| ßєtyPєтяσηєℓα a întrebat:

ce parere aveti despre lumea din ziua de azi? .....am vazut o intrebare si suna cam asa: Ce ai face daca, maine Dumnezeu ar veni la tine? si erau tot felul de raspunsuri stupide..ca de exemplu l-as invita la un pahar de vin, l-as bate si tot felul de lucruri jignitoare. si eu, care cred in El mi se pare ca oamenii acestia ..nu stiu sunt pur si simplu fara inima fata de cine i-a creat! (recunosc..fiecare crede sau nu in cine vrea) dar mi se pare si prea exagerat! voi ce parere aveti?

46 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Am răspuns și eu, la întrebarea aia!

http://www.tpu.ro/utilizator/ymst
http://www.tpu.ro/religie/ce-a-face-daca-maine-ar-veni-dumnezeu-la-tine/

Nu toți, au răspuns obraznic.

Tu exagerezi!

| ßєtyPєтяσηєℓα explică (pentru MMihai):

Eu nu ma refeream la tine...

| OOOLEOOO a răspuns:

E usor sa arati cu degetul.

| ßєtyPєтяσηєℓα explică (pentru OOOLEOOO):

Da...dar nu vreau sa fac o cearta din intrebarea mea, dar mi s-a parut chiar josnic si intr-un fel m-a revoltat unele raspunsuri...am gresit si eu.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru ßєtyPєтяσηєℓα):

Toti gresim, toti suntem oameni happy

| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca esti o persoana credincioasa si ii iei apararea lui Dumnezeu.Proverbe 27:11. Oricum, Dumnezeu ne-a creat cu liberul arbitru si fiecare alege ce face in viata, dar de asemenea fiecare, fie ca suntem constienti fie ca nu, vom da socoteala inaintea lui Dumnezeu.Eclesiastul12:13,14

| Thunderstruck a răspuns:

Tu nu realizezi ca noi simtit acelasi lucru despre Dumnezeu, pe care il simti tu pentru Mos Craciun?

| ßєtyPєтяσηєℓα explică (pentru Thunderstruck):

Bine, nu am vrut sa sune chiar asa de "dur" intrebarea, dar de ce tu nu crezi in Dumnezeu?

| Thunderstruck a răspuns (pentru ßєtyPєтяσηєℓα):

Din acelasi motiv pentru care tu nu crezi in Allah, in Zeus, in Thor, in Odinm, in Buddha.

| ßєtyPєтяσηєℓα explică:

M-am gandit, daca voi, cei care nu credeti in Dumnezeu si in Biblie, dar credeti in Big-Bang, presupun ca in legenda cu Romulus si Remus, Decebal si Traian sau batalii etc., credeti nu? Aceste personaje, luptele..sunt scrise in anumite documente pastrate poate si pana in ziua de azi), noi le citim si credem ca asa s-a intamplat, deoarece noi nu am fost acolo si nu putem dovedi daca e adevarat sau nu. Deci credem in ele. Dar, Biblia, la fel a fost scrisa de oameni care au existat cu mult inaintea noastra, la fel ca si oamenii care au scris in documente existenta domnitorilor, luptelor etc. Si totusi nu credem in Biblie, de ce? doar pentru ca nu am vazut noi, de altfel ca si documentele nu? ce parere aveti? ( si nu, nu vreau sa creez nici-o cearta intre nimeni, sau sa insult pe cineva.) Imi dau si eu cu parerea happy

| RAY a răspuns:

Si eu tocmai ce am fost jignit de catre un crestin ce parere sa am despre Romania o tara plina de crestini buni si sfinti

| RAY a răspuns (pentru RAY):

AlanTigerofAtlantic explică (pentru raymusic22tm):
Hei nenea, ai vazut cred ca pun intrebari de toate categoriile? Si la trivia/amuzante am pus si la adolescenti etc.In ultimul timp am cam rarit intrebarile despre religie dar tu esti chior si nu vezi du-te si cumpara-ti dioptrii mai mari si LASA OCHELARII AIA DE SOARE DE COCALAR! Toti cocalarii poarta ochelari de soarelaughingSi nu mai abera, mie imi place mult fotbalul, psihologia, religia, istorie, filosofia, geografia nu sunt un habotnic care sta numai pe religie. Uite-te la raspunsuri si intrebari.E adevarat, sunt crestin dar nu habotnic, fanatic si obsedat numai de asta.Deci du-te si te culca ca esti penibil, si sa-mi spui cand iti dai joc ochelarii aia de smecher fals.Numai manelistii mai poarta in ziua de azi ochelarii de soare si orbii pentru care am tot respectul, saracii.Tu esti penibil.Era soare tare afara nu? Nu puteai sa vezi saracul de tine.

| imale a răspuns (pentru RAY):

Asa zice el ca este crestin, de fapt crestinii nu jignesc. Si Romania nu este deloc tara crestina, mai degraba pagana. Este parerea mea doar.

| ßєtyPєтяσηєℓα explică (pentru RAY):

Dupa cum am zis mai inainte, nu am vrut sa sune chiar asa intrebarea...dar eu tot nu am inteles voi de ce nu credeti in Dumnezeu? chiar m-am pus in locul unui ne credincios si ma gandeam la tot felul de lucruri sa nu cred ca El exista dar nu pot sa inteleg...

| ßєtyPєтяσηєℓα explică (pentru imale):

Doar o parte de Romania poate nu e crestina, o parte din Romania poate pagana.

| RAY a răspuns (pentru ßєtyPєтяσηєℓα):

Nu stiu de ce nu cred alti, dar eu nu cred pentru ca nu cred ca din nimic a aparut un zeu care din nimic a creat universul, asa ceva nu cred mi se pare imposibil sa cred, si numi spune ca a existat dintodeauna sau ca nu e timp, totul are un inceput

| ßєtyPєтяσηєℓα explică (pentru RAY):

Dar si teoria in care (poate) crezi tu tot din nimic nu a aparut...si da, tptol are un inceput, iar Dumnezeu este inceputus dar si sfarsitul

| RAY a răspuns (pentru ßєtyPєтяσηєℓα):

Nu ma intereseaza ce este, cum a aparut din nimic asa un zeu complex, stiinta nu spune ca din nimic o aparut universul, ai facut chimie la scoala?

| iurii75 a răspuns (pentru RAY):

Te înțeleg, dar e valabil și în cazul tău. Marea majoritate a oamenilor de ştiinţă sunt de acord cu faptul că universul a avut un început. De asemenea, majoritatea sunt de acord că înainte de acel început trebuie să fi existat ceva real. Unii oameni de ştiinţă vorbesc despre o energie eternă. Alţii pornesc de la ideea unui haos primar ca stare preexistentă. Indiferent de termenii pe care i-ar folosi, majoritatea oamenilor de ştiinţă presupun că există ceva — ceva ce nu are început — care tinde spre minus infinit.
Aşadar, problema se reduce la a stabili despre ce presupunem că este vorba: despre CEVA etern sau despre CINEVA etern. Avand in vedere ce a aflat ştiinţa despre originea şi natura universului şi a vieţii din el, care dintre cele două variante vi se pare MAI logică?

| RAY a răspuns (pentru iurii75):

Eu nu cred in oamenii de nici un fel,eu cred in metoda stiintifica cred ca asta e adevarul pur,pana acum nu sunt dovezi despre cum a fost inainte de big bang,s-a lansat un satelit care va raspunde la intrebarea asta,personal cred in evolutia universurilor in stil darvinian, energia poate aparea din nimic ca un ecilibru natural intre minus si plus, in natura totul e spre un ecilibru cat de cat egal, hidrogenul nu are nevoie de interventi divine si de putin noroc, totul se baseaza pe noroc pshiologic omul asociaza probabilitatea cu supranaturalu

| iurii75 a răspuns (pentru RAY):

Păi și cum poate ceva să apară din nimic?

| RAY a răspuns (pentru iurii75):

Nu stiu cum o aparut din nimic,dae legile fizici permite un univers cuantic mic care a evoluat treptat spre acel big bang,a spune un zeu a creat big bang nu se rezolva nimic ba chiar se complica lucrurile,ceva complex aparut din nimic e imposibil,in scimb ceva din nimic o energie e posibil,eu cred in evolutie nu ceva static cum e creatia,natura evolueaza mereu, dovezi sunt big bang, teoria evolitiei, ce simplu e sa spui dumnezeu a facut x si y, daca nu stim ceva sigur de ce sa presupunem? stramosi nostri nu stiau multe de asta au presupus

| iurii75 a răspuns (pentru RAY):

Păi nu se rezumă că la început exista totuși ceva (dacă ții mai ușor) etern? N-am fost "teist" tot timpul, credeam și eu în evoluție, dar cînd am analizat dovezile pro și contra am optat pentru creaționizm care mi se pare mai bine susținuți de dovezi decît că viața ar fi apărut din materie nevie. de fapt o celulă "simplă" este o uzină în miniatură care provine doar din altă "uzină".

| Mădă0611 a răspuns:

Ce ai face daca, maine Ahura Mazda ar veni la tine?

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu am spus la intrebarea mentionata de tine ca i-as cere iertare, i-as cere sa ma iubeasca si sa ma curateasca.Asa e corect.Lumea e nedreapta, asta e adevarul, cruda, in viata iti primesti suturi in fund multe dar trebuie sa te ridice asta, sa nu cazi sa nu deznadajduiesti.Traim intr-o lume cruda dar trebuie sa ne-o facem usoara prin credinta lui Dumnezeu.Cand crezi in Dumnezeu NIMIC nu pare imposibil, crud si urat.NIHIL SINE DEO(Nimic fara Dumnezeu)

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

No coment

| HueyFreeman a răspuns:

Scuza-ma ca ti-am ranit sentimentele zicand ca prietenul tau imaginar este inexistent. Nu imi pot permite sa ignor realitatea.

| ßєtyPєтяσηєℓα explică (pentru HueyFreeman):

De ce spui asta? dar de ce nu crezi in Dumnezeu?

| HueyFreeman a răspuns (pentru ßєtyPєтяσηєℓα):

Tu de ce nu crezi in ceilalti zei?
Dar de ce crezi in el? Gandeste-te bine.

| aumih16 a răspuns:

Pai tehnologia luxul in general este cauza pentru care lumea s-a schimbat da dar numai stim ce inseamna lucrurile alea mici acum visam doar lucruri mari asta este treaba

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

2 Petru 3:3, 4 - " Inainte de toate, sa stiti ca in zilele din urma vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trai dupa poftele lor
si vor zice: "Unde este fagaduinta venirii Lui? Caci, de cand au adormit parintii nostri, toate raman asa cum erau de la inceputul zidirii!"
După cum se poate înţelege din aceste versete, Biblia a arătat demult că vor exista oameni care vor trata cu dispreţ lucrurile spirituale.

| Zenit313 a răspuns:

Daca sunt sigur ca nu ne-a creat Dumnezeu,nu am nici un motiv,argument, dovada si ipoteaza care sa ii confirme existenta, atunci pot sa spun ce vreau despre El.
Este imaginar, o iluzie...

Dar tu de ce nu crezi in teoria evolutiei pentru ca sunt dovezi, argumente si motive care ii confirma 10000% existenta?!
Tu nu crezi pentru ca in biblia ta stupida spune ca am fost facuti din lut si suflati cu magie si o coasta de barbat.
Ai probleme grave...tu crezi o carte stupida,antica,desertica si refuzi ca vezi toate dovezile stiintifice impartiale, incontestabile, clare, logice, pure si rationale.

Avem noroc ca nu exista Dumnezeu in versiunea biblia! Mare noroc!

| ßєtyPєтяσηєℓα explică (pentru Zenit313):

Cum poti sa crezi in acea evolutie stupida?! dar toti idioti care au facut teoria asta au fost acolo? ( si cu teoria bing-bang, ei au fost acolo?) ganditi putin mai mult. Si eu cred ca tu ai probleme grave ca nu crezi in aceasta care nu eu!winking

| Zenit313 a răspuns (pentru ßєtyPєтяσηєℓα):

Teoria evolutiei este demonstrata si dovedita.
Viziteaza un muzeu de istorie naturala, intreaba un biolog sau genetician, profesor de biologie.
Big-Bangul a fost determinat prin calcule si masuratori.

Nu trebuie sa crezi, trebuie sa vezi dovezile!
Biologia nu afecteaza credinta in Dumnezeu, evolutia este acceptata si poate fii metoda lui Dumnezeu.

Multa sanatate! happy

| ßєtyPєтяσηєℓα explică (pentru Zenit313):

Da, dar nu se poate ca din nimic sa apara o explozie numita "Bing-Bang", iar nimeni nu a fost acolo sa vada explozia..si cum se face ca din explozie au aparut oameni..cum? si care sunt dovezile? am cautat dar nu mi se pare credibil. Sanatate si tiewinking

| Zenit313 a răspuns (pentru ßєtyPєтяσηєℓα):

Ti-am spus ca am determinat Big-Bangul prin masuratori si calcule, nu este nevoie sa mergi acolo.
Noi am stiut exact coordonatele ca sa mergem pe luna chiar daca nu am fost niciodata acolo.

Nu stim ce a cauzat Big-Bangul, asta nu inseamna ca trebuie sa inventam povesti, trebuie sa avem rabdare pana cand aflam raspunsurile.
Stim ce a urmat DUPA Big-Bang, elementele s-au impreunat si au format proteine si din acestea au aparut cele mai rudimentare si primitive organisme.Aceste organisme s-au adaptat in functie de mediu si dupa milioane de ani,pentru ca au trait in medii diferite,s-au schimbat asa de mult incat erau foarte diferite una de cealalta siasa au aparut speciile.

Daca Dumnezeu a cauzat Big-Bangul,atunci cum a aparut Dumnezeu?!
O sa imi spui ca Dumnezeu a existat dintotdeauna,dar putem sa spunem exact acelasi lucru si despre univers.
Spui ca din nimic nu poate sa apara o explozie, dar din moment ce Dumnezeu exista, si acesta a trebuit sa apara din nimic, pentru ca exista.

Repet, stiinta nu afecteaza credinta in Dumnezeu.Stiinta este o "unealta, lanterna" care ne ajuta sa intelegem realitatea.

| ßєtyPєтяσηєℓα explică (pentru Zenit313):

Daca tot nu vrei sa ma crezi...sa lasam cine a aparut primul sau de cand. Dar daca Bing-Bangul a fost si nu Dumnezeu...cum ne-a 'creat' explozia (Dumnezeu ne-a creat dupa chipul lui, suntem creatia lui, dar explozia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect frate!
Eu pe ultimul care n-a dat fundita la intrebare, m-am dus la el acasa si i-am aplicat o corectie.
Adica vii, stii? si te pui la tastatura, iti pierzi din PRETIOSUL tau timp in care puteai sa puricesti o pisica, iar nesimtitul iti ia sfatul asa cum este el, il foloseste iar pe tine te ignora... daca nu ma insel iti fura si drepturile de autor si isi insuseste gandurile tale...adica se da rotund prin cercurile de pretini, daca are.
Nu se mai poate...chiar azi ma gandeam la un protest in fata sediului TPU, sa dau foc la o tastatura si la tricoul meu de membru...dar a plouat, poate maine!
Peace! peace sign

| WholeWorldTeam a răspuns:

Parerea mea ca lumea de astazi este stapanita de o mandrie luciferica.Din infumurare spre exemplu, au ratacit multi de la dreapta credinta pentru ca s-au considerat ei foarte atoatestiutori.

Intrebarea cu privire la venirea lui Dumnezeu, parerea mea este ca e una nefolositoare.Cand Dumnezeu va veni a doua ora va veni ca sa Judece si sa faca dreptate.Genul asta de intrebari nu trebuie sa ni le punem pentru ca nu-si au nici un rost.Eu unul nici nu ma consider vrednic sa vina Dumnezeu la mine.Ce sa faca Dumnezeu in casa unui pacatos ca mine? Lucifer a cazut din lumina numai pentru un pacat : mandria.Iar eu in fiecare zi gresesc fara de numar in tot felul de pacate.Deci sunt mai pacatos ca insusi diavolul.Ce sa faca Dumnezeu la un asemenea gunoi ca mine? Pe bune. Intrebari de genul acesta nu ar trebui sa ne punem pentru ca suntem nevrednici si multpacatosi.

| hecamefrommetalland a răspuns:

Copii din ziua de azi iubesc luxul, mananca in graba delicatesele la masa, sunt tirani cu profesorii, asi contrazic parintii si tin picior peste picior.Cat despre fete, sunt nefeminine atat an limbaj, comportament si imbracaminte.
-Socrate, anul 400 I.H.R

Au trecut aproape 2500 de ani si nu s-a schimbat nimic, aveti boi impresia ca e mai rau.

| ßєtyPєтяσηєℓα explică (pentru hecamefrommetalland):

Din pacate e adevarat de ce ai zis.dar de acum 2500 de ani s-au cam schimbat niste lucruri.

| chazz a răspuns:

Nu te mai stresa.Fiecare are credintele sale."O-m trai si o-m vedea".
Numai bine!

| ßєtyPєтяσηєℓα explică (pentru chazz):

Dar eu nu ma stersez..doar am vrut sa vad si eu parerea celorlalti. poate eu gresesc.

| raluca0306 a răspuns:

E foarte urat. Lumea s-a schimbat foarte mult, in rau.Si e groaznic.Bine macar ca mai sunt persoane credincioase pe pamant, care se roaga lui D-zeu sa le dea minte altora care au nevoie.Eu nu pot concepe cum sa zici asemenea lucruri urate la adresa Lui. Oare chiar nu le e frica? eu nu judec pe nimeni caci n-am dreptul si nu e bine.Asta e lumea.

| 7Dany a răspuns:

Eu cred ca ne permitem cam mult... Adevarul despre "curajul" asta o sa se vada la judecata finala. sad