| Inferno a întrebat:

Nu pot intelege de ce crestinii (majoritatea) in "lupta" lor cu ateii baga stiinta la mijloc. Ce treaba are oameni buni o teorie stiintifica cu teoriile religioase despre Odin si Dumnezeu? Ce relevanta are sa aduceti in discutie o teorie stiintifica intr-o conversatie religioasa?

15 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Bre inferno intrebarea aceasta a fost pusa de zeci de ori. Stau si ma intreb, nu cumva cel mai mare fals din istoria stiintei "Recapitulatia embrionala" a lui Haekcel, sprijinea tocmai o teorie stiintifica care este solida in genul casutei purcelului facuta din paie si coceni.Mai rideam de altii ca pe vremuri considerau pamintul ca are forma de toba de,,,,, Dar acum 2 ani a venit Stiinta si a zis :universul este curb ca doaga de butoi dar cu putin timp a zis pardon universul este ca fundul de tigaie nu mai este curb cum credeam noi.Din cite vad eu stiinta merge si pe bijbiite.Cit despre acea lupta de care pomenesti tu, eu nu sesizez nimic, poate un foc de paie, sau o furtuna in paharul cu apa.Eu zic sa mai dai tu pe la Sf Biserica si sa ma anunti si pe mine cind Credinciosii incep sa vorbeasca de evolutia speciilor si alte tarasenii asa zis stiintifice.Mai trebuie mentionat ca stiinta nu este de acord "ea cu ea" vezi virsta univerului ca la 13 mld de ani vezi ce zic alti savanti ca au gasit centuri de galaxii vechi de 180 de mld de ani, deci big bangul se transforma in ciuciu bang. Astia cheltuie miliarde de pomana vezi cu amarita aia de particula care vezi Doamne este a lui Dumnezeu rolling on the floor dar cu miliardele cheltuite plantau miliarde de pomi, cred ca sesizezi diferenta.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Stiinta, religie, istorie, geografie, lingvistica, ontologie, hermeneutica, peratologie, epistemologie, fenomenologie... acestea sunt doar limite conceptuale, utile dar nu fundamentale.

| Inferno explică:

Pai nu inteleg, nu este normal sa amesteci realul cu fabulosul.

| Inferno explică:

Poate dai si niste explicatii dupa ce faci o jignire, daca mergem pe jigniri nefondate atunci eu te declar idiot din start. De ce? Ca asa vreau.

| Inferno explică:

Mda,asa cum ma asteptam, esti un troll.

| RAY a răspuns:

Da ce sa faca si ei? de demonstrat ca exista zeul lor exista nu pot decat cu citate din biblie si asa zise minuni, asa ca ataca stiinta, ce face omul prost in lipsa de argumente? ataca pe cel cu argumente cu argumente irationale adica cu minciuni, de parca ei ar sti adevarul absolut, azi am vazut la tv un tata si-a violat fetita de 1 an apoi a omorato exemplu de bun crestin dar ateii sunt imorali

ps profil =blog =stiinta

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca stiinta exclude religia tongue Daca nu crezi in ce cred ei, crezi in ce nu cred.
Pai aparitia vietii, ca despre asta se vorbea, are mai multe explicatii, cica, asa ca daca nu accepti/crezi in una, accepti/crezi in alta, daca nu e cea religioasa e cea stiintifica, bine, acolo erau 2 religioase, omul a venit cu a 3-a explicatie, cea stiinfica.

| TrentonChase a răspuns:

Esti pamant de flori nene, el nici macar nu e ateu!

| georgescu68 a răspuns (pentru TrentonChase):

Citeste mai atent raspunsul meu.
Am scris" este tipic pentru un ateu" nu "este un ateu".
Sesizezi diferenta, sau esti chiar ateu?

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Ai fost disponibilizat de la stat şi acum joci ţurca pe internet?

| ADN30 a răspuns:

Poi majoritatea ateilor sustin cu fermitate k stiinta contrazice Biblia, si k sunt de partea argumentelor stiiintifice.
Dar Biblia nu contrazice deloc stiinta. De exempu in Biblia a scris in Iov 26:7 ca pamantul nu sta pe nimic, in timp ce dupa cateva mii de ani oamenii de stiinta au ajuns la acest adevar.
De asemenea in Isaia 40:22 se mentioneaza k Pamantul e rotund - are forma circulara. Dupa multe sute de ani omenirea a ajuns la acest adevar.
Si mai am multe alte arfumente de acest gen.
Deci este evident k atata timp cat Biblia mentioneaza adevaruri stiintifice incontestabile - ele pot fi cu usurinta folosite intr-o conversatie cu persoane care spun k ei cred doar in stiinta dar nu si in Biblie - care se contrazic.

| RAY a răspuns (pentru ADN30):

El şade deasupra cercului pământului, şi locuitorii lui sunt ca nişte lăcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o maramă subţire şi le lăţeşte ca un cort, ca să locuiască în el.

El întinde miazănoaptea asupra golului, şi spînzură pămîntul pe nimic.

nu au nici o legatura cu cea ce spui de ce nu dai tot capitolu ca sa se inteleaga cu adevarat despre ce e vorba

| ImmaDucK a răspuns:

Nu intelege de ce este o "lupta" intre atei si teisti.Fiecare poate crede ce vrea.

| Inferno explică (pentru ImmaDucK):

De ce crezi ca am pus lupta in ghilimele? Asa cred unii si am folosit cuvantul pe care il folosesc si ei.