| sooome a întrebat:

O intrebare adresata ateilor:
Ce anume v-a facut sa va schimbati conceptia despre "Dumnezeu"?

Răspuns Câştigător
| Anonim0078965 a răspuns:

Am devenit ateu in momentul in care am decis sa ma documentez mai mult despre lucrurile care ne inconjoara.
Traim intr-un timp in care toate stiintele aproape au atins absolutul si putem vedea ca acestea se contrazic intr-u totul cu biblia.Hai sa gandim logic..chiar e posibil sa existe undeva in spatiu un barbat care este prezent in acelasi timp langa fiecare dintre noi? Eu cred ca aceasta credinta intr-un zeu s-a prea exagerat si din punctul meu de vedere cred ca totul a pornit din frica oamenilor de moarte. Oamenii nu se puteau obisnui cu ideea ca totul e gata cand mori asa ca au inventat ceva...Ca sa iti spun despre mine, eu cred intr-o putere extraordinar de mare, nu stiu ce este si nici nu voi afla, datorita careia noi existam si o respect in propriul meu mod, acela de a respecta tot ce este in jurul meu.

| sooome explică (pentru Anonim0078965):

Interesant raspuns, mi-a placut partea : "Traim intr-un timp in care toate stiintele aproape au atins absolutul si putem vedea ca acestea se contrazic intr-u totul cu biblia."

| Mădă0611 a răspuns (pentru Anonim0078965):

Ce absolut au atins "toate stiintele" daca abia acum vreo doi ani oamenii au descoperit o parte a ochiului despre care logic ca nu se stia? laughing Omenirea a descoperit destul de putine lucruri din cate exista, dar suficiente sa ne faca sa nu acceptam ideea unui creator egoist, rau, lipsit de inteligenta, misogin, masochist, s.a.m.d.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Anonim0078965):

"Traim intr-un timp in care toate stiintele aproape au atins absolutul"

Spune asta bolnavilor de cancer, sida, malarie, etc.

| doctorandus a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Si tu ce le spui: credeti si Dumnezeu va vindeca?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru doctorandus):

Sa stii ca sunt sanse mai mari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Pai cand? vad ca dzeu prefera sa apara pe paine la credinciosi dar la naiba ca nu a aparut la nici unul in vis ca sa ii zica leacul la cancer,. sau orice altceva

| sooome explică (pentru BogdantheDreamer):

Roaga-te tu la barbosul tau supranatural si lasa-ne pe noi astia care "traiesc intr-un timp in care...".
Prefer sa cred asta decat sa raman ca voi, marii credinciosi, niste inapoiati mintali care chiar si acum considera ca dupa ce vor muri se vor teleporta in "rai" sau "iad".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim0078965):

putica,.tu nu esti nici in car, nici in caruta, nici in teleguta.si vii sa te dai ateu? ai devenit ateu da crezi intr=o putere? te-ai uitat tu in jurul tau? si ai dedus niste prostii omenesti? cati destepti pana la tine au dedus asa ceva? fiindca crestineste vorbind in biblie este scris; priviti in jurul vostru, caci toate striga slava si gloria lui Dumnezeu. aaaa ca tu le spui legi fizice cosmice, chimice si crestinul le spune porunci? pai nu e mare diferenta.

| sooome explică (pentru anonim_4396):

Raspunsul asta e pentru mine sau pentru tovarasul cu fundita?
Nu de alta, dar avand in vedere ca ai limbajul cam murdar, incerc sa te intreb mai intai cat se poate de frumos ca sa imi dovedesc respectul fata de rasa asta a voastra de "credinciosi".

| Anonim0078965 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am dreptul sa cred ce vreau, sa ma numesc cum vreau si nu inteleg care e dreptul tau sa ma jignesti.Aici toata lumea isi exprima opinia libera; acesta e punctul meu de vedere si pur si simplu am raspuns la intrebare.Seara buna!

| Anonim0078965 a răspuns (pentru sooome):

Mersi de funda!

| Anonim0078965 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Ok,scuze..corect era sa zic,, au evoluat foarte mult''.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sooome):

Ba cine e soome si cine anonimul? ori santeti una si aceeasi persoana si-ti dai fundite singur? ca mai vazui asa ceva pe TPU, la niste atei destepti si rationali?

| sooome explică (pentru anonim_4396):

Ba, omule, apasa pe butonul "Power" de la unitatea calculatorului apoi ia unitatea si da-ti cu ea in cap pana incepi sa gandesti limpede.
Ma abtin cu greu sa nu te jignesc, dar esti de-a dreptul extraordinar.
Ia uite-l cat de debil poate sa fie incat sa insinueze ca mi-as face doua conturi ca sa-mi dau fundite. Ai ajuns la punctul maxim de a reusi sa ma impresionezi, incat desi sunt ateu, spun "Doamne fereste de asa specii de oameni!".

| anonim_4396 a răspuns (pentru sooome):

Ei vezi ma soome? asta e primul pas.cand spui doamne fereste.ateule.si ce ti se pare asa ciudat trogloditule? ca aproape toti ateii de pe aici avut-au multiple conturi, si isi dadeau fundite singuri.

| sooome explică (pentru anonim_4396):

Imi pare rau sa te anunt dar nu sunt nici un fel de "troglodit" sau om al pesterii sau ce ai vrut tu sa spui prin aia.
Problema ta a fost cu ateii, care sincer sa-ti spun nu am inteles-o iar eu ti-am raspuns pur si simplu daca respectivul raspuns imi era mie adresat.
Tu in schimb, te-ai agitat din motive nestiute.
Si incheind asta, imi poti trimite un mesaj in privat daca ai o problema cu mine si tii neaparat sa o rezolvam.
Apropo nu ca ma cred mare intelectual sau studiat dar te rog straduieste-te sa scrii mai corect pentru ca ne e greu tuturor sa intelegem ce vrei sa spui cu limba asta de care tot abuzezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sooome):

Puisor? plansu-mi-s-au multi di vorba me,dar intrucat stiu vorbi romaneste,foarti ghini,insamna ca multi nu mai inteleg dicat mesengeriana, pasareasca si alte prescurtari internaute, jargoane si porcarii de cocalari, dar sa-mi hie cu iertare nenica, limbaju cocalaresc nu-i di mini bre.Hie la voi acolo, dar eu ma rezum la a ma adresa in limba materna, iar cine nu o intelege, ii pot traduce mai ateule mai.si intrucat n-am nici o problema cu nimeni, ti salut si n-am cuvinti, sanatati si virtuti.

| Alcyon a răspuns (pentru Anonim0078965):

Toate stiintele au atins absolutul?! Nu crezi ca exagerezi?

29 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"În cadrul raţionalismului ştiinţific se ajunge la îndoieli privind existenţa lui Dumnezeu nu datorită unei descoperiri anume, ci progresiv. Pe de o parte e simplu de pus sub semnul întrebării existenţa creaţiei aşa cum e descrisă de religie: ştiinţa nu a putut dovedi concludent că a existat un potop mondial iar secvenţa evoluţionară a universului nu coincide cu nici o versiune a genezei religioase; mai mult, toate fenomenele care erau explicate ca supranaturale au căpătat în timp explicaţii ştiinţifice. În aceste condiţii principiul parcimoniei (Briciul lui Occam) implică ipoteza prezenţei divine ca nenecesară."
https://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism

| RAY a răspuns:

Un zeu ar face imposibil existenta a tot ce exista, pentru ca mi-e greu sa cred ca din nimic apar zeii care timp de 40 de ani nu are atata cap sa-si conduca poporul undeva da chiar asa un zeu e mult prea ireal, omul a inventat zeii, pe mine m-ar face daca as vedea ceva dovezi clare nu ca icoanele plang si alte vrajeli

| sublime89 a răspuns:

Nu exista indicii in natura care sa ma faca sa cred ca a fost creata de un zeu. Exista doar dovezi impotriva creationismului, fie cel de tip biblic, fie cel numit mai nou "design inteligent".

Răspuns utilizator avertizat
| Alcyon a răspuns:

Sincer vorbind, orice discutie despre existenta sau inexistenta lui Dumnezeu mi se pare o tampenie, din simplul motiv ca fiecare intelege altceva prin Dumnezeu. Unii il vad ca pe un personaj biblic, altii ca pe o inteligenta universala, altii ca pe principiul armoniei, altii ca pe o inteligenta superioara celei umane (si daca exista civilizatii extraterestre prin univers, ipoteza nu-i exclusa) si lista poate continua pe inca vreo 10-20 de randuri. Mai intai trebuie sa stii despre ce vorbesti si care-i obiectul definitiei.

| drutzix a răspuns:

Raspuns simplu: Lipsa dovezilor.
Raspuns mai detaliat: Am studiat biologie si sunt pasionat de astrofizica si din cate stiu eu despre univers nu vad loc si pentru un zeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti ateu/atee?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu apartin de elita, cred ca ateismul crestin nu se pune dar am avut motive psihologice: nu imi suportam sau acceptam constiinta, nu puteam face anumite lucruri pe care altii le-ar fi facut fara sa judece din teama de lipsa de sens sau moralitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata care am avut-o, si ce vad in jurul meu. daca exista dumnezeu nu cred ca era atat de crud si nemilos. poate daca eram un narcisist tampit credeam si eu ca dumneazeu ma ajuta doar pe mine si pe aia din Africa ii lasa sa moara de foame.

| GrungyCacti a răspuns:

Chiar daca as vrea sa cred in Dumnezeu, de ce sa ma inchin unui zeu rau, egoist, si narcisist?
Plus ca mi se pare ridicol; intamplarile descrise in biblie zici ca sunt scoase din filmele SF.

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun