Întrebare recomandată | M25M a întrebat:

"Nu sunt necesare templele, nu sunt necesare filosofiile complicate. Creierul si inima sunt templul, filosofia (religia) este bunatatea." -Dalai Lama.

Nu-i asa ca ar fi mult mai simplu si, de ce nu(iertati-mi naivitatea), mai eficient?

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De acord.

NOname
| NOname a răspuns:

Gen...
http://youtu.be/r-eXYJnV3V4

| RAY a răspuns:

Nu sunt necesare dar tu vrei sa slabesti porcul vara ca la iarna sa fie taiat slab sa spun asa

| M?d?0611 a răspuns:

Pai cand nu il ai in tine, construiesti ceva in afara, asa cum cei care se iubesc sincer nu au nevoie de fotografii, asa ca nu e simplu si nici eficient, ar uita sa isi aminteasca de el. (prin el ma refer la dumnezeu, adica bunatate, sau indemnul la bunatate, unii nu pot percepe lumea altfel)

| Lizzu a răspuns:

Unul dintre citatele mele preferate de la acest om. Il admir.
Are dreptate. Dar fiinta umana e construita si setata sa se complice, se complica cu totul si in toate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta vrea să promoveze creștinismul.
Doar că au fost „erori de calcul" și rezultatul privit cu lupa e un dezastru.

| Mikhtarian a răspuns:

Pai asa si este.
Iisus a predicat in termeni filosofi? NU
Iisus a predicat simplu dar din inima, ceea ce a indicat iubirea si intelepciunea.
Templele nu sunt case, caci Duhul Sfant este in noi nu in Temple.

| VannyFeiereisz a răspuns:

Intocmai, asta spune si Biblia " Noi suntem Temple ale Duhului Sfant ". big grin

| M25M explică (pentru VannyFeiereisz):

Ceva imi spune ca nu ai prins esenta. (Daca ma insel atunci, mea culpa).
Fara biblie, fara doamne - doamne- acum citeste din nou citatul.

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru M25M):

Am inteles acum, retrag "intocmai" si ramane doar "Biblia spune." laughing

| Danciu821 a răspuns:

Da

| Lword a răspuns:

Da, este adevarat. Dar din timpurile stravechi pana acum religia s-a modificat si au aparut noi concepte si idei. Din aceste cauze biserica profita de oamenii saraci si necunoscatori. Nu pot sa zic ca acum acestia nu profita, dar au invatat si ei sa o faca mai discret. Religia este un punct de sprijin in mintile oamenilor. Atunci cand oamenilor le este greu se multumesc sa mearga la biserica, sa spuna rugaciuni si prin asta e poate o falsa iluzie ca viitorul va fi mai bun. Totusi viitorul cred ca se bazeaza mai mult pe ceea ce faci, iar spre final tragi consecintele acestor fapte.