| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare pentru credinciosi: aveti rabdare si cititi. Nu priviti ceea ce urmeaza sa va intreb ca pe ceva dusmanos ci ca pe o simpla intrebare. De ce nu incercati sa depindeti de voi? De ce trebuie sa depindeti si sa fiti obsedati de acel fenomen numit Dumnezeu? De ce nu puteti face lucururile bune si morale pentru a va simti voi bine si nu din cauza fricii de Dumnezeu? De ce cand cineva va zice ca Dumnezeu nu eixsta voi sariti ca niste disperati/disperate si ii scoateti ochii din cap? De ce nu va depasiti limitele gandirii impuse de religie si vedeti lumea si universul asa cum este el? Eu unu nu cred in Dumnezeu si in absolut nimic si nici nu imi este frica, dar totusi imi place sa fac lucruri bune pentru ca asa sunt ele, si mi-am ales foarte bine prietenii (numai oameni care stiu ca vor fi cu mine si la rau), si totusi nu cred in Dumnezeu. De ce nu pot fi asa toti si trebuie sa credem in ceva pentru a ne fi frica si pentru a nu sparge capul altuia? De ce toti crestinii spun ca-l simt pe Dumnezeu? Pentru ca inainte si eu spuneam la fel, dar mi-am dat seama ca era produsul puternic al imaginatiei mele, produs indus extrem. In Olanda 80% din populatie este atee si acolo economia lor se dezvolta foarte bine si rata criminalitatii este cea mai mica din Europa. De ce nu putem fi si noi asa? De ce mergem prin biserici si pupam icoane din lemn si ne inchinam? Pana cand va merge acest efect placebo asupra noastra?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pentru ca, de-a lungul istoriei, neputandu-se intotdeauna explica toate fenomenele, unii au simtit nevoia sa caute un "autor" al acestora.
Pentru ca, prin frica, e foarte usor de manipulat o mare masa de oameni.
Frica de moarte a fost, dintotdeauna, cea mai mare temere a omului. Asa ca, cineva, destept, oricum, s-a gandit sa inventeze o zeitate razbunatoare si cateva "porunci", astfel incat, in schimbul obedientei, cei care respectau poruncile, erau cuminti, docili si ascultatori, isi aveau "asigurata" viata de "dincolo".
Interesant e faptul ca, desi nimeni nu s-a intors vreodata de dincolo sa povesteasca ceva, inca mai exista oameni care se priveaza de orice, inclusiv de dreptul de a-si hotari singuri actiunile, de dragul unei himere. E un fel de "vrabie de pe gard", la scara ingrijorator de mare.

41 răspunsuri:
| ML001 a răspuns (pentru AragorN88):

Exista liberul arbitru, daca nu exista eram niste roboti! tu esti acela care decizi daca vrei sa faci bine sau rau, eu am un sentiment placut cand fac un bine dar ma simt prost cand fac un rau...

| Angel0 a răspuns (pentru Vladuthz):

Ai auzit de analfabetism functional? Esti un exemplu tipic.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Analfabetism_func%C8%9Bional
Mai repet inca o data postarea:Ai limbrici in loc de creier?
1.De unde naiba ai dedus ca sunt femeie?
2.Gluma cu vibratorul nu ai inteles-o.
3."as faceo" se scrie "as face-o"
4.TPU nu inseamna "Toti prostii uniti-va"chiar daca aparentele pot fi inselatoare, asa ca mars inapoi la jucariile tale.

| Varahil a răspuns (pentru AragorN88):

In tine, omule, in tine.In inima omului exista influente din ambele parti, dar alegerea finala o faci TU.Asta inseamna liber arbitru

| Anonymus314 a răspuns (pentru Vladuthz):

De fapt, tu esti singurul idiot de aici.

| AragorN88 a răspuns (pentru ML001):

Pai acum te contrazici?
"eu am un sentiment placut cand fac un bine dar ma simt prost cand fac un rau... "
Si ce vrei sa zici cu asta?

| barbattttt a răspuns:

Credinciosi adevarati nu fac bine din cauza friciii ci din dragoste pentru Hristos! Adevarat daca IL cauti pe Dumnezeu Il gasesti nu este Rodul imaginatiei noastre, daca vrei sa gasesti motive de necredinciosie satana te ajuta. Intoarcete la Dumnezeu cat mai ai timp caci "daca crezi in Dumnezeu si El nu exista nu ai pierdut nimic, dar daca Dumnezeu exista si tu nu ai crezut in El ai pierdut TOTUL".
Inainte de potop oameni se maritau si se insurau fara sa stie cei asteapta, tot asa va fi cu venirea Fiului omului!
TE ROG citeste ce ti-am scris!

| Someonelikeyou a răspuns (pentru Vladuthz):

Sa stii ca Dumnezeu e cel care le da acea "putere" de a vindeca oamenii. Doctorii sunt si ei oameni, cum sunt preotii.cum sunt ceilalti oameni. In fata Lui Dumnezeu cu totii suntem egali. Si sa zicem ca un doctor te vindeca(ceea ce nu e adevarat), atunci Dumnezeu ce face? Dumnezeu e om, iar doctorii Dumnezei?raised eyebrows Te inseli.happy. Doctorii detin controlul prin Dumnezeu.happy. Deci gandeste-te bine inainte sa spui cevahappy.

| Vladuthz a răspuns (pentru Someonelikeyou):

Asta ai dedus tu cu mintisoara ta de 12 ani? Stii ca sunt doctori foarte buni in ceea ce fac, dar sunt atei? Il scuipa pe dumnezeu si pe hristos cand aud de el, si totusi isi fac meseria foarte bine. Cum explici asta?

| Someonelikeyou a răspuns (pentru Vladuthz):

Sa iti spun ceva. Nu am 12 ani.ca sa stii asta.winking.Si in al doilea rand. Daca tu crezi ca Dumnezeu nu este cel care le-a dat acea "putere" medicilor sa ii ajute pe oameni, e chiar problema ta si a restul care nu cred asta. Fiecare cu parerea lui. De ce m-ai exista biserici, manastiri, icoanele facatoare de minuni.de ce mai exista? Tu chiar nu intelegi ca Dumnezeu exista, Dumnezeu e cel care le-a dat oamenilor puterea asta ca sa ii ajute pe altii.Eu chiar nu va inteleg pe voi care spuneti: eu cred in Dumnezeu, si am credinta". Cum poti spune ca ai credinta cand tu crezi altceva despre Dumnezeu. Cand te vei duce in Ceruri, ai sa vezi ca acolo e cineva care vegheaza asupra oamenilor, adica Dumnezeu. Eu nu imi mai bat capul sa te fac sa intelegi ca Dumnezeu e cel care le-a dat puterea medicilor(aa.am uitat ceva. Cand oamenii au o boala, mai intai trec pe la biserica, pe la manastiri sa se roage ca totul sa fie bine.si apoi se duc la medici.Gandeste-te, de ce oamenii se fac bine in totalitate). In fine, sper ca ti-am deschis putin ochii. Sper sa nu mai pui intrebari prostesti ca asta, ca cei credinciosi iti vor sari in cap.winking

| Vladuthz a răspuns (pentru Someonelikeyou):

La fel cum in religia noastra existe biserici si manastiri, la fel si la egipteni existau piramide pe peretele carora erau desenati zei, la fel si aztecii aveau temple si inauntrul lor se inchinau la zei, asta inseamna ca zeii lor exista? happy Gandeste-te putin

| Someonelikeyou a răspuns (pentru Vladuthz):

Nu, da cu tine nu poate discuta. Parerea mea e parerea mea, si mi-o sustin.la fel cum iti susti tu parerea.happy,.Eu nu mai zic nimic ca vad ca nu ne intelegemhappy.O zi buna!