| anonim_4396 a întrebat:

Oameni buni am trait sa le vad pe toate. La munca am un coleg nou. Religios ( nimic nou pana aici ). Faza "tare" e ca el este 100% credincios, dar nu crede in biblie. El zice ca nu poate crede intr.o carte scrisa acum ani si ani de oameni, mai ales ca e scrisa de om care e bine cunoscut ca minte de ingheata apele. Ma gandeam eu, ce credincios e asta daca nu crede in unicul lucru pe care toata mascarada asta ( religia) se bazeaza? Credeti ca e ateu in devenire, sau nici el nu stie pe ce lume traieste?

Voi ce credeti. Mai ales voi religiosilor, ce credeti? Mai e persoana aia religioasa sau nu? Eu zic, daca biblia nu ar fi exista, nimeni nu ar mai stii de dzeu sau chestii de genul, nu se poate simti lipsa la ceva ce nu e. Fiecare din voi stiti pentru ca vi s-a bagat pe gat de mici asa ceva, dar toate asta din biblie. Deci cum poate el crede in dzeu care e prezentat pe tava de biblie, dar nu crede in biblie?

44 răspunsuri:
| M?d?0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru amuzament, desi e cam tragic, dar poate selectia naturala o sa isi faca treaba intr-un final; sunt ca sobolanii din laboratoare pe care se fac experimente. Nu vezi ce-i intreb? (ce simt cand vad o nebuloasa, de ce uleiul nu e de post, dar ei tin post, cat de egoisti si ipocriti sunt - intrebarea cu aducerea la viata a cuiva drag, nu cred ca dumnezeu/iadul exista de pedepsesc ei blasfemia, de ce sunt crestini). Normal ca sunt incapabili sa dea un raspuns, sau daca dau, sa fie la subiect si de bun simt, desi sunt chestii simple, si si asta mi se pare amuzant.
Acum vreo 2 zile am vazut pe fb o imagine cu Iohannis la Alba Iulia, la catedrala ortodoxa, si in spate un popa avea o privire ucigatoare laughing, asa ca am cerut lumii sa ghiceasca ce gandeste popa ala, si de acolo, de la prieteni, doar 1 a fost la subiect (oricum nu comenteaza multi ca tin inventarul "n-a comentat la mine, nu comentez la ea), discutia a ajuns sa fie si despre ateism, si vine una "ce e ateismul? ce e crestinismul? lamuriti-ma", stiind cam ce posteaza, stiam ca e crestina, dar am continuat, si a venit cu aceleasi argumente penibile si patetice, "Daca intreb un orb din nastere:ai vazut a iesit soarele, sau ce culori frumoase are curcubeul, oare ma va crede?" laughing

| M?d?0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce te iubeste Jardelin, crestinul crestinilor, care vrea sa se calugareasca, cel care crede in biserica, nu in dumnezeu, cel religios, nu credincios. smug

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru M?d?0611):

Nu il lua in serios. s-a suparat pe mine pentru ca am zis ca nu am respect fata de religiosi si el zicand aia crede ca ma supara cu ceva. nu stiam de ce ma doare spatele azi la munca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Gaseste ceva mai bun. tu o faci din nesimtire. eu am zis din cauza la ce argumente aveti voi. care cum e acum? mai bine nu raspunde. e ultima oara cand iti postez, esti o cauza penibila si pierduta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Alcyon):

Cum vine asta? de dzeu se stie doar prin intermediul religiei.

| ania a răspuns:

O fi crezând și el în ceva dar nu în Dumnezeul Bibliei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ania):

Pai atunci mai sus se zice bine nu? adica e credincios nu religios. pentru ca religia e "mana in mana" cu dzeu.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Jardelin):

De ce ar dori cineva respect de la o persoana "religioasa" care vine brusc la o astfel de intrebare si se comporta agresiv? Dumneata nu faci de fiecare data decat sa agresezi verbal, mai mult uneori si insulti facandu-i pe atei prosti samd. Nu ai de ce sa pretinzi respect. Simplu.

| AlexanderAdrian a răspuns:

E adevarat, oamenii aud de dumnezeu prin intermediul religiei. De mici, ca asa le place oamenilor sa-si indoctrineze de mici copii, fiindca stii tu povestea cu obisnuinta-i a doua natura. Insa oamenii se maturizeaza si daca incep prin prisma tipului de educatie pe care-l primesc sa judece logic si obiectiv, nu vad pentru ce ar sustine vreodata biserica, biblia, dogmele religioase si cum ar putea sa suporte fatarnicia, falsitatea si hotia pana la urma a reprezentantilor bisericii.

El a ajuns la concluzia ca un creator exista, il numeste Dumnezeu din lipsa de altceva si pur si simplu elimina din ecuatie restul elementelor.

Mie mi se pare absolut irelevant pentru un om adevarat daca e religios, credincios, fanatic, dogmatic etc. Mie mi se pare ca un om adevarat e cel care respecta oamenii din jurul lui, le acorda libertatile cu care toti ne nastem, nu uraste si nu discrimineaza. In rest, am vazut eu ce fac destui preoti incat sa ma ingretoseze cu totul.

| Jardelin a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Nu cred ca ai inteles ce am vrut sa zic. Endoryus a postat o intrebare in care jigneste credinta si ii batjocorea pe credinciosi. Apoi culmea are pretentia ca acesti credinciosi batjocoriti sa ii raspunda la intrebare!

Eu i-am spus ca daca are pretentia ca cineva sa-i raspunda sa nu jigneasca si sa nu fie zeflemist, ca altfel nu va obtine raspunsuri. Am gresit cu ceva spunindu-i asta lui Endoryus?

"Dumneata nu faci de fiecare data decat sa agresezi verbal, mai mult uneori si insulti facandu-i pe atei prosti samd."

Referitor la afirmatia ta, te rog gindeste inainte sa scrii! "nu faci de fiecare data decat sa agresezi verbal". Esti sigur? Ia citeste mai cu atentie mesajele mele! De fiecare data?! Admit ca uneori raspund mai dur, dar sint mic copil pe linga ce laturi si abjectii varsa in permanenta ateii in directia religiosilor si a bisericii.

Nu exista nici un religios care sa fi spus ca i-ar impusca pe atei sau le-ar da foc, dar invers exista! Destul de des citesc pe aici idei criminale, indemnuri la moarte, idei rasiste, si discriminatorii promovate de atei. Despre aceste aspecte ce zici? Sint atei de-ai tai. Sinteti din aceeasi echipa! Nu zici nimic si nici nu poti sa zici ceva, pentru ca chiar tu esti unul din cei care jigneste si gindeste ca ei!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Jardelin):

Am citit zeci de raspunsuri date de tine diversilor utilizatori. Esti agresiv ii faci aproape pe toti prosti ba uneori mai rau. Revizuieste-ti comportamentul. Nu ma intereseaza ce varsa altii, observ ca tu esti constant agresiv si faci prosti pe toti cei care nu-s de acord cu tine, cu sau fara perdea. Nu sunt de acord nici cu cei despre care vorbesti tu si eu sunt un ateu care pledeaza pentru libertatea de credinta atat timp cat ateii nu-si impun agresiv ateismul asupra credinciosilor DAR si invers, sa nu-si impuna nici altii credinta lor asupra noastra.

Gandesc foarte bine inainte sa scriu si mai ales vad bine ce le raspunzi si altora. Vrei sa fii respectat? Respecta indiferent ce fac ceilalti nu le raspunde cu aceeasi moneda sau mai rau. Sau macar n-o face tot timpul.

Sau crezi ca m-apuc acum de citat din raspunsurile tale? Stii si tu bine cum procedezi.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Jardelin):

Si inca ceva, nu vreau un dialog-meci cu nimeni, nu doar tu ma deranjezi cu genul asta de atitudine la adresa ateilor, a celor care n-o merita daca vrei, cei care nu sunt agresivi, si am vrut sa-ti spun ca din punctul meu de vedere nu poate nimeni sa ia in serios niste argumente spuse agresiv. Tu faci ce doresti, raspunzi cum doresti dar a considera niste oameni prosti fiindca nu rezoneaza cu ideile si religia ta e urat.

O zi buna si nu-mi subestima intelegerea, te asigur ca inteleg chiar foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AlexanderAdrian):

rolling on the floor) auzi ce zice "Nu exista nici un religios care sa fi spus ca i-ar impusca pe atei sau le-ar da foc, dar invers exista". ei nu ameninta, doar o fac, de-a lungul secolelor.

| Jardelin a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Ok. Inteleg ce spui si voi incerca sa tin cont in viitor.

As vrea sa-ti mai spun ceva: Endoryus m-a jignit de mai multe ori de-a lungul timpului, m-a atacat el primul, m-a facut prost, tembel, si cam de fiecare data vorbeste in zeflemea si se da destept. I-a spus cineva ceva? Niciodata! Eu daca ii dau o replica si il mai ating cite un pic sint imediat tras de mineca.

Am mai observat atitudinea asta la adresa mea. Lumea (adica ateii) are pretentii la mine, sa nu jigensc, sa fiu intelegator, tolerant, sa iubesc aproapele, sa intorc obrazul, etc. dar nimeni nu-si corecteaza propriul comportament asa dupa cum pretinde sa fie al meu.