obicei oamenii răi provin din familii DEZAFEctate şi SĂRACE, din copii EXACT cum zici tu şi alţii că ar merita şansa la viaţă, uite că merită, merită să trăiască în mizerie, să primească o educaţie "malefică".
Lasă ce doar populaţia de oameni cinstiţi să crească?
Ia să crească şi populaţia de infractori, pungaşi, hoţi, violatori, etc.

| OctoberandApril a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Mai fiinta bipeda inzestrata cu ratiune, mai omule sexul este actul conceptiei e normal ca o femeie sa ramana insarcinata.nu vrei accidente nu faci sex.
nu o zic cu rautate dar.hai sa ne ucidem parintii ca oricum planeta e suprapopulata.ei s-au facut treaba ne-au facut pe noi.acum de ce mai traiesc sa manance banii statului? eu zic sa impuscam toate persoanele ce au depastit 45 de ani.ti se pare normal?
nu e vorba de resurse.e vorba de sansa la viata
statul roman incurajeaza hotia prostia saracia avorturile etc...parerea mea e ca intr-o tara civilizata exista accesul la informatie, copii de 12-14 ani nu inlocuiesc jucariile cu sexul si alcoolul dar in fine.asta e doar parerea mea.
ok sustine avortul ca ei oricum vor fi niste jigodiithinking societatea perfecta in care traim nu poate fi contaminata cu niste copii care practic n-au nicio vina ca parintii lor sunt cu capul.hai sa-i omoram pe copii thinking scuze.sunt in graba...dar promit ca iti voi tine o teorie despre avort mai tarziuhappy

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru OctoberandApril):

Nu la 45 de ani, hai la 70 de ani să fie împuşcaţi. Că de aceea s-a prăbuşit fondul de pensii în multe ţări, deoarece speranţa de viaţă a crescut şi la 80 de ani.
În evul mediu media speranţei de viaţă era de 30-35 de ani. Ce ţi se pare aşa anormal?
EXACT suntem bipezi, ANIMALe, maifERE, că n-aştem puii vii, şi ca orice mamifere, după o vârstă, după ce intră în acţiune pubertatea, avem NEVOi şi curiozităţi ca orice mamifer, că aşa ne-a înzestrat natura. Ai auzit de zicala hormonul bate neuronul?
N-ai auzit. Dacă tu n-ai cu cine s-o faci sau eşti impotent, te rog nu te trezi vorbind şi judecând oamenii că de ce nu se abţin.
Planeta deocamdată nu e SUPRapopulată, dar va fi în ritmul ăsta.
E VORBA de resurse bă omule, fără ele s-a dus pe apa Sâmbetei speranţa ta de viaţă.
Tu nu înţelegi cu cât nu vor mai fi avorturi, vor apărea mulţi copii nedoriţi, abandonaţi în orfelinate, din aceştia vor ieşi doctori şi ingineri crezI?
Tu de unde crezi că apar criminalii şi hoţii, din familii respectabile şi bogate?
NU! Din acele familii care n-au acceptat să facă acel avort. Şi uite acceptând să nu facă avort că vezi Doamne e cirmă, acel copil creşte, devine criminal şi ucide alţi 20.
Şi ăia 20 mai mult ca sigur fiind oameni cinstiţi.
Ţi se pare normal?
Omul e singurul animal care şi-a permis să iasă din legile sacre nescrise ale naturii.
Cel mai bun supravieţuieşte şi-şi transmite genele mai departe.
Aici nu mai e cazul. Omul are conştiinţă. Vai cum să facem avort, ce dacă se va naşte fără picioare, lasă-l o să ne mulţumească el o dată...
Pâi uite de ce există specimene, ca criminalii în serie, pentru că genele rele au fost perpertuate, pentru că unii oameni ca tine au zis: mi-e milă de el, e şi el om, e o viaţă.
Animalele concurează întotdeauna, iar cei mai buni câştigă şi aceea îşi răspândesc genele, şi aşa asiguri un viitor bun, generaţii bune.
Dar nu tu acum o să vii să-mi spui că trebuie ucişi toţi care sunt sub standarde.
Pâi sincer aşa ar trebui, dar un e moral.
Ce trebuie făcut e să facem avortul când trebuie şi să nu mai lăsăm asemenea anomalii să apară pe această lume.

| OctoberandApril a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

N-am sa te contrazic pentru ca avem puncte de vedere total diferite.si am vaga impresie ca nu esti dornic de o discutie ci de o disputa.iar asta chiar ar fi inutil.
mergi cu ideea ta... avortul e ok.asa scapam de oameni prosti si inutili. diferenta dintre mine si tine e educatia.si faptul ca eu am avut ocazia sa cunosc oameni din familii cretine, copii abandonati in centre care mai tarziu au ajuns medici.in fiecare zi dau ochii cu "oameni care n-ar trebui sa traiasca" copii...si observ ca nu-s cu nimic mai prejos decat ceilalti, ca si ei tot oameni sunt si unii chiar oameni de-a dreptul deosebiti
a fi realist nu inseamna a fi crud.cum nici a fi puternic nu inseamna a fi rau.dar gandul asta vine odata cu maturitatea sau niciodata...
o seara bunahappy

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru OctoberandApril):

"copii abandonaţi în centre care au ajuns medici mai târziu" mi-am tras o faţă sceptică şi am zis: Bă cât c@c&t poţi să mănânci?"

După tine a fi realist înseamnă a fi crud. Realitatea e că dacă n-ai cum să asiguri un viitor copilului, avortezi şi scapi de problemă.
Şi orice regulă are excepţii.
Pentru una două excepţii se merită milioanele de oameni care şi-au ratat viaţa că n-au avut un start o bază puternică? O familie bună?
Să devină criminali şi hoţi sau oameni mediocri cu salarii mizere?
Te rog mai bine deloc decât o astfel de viaţă.
Tu şi cei ca tine sunteţi sadici. Ca ŞI ZEUL VOSTRU DE ALTFEL. Totul se leagă.
Ştiţi că acel copil va avea un viitor sumbru, şi va fi torturat de probleme şi greutăţi, dar voi tot îl aduceţi pe lume, se cheamă sadism.
O seară plăcută.
Mi-am încheiat argumentele.

| MasterYoda a răspuns:

I-a sa ti se rupa tie prezervativul, sa vezi ce mai fugi dupa doctori...

| Laura46 a răspuns:

Daca o sa lasi si tu o fata insarcinata din greseala cand ti s eva rupe prezervativul? Sa zicem ca nu tii la ea, si nici prin cap nu iti trece sa o iei d enevasta, esti dispus sa devii tata in adev sens al cuvantului? nu cred!

Răspuns utilizator avertizat