| M25M a întrebat:

O lege din statul Kentucky presupune recunoasterea existentei si puterii lui Dumnezeu. Non-credinta si nerecunoasterea acestor presupozitii poate duce la 12 luni de inchisoare.
Senatorul a carui ii apartine proiectul declara :
" The safety and security of the state cannot be achieved apart from recognizing our dependence upon God. We believe dependence on God is essential.... What the founding fathers stated and what every president has stated, is their reliance and recognition of Almighty God, that's what we're doing."

Pe langa neconstitutionalitatea legii de mai sus si absurditatea legata de parintii fondatori, credeti ca o astfel de lege este absurda sau justificata?

26 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Atunci sa nu se mai numeasca liberul arbitru sau free will, impusul arbitru si our will or else...
Chiar este tara tuturor posibilitatilor, orice de cretine ar fi.
Pe langa faptul ca nu mai au loc in inchisorile lor, acuma doresc sa le mai umple, sau poate o sa fie dusi toti la reeducare?

In ton cu intrebarea https://www.youtube.com/watch?v=qzVxHF8T0Hk

| Hombre a răspuns:

"Credem că dependența de Dumnezeu este esențială."
I-am urat si-i urasc pe comunisti, dar cand au afirmat ca religia e otrava aveau dreptate.
Marlanul acesta de senator nu stie ca acel pamant a fost jepcarit prin exterminarea bastinasilor (propietarii de drept) de catre "Parinti fondatori" si cati a mai ramas i-au bagat in rezervatii ca pe vite, iar acum spune ca;
"Siguranța și securitatea a statului nu poate fi realizat în afară de recunoașterea dependența noastră de Dumnezeu."
Deci cu Dumnezeu inainte la jaf si crima.

| Inferno a răspuns:

Legea aceasta nu face decat sa intareasca parerile anarhistilor despre justitie si legi in general.
Daca orice aberatie poate sa fie considerata lege, de ce sa nu renuntam la aberatii?

NOname
| NOname a răspuns:

Este o lege cretină, aberantă, dictatorială.
Ei nu au în vocabular noţiunea de "dreptate", "libertate", "drepturile omului"...?

Şi nu sunt singurii cu astfel de inepţii, pe care încearcă (unii mai şi reuşesc) să le ridice la rang de lege.

Unii demenţi fanatici închid oameni în închisori pentru gândire/exprimare liberă şi "blasfemie", omoară sau dau copiii afară din şcoli pentru ateism sau o orientare sexuală diferită, iar alţii vor să se legalizeze pedeapsa cu moarte pentru cei care nu le împărtăşesc credinţele religioase sau pentru persoanele gay. La fel şi tortura e la ea acasă în unele zone, deşi nu mai trăim în Evul Mediu.

http://www.tpu.ro/......ttp-youtu/

Fantasmele şi superstiţiile au pus stăpânire pe gândirea raţională.
Unii evoluează, alţii involuează şi nu îi lasă să evolueze nici pe alţii.

| RAY a răspuns:

Parca in america era democratie, astia sunt cu raspandirea democratiei in lume incredibil

| M25M explică (pentru RAY):

Momentan este la putere un democrat (Obama) insa in unele state oficialitatile guvernamentale sunt fie democratice fie republicane, in cazul de fata vorbim de repulicani conservatori (Aia de protesteaza impotriva homosexualilor si ateilor, ba mai mult care blameaza aceste categorii mentinoante ca fiind cauza pentru care Dumnezeu se infurie si ingaduie masacrele din scoli si uraganele...)

| RAY a răspuns (pentru M25M):

Yahve e american unde in care basm?

| M25M explică (pentru RAY):

Pentru unii americani, Dumnezeu are cetatenie americana...

| RAY a răspuns (pentru M25M):

Daca nu citesc vt sau nu vor sa afle ca asta a avut un singur popor cel evreu, imi amintesc ce spunea isus eu am fost trimis pentru oile din istrael, oamenii sunt asa de usor de prostit nu realizeaza faptul ca propia lor biblie le contrazice convingerile

| anonimg a răspuns:

Pentru ca tot am intrat aici, declar ca orice religie care aduce constrangeri este de la Satan.

| NOname a răspuns (pentru anonimg):

"Orice religie care aduce constrangeri", deci și a ta?
(O să iau acel "este de la Satan" la modul metaforic, traducându-l prin "este rea".)

| anonimg a răspuns (pentru NOname):

Intr-adevar, de religie sunt crestin; dar fac parte dintr-o confesiune care practica si promoveaza non-violenta.

Satana este o persoana, si nu metafora. Si da -tot ce este de la Satana este rau.

| NOname a răspuns (pentru anonimg):

Un cult creștin care practică și promovează non-violență? Nu zău!
Creștinismul nu se bazează pe Biblie?

- http://i.imgur.com/UJH2Ej1.png
- http://i.imgur.com/2c4M5RI.jpg
- http://i.imgur.com/hFFRXIu.jpg
- http://i.imgur.com/usnRTsO.jpg
- http://i.imgur.com/ZXmHVK8.jpg

Și chiar dacă ar fi cum spui, cu constrângerea (că despre ea vorbim acum, nu despre altceva) cum rămâne?
http://dexonline.ro/definitie/constr%C3%A2nge

Cultul tău religios nu mă obligă să cred în zeul lui, altfel mă trimite în iad; nu te obligă să-i respecți scrierile și tradițiile, altfel nu ești un "creștin adevărat"; nu îi obligă pe homosexuali să-și pună drepturile de om în cui, pentru că așa vrea zeul lui; nu ne impune codul său de moralitate (învechit, fix și pe alocuri aberant); nu ni s-a băgat în școli pe gât (chiar și parțial); nu ne îndoctrinează copiii; nu ne ia banii din taxe pentru biserici și salariile șarlatanilor, fie că avem vreo treabă cu acel cult, fie că nu...?

Da, deloc nu constrânge!

| anonimg a răspuns (pentru NOname):

Te sfatuiesc sa te tii bine de scaun, deoarece, randurile ce urmeaza vor doborâ "elanul" tau.
http://www.adventist.ro/......telor.html
http://www.adventist.ro/......emeii.html
Mai sus este partea teoretica; mai jos, este si partea practica:
http://adra.ro/cine-suntem/despre-adra-romania si
http://adra.ro/......milie.html
Oare chiar sa nu fi stiut tu pana acum ca exista pe pamant o biserica care Il face cunoscut pe Dumnezeu asa cum este El?

Vrei sa-L cunosti pe Dumnezeu cu adevarat? Vrei sa cunosti ce cred eu despre El, si cum Il vad eu? Daca da, atunci te sfatuiesc sa te uiti peste cartile acestea: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html

| NOname a răspuns (pentru anonimg):

Cultul tău are și câteva inițiative de apreciat, dar absolut firești (deși e cam ipocrit, ținând cont că acestea cam contrazic Biblia; însă apreciez îndrăzneala/curajul).

Dar...răspunde-mi, te rog:

1. Cultul tău se bazează pe Biblie? Integral sau selectiv (și re-re-re-re-(...)-re-interpretat)?

2. Care este poziția cultului tău față de persoanele gay?

3. Care este poziția cultului tău vis-a-vis de metodele contraceptive (de avort nici nu mai întreb)?

4. Care este poziția cultului tău vis-a-vis de plăcerile vieții și anumite necesități fiziologice (cum ar fi sexul)?

5. Dacă nu cred în zeul cultului tău, mă trimite (ar vrea el) în iad?

6. Există vreo restricție medicală (transfuzii de sânge, transplant de organe, tratamentele medicale...) pe care cultul tău o impune(/recomandă) enoriașilor săi?

7. Cultul tău religios impune un anumit tip de vestimentație membrilor săi, în special femeilor?

8. Cultul tău religios îți spune ce ai voie să faci și ce nu (ce e "păcat" și ce e "voia Domnului")?

9. Care este poziția cultului tău vis-a-vis de alte culturi?

10. Care este poziția cultului tău vis-a-vis de prietenii, iubiri și căsătorii cu atei, agnostici, non-religioși sau cei din alte culturi?

11. Ți s-au cerut vreodată bani de către reprezentanții cultului tău religios?

12. Dacă vrei să crezi în Dumnezeu, iar acesta oricum e "mereu cu tine", "pretutindeni", de ce mai ai nevoie de culte și biserici...de orice fel?

| anonimg a răspuns (pentru NOname):

Nu am timp sufiecient sa iti raspund acum la toate intrebarile. Cand voi avea, o voi face cu placere.
Totusi, m-am gandit ca materialul urmator te va ajuta intr-un fel sau altul: http://www.youtube.com/watch?v=wGesFu9ZktQ
Daca in el nu ai gasit raspuns la vreo intrebare, atunci imi poti spune.

| NOname a răspuns (pentru anonimg):

Îmi place stilul de viață sănătos promovat de cultul tău, ideea de întrajutorare... Frumos, într-adevăr. Numai partea cu superstițiile religioase, personal, mi se pare în plus.

De curiozitate: există astfel de spitale și centre de îngrijire și în România?

Și da, când ai timp, mi-ar plăcea să-mi răspunzi la întrebări (pe scurt, în câteva cuvinte).

| anonimg a răspuns (pentru NOname):

1. Integral.
"Aşa după cum Isus "S-a făcut trup, şi a locuit printre noi" (Ioan 1, 14), tot la fel, pentru ca noi să înţelegem adevărul, Biblia a fost dată în limbajul omenirii. Inspiraţia Scripturilor garantează exactitatea ei." Sursa: http://www.adventist.ro/......pturi.html

2. "Homosexualitatea este o manifestare a tulburării și deteriorării inclinațiilor și relațiilor umane, cauzată de intrarea păcatului în lume. [...] Credem că toți oamenii, indiferent de orientarea lor sexuală, sunt iubiți de Dumnezeu. Nu tolerăm disprețuirea sau batjocorirea vreunui grup, și cu atât mai puțin abuzarea lui. Cu toate acestea, Cuvântul lui Dumnezeu care transcende timpul și cultura nu permite un stil de viață homosexual." Sursa: http://www.adventist.ro/......stine.html
Vezi si: http://www.adventist.ro/......tatea.html

3. "Biserica recunoaste folosirea metodelor contraceptive, ca fiind acceptabile din punct de vedere moral, inclusiv folosirea prezervativelor in cazul cuplurilor care doresc controlul nasterilor." Sursa: http://www.adventist.ro/......itate.html

4. "„Căsătoria să fie ţinută în toată cinstea şi patul să fie nespurcat" (Evrei 13, 4). „Scriptura ne spune în mod clar că expresia sexuală plină de bucurie a iubirii dintre soţ şi soţie reprezintă planul lui Dumnezeu. Aşa cum subliniază autorul Epistolei către Evrei, ea nu este spurcată, nu este păcătoasă, nu este murdară. Ea ocupă un loc de cinste în căsătorie." Sursa: http://www.adventist.ro/......milia.html

5. Nu. Iadul (inca) nu exista. Biblia spune in 2 locuri ca "Iazul de foc este moartea a doua." (Apocalipsa.20:14) si (Apocalipsa.21:8).
Iadul este destinat diavolului si ingerilor lui. Este uimire deosebita daca vor ajunge si oameni acolo. Aceasta este pentru ca ei insisi au ales lucrul acesta. Este alegerea lor proprie.

6. Nu am auzit sa existe vreo restrictie medicala in cele mentionate de tine.
"Institutiile de ingrijire a sanatatii ( spitale, clinici medicale/dentare, sanatorii si case de batrani, centre de reabilitare, etc ) functioneaza ca parte integranta a lucrarii Bisericii si urmeaza standardele acesteia". Sursa: http://www.adventist.ro/......tiste.html

7. "Creştinii nu vor întina frumuseţea caracterului lor cu un stil de a se îmbrăca ce trezeşte „pofta firii pămînteşti" (1 Ioan 2, 16). Pentru că doresc să dea şi altora mărturie, ei se vor îmbrăca şi se vor comporta într-un mod decent, fără să scoată în evidenţă acele părţi ale trupului ce stimulează sexualitatea. Decenţa promovează să nătatea morală. Scopul creştinului este acela de a aduce slavă lui Dumnezeu şi nu omului." Sursa: http://www.adventist.ro/......estin.html

8. Da.

9. http://www.adventist.ro/......stini.html

10. "În mod clar, Scriptura înţelege ca cei credincioşi să se căsătorească numai cu credincioşi. Dar acest principiu se extinde chiar dincolo de aceasta. Adevărata unitate cere să fie o înţelegere cu privire la convingeri şi practici. Deosebirile în experienţa religioasă duc la deosebiri în modul de viaţă, fapt ce poate da naştere la tensiuni profunde şi la fisuri în căsătorie. Deci, pentru a realiza unitatea despre care vorbeşte Scriptura, oamenii trebuie să se căsătorească în cadrul propriei lor credinţe." Sursa: http://www.adventist.ro/......milia.html

11. "Membrii bisericii [...] aduc de bunăvoie zecimea lor la „casa visteriei, ca să fie hrană în Casa Mea" (Maleahi. 3, 10)."
Sursa: http://www.adventist.ro/......ietii.html (Vezi "Administrarea bunurilor materiale", "Zecimea", "Daruri", etc.

12. Eu nu mai am nevoie de alte culte si alte biserici; imi este de ajuns pe aceasta pe care o am. Si raman la aceasta pentru ca ea m-a ajutat sa-L cunosc pe Dumnezeu si voia Sa. Celelalte confesiuni crestine nu accepta si nu aplica in totalitatea invataturile Sfintelor Scripturi.
Toate doctrinele bisericii adventiste sunt biblice. http://www.adventist.ro/index/convingeri/doctrine-fundamentale.html

| NOname a răspuns (pentru anonimg):

Mulţumesc pentru răspuns, Anonimg (l-am pierdut printre notificări şi l-am citit abia acum).

Trebuie să recunosc, deşi tu, ca persoană, îmi eşti simpatic(ă) şi cultul tău pare ceva mai ok decât majoritatea, tot nu pot să închid ochii la limitare, costrangere şi discriminare din el, aşa că, îmi pare rău, dar afirmaţia ta "declar ca orice religie care aduce constrangeri este de la Satan" este valabilă şi pentru cultul tău.

În orice caz, mi-a făcut plăcere să facem schimb de idei.
O seară frumoasă. : )

| Lizzu a răspuns:

Ce mai lege...

Nimeni nu ar trebui sa impuna lumii ca exista dzeu.

Eu cred ca e absurda. Oamenii sunt diferiti prin convingeri si au dreptul la asta.Fiecare are dreptul la o parere si convingere proprii.
E o nedreptate.

In scurt timp vor ramane cu statul pustiu.

| ErrorFound a răspuns:

Anyway, there is and will be forever a way to control the mass of the population.
Total absurda.
Desigur, daca esti putin sceptic iti dai seama ce a vrut sa spuna. Lasa-ma sa-ti explic ce inteleg eu din spusele sale:
safety and security provided by control of the mind. In traducere, securitate si siguranta asigurata de controlarea populatiei prin divinitate. Exact ce a facut religia de-a lungul a 2000 de ani. Nimic nou, nu-i asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare absurd. Nici Dumnezeu nu impune religia si ne da dreptul la libera alegere si se gasesc niste indoctrinati sa impuna oamenilor asta. Rusine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul unui om rational e absurda (aici intru si eu), coform crestinilor li se pare normal

| BlackSulphur a răspuns:

Bietii dictatori socialisti, au pierdut si ei cate un razboi, si uite la ce s-a ajuns...
Noroc ca nu exista "o a doua sansa", caci altfel s-ar sinucide doar ca sa scape de astfel de prosti!

| Ben00 a răspuns:

Daca intri acolo ai sedere garantata 12 luni. E un mod de a ocoli problemele cu viza.