| anonim_4396 a întrebat:

Nu cumva ateii alimenteaza credinta crestinilor? Stau si ma gandesc la faptul ca doi crestini, pusi fata in fata in aceeasi camera, au mai multe sanse sa devina atei... ei nu au contraargumente si exista posibilitatea ca cei doi sa-si indrepte capacitatile intelectuale spre dovezile "plantate" de Dumnezeu.
Nu e mai bine sa facem echipa ca in GHOSTSBUSTERS si demonstram existenta sau inexistenta divinitatilor?
Pentru prostie si bigotie o sa fiti notati cu "amuzant"...

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu puteti voi sa demonstrati inexistenta unui Dumnezeu atat de mare si atotputernic! Nici cei mai mari oameni de stiinta nu au putut sa faca acest lucru.Doi crestini au destule subiecte comune,nu ar ajunge niciodata la concluzia ca nu ar exista Dumnezeu,ci din contra,credinta lor ar creste,pentru ca ei ar povesti despre experientele minunate pe care le au cu Dumnezeu, raspunsuri la rugaciuni, etc...

| cristi202 a răspuns:

Cind, in desert, sunt doi oameni insetati ce nu au mai dat de apa de trei zile, si unul din ei vede o oaza cu cinci palmieri si o casa in mijlocul lor, se poate gindi ca imaginatia ii joaca feste datorita setei. Nu si in cazul in care si celalalt vede la fel - cinci palmieri si o casa in mijlocul lor. Sa ai vedenii exact la fel, in acelasi moment, e o sansa asemanatoare cu a cistiga premiul cel mare la Loto.
Cind doi credinciosi se intilnesc, e tocmai opusul a cea ce tu ai zis, ei nu au sanse sa devina atei. Dimpotriva, faptul ca ce au "vazut" cu sufletul lor, ceea ce au experimentat ei insisi, discutind si impartasind unul cu celalalt, afla cit de asemanatoare sunt experientele lor, la fel ca cei cinci palmieri cu o casa in mijloc in desert, afla ca de fapt experienta lor, traita si de altcineva, este cit se poate de reala, ca nu e o iluzie traita doar de ei insisi.
Hai sa vad, o sa imi dai un "amuzant"?happyhappy

| chelstone a răspuns:

Fanaticdupatine, cand o sa fie logic sa demonstrezi inexistenta a ceva ce nu exista intru si eu in echipa, as spune ca e mai bine sa incerci sa demonstrezi existenta divinitatii (particulare), asa, sa demonstram inexistenta cuiva... ce te faci daca cineva sustine ca exista 7000 de dumnezei particulari, ce faci?! Te apuci sa demonstrezi inexistenta fiecaruia?!

Răspuns utilizator avertizat
| nesuferit a răspuns:

Cum sa demonstrezi existenta divinitatilor, ca de cand s-a creat planeta asta, nu e nimic divin aici, "totu-i murdar"

| AmeMiss a răspuns:

Ar fii bine dar din pacate divinitatea nu se poate demonstra, cel putin deocamdata. Poate, candva...pana atunci mergem pe credinta, care vrea.Care nu, va astepta in continuare dovezi.

| GuessWhoIAm a răspuns:

Parerea mea e ca daca tu crezi cu adevarat in Dumnezeu. nici o alta persoana nu iti poate schimba sentimentul asta.doar daca esti o fire slaba si nesigura.nu vreau sa par un sfant sau sa ma dau mai inalt decat sunt, insa Dumnezeu traieste in sufletul meu.mi-a demonstrato de multe ori si am curaj oricand sa il laud.

| cristina_6005 a răspuns:

Ai si tu niste idei...Fa-ti tu echipa GhostBusters si cand o sa reusesti sa demonstrezi ca (in)existenta divinitatilor (ce haios suna, stii ca teoretic e o singura divinitate sub denumiri diferite, da?), sa ma anunti si pe mine. Mult Succes!

| nesuferit a răspuns (pentru cristina_6005):

Asa? stii tu ca e una singura? ai vazut-o?

| cristina_6005 a răspuns (pentru nesuferit):

Dude, in caz ca nu te-ai prins, n-am treaba cu biserica si prietenii ei imaginari plus povestile lor. E vorba ca probabil jumate dintre cei care se declara crestini, atei etc au carente mari in ceea ce priveste cultura generala (si nu ma refer la rocket science, daca ma intelegi). Dupa cum ziceam si in alte postari, ignoranta nu e o binecuvantare, nici macar o scuza. Vor sa creada in ceva, treaba lor. Nu vor, la fel, nu ma afecteaza cu nimic, fiecare are motivele lui in ambele cazuri. Problema apare cand faci parada cu ignoranta. Mai ales cand vii cu idei "hai sa facem o echipa sa demonstram divinitatea". Sa demonstram cui? Meh, nu cred ca exista vreo dovada incontestabila, nici ca exista, nici ca nu exista. Si cu siguranta nu se va gasi prea curand una care sa inchida vreo gura (fie din randul ateilor, fie din randul credinciosilor).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doi crestini care discuta, vor avea o discutie constructiva, ziditoare de suflete.indiferent din ce cult ar face parte cei doi,cuvintele ambilor vor fi ca o adiere de viata, spre viata. ceia ce propui tu este o adiere de moarte spre moarte.tu vorbesti despe capacitati intelectuale si mie-mi vine sa rad spiritual. putem deci tu sa gandesti logic cat vrei si eu cred crestineste cat poftesc? eu cred ca da.dar tu poti sa te abtii sa jignesti pe cei care cred? fiindca eu sunt slab si nu ma pot abtine sa raspund tot jignitor, la vorbele tale adica exact asa cum nu ar trebui s-o fac? daca incerci tu si ceilalti, eu nu as fi nevoit s-o fac.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ema stinta nu sta sa dovedeasca miturii stinta explica ce e real nu ireal e o diferenta mare