| OctavianDanielMaria a întrebat:

Nu vi se pare ca se bat cap in cap Matei cu Luca? Luca plaseaza nasterea lui Iisus pe timpul recensamantului lui Augustus, care care a avut loc in 6 d.Hr si Matei in timpul lui Irod cel Mare, care a murit in anul 4 î.Hr? 'În anul 6 d.Hr Publius Sulpicius Quirinius (51 î.Hr. - 21 d.Hr.), eminent soldat și fost consul, a fost numit legat imperial (guvernator) al provinciei romane Siria. În același an Iudeea a fost declarată provincie romană, iar Quirinius a fost însărcinat să conducă un recensământ al noului teritoriu în scop fiscal. Noul teritoriu a fost una din cele trei regiuni în care a fost împărțit regatul lui Irod cel Mare la moartea sa din anul 4 d.Hr; fiului său Irod Arhelau i-a fost acordată Iudeea, dar plângerile de proastă guvernare au condus la înlăturarea sa, iar Iudeea și Samaria au fost plasate sub guvernare romană directă, deși Galileea și alte regiuni au rămas autonome."

2 răspunsuri:
| ViruseZ a răspuns:

Tot ce este scris in biblie a fost creat de oameni, iar cum oameni nu sunt perfectii mai apar greseli. Sunt foarte multe "greseli" in Biblie, de aceea multi oameni au pierdut orice fel de credinta si au devenit atei ( cauta pe Google daca nu stii ce inseamna ) de aceea si eu cand o sa-l vad pe Mos Craciun, o sa cred ca dumnezeu exista. Bafta credinciosilor.

Răspuns utilizator avertizat