| Cracken a întrebat:

Nu e o adevarata capodopera Catedrala Mantuirii Neamului? E cea mai folositoare constructie care se putea face in Bucuresti si poate chiar si in Romania.De abia astept sa o vad in "carne si oase". Respect celor ce au donat pentru ea si felicitari Bisericii ca a stiut cum sa carmuiasca fondurile.

21 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Cand gandacii umba prin spitale, cand copii mor de foame, cand n-avem bani de pensii, cand bolnavii de cancer mor in spitale, cand sunt tone de analfabeti si semianalfabeti in tara, cand vezi tot mai multe crime, batai si cersetori, ce se gandesc romanii? Sa construiasca o catedrala uriasa fara un rost anume.

| Dumnezău a răspuns:

Esti troll! Abia astept sa se termine constructia,sa o pot arunca in aer,cu niste credinciosi in ea cu tot! Moarte religiilor ipocrite,preotilor, si constructiilor de prost gust, ce confirma statutul romaniei de teocratie ortodoxa inapoiata grav.

| Paulla a răspuns:

Capodoperă? Proiectul mi se pare de prost gust. Dacă tot aruncă atâţia bani aiurea, ar putea să angajeze nişte arhitecţi ceva mai pricepuţi.
Investiţiile atât de folositoare ca aceasta fac parte din motivele pentru care ţările ca România nu vor avansa niciodată dpdv economic.

| MortemAeternum a răspuns:

Uraaa abia astept sa o vad, sper sa nu ma imbolnavesc pana atunci ca in spitale nimeni nu se gandeste sa investeasca.
In invatamant...ce dracu e ala invatamant? lasa ca Guta e de-a lui Dumnezeu, ala e cultura.
Felicitari tuturor pentru ca ati creat o Romanie mai buna, facand inca o cladire inutila in tara asta plina de oameni credinciosi.
Pacat ca toti acesti credinciosi nu discuta nimic despre biblie la religie, ca sa se convinga lumea cine este Dumnezeu cu adevarat.
Dar cum spuneam GUȚĂĂĂĂĂ.
Traiasca ignoranta, traiasca Romania.

Răspuns utilizator avertizat
| Wehrmacht a răspuns:

Cea mai folositoare din Romania?!? Bine ma.Lasatii pe aia care n-au case sa moara de foame, pe bolnavi sa moara in spitale si tot asa ca aia e singura cladire folositoare. Sper sa fi taiat in bucatele mici si sa simti durerea pana iti este taiata toata carcasa si data la javre.

| Rapplex a răspuns:

In Romania, prostia moare ultima, speranta s-a dus de mult.

| ZvT a răspuns:

Catedrala nu a fost făcută din donaţii ci din banii noştrii şi banii bisericii. Totul este o afacere.

| IMC90 a răspuns:

Vrei sa zici catedrala mantuirii banului laughing

| danut a răspuns:

Cat de "capodopera" este, nu stiu, daca este folositoare, habar nu am, DAR am si eu o intrebare asa mai umila, DE CAND O CLADIRE se ocupa cu MANTUIREA? Parca era atributul lui Dumnezeu aceasta activitate (optiune), cumva ortodocsii L-au inlocuit pe Dumnezeu cu o JANICA constructie facuta DE MANA OMULUI? Se pare ca va ve-ti CAPATA MANTUIREA de la ZIDURI si nu de la Dumnezeu. Succes si la o mai mare CLADIRE.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Dacă mai apari cu asemenea postări, o să îți recomand, când vii prin capitală, să ajungi pe Sos. Berceni nr. 10, Sector 4, 041914, Bucuresti, Oficiul postal 8
se numește
Spitalul Clinic de Psihiatrie Alexandru Obregia
http://www.spital-obregia.ro/
http://www.spital-obregia.ro/sectii-15.php
• Sef sectie: Dr. Rodica Nastase, m. pr. psihiatrie, dr. in st. med., competenta in conducerea serviciilor medicale si sociale, presedinte al Fundatiei "Delphi – Pentru Apararea Drepturilor Bolnavilor Psihici", cercetator stiintific gr. III.
Dacă spui la camera de gardă ce ai scris aici, ai casa și masa asigurată, cel puțin o săptămână la Spitalul Clinic de Psihiatrie Alexandru Obregia.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru alabalaportocala2011):

Îţi recomand să te dai în repetate rânduri cu capul de un extinctor, dacă mai vii cu astfel de răspunsuri.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Pentru „Catedrala Mantuirii Neamului," ar trebui caterisiți toți popii din BOR.
http://www.webdex.ro/online/dictionar/caterisi%C8%9Bi
A CATERIS//Í ~ésc tranz. bis. A scoate din funcția de preot; a răspopi. /

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Se spune că nu sunt bani pentru sănătate și se închid spitale, nu ne putem permite școli cu puțini elevi și sunt închise școli și copii sunt nevoiți să umble km prin câmp și zăpadă, se taie salariile bugetarilor, se pune impozit pe pensii, se taie ajutoarele sociale că nu sunt bani șamd.
Dar există sume fără limită, pentru o mizerie strict inutilă : „Catedrala Mantuirii Neamului"

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Un om poate să fie creștin ortodox.
Un creștin ortodox poate urma o facultate teologică creștin ortodoxă.
Un creștin ortodox nu va urma nici o dată o facultate teologică creștin catolică, sau o facultate teologică protestantă.
În ce condiții un om poate absolvii 3 facultăți teologie apartenente de trei biserici creștine diferite?
Răspuns dacă este ateu și ofițer de securitate, și a primit o asemenea misiune.
Cine este ateul ofițer de securitate și preot, care a urmat 3 facultăți teologice apartenente de 3 biserici creștine diferite?

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Un om poate să fie creștin ortodox.
Un creștin ortodox poate urma o facultate teologică creștin ortodoxă.
Un creștin ortodox nu va urma nici o dată o facultate teologică creștin catolică, sau o facultate teologică protestantă.
În ce condiții un om poate absolvii 3 facultăți teologie apartenente de trei biserici creștine diferite?
Răspuns dacă este ateu și ofițer de securitate, și a primit o asemenea misiune.
Cine este ateul ofițer de securitate și preot, care a urmat 3 facultăți teologice apartenente de 3 biserici creștine diferite?
Ia ghici tu cine este ateul ofițer de securitate și preot, care a urmat 3 facultăți teologice apartenente de 3 biserici creștine diferite?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Patriarhul_Daniel
După absolvirea examenului de bacalaureat se înscrie ca student la Institutul Teologic Universitar din Sibiu (1970-1974), unde obține Diploma de licență în teologie (Noul Testament). În perioada anilor 1974-1976 frecventează cursurile de doctorat la Institutul Teologic Universitar din București, Secția Sistematică, sub îndrumarea Pr. Prof. Dr. Dumitru Stăniloae; își continuă studiile în străinătate: doi ani la Facultatea de Teologie Protestantă a Universității de Științe Umane din Strasbourg (Franța) și doi ani la Universitatea Albert Ludwig din Freiburg im Breisgau, Facultatea de Teologie Catolică (Germania).

La data de 15 iunie 1979 își susține teza de doctorat la Facultatea de Teologie Protestantă din Strasbourg, intitulată: "Réflexion et vie chrétiennes aujourd'hui. Essai sur le rapport entre la théologie et la spiritualité". Teza a fost pregătită sub îndrumarea a doi reputați profesori francezi: Gerard Ziegwald și André Benoit și a primit calificativul maxim. Devine astfel doctor în teologie al Universității din Strasbourg. O formă lărgită a acestei teze a fost pregătită sub îndrumarea mentorului său, Pr. Prof. Dr. Dumitru Stăniloae și a fost susținută la 31 octombrie 1980 la Institutul Teologic Universitar din București sub următorul titlu: "Teologie și spiritualitate creștină. Raportul dintre ele și situația actuală." În urma examenului oral și a susținerii tezei, drd. Dan-Ilie Ciobotea a fost declarat Doctor în teologie ortodoxă, de asemenea, cu calificativul maxim.

Pr. Prof. Dr. Dumitru Stăniloae a spus cu acest prilej: "Examenul tezei a dovedit Comisiei de examinare că are în fața sa un candidat bine pregătit, bine informat și mai ales pătruns de dorința și râvna de a trăi o viață teologică de adâncime duhovnicească. Nouă asemenea oameni ne trebuie, oameni care să trăiască în învățătura Bisericii noastre. Spiritualitatea adevărată a preotului aceasta este: să trăiască în așa fel încât să poată răspunde și întrebărilor omului de azi, dar să rămână și preot adevărat. Cu o preoțime fără cultură teologică și fără trăirea demnității și misiunii sublime a preoției se va ajunge la îndepărtarea poporului credincios de Biserică."
Profesor de teologie

Din anul 1980 a activat ca lector la Institul Ecumenic de la Bossey – Elveția (în perioada 1986-1988 fiind și director adjunct), fiind și profesor asociat la Geneva și Fribourg (Elveția). A participat la numeroase întruniri pentru promovarea ecumenismului peste hotare: al treilea Congres ortodox al Europei Occidentale de la Amiens, lângă Paris (1977), Colocviul despre Filioque de la Klingenthal Franța (1978 și 1979), Conferința studenților creștini de la Wellesley - S.U.A. (1979) și la Conferința ecumenică de la Cambridge Boston, S.U.A. (1979), ambele cu tema "Credința, știința, viitorul", Reuniunea ecumenică asupra spiritualității creștine de azi de la mănăstirea Valamo -Finlanda (1981), Reuniunea ecumenică "Iisus Hristos – Viața lumii" de la Niederaltaich - Germania (1982); Reuniunea ecumenică asupra rugăciunii pentru unitatea creștinilor de la Veneția (1982), a VI-a Adunare generală a Consiliului Ecumenic al Bisericilor de la Vancouver (1983) etc.

La 6 august 1987 intră în viața monahală la Mănăstirea Sihăstria cu numele Daniel, avându-l ca naș de călugărie pe arhimandritul Cleopa Ilie. Cu această ocazie, a fost hirotonit ieromonah. Ulterior în octombrie 1988 este hirotesit protosinghel. În perioada 1 septembrie 1988-1 martie 1990, este consilier patriarhal, Director al Sectorului Teologie Contemporană și Dialog Ecumenic. În paralel, deține funcția de Conferențiar la Catedra de Misiune Creștină a Institutului Teologic Universitar din București.

În ianuarie 1990, PC Protosinghel Daniel Ciobotea a fost președintele Grupului de Reflecție pentru Înnoirea Bisericii, grup din care făceau parte Arhimandritul Bartolomeu Anania, Pr. Prof. Dr. Constantin Galeriu, Pr. Prof. Dr. Dumitru Stăniloaie, Pr. Constantin Voicescu, ieromonahul Iustin Marchiș, dar și câțiva trăiriști mireni: Sorin Dumitrescu, Horia Bernea și Teodor Baconsky etc. Acest grup a avut un rol foarte bun pentru că, în timp ce ierarhii își temeau cârjele și scaunele, a reintrodus, cu concursul ministrului învățământului, religia în școli. Dar acest grup viza mai ales o înnoire a ierarhiei, căci acesta era problema la ordinea zilei. El s-a dizolvat, pentru că un membru al său a ajuns Mitropolit, altul vicar…
Mitropolit al Moldovei

La 1 martie 1990, PC Protosinghel Dr. Daniel Ciobotea este ales, la propunerea IPS Mitropolit Nicolae Corneanu, în rangul de episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, cu titlul "Lugojanul", fiind hirotonit întru arhiereu în Catedrala Ortodoxă din Timișoara la 4 martie 1990.

La 7 iunie 1990 este ales, iar la 1 iulie 1990 este înscăunat ca arhiepiscop al Iașilor și mitropolit al Moldovei și Bucovinei.

Din anul 1992 este Profesor de Teologie la Facultatea de Teologie Ortodoxă "Dumitru Stăniloae" din cadrul Universității Al. I. Cuza din Iași.

Participă, în continuare, la o serie de întruniri ecumenice peste hotare: de pildă, a condus delegația Bisericii Ortodoxe Române la a VII-a Adunare generală a Consiliului Ecumenic al Bisericilor de la Canberra (1992). Deține numeroase funcții pe plan bisericesc și ecumenic: Reprezentant al Comisiei Sinodale Naționale pentru Educația Religioasă (București); Președinte al Comisiei Teologice și Liturgice a Sf. Sinod al BOR (fostă comisie pentru învățământ); Membru fondator și membru de onoare al Comisiei Naționale a Monumentelor Istorice (București); Membru al Comitetului Executiv și Central al Consiliului Ecumenic al Bisericilor (Geneva, 1991-1998); Membru al Prezidiului și Comitetului Central al Conferinței Bisericilor Europene (din 1990); Vicepreședinte al celei de-a II-a Adunări Generale a Conferinței Bisericilor Europene (Graz, 1997).

| alabalaportocala2011 a răspuns:

(vezi
http://en.wikipedia.org/wiki/Kraken)

Când Bor-ul este condus de un securist ateu se construiește și inutila „Catedrală a Mantuirii Neamului".

Cu ce a ajutat Borul la ceva: inundații, calamități, etc.

BOR-ul știe numai să paraziteze România să mintă și să fure.

Răspuns utilizator avertizat
| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru Cracken):

Am cel puțin dublul vârstei tale și nu am auzit ca Biserica Ortodoxă să fi ajutat un singur om, nu 2 oameni.
Au fost mai multe inundații în perioada 1970-1989, a fost cutremurul cu morți din 1977, și nici o singură dată Biserica Ortodoxă nu a făcut nimic pentru oamenii din această țară, nici înainte de 1989 și nici după.
Mulțimea lucrurilor făcute de Biserica ortodoxă pentru populația acestei țări este strict mulțimea vidă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent ce parere ai, esti unul dintre romanii care se bucura sau se intristeaza sau sufera toate cele ce tin de natia noastra.nu fi prost si ce incearca sa faca altii tu manjesti cu noroi.tu stii cati prosti ca tine am vazut care gandind din scurt nu vad padurea din cauza copacilor? nu ai tu zile de viata.fiindca catedrala mantuirii neamului nu va fi numaidecat o constructie plina de popi care n-au alta treaba decat sa adune bani in ea.de casa poporului ai auzit? stii in cat timp s-a construit si pentru ce? nici aia de atunci nu banuiau la ce va fi folosita.fiindca va avea in viitor rolul ei.ai auzit si tu de la altii si hop s tu cu intrebarea.dar gandit-ai ceva inainte de a o pune? nu vorbiti voi niste putori care nu stiti a misca un pai,sau pune macar o piatra una peste alta,traiti pe banii parintilor vostri,si va dati destepti pe TPU.voi vorbiti dupa ce veti termina aceasta catedrala, fiindca voi o veti termina si veti cotiza la ea, infiderent daca vreti sau nu vreti.eu poate voi fi pensionar, sau mort, dar voi veti merge inainte ca sa nu mai spun ca noi am platit o data datoriile tarii si numai eu si parintii vostri stim cu ce sacrificii.copii vostri vor repeta ceia ce am facut noi fiindca VOI santeti urmasii romei, si uitati-va ce le veti lasa in urma.

| PontaRatonu a răspuns:

Catedrala asta imputita este inca lucru dupa urma careia o sa faca popii bani. Daca as avea putere as distruge toate bisericile, prima data catedrala asta. Tara moare de foame si noi facem catedrale de milioane de euro dupa urma carora se imbogatesc popii.Si ne mai miram de ce ne desconsidera toata Europa