| Moisie a întrebat:

O intrebare referitoare la felul in care crestinii au FURAT Biblia religiei mozaice:
Nu vi se pare FURT intelectual faptul ca preotii crestini (adica ai unei alte religii) au preluat textele Torei, de la rabinii elenisti care au tradus Torah in limba greaca. si au numit-o Septuaginta dupa cei 70 de rabini care au tradus-o in limba greaca? Iar aceastapreluare a Septuagintei in religia crestina, desi nu ei i-s fost destinata, a devenit Biblia religiei crestine.
Este sau nu este asta un furt intelectual?
Cu ce drept si-au insusit crestinii scripturile religiei mozaice, si cu ce drept isi permit sa o interpreteze in mod mincinos?
Poate o asemenea scriptura considerata ca fiind Sfanta, daca ea a furata de niste sarlatani, de la o alta religie, si apoi interpretata in mod mincinos astfel incat sa corespunda intereselor sarlatanilor care au furat-o?

3 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Esti fanatic al unei religii necrestine dar calomniezi CRESTINISMUL.
Chiar crezi ca afirmatiile tale au vreo relevanta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma faci sa rad..esti pornit rau..impotriva crestinismului si nu vad de ce..sau poate exista un motiv ascuns.ori esti de religie mozaica si ti-e ciuda sau cum? Furt intelectual e ce faci tu prin intrebarile tale calomnisoase si deformatoare de adevar.

Hristos Iisus este Calea, Adevarul si Viata.

Citeste putin explicatiile Sf.Parinti si din marii teologi ai lumii despre crestinism si apoi vezi ce parere sa mai ai.

Tu nu faci decat sa ataci fara argumente si sa te repeti la infinit cu aceleasi intrebari atacatoare

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Daca Isus este Calea Adevarul si Viata, atunci din ce cauza voi crestinii nu urmati Calea lui Isus care era calea religiei mozaice, din ce cauza nu urmati Adevarul lui Isus care era calea Legii lui Dumnezeu numita Torah, si de ce nu va luati crucea in spate ca sa urmati viata de suferinta a lui Isus?
Eu repet unele intrebari la care NU am primit raspuns, asta pentru ca toti raspund asa ca tine, adica bat campii ca niste analfabeti structurali pe care nu-i duce capul sa inteleaga intrebarile care le citesc.