| SkandallKamataru a întrebat:

Nu-mi vine sa cred ca suntem in 2023 aproape 2024 si lumea inca mai crede in Dumnezeuhee hee laughing
Cand vor evolua si oamenii astia? S-a demodat de mult treaba cu Dumnezeu, sa crezi in el in 2023 mi se pare trist, si nici nu mai e la moda.
Voi ce parere aveti?

51 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Noi ne credem la moda, Dumnezeu a fost si va fi acelasi intotdeuna, si contrar celor spuse de tine cat de evolutati suntem de fapt? Daca nu am avea la nas tot, mancare, gaz, curent, caldura, apa, ce am face? Daca de maine rafturile market-urilor vor fii goale, crezi ca te descurci mai bine ca oamenii ce au trait acum 100-200 de ani? Nu ai stii sa faci nimic spre deosebire de ei, au evoluat unii din noi care au schimbat lumea prin descoperiri, ia pune si fa tu un banal bec fara sa te uiti pe google, il faci? Nu-l faci laughing
Lasa pe fiecare sa creada in ce vrea.

| SkandallKamataru explică (pentru MarianWLF):

Il fac ma cum sa nu-l fac laughing

| RAY a răspuns:

In Romania peste vreo 60 de ani, adică copii născuți în 2020

| RAY a răspuns:

Ipavel de ce minți? Care Dumnezeu? Care religie? Creștini sunt doar 2, 3 miliarde și ăștia împărțiți în 35000 de religii, care 90%

| RAY a răspuns:

Iahve spune clar, cei care nu cred in mine să omorâți fie mare fie mic, în curând vine Mesia care va aduce pace în lumea.

| anonimg a răspuns:

Și mie mi se pare ciudat ca în 2023 oamenii să se mai încreadă în autorități, în prietenii pe care îi au, în soții și soțiile lor. Cum pot ei să se mai încreadă în vânzătorul de la piață, în colegii lor de școală sau de muncă, în profesorii lor că îi învață educația? Mi se pare o aberație să ne încredem în medici și că ei ne vor binele sau fac experimente pe noi!

Fără credință suntem morți. Din punct de vedere spiritual, suntem morți; suntem legume (pe nedrept spus astfel, pentru că legumele sunt mai bune decât cărnurile cele mai scumpe).
Cu cât lumea devine mai instabilă, cu atât noi trebuie să ne încredem în Dumnezeu. Și în cine altcineva ne putem încrede? Cine ne va da echilibrul, stabilitatea de care avem nevoie? Dacă nu este Dumnezeu, atunci cine? Oamenii muritori, care astăzi sunt și mâine pot ajunge la doi metri sub pământ, și unde și pomenirea li se uită?
Este adevărat că părinții noștri nu ne-au educat deloc din punct de vedere spiritual, cum nu ne-au educat nici financiar și nici în alte domenii.
Dar noi astăzi, ajunși la maturitate putem să căutăm să cunoaștem personal pe Dumnezeu.
Credința în Dumnezeu este simplă și pare o banalitate. Dar noi înșine și societatea am făcut-o să fie banală, fără valoare. Dar vederile noastre sunt greșite dacă ele nu sunt sfințite, dacă ele nu sunt conduse de Dumnezeu. Pentru că noi nu dăm nicio valoare acelora pentru care cerul a dat pe Domnul Isus Hristos să moară pentru salvarea lor, adică a noastră a tuturor.
Vederile și gusturile noastre sunt pervertite din pricina păcatelor noastre de care ne simțim atrași și în care ne place să ne scăldăm ca și porcii în mocirlă. Numai oilor nu le place să calce în noroi.
Dumnezeu ne iubește așa cum suntem, chiar și dacă ne place să ne scăldăm în mocirla păcatului. El vrea să ne scoată de acolo, și El Însuși a intrat în mocirlă pentru ca să ne salveze, dar El nu a păcătuit niciodată. A venit pe pământul nostru blestemat de păcat tocmai ca să avem credință că viața, moartea și învierea Lui ne pot îndreptați înaintea lui Dumnezeu, și înaintea Legii Sale sfinte.
Noi nu trebuie să sărbătorim Crăciunul sau alte sărbători de felul acesta, care ne fac să ne simțim bine pe moment, iar a doua zi ne aduc într-o stare psihică mai rea decât a fost mai înainte.
Dumnezeu dorește să ne bucurăm de mântuirea Sa în mod continuu, personal și direct. Legea Sa are scopul de a ne face fericiți. Dar repet: vederile și părerile noastre pervertite, adică deformate din pricina păcatului, au ajuns să creadă și să vadă că Legea lui Dumnezeu condamnă la moarte și aduce nefericirea. După cum Dumnezeu nu Se schimbă, după cum El este dragoste și ne iubește fie că suntem răi, tot așa și Legea Sa este pentru fericirea noastră. Ascultarea de Dumnezeu și încrederea în El au scopul de a ne feri de suferință, și în același timp de a ne face fericiți.
Și că tot am amintit de banalități mai sus, faptul că ne trezim dimineața, că putem să ne mișcăm, că auzim și vorbim, că putem să facem multe alte activități, pentru cei mai mulți acestea sunt banalități; dar pentru cei care nu le pot face, acestea sunt prețuite mai mult decât aurul și mai mult decât argintul. Dar este un lucru mai rău ca aceștia de pe urmă să nu își mai dorească aceste lucruri când le lipsesc. Și în așa stare sunt mai toți oamenii: dacă ei nu simt nevoia de Dumnezeu, atunci ei de L-ar căuta și de ce s-ar încrede în El? Credința și dragostea sunt principii. Ele nu sunt lucruri opționale -ca dotările unei mașini sau ale unui telefon. Credința în dragostea lui Dumnezeu sunt ca accelerația și ca frâna unei mașini. Posesorul unei mașini care are accelerație și frâna este fericit în contrast cu unul care are o mașină dar care o folosește la țară ca și coteț pentru găini.
La fel este și cu credința și dragostea față de Dumnezeu și Legea Sa. Noi devenim fii ai lui Dumnezeu, fericiți pe deplin atunci când în inimile noastre se va așterne credința și dragostea divină.
De aceea Dumnezeu ne îndeamnă continuu în Biblie prin profeții Lui: "Căutați să cunoașteți pe Dumnezeu; căci El Se ivește ca zorile dimineții."
Și dacă noi nu ne educăm în cele spirituale, atunci cine? Pentru ce să pierdem mântuirea, fericirea noastră veșnică trăind ca niște străini față de Dumnezeu? Este timpul să căutăm să cunoaștem pe Dumnezeu; căci viața aceasta ne este dată pentru a ne pregăti pentru cea veșnică.

| SkandallKamataru explică (pentru anonimg):

Nu citesc toată aberația aia, vrei sa comentezi, scrie in 15-20 de randuri nu 100 ca nu am timp.

| Fatamuntilor a răspuns:

Am dat cautare pe google si ghici
,, La ultimul recensamant peste 83% s=au declarat crestini ortodoxi.Din acestea cred ca cel putin jumate sunt practicanti adica merg la biserica periodic
restul de pana 99 % apartin altor religii/culte.Iar sub 1% s-au declarat atei
Uite aici
Structura confesională a fost declarată de 16.397, 3 mii persoane din totalul populației rezidente și arată că 85, 3% dintre persoanele care au declarat religia sunt de religie ortodoxă. 4, 5% s-au declarat de religie romano-catolică, 3, 0% de religie reformată, iar 2, 5% penticostală. Ponderi între 0, 4% - 0, 8% au înregistrat următoarele religii: greco-catolică (0, 7%), baptistă (0, 6%), iar adventistă de ziua a șaptea și musulmană câte 0, 4%. S-au declarat „fără religie" sau atei sau agnostici un procent de 0, 9% din totalul populației.

Citește mai mult la: https://www.digi24.ro/......ni-2199695

Informaţiile publicate pe site-ul Digi24.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere'''
Asta in Romania
Deci momentan Dumezeu este si va fi la,,, moda'

| SkandallKamataru explică (pentru Fatamuntilor):

Nu stiu mai fata a muntilor, chiar ma doare capu am tras azi la sala si am bagat 3 cupe de preworkout, imi pompa adrenalina in vene am rupt acolo da m-am epuizat rau de tot is mort acum ma duc sa ma culc.

| lpavel a răspuns:

Cand 90% din omenire crede in Dumnezeu ba chiar si unii stiintifici au dovedit ca exista o entitate (asa L-au numit ei) pe care nu o intelegem, trebuie sa fi prea capos si prost sa nu crezi!
De fapt toti cei care nu cred o fac sa aiba viata mai libera dar la sfarsit vor scrasni din dinti si le va parea rau si ca s-au nacut, dar va fi prea tarziu...

| SkandallKamataru explică (pentru lpavel):

" ba chiar si unii stiintifici au dovedit ca exista o entitate" ce entitate ma fanaticule, ia da-mi si mie dovezi ai? n-ai.

| lpavel a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Cauta si vei afla daca vrei, eu nu incerc sa te conving, eu ti-am dat dovezi convingatoare de aici urmeaza ca tu sa cauti sau nu, asta e strict problema ta, nu incep sa ma contrazic cu tine!
Dar sa zici ceva ce inca nici nu ai cautat sa afli da dovada de mare prostie...

| SkandallKamataru explică (pentru lpavel):

Am cautat de mult, dovezi nu sunt, sunt doar pareri peste pareri si argumente si bataie de cap, cu biblie si scripturi si fapte de care nu stie nici dracu.

| J0B0MAT a răspuns:

Mie nu îmi vine să cred că suntem în 2023 și lumea mai crede că pudrele proteice sunt sănătoase.

| Xox0 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Sunt si pudre proteice sanatoase. Depinde acum de unde le iei

| J0B0MAT a răspuns (pentru Xox0):

Era un apropo.Ce lua el nu prea era, iar majoritatea nu sunt.

| SkandallKamataru explică (pentru J0B0MAT):

Esti batut in cap daca faci niste afirmatii fara dovezi. Cat timp sunt doar păreri din auzite ci nu dovezi si fapte reale, cu o bază științifică, e irelevanta parerea ta.

| SkandallKamataru explică (pentru J0B0MAT):

"ce lua el nu prea era sanatos" de unde stii tu ce luam eu? Nu am specificat niciodată brandul, iar vorbești pe langa.

| J0B0MAT a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Lol, există toate dovezile din lume că ce conțin majoritatea sunt lucruri nesănătoase, au 2 lucruri bune și 5 rele, aka nesănătoase.
Legat de Dumnezeu sau orice alt zeu, nu există nicio bază științifică să dovedească existența sau inexistența.De fapt, există o forță, o energie în univers de care oamenii de știință sunt conștienți și nu și-o pot explica.Pe lângă multe altele.Dar despre ingredientele din pudre proteice poți citi milioane de studii dovedite.

| SkandallKamataru explică (pentru J0B0MAT):

"există toate dovezile din lume că ce conțin majoritatea sunt lucruri nesănătoase, au 2 lucruri bune și 5 rele"
Si care dracu sunt alea?rolling on the floor rolling on the floor Din 50 de raspunsuri cate are intrebarea despre proteine nu mi-ați venit unul cu un link sau o sursa sau orice, un copy paste ceva, si nici tu nu o sa o faci pentru ca argumentul tau nu are nici o bază științifică, doar idei scoase de tine ca ti-a zis m4tamare ca a vazut ea o stire in 2000 si zicea ca nu sunt bune rolling on the floor)

| J0B0MAT a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Lol, ți-am enumerat vreo 5 acolo, gen zahăr, coloranți, arome dar degeaba.Tu nu știi să citești măcar în dex să vezi ce înseamnă, dar să le înțelegi din punct de vedere chimic.Probabil crezi și că ciocolata e sănătoasă, aia e. Unii nu vor să înțeleagă.

| SkandallKamataru explică (pentru J0B0MAT):

Aaa si pentru ca are zahar cum 99% din alimente au o face toxica? Pe ce planeta traiesti ba băiatule? si nu, nu au toate zahar.
Ciocolata neagră este sanatoasa.
In continuare te astept cu un LINK, un articol, un studiu, o sursa, un clip pe Youtube, ORICE, care sa spuna ca pudra proteica nu e buna.
In continuare nu imi dai pentru ca nu gasesti, nu te mai afunda in continuare in rahat, asuma-ti ca ai gresit, si învață.

| SkandallKamataru explică (pentru J0B0MAT):

Hai ma cu link-ul ala, vii si tu odata cu ceva sau nu laughing Ai zis ca sunt milioane de articole, trimite-mi unul si nu mai pierde timpul.

| Seba2013 a răspuns:

Pai si tú te crezi in 2024? Credeam ca vi din spatiul infinit.

Ca sa ajungi in 2024 trebuie mai intai sa te stratigrafiezi. Catastrofismul nu te ajuta sa treci peste acest proces uniformist.

Revolutia Franceza, Reforma Protestanta si umanistul Rousseau spun ca tu ai o viteza si o acceleratie mult mai mare decat anul 2024.

Tu poti sa fii Janus, Proteu si sa iesi din actualitate. Tu te intalnesti simultan cu 2024 ca Ahile și broasca țestoasă. Curgi mai repede decat 2024. Chiar crezi ca 2024 vrea sa fie de acord cu tine? Ai sunat ca sa iti deschida usa? Sau alterat ordinea? Eu zic sa inveti órdinea zilelor si sa te intorci cu picioarele pe pamant.

2024 ca sa ajunga la 2024 a trebuit sa depaseasca 2023. Tu insa ai dat saritura cu viteza filemelor de la Hollywood si tot nu ai ajuns simultan cu 2024. Fugi mai tare ca 2024. Mai fa si tu pauze si stop, lasa alergatul. Nu totul este miscare ci exista si lucruri solide care raman. Anumite lucruri organice eu nu vad ca se misca. Fii si tú mai sustantial si lasa antinomia.

Sa imi spui cand te-ai saturat de pozitivismul progresist ca sa vin sa iti sa iti elimin fantomele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Râdeți râdeți negați negați voi existența lui Dumnezeu. când o sa va treziți la realitate cu Adevărat și când o sa visa deschidă ochii și sufletul ăla întunecată... Atunci credeți-mă ca nu o sa mai aveți aceași pofta de râs...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Iahve are un singur popor

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu ma interesează nici iahov și Niciun Dumnezeu sau isus.

Ma interesează și îmi pasa cu Adevărat si este prioritatea mea ea tot ce iubesc pe pământul ăsta cu Adevărat restul sa ia foc cu mine o dată dacă este cazul da la ea nu renunț orice ar fi. Sa fiți sănătoși cu Dumnezeul vostru și toți sfinți voștri la un loc. Dumnezeul meu îngerul meu este pe Pământ. AA.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce înger este? Îngerul în iudaism este arhanghelul Gabriel

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeul meu și îngerul meu este pe Pământ ăsta nică ieri alt undeva decât în inima mea in gândul meu în viața mea zi de zi noapte ia este totul absolut totul nu Dumnezeu nu nimeni și Niciun sfânt și nimic decât IA.AA O_O

| SkandallKamataru explică (pentru anonim_4396):

Care ia? Cine e acest ia?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Rămâne la mine toată viața răspunsul ăsta cât voi trăi pe pământul ăsta ia este și va rămâne toată fericirea mea Adevărată cu Adevărat nici Dumnezeu nici nimeni pe pământul asta Absolut nimeni nu-i ia locul în inima mea. Dacă ar fi să-mi i-as cineva în cale să-mi spună îți iau viața onur astăzi este ultima ta zi și ai voie să-mi ceri orice Iași cere s-o pod vedea so pot auzi pe ia s-o vad s-o aud Iași cere restul sa ma îngrope și de viu fără coșciug în cearceafă și Pământ cu macaraua sa toarne pe mine și asfalt sa treacă peste mine să-mi tragă și un glonț în frunte și foc să-mi dea tot accept sa ma lege de mâini și piciore să mă tragă cu mașina păna rămâne fără roți tot accept este tot ce iubesc pe pământul ăsta tot ce este mai frumos mai curată și ma și mai și mai și ma este ia atâta nimeni absolut nimeni și nimic

| SkandallKamataru explică (pentru anonim_4396):

Care ia ma diliule? Despre cine vorbesti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

InimAmeA.

| SkandallKamataru explică (pentru anonim_4396):

Despre cine vorbesti? Nu citim ganduri sa stii.
Da-ne si noua o poza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Mai bine mor mă calcă o mașină decât să-ți dau o poza cu inimAmeA. O poza de a ei valorează mai mult ca viața mea și orice și ori și cine sa fie. Aleg sa mor decât sa arăta vreodată la cineva o poza cu ia mor și tot nu dau și Nu.

| SkandallKamataru explică (pentru anonim_4396):

Ai probleme cu capu laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Un om cu probelme la cap cum crezi tu. Nu poate sa muncească 10 ore de luni până vineri sa știe 4 limbi străine sa schimbe 3 orașe în străinătate de unul singur să-și plătescă chirie facturi sa se întrețină de unul singur fără niciun ajutor de la nimeni. Și 11 ani de străinătate.

| SkandallKamataru explică (pentru anonim_4396):

Ba poti sa ai probleme si sa faci asta laughing Foarte bine.

| KovacsB a răspuns:

La ce username ai ce sa-ti zic? Iti place soriciul cu bere la Pet?

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Nu e vorba de modă ori de vreo fază trecătoare, ci de adevăr, un adevăr care nu se schimbă indiferent de părerea lumii.

| Xox0 a răspuns:

Daca toata lumea ar fi atee, un haos s-ar dezlantui in lume. Educarea populatiei lasa de dorit si religia mai tempereaza oamenii si ii imbuneaza.

| vlllaaddd a răspuns:

Faci foarte rau ca nu crezi in Dumnezeu, o sa fi aruncat in intuneric și vei scrâșnii din dinti

Eu unul cred in Dumnezeu, si Dumnezeu mi-a aratat de multe ori ca exista, de cand eram mic am inceput sa cred in Dumnezeu si viata mi s-a schimbat radical in bine.

iti recomand sa citesti Biblia noul testament, apoi vechiul testament.

Mie biblia mi-a dat curaj si încredere si multe bunatati si ma simt iubit si apropiat de Dumnezeu

eu nu imi imaginez viata fara Dumnezeu, as fi nimic fara Dumnezeu.

imi pare foarte rau de cei ce nu cred in Dumnezeu, poate intr-o buna zi o sa intre cineva in viata voastra si o sa va convinga sa credeti in Dumnezeu

Doamne ajuta la toti!

| SkandallKamataru explică (pentru vlllaaddd):

N-am rabdare sa citesc biblia si nici vechiul sau noul testament, nu e un hobby de-al meu sa fac asta cu niste carti din care nu inteleg nimic, doar citate si verseturi.

| Sportacus123 a răspuns:

Treaba ta dacă crezi sau nu, eu cred în El și voi crede mereu.

| T0Teu a răspuns:

rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
Cand îți vei da și tu seama ca te înșeli și exista Dumnezeu? Trebuie sa fie la moda sa crezi în Dumnezeu sau trebuie sa fie ceva real? Exista Dumnezeu, rai, iad, îngeri și tot ce e legat de asta. Nu sunt mituri. Oh, de ai vrea sa asculți de Dumnezeu... sa știi ca mai ai ocazia sa te întorci la El doar cât mai ești în viață. După ce vei muri te vei lamuri ca am avut dreptate, dar va fi prea târziu...

| Whateverrr a răspuns:

Mie sincer trist mi se pare să-ți adaptezi convingerile în funcție de modă.
Ce poate fi mai relativ decât moda?
Noi trebuie să căutăm Adevărul. Ceva care e absolut independent de diversele curente de gândire care se schimbă de la secol la secol.

| Angeloxd a răspuns:

Ce a provocat big bang-ul daca nu existau legile fizicii inainte de el?

| AlexandruOctavian19 a răspuns:

Nu trebuie sa fie la moda sa ai credință în ceva, cum îți explici existența ta? Nu ai cum să ți o explici, nu ai alta explicație

| AlexandruOctavian19 a răspuns:

Nu trebuie sa fie la moda frățioare, nu ai cum să ți explici propria ta existența, nu ai un subiect pe care sa te bazezi daca nu crezi in Dumnezeu

| Ana37181920 a răspuns:

Cum se poate "demoda" ceva ce este veșnic? laughing moda este trecătoare, ca viața noastrahappy insa după viața asta doar nu crezi ca ne transformam in lăcuste! happy altfel nu cred ca ar avea sens sa plângi; sa razi, sa simți, sa gandesti laughing Adica ai o existența mult prea complexa ca sa fii limitat doar la viața asta, pune-ti întrebarea asta… "oare sunt atât de complex, doar ca sa se termine totul? Oare am fost atât de privilegiat sa fiu om, iar nu păianjen, doar ca sa mor si atât?"

Cand ne gândim ca Dumnezeu nu exista, ne rănim pe noi, avem pur si simplu orgoliu sau ne e teama de explozia pe care am avea-o daca am lasă barierele jos! Ai pus întrebarea ca poate cineva va da un răspuns care sa se alinieze. insa tu in interiorul tau stii sigur răspunsul!

Ai trăit si ai văzut in viața lucruri care poate sunt inexplicabile… pentru ca „ce e cu neputința la oameni, este cu putința la Dumnezeu". Poate doar iti este teama de o autoritate… insa Dumnezeu nu e un stăpân din ala răulaughing) ci e Oaza ta de liniște. este bătaia inimii tale si respirația ta cand dormi si nu o mai controlezi tu, ci Dumnezeu! Cand mai ai momente de liniște, stai in gândul tau, in sufletul tau si gândește-te la Dumnezeu! Fa asta de cate ori ai ocazia; pur si simplu! Sau intra intr-o Biserica si doar stai acolo cât rezisti, apoi mărește treptat timpul, stai doar tu cu Dumnezeu, nu privi către alți oameni, esti tu cu Dumnezeu acolo! sufletul știe unde sa te ducă! Nu te teme!

Lasă-ti zidurile jos; dărâma-le, fără sa te afirmi oamenilor, fa asta in sinea ta si ai sa Vezi diferența!

Ai grija de suflet, de trup, de tine! happy

| SkandallKamataru explică (pentru Ana37181920):

"Ai trăit si ai văzut in viața lucruri care poate sunt inexplicabile" nu cred... Totul are o explicație.
"este bătaia inimii tale si respirația ta cand dormi si nu o mai controlezi tu, ci Dumnezeu! " Pai nici acum nu o controlezi tu, ci creierul, este un proces automat.